Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterS
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 12 12, 2007 1:16 pm
Bydlisko: TT
Kontaktovať používateľa:

Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa PeterS »

Dobrý deň,
dcérka podostávala nejaké peniaze. S manželkou sme sa rozhodli, že jej teda budeme sporiť. Vzhľadom na nepravidelnosť príjmov (a či vôbec ešte nejaké budú) mi ako najlepšie vychádza termínovaný vklad. Momentálne najvyšší úrok ponúka DEXIA banka. Chcem sa však opýtať, či neviete poradiť, či je výhodnejšie zvoliť viazanosť na 12 alebo 24 mesiacov reps. ako sa asi budú vyvíjať úroky po našom (prípadnom) vstupe do Eurozóny resp. neviete aké sú úroky na podobných prokutoch v Eurozóne?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa Bebe »

Peter, si na tomto fóre zaregistrovaný vyše mesiaca a nenapadlo ťa nič iné? Zvláštne je i to, že vety začínaš často "s manželkou sme sa rozhodli.." čo ťa myslím dosť limituje i v náhľade na investície. Vaša dcérka nemá ani tri roky, takže je takmer hriechom dať to banke, ktorá na tom zarobí viac, ako dcérka. Byť Tebou využijem momentálny pokles na akciových trhoch a nájdem si prijateľný akciový fond s dlhodobejším potenciálom. Žiadna čína, či rusko najlepšie pre Teba Európa, alebo nejaký globálny. Ak je tých peňazí viac, môžeš investovať postupne. Vyber si niečo dostupné, napr. KBC fondy Čsob. Daj to na meno dcérky a pri zmene, resp. predaji dostaneš po podaní daň.priznania späť zaplatenú 19% daň.

Nikdy sa nerozhoduj s niekym. Takže niečo vyber a rozhodni sa samostatne. Manželku informuj a daj si to schváliť. Určite ju presvedčíš o svojom rozhodnutí. Budeš síce znášať dôsledky svojich rozhodnutí, ale stojí to za to.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
PeterS
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 12 12, 2007 1:16 pm
Bydlisko: TT
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa PeterS »

"Takže niečo vyber a rozhodni sa samostatne. Manželku informuj a daj si to schváliť." - presne takto to u nás funguje

"nenapadlo ťa nič iné?" - napadlo. Kadečo. Ale po zvážené za a proti mi (pri mojích chabích informáciách/skúsenostiach) toto vychádza ako najlepšie riešenie.

Dcérka (ešte nemá ani rok) pri narodení podostávala od rodiny peniaze. Myselil sme, že to minieme na jej výbavu/veci - a potom mi investujeme do jej vzdelania. Teraz na menini však zasa dostala nejaké peniaze - a tak nás začalo trochu hrízť svedomie, že predsalen sú to jej peniaze.

Ako si to tak evidujem tak už dostala cca 13000. Predpokladám že už bude dostávať lken kde 100 až 300Sk.

Oplatí sa aj takúto malú sumu investovať do fondov? Čo poplatky? A čo s tými peniazmi, čo bude dostávať priebežne?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

sporenia sú od 500/mesačne a jednorázové vklady možno od 3000. Poplatky sú percentuálne, takže v tom problém nevidím. Sú to pravidelné postupné vklady na veľmi dlhú dobu, takže poklesov sa netreba báť (oproti jednorázovým veľkým investíciám).

môže sa celá suma hodiť na nejaký sporiaci účet a založiť si program sporenia. Z tohoto účtu sa budú realizovať pravidelné mesačné platby.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

13 000sk nie je az taka velka suma, aby bolo potrebne spekulovat ci na 12 a ci na 24 mesiacov. Vloz to niekde bez viazanosti a je. Ci zarobis za rok 300sk, alebo 250, alebo 350, je to jedno... Alebo sprav nejaky sporiaci produkt a nechaj peniaze zarabat dcerke na skolu. Za 18 rokov to moze slusne zarobit, a ked raz za cas cosi prihodis... ;)
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa Bebe »

PeterS napísal:Ale po zvážené za a proti mi toto vychádza ako najlepšie riešenie.
Nehnevaj sa na mňa, ale na naozaj pozorný čitateľ tohto fóra asi už nikdy TU ako finančný nástroj nevyužije už iba z dôvodu, že banka Ti dá za požičané peniaze mizivý úrok, ale keď prídeš pýtať do tej istej banky pôžičku, naparí Ti niekoľkonásobok. Tak už iba zo zásady. Tebe to vychádza najlepšie a mne najhoršie, prečo?

U nás sa to robí podobne. Starší syn tiež dostal peniaze pri narodení a potom aj priebežne. Mal už viazaný vklad s 12% a 6% úrokom (to ešte fondy neboli na trhu) a v súčasnosti nejaké fondy. Teraz keď už má 12r. ak niečo dostane, čosi si nechá a čosi odloží. Dostáva vreckové za to, že si sporí. Každý rok si spolu urobíme bilanciu, vidí koľko mu peniaze zarobili, prípadne zvýšime vreckové. Dúfam, že to všetko k niečomu bude.. :)

Ak sa stále bojíš akciových fondov, zvol 1/3 akciový, 1/3 vyvážený a ostatok napr. na ING-konto. Tých si môžeš otvoriť aj viac, jeden môže byť Tvojej dcérky.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

filip glasa napísal:sporenia sú od 500/mesačne...
Od 300sk mesacne ;) IZP od AXY...
Obrázok
chack
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 02 09, 2007 12:04 pm

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa chack »

sporenia sú od 500/mesačne a jednorázové vklady možno od 3000

V CSOB KBC (ale aj v iných, napr. Dexia, Uni,...) sú sporenia a teda aj jednorázové vklady od 500,-sk nie mesačne ale DOBROVOLNE, t.z., že keď si založíš sporenie do podielových fondov v CSOB alebo v Dexii, nič ťa neviaže, aby si tam posielal peniaze. Pošleš kedy chceš, akúkoľvek sumu (od 500,-sk), jednoduchým príkazom cez IB. Tak to robím aj ja.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hej hej to je pravda. V každom sporení síce hovoríte o mesačných platbách, ale keď vynecháš, tak sa nič nedeje. Ja som mal dávno sporenie v AM SLSP v AM VUB a tiež to tak fungovalo.
PeterS
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 12 12, 2007 1:16 pm
Bydlisko: TT
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa PeterS »

ja som vychádzal z toho čo je na internetovej stránke (http://www.csobinvesticie.sk/inv/clanek ... OR.665&a=0). Teda:
- "min. 500 Sk mesačne" Toto som chápal ako že musím min. 500 mesačne (pravidelne)
- ďalej je tam zoznam fondov. Toto som chápal tak, že sa takto dá investovať len do týchto fondov.

Dnes som sa bol pýtať v banke. Povedali mi presne to čo píšete vy:
- jednorázové vklady od 500,-sk nie mesačne ale DOBROVOLNE
- možno investovať do hociktorého fondu CSOB alebo KBC.

Takže potom nie je o čom diskutovať. Idem do toho.

Ďakujem vám všetkým veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

a aké fondy vyberáš, máš niečo rozmyslené?
PeterS
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 12 12, 2007 1:16 pm
Bydlisko: TT
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa PeterS »

Aj po vaších radách mám vyhliadnuté:
- KBC Equity Fund Europe
- KBC Equity Fund Eurozone

Investovaná suma sa mi zdá malá - takže by som to zatiaľ dal všetko na jeden fond - zrejme ten Eurozone. Keď tam bude viac penazí tak by som to potom rozdelil na viac fondov.

Chlapík v banke mi poradil, že je výhodnejšie zameniť peniaze na Euro v zmenárni ako u nich v banke. Toto si ešte dnes overím.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Viazanosť termínovaného vkladu vs prechod na Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ja som tiež často menil v zmenárni a nie v banke.

Neviem či je to správna úvaha, ale možno by som v týchto turbulentných časoch skúsil dividendové akcie a verejné služby. V rámci európy tam majú tento fond:
http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0169742898

utilities firmy vyplácajú aj nejaké dividendy, tak by mohli podržať výnos pri poklesoch. A zisk firiem je síce menší, ale stabilný. Ale možno je to príliš úzko zamerané.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"