VITUSUS - akcie

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: Akcie Cisco

Príspevok od používateľa Vitusus »

Já pořád přemýšlím, co máte všichni s těmi ETFs, konkrétně s tím SPY, já se na něj koukal, a vlastně si postupně skládám vlastní index, jen v něm nebudu mít 450 akciových titulů, o kterých vůbec nic nevím a ke kterým si jen těžko vypěstuju vztah :-)

Chlapi, 20 největších titulů v tom SPY dělá 30 % jejich portfolia, zbytek tvoří 480 dalších akcií, tak mi řekněte, jestli si opravdu myslíte, že pokud by se některý z těch hlavních kousků položil, tak by to ten celkový výnos SPY, kterým tady operujete, nepoložilo úplně stejně jako to moje portfolio individuálních akcií?

Ostatně, až splaskne ta bublina Amazonů a Facebooků, tak nakonec třeba budu mít výnos vyšší než SPY :-)

Mezitím se tu urážejte s Ladislavem do alelujá, alespoň je to sranda číst.

Hodně štěstí všem, ať už investujete, nebo spekulujete :-)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Akcie Cisco

Príspevok od používateľa jogo »

Vitusus, zverejni tu svoje portfolio a my si radi pozrieme, ako dokazes porazit SPY. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: Akcie Cisco

Príspevok od používateľa Vitusus »

jogo napísal:Vitusus, zverejni tu svoje portfolio a my si radi pozrieme, ako dokazes porazit SPY. :)
Dával jsem ho nějakou dobu zpátky do vlákna "Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod", ale když po tom tak toužíš, tak znovu:

http://i35.servimg.com/u/f35/19/47/29/51/portfo11.jpg

Asi si tu simulaci udělám, docela mě to zajímá, jak by to vyšlo :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jogo »

Tak som ti to sledovacie portfolio urobil. Bavis sa s nami slusne, tak sa mozme casom pozriet, ako sa ti bude darit prekonavat SPY. :)
Vitusus napísal: Ned 07 10, 2016 7:55 am

Díky za rozumné vysvětlení. Jen pro vysvětlení, já se v zásadě ztotožňuju s tou Ladislavovou filozofií "koupit kvalitní akcie, které vyplácejí zvyšující se dividendu" a držet je navždy, nebo dokud se něco výrazně nepokazí a fundamenty nenaznačují, že firma ztratila svůj potenciál. Jen si asi trochu jinak vykládám tu aktivitu během investování, a mám jiný výběr akcií a víc se soustředím na diverzifikaci. Jen pro ilustraci sem vlepím své aktuální portfolio, abyste viděli, jak to může vypadat v praxi:

Obrázok

Ani já jsem se nevyvaroval chyb, pokud jde o vstup, hlavně BBL se mi absolutně nepovedlo, ale tam jsem si asi neudělal dostatečně dobře vstupní analýzu a špatně vyhodnotil dopady zpomalení v Číně a pádu cen ropy a železa. Jinak jsem ale zatím se svým portfoliem celkem spokojený a hodlám ho dál rozšiřovat na nějakých plus minus 20-25 titulů, udělám si takový vlastní index společností, které se mi líbí a ve kterých vidím dlouhodobý potenciál.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

A Bechmark :)

Obrázok
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Akcie Cisco

Príspevok od používateľa jogo »

Vitusus napísal:
Asi si tu simulaci udělám, docela mě to zajímá, jak by to vyšlo :D
Tak som ti tuna urobil dynamicke portfolio. http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 611#p96611" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vitusus »

Super, díky za to, udělal jsem si rychlou simulaci toho, jak bych na tom byl, kdybych nakupoval SPY ve stejných dnech jako své portfolio (SPY jsem "nakupoval" i ve frakcích na dvě desetinná místa, aby částky nákupu byly stejné), a k 30.9.:

Hodnota SPY portfolia = 19,616 USD + obdržené dividendy zdaněné 15% daní 666 USD = 20,282 USD
Hodnota mého portfolia = 19,443 USD + obdržené dividendy zdaněné 15% daní 1,036 USD = 20,479 USD

Zatím se držím :-)

Hodně štěstí všem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal: Mě to analyzování akcií baví, a protože jsem ješitný, tak věřím tomu, že v dlouhodobém horizontu budu mít vyšší výnos, než ten index, protože skladba mého portfolia (když si udělám svůj domácí úkol dostatečně pečlivě) bude obsahovat méně těch špatných akcií, než kolik se jich objeví v tom indexu :D A to je celý základ té investiční filozofie.
Ahoj. Z tvojho portfólia vidím, že sa tomu venuješ zhruba 5 rokov, ale väčšinu akcií si kúpil až v 2016... Takže vyzerá to tak, že tvoje portfólio si dokončil v 2016. Máš v ňom 11 akcií a z tvojej analýzy vyplýva, že zatial si na tom zhruba rovnako ako keby si kúpil SPY.

Chcem sa ťa spýtať, či môžem tvoje portfólio zaradiť do vyhodnocovania rôznych stratégii. Účelom je porovnávať rôzne stratégie, či vo výnose a riziku prekonajú benchmarky. Nič by si nemusel robiť, ale kľudne môžeš hlásiť zmeny, keby si niečo dokúpil alebo predal. V takom prípade by bolo vhodné, aby si mal vlastné vlákno, kde by si to písal. Môžem ti to založiť ja, dať tam tvoj základ a ty to už budeš len z času na čas updatovať. Súhlasíš?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vitusus »

Ahoj, určitě, bude zajímavé sledovat, jak to bude vypadat ve srovnání s tím SPY.

Ano, věnuju se tomu cca 5 let a letos jsem koupil 5 z 11 mých titulů, neb jsem konečně měl zase nějaké větší volné peníze. Viděl bych to tak, že udělám jednou za 3 měsíce porovnání se SPY, plus nahlásím každý realizovaný obchod, stačí takto?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal:Ahoj, určitě, bude zajímavé sledovat, jak to bude vypadat ve srovnání s tím SPY.

Ano, věnuju se tomu cca 5 let a letos jsem koupil 5 z 11 mých titulů, neb jsem konečně měl zase nějaké větší volné peníze. Viděl bych to tak, že udělám jednou za 3 měsíce porovnání se SPY, plus nahlásím každý realizovaný obchod, stačí takto?
Super. Si zlatý. Bude stačiť, ked v reálnom čase nahlásiš zmeny a skontroluješ, či sedia výsledky. Máme tu taký zvyk, že veľmi nedôverujeme nákupom pozadu. V tvojom prípade však nevidím pochybnosti, nahádžem to do simulátora a ty to len schváliš. Základné hodnotenie je vývoj v reálnom roku, ale kde mám históriu, tam prikladám aj výsledok od začiatku.Ešte dnes ti založím vlákno a presuniem do neho aj tieto príspevky.

Prikladám ako vyzerá vyhodnocovanie a nájdeš to v tomto vlákne:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &start=560" onclick="window.open(this.href);return false;

VYHODNOTENIE STAVU za 2016 po troch kvartáloch ( k 30.9.)

Najlepší: Radvan
Najhorší: Nesnídal

1. RADVAN - TRADER: +28.34%

2. WARREN BUFFETT: +11% (Obrazok 1)

3. JUGGI - TRADER: +9,67%

4. AKTÍVNY INVESTOR by Juggler: +8,9% ...mal zainvestované 2/3 kapitálu a teraz je 100% v cashi

5. PASÍVNY INVESTOR = obyčajný človek v etf SPY: +7,6% (+9,2% s dividendami ) ( Obrazok 2)

6. JÁN HÁJEK fond Top Stocks: +4,7% ( po 10 rokoch +130% )

7. J&T OPPORTUNITY fond (CZK) (Michal Semotán) + 4,21%

8. JOGO – POSTUPNÝ INVESTOR: +2.85% ... zainvestovaných 24% kapitálu

9. CHARLES BRIDGE global macro fond: zisk cca +1,4% (k 31.8.2016) (+19% za 4 roky)

10. DANIEL GLADIŠ fond Vltava: -1% ( +12,6 % za 12 rokov..výnos S&P 500 za tú istú dobu +95%...s reinvestovanými dividendami S&P 500 až +148%. Inflácia za ten čas: 26,8% )

11. LADISOVÉ AKCIE: -2 % ( cca + 0,6% s dividendami) ( Obrazok 3)

12. NESNÍDAL 1 (Financnik.cz) AOS Morpheus-1: -34% ( po 5r. +17,4% ..max drawdown - 96%)

13. NESNÍDAL 2 ( Finančnik.cz ) AOS G-Rex TF: -29,4% ( po 14 mes. +0,25%...max. drawdown -73%)

P.S. Charles Bridge výsledky za SEP ešte nie sú verejne dostupné. Update pozdejšie. SEP SP500 skončil na nule, takže nepredpokladám veľkú odchýlku...

INÍ:

Martin Pillar FOREX : +4,72% za 2 mesiace
Ondro AOS : + 4,67% za 5 mesiacov
Myk OPCIE: +2,5% (?) za 6 mes.
Peter Em AKCIE: +0,4% (?) za 5 mes. (?)
PePe Position Trader: cca +10% za 2016 (?)
Chodec Plyn: -4,8% za 5 mes (?)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vitusus »

Budu se snažit pamatovat hlásit obchody dopředu, samozřejmě jenom stylem:
Chystám se nakoupit ten a ten titul za tolik a tolik. A potom zpětně dodám informaci, za kolik se ten obchod opravdu realizoval. Chápu, že pak si každý může navymýšlet, co chce, takže tomu zvyku rozumím. Uvidíme, jak to půjde, počítám, že pokud budu něco přikupovat, tak nejdřív příští rok na jaře či v létě, momentálně se chystám měnit práci, takže rezervy padnou asi na to.

Tak hodně štěstí.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Založil som vlákno pre nového reportujúceho člena v kategórii investovanie. Vitaj u nás Vitusus !

Zhrnutie: Akciám sa venuje 5 rokov , v portfóliu má 11 akcií, 5 z nich kúpil v 2016.

Tu je zhruba jeho filozofia:

...pro vysvětlení, já se v zásadě ztotožňuju s tou Ladislavovou filozofií "koupit kvalitní akcie, které vyplácejí zvyšující se dividendu" a držet je navždy, nebo dokud se něco výrazně nepokazí a fundamenty nenaznačují, že firma ztratila svůj potenciál. Jen si asi trochu jinak vykládám tu aktivitu během investování, a mám jiný výběr akcií a víc se soustředím na diverzifikaci.

Ani já jsem se nevyvaroval chyb, pokud jde o vstup, hlavně BBL se mi absolutně nepovedlo, ale tam jsem si asi neudělal dostatečně dobře vstupní analýzu a špatně vyhodnotil dopady zpomalení v Číně a pádu cen ropy a železa. Jinak jsem ale zatím se svým portfoliem celkem spokojený a hodlám ho dál rozšiřovat na nějakých plus minus 20-25 titulů, udělám si takový vlastní index společností, které se mi líbí a ve kterých vidím dlouhodobý potenciál

A tu je jeho portfólio:
http://i35.servimg.com/u/f35/19/47/29/51/portfo11.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Presunul som jeho príspevky z iných vlákien, kde sme predtým diskutovali, takže história sa dá prečítať.

K zhrnutiu je dôležitý fakt, že zatiaľ jeho portfólio vo výnose mierne prevyšuje SPY.
Vitusus napísal:Super, díky za to, udělal jsem si rychlou simulaci toho, jak bych na tom byl, kdybych nakupoval SPY ve stejných dnech jako své portfolio (SPY jsem "nakupoval" i ve frakcích na dvě desetinná místa, aby částky nákupu byly stejné), a k 30.9.:

Hodnota SPY portfolia = 19,616 USD + obdržené dividendy zdaněné 15% daní 666 USD = 20,282 USD
Hodnota mého portfolia = 19,443 USD + obdržené dividendy zdaněné 15% daní 1,036 USD = 20,479 USD

Zatím se držím :-)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nahodil som jeho portfólio do simulátora. Vpravo vidíte YIELD = % dividend. Tie budeme započítavať osobitne.
Keď to Vitusus skontroluje a schváli, bude to jeho portfólio SINCE INCEPTION (od začiatku).

Následne nahodím jeho akcie tak, aby sme mali aj výnos jeho portfólia za 2016. V mojom porovnávaciom vlákne potom budeme sledovať výnos za jednotlivé roky ( 2016, 2017.. ) a takisto od začiatku.

Takto vyzerá portfólio SINCE INCEPTION (kliknúť pre zväčšenie):
Prílohy
Vitusus od začiatku.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Díky JUGGLER, vypadá to, že je to všechno v pořádku, počty i vstupní ceny, i data nákupu sedí. Sám jsem na to srovnání se SPY a s ostatními zvědavý :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu je VITUSUS 2016 a porovnanie so SPY.
Prílohy
VITUSUS 2016.PNG
SPY  aktuálne 2016.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

JUGGLER: Počítá to včetně dividend nebo jenom kapitálový výnos?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to kapitálový výnos. Dividendy treba pripočítať zvlášť. Vpravo je dividend YIELD. Takže SPY má po troch kvartáloch výnos zhruba o 1,65% vyšší ( 2,2:4 =0,55 x3= 1,65) a tvoje dividendy sú ešte vyššie (nepočítal som priemer ). Dlhodobo u SPY ešte do zátvorky uvádzam Total return ( výnos včetne reinvestovaných dividend )...ale to len informatívne. Takisto kapitálový výnos pasívneho investora je v SR a ČR oslobodený od daní a odvodov. U aktívneho investora, ktorý nesplní časový test 1 rok uvedieme aj čistý výnos po zdanení. Fondy hodnotím podľa NAV - čistý výnos po odčítaní nákladov, poplatkov a podielu na zisku.

ALL: ak sa v niečom mýlim, prosím poučte ma.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa yurij »

JUGGLER napísal:Takisto kapitálový výnos pasívneho investora je v SR a ČR oslobodený od daní a odvodov. U aktívneho investora, ktorý nesplní časový test 1 rok uvedieme aj čistý výnos po zdanení.
Tu by som rad iba podotkol, ze v CR je casovy test 3 roky (v platnosti od 1.1.2014)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

yurij napísal:Tu by som rad iba podotkol, ze v CR je casovy test 3 roky (v platnosti od 1.1.2014)
Viete niekto ako sa to počíta? Kým neuplynú tie tri roky ( v SR 1 rok ), tak sa výnos zdaňuje?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Aurelio »

JUGGLER napísal: Viete niekto ako sa to počíta? Kým neuplynú tie tri roky ( v SR 1 rok ), tak sa výnos zdaňuje?
neviem ako sa to pocita, zatial som to neriesil, ale zdanuje sa to 15% DzP a zakladom dane je myslim kapitalove zhodnotenie. Velkou neznamou pre mna zatial zostava, ze ak kvartalne napriklad sypem do SPY a zavriem ho po 4 rokoch, ci sa berie pre casovy test prvy nakup alebo posledny dokup.
Power of Knowledge
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Frosy napísal:
neviem ako sa to pocita, zatial som to neriesil, ale zdanuje sa to 15% DzP a zakladom dane je myslim kapitalove zhodnotenie. Velkou neznamou pre mna zatial zostava, ze ak kvartalne napriklad sypem do SPY a zavriem ho po 4 rokoch, ci sa berie pre casovy test prvy nakup alebo posledny dokup.
Pokud vím, tak by se mělo používat FIFO, tedy v podstatě je potřeba ty nákupy vyhodnocovat separátně, tedy všechny transakce starší tří let jsou osvobozené, ostatní ne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Frosy, pisal si v teme Ako dnes nalozit s 100k? - chcel som ti tam odpisat, ale aby som tam nrobil offtopic...
Frosy napísal: tuto strategiu obchoduje Vitustus, pozri si jeho diskusnu temu: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=5800" onclick="window.open(this.href);return false;

Schvalne som uviedol Coca - Cola ako priklad, lebo je to akcia s o DOST slabsim vykonom ako tie, ktore som hore menoval. Ak by si ty toto urobil so 100k na zaciatku 90 rokov, tak dnes mas hodnotu investicie 800k a rocny dividendovy prijem vo vyske 28k. To za predpokladu, ze si dividendy ani raz neinvestoval do nakupu dalsich akcii, inak by si roztocil uplne iny kolotoc a dividendovy prijem by bol este vyssi.

.

zaujimava uvaha..ale...
ale aka je sanca podla teba, ze by sa dnes dala okopirovat ta investicia v poslednom odstavci?
nesnazim sa chytat za slovicka, vseobecne, cize kludne napr coca cola, alebo nieco podobne dnes v 2017, ako by to vyzeralo v 2037 ?
aj ked, asi sa tazko predpoveda, co bude.. a 100 poslednych rokov asi tiez velmi nepomoze, lebo sa moze stat nieco uplne ine.. krach, kriza, financna nedovera, vojny, japonsko deflacia, zmena ekonomie celkovo, pripadne infarkt investora...
keby ma clovek 5 kariet, jednu by som osobne asi zo srandy takto investoval, no ked ma clovke len jednu kartu, tak to je tazke.. lebo ked ju podeli, tak ta investicia je prilis nizka aby sa s nou zapodieval..
moje pochybnosti su hlavne preto, ze mi pride cele to investovanie ako "too good to be true" - sice poziciavam firme peniaze, aby zarobila, a ona mi da cast zarobku, resp vlastnim tu firmu cez akcie, ale aj tak.. pride nejaky downswing a zotrie mi to cele.. ale tak, co asi tak chcem od takmer pasivneho podnikania...
sor ma zaujimali zaroven aj rizika,aj ked asi toto nie je tema, kde by to bolo dobre rozoberat, vsak? :)

Ale otazka je aj na Vitususa, ak chces odpovedat :)
Odoslané z počítača
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Aurelio »

neviem si predstavit, preco JNJ, PG alebo MCD a ine giganty co ma Vitustus by mali prestat expandovat. Ich ceny akcii budu minimalne dvojnasobne v roku 2037 a dividendy tiez. Tieto firmy sa rozliezli do celeho sveta a participuju na globalnom raste, takze je jedno ci bude nejaka kriza v USA alebo inde vo svete. Su to voci krizam imunne firmy. Nemaju ziadne fiktivne aktiva ako banky, nedochadza k inovaciam ako v technologickom sektore. Lieky si budes kupovat furt, mekaca budu ludia zrat furt a PG je cista tutovka - to je moloch ktory nikdy neklakne.

Zrovna tieto tri menovane prezili aj druhu svetovu, neviem si predstavit co horsie by malo prist najblizsich 20r. A ak to pride, tak ti bude tych 100k rovnako nahovno aj v cashi alebo aj zlate.
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

mekaca budu ludia zrat furt

- ANO, to mozno budu, ale nemozu jest 2x viac v 2037 ako dnes..
chapem ze tam moze byt technologicky postup napr, efektivita distribucie alebo pride jedlo zo vzduchu atd.. ale ide mi o to, ze ci to moze rast naozaj donekonecna, a nie len drzat ktok s inflaciou (co moze byt 100% od dnes do 2037), tak nejak som to myslel.

ale ano, 100k kdekolvek inde bude tie zle.. a konzervovane jedlo a zbrane v 100k, to je prestrelene tiez :)

cize myslis, ze to bezproblemov aj inflaciu porazi? aj keby je realne vyssia 2x ako je oficialne? ciste hypoteticky.. zhoria mi ranajky, takze neviem ci som to dobre napisal...
Odoslané z počítača
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Sorry chlapi, nějak jsem se sem zapomněl nějakou dobu podívat :-)

Jak píše Frosy, pokud přijde něco horšího než WWII, tak nám to může být úplně jedno, kde máme investované peníze :-)

A do té doby, ekonomika je nastavená tak, že jednotlivé trhy mají tendenci ke koncentraci a ti největší hráči pořád požírají ty menší, takže ano, jsem přesvědčený, že ty kolosy ještě nějakou dobu vydrží expandovat, samozřejmě, že čím větší ta společnost je, tím víc tempo jejího růstu bude konvergovat k míře inflace, prostě už nebude tržní koláč, ze kterého by se dalo ukusovat, ale tyhle velké firmy jsou postavené na tom, že samy sebe znovu a znovu přetvářejí a pomocí inovací, na které mají dostatečné zdroje, dokážou neustále zvyšovat ten zisk, ikdyž třeba dočasně nerostou tržby.

A koukni se, PG zvýšilo zase dividendu o 3 %, MCD na konci roku taky snad o nějakých 6 %, u JNJ se to čeká taky tak nějak. Minimálně inflaci zvládají jenom na dividendě, a to nemluvím o tom nerealizovaném kapitálovém zhodnocení, které bys mohl v případě nouze zrealizovat a ty trhy dlouhodobě prostě jdou směr severovýchod.

Ale nedělej si iluze o "bezproblémovém porážení" inflace, to se nemusí vždycky porazit, je tu jistá míra rizika jako u každé investice, jen u těchto společností je podle mě ta míra docela nízká.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Ahoj, po delší době hlásím přikoupení do portfolia, zatím ve stádiu podaného příkazu, uvidíme, za kolik bude realizace, nahlásím, ale podán příkaz na:

CSCO - 48 ks á 31.25 USD
O - 26 ks á 57.50 USD

Tímto vstupuju v rámci diverzifikace do posledního neobsazeného sektoru - technologie, plus doplňuju po OHI o druhý REIT.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Ahoj, tak potvrzuju realizaci obou příkazů, O 31.8., poplatek 14.90, CSCO 1.9., polatek taktéž 14.90. Prosím o přidání do sledovaného portfolia. Dividendám zdar 8)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal:Ahoj, tak potvrzuju realizaci obou příkazů, O 31.8., poplatek 14.90, CSCO 1.9., polatek taktéž 14.90. Prosím o přidání do sledovaného portfolia. Dividendám zdar 8)
Ahoj. Pridané.
Poplatky v novej aplikácii neviem zadávať, takže ak neide o trading nie sú pre nás podstatné.

Stav od začiatku (2016) + 26%. Stav za 2017 mi ukazuje +7,4%. Dividendy pridáme pri vyhodnocovaní.

Držím palce !
Prílohy
Vitusus od 2016 new.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Zdravím všechny, opět po čase hlásím přírůstky do portfolia, tentokrát:

5.4.2018 - 54 ks PPL á 27.75 USD
6.4.2018 - 31 ks VZ á 47.50 USD

Prosím o přidání :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal:Zdravím všechny, opět po čase hlásím přírůstky do portfolia, tentokrát:

5.4.2018 - 54 ks PPL á 27.75 USD
6.4.2018 - 31 ks VZ á 47.50 USD

Prosím o přidání :-)
OK. Pridal som.
Skontroluj si aj výsledky v hitparade.
Doteraz som ti počítal dividendy cca 3,7%, teraz to vychádza 4,3%
Počítal si predtým zrážkovú daň 15%?...lebo 4,3% -zražková daň vychádza tých 3,7%
Prílohy
VITUSUS 2018 actual.JPG
VITUSUS od 2016 actual s DIVIDEND YIELD.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Díky,
To vyhodnocení se započítáním čisté dividendy je správně, 4.3 % minus za Q1 sedí.
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Hlásím nákup IBM, dnes 11 kusů á 131.00 USD
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal:Hlásím nákup IBM, dnes 11 kusů á 131.00 USD

OK. Pridal som. Tak to vyzerá v simulátore bez dividend za 2018 a od 2016. Dividendový výnos % v poslednom stlpci .

(Z dividendami v hitparáde som zhruba vypočítal za 2018 k 30.9 +5,1% a od 2016 +46%.)

Kliknúť pre zväčšenie.
Prílohy
VITUSUS 2018 k 19.10..JPG
VITUSUS od 2016 k 19.11.2018.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Díky, to vypadá dobře :-)
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Jen v rychlosti, vyhodnocení roku 2018.

Přes 900 USD v dividendách, ale trhy šly dolů, takže celkový výnos letošního roku zhruba nula, bez divi dokonce minus. Pro mě ovšem podstatné, že růst cashflow z té investice byl kolem 40 %.

Obrázok

PS: Pokud byste náhodou řešili, proč třeba u IBM je v řádku 2017 hodnota, když jsem kupoval až v roce 2018, tak to je pořizovací cena, abych uměl spočítat zhodnocení i z těch nákupů v průběhu roku.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vitusus napísal:Aha, já myslel, že ti to generuje to simulované portfolio samo :D
Generuje, ale aktuálne k dnešnému dňu. A nezahŕňa dividendy. Tie sa musia pripočítať ručne.
Ja som pozeral stav k 31.12.2018 ale neviem či som urobil scany. Neviem ich nájsť.

Mám zapísané za 2018 -2,39% a od 2016 +25,4%. Pritom po trištrvte roku 2018 si mal za 2018 +5,1% s divi a od 2016 +46%

Takto mi to ukazuje od 2016 k dnešnemu dňu:
Prílohy
Vitusus od 2016 ku 18.1.2019.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Já bych řekl, že to, co sis zapsal, by mělo odpovídat, já tam mám za 2018 na to printscreenu -2.5 % a po započítání těch dividend +0.4 %

Od toho roku 2016 těžko říct, takové číslo nesleduju, ale když bych použil stejnou logiku výpočtu, tak mi to vyhodí 19.1 % bez a 27.1 % s dividendou.

Jen jedna metodologická poznámka, jak počítáš to "od roku 2016"? Protože některé položky byly nakoupeny před rokem 2016, třeba JNJ bylo 31/12/2015 na 105.25 za kus, takže tam velká část zisku byla realizována dříve než od roku 2016.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ja sa nepametam. tak ako sme sa dohodli...mas to zrejme niekde vo svojom vlákne.

ale vyzerá to tak, že som ti to ponahadzoval tak ako si nakúpil...aj tie čo si kupil v 2011,2014 a 2015...nebolo ich veľa ---klučové investície si robil v 2016, tak som ťa už celého zaradil do kategorie výnosu od 2016. Potom som ti dopisal aj tie co si kupil v 2017 a 2018..vzdy aktualnu cenu nakupu

PG kupa 21.3.2011 ...25ks po 61,30
JNJ kupa 21.3.2011 ...25ks po 58,80
MCD ..12.2.2014...16 x 95
WMT ..20.2.2014..20x 72,96
BBL 8.7.2015.. 41x 36,60
CVX detto 16 x 93,80
UTX 14.4.2016...15 x 102,5
T 22.04.16..40x 38,09
SO detto ..31 x 49,18
JPM 6.7 .16...26 x59
OHI 2016
O 2017
CSCO 2017
PPL, VZ, IBM datumy z 2018

P.S. Malo by to byť tak, že pozrieš do svojho výpisu, aj s dividendami a napíšeš výnos za 2018 a celkovy vynos od začiatku
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Ok, rozumím, to jsme se na začátku nepochopili, že mám kvartálně hlásit :-) Myslel jsem, že stačí jenom hlásit nákupy. Budu na to myslet.

Ten seznam akcií máš správně, to jsme několikrát kontrolovali, jenom není dobře to, že tomu říkáme výnos od roku 2016, když to, co ti vyjíždí ze simulace, je výnos od roku 2011 :-) Nic víc jsem tím říct nechtěl.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked si tu nechodil, spravil som za teba. Ale s dividendami je ťažko stanoviť presné číslo. Je lepšie ked si to urobíš sám.
Vitusus napísal: Ten seznam akcií máš správně, to jsme několikrát kontrolovali, jenom není dobře to, že tomu říkáme výnos od roku 2016, když to, co ti vyjíždí ze simulace, je výnos od roku 2011 :-) Nic víc jsem tím říct nechtěl.
Nechce sa mi nahadzovať tretie celé portfolio kde pri akciách spred 2016 zmením cenu k 31.12.2015.
Yahoo to má hlúpo, že sa portfólio nedá skopírovať a potom vykonať zmeny.

OK. Tých +27% ti nahodím do dlhodobého vyhodnotenia a keď chceš byť aj vo vyhodnotení od 2016, tak si tých pár nákupov vyhodnoť z performance od 2016. Aby sme to zjednodušili, stačí keď dáš každý kvartál zhodnotenie za daný rok (up to date) a potom až na konci roka updejtneme ostatné. Urobím to tak aj u ostatných, lebo každý kvartál je s tým zbytočne veľa roboty.

Prozatím zapisujem za 2018: +0,4% a do dlhodobého zhodnotenia +27,1%.

A už mám problém, lebo neviem kolko je to prepočítané na p.a. Keby si investoval naraz, tak CAGR mi vyhadzuje za 7 rokov 3,5% p.a....lenže ty investuješ postupne :roll:

https://investinganswers.com/calculator ... lator-1262" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vitusus
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: So 09 07, 2016 10:00 pm
Been thanked: 6 times

Re: VITUSUS - akcie

Príspevok od používateľa Vitusus »

Hlásím dnes nákup 30 ks WFC á 50.00 USD, prosím o přidání do ptf.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"