ETF - US vs Europe

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa locke »

zdravim
v nejakom kratkodobejsom horizonte chcem zacat investovat do ETF
kedze mam zaujem o dlhodobe investovanie, ziaden daily trading, pravdepodobne by som do toho siel cez lynx (kvoli absencii poplatkov za neaktivitu a 50k CZK minimum, SEPA usetrenie na prevodoch, pravdepodobne jednoduchsie zriadenie ako u US brokerov)

z informacii ktore som nasiel mi to vychadza asi takto

US ETF
plusy
- vacsi vyber, obchodovane objemy
- nizsie brokerske poplatky za nakup/predaj
- nizsie TER (napr. vanguard ako tradicny low cost - VTI, VXUS, casom nejake bondy, mozno high dividend yields VYM)

minusy
-kurzove riziko
-vyplacanie dividend (ak mam spravne informacie tak v ramci tax treaty s US by to mala byt 15 % dan z dividend), neviem ci to subjektivne hodnotit ako problem, kedze nejaka tax sa tipujem aplikuje aj na europske ETFka s domicilom v Irsku a Luxembursku a je uz pravdepodobne premietnuta do dividendy
-FATCA Foreign Account Tax Compliance Act - to som poriadne neskumal ale nasiel som toto

"As written, FATCA makes U.S. ETFs significantly less attractive to non-U.S. investors. How? FATCA imposes several requirements on non-U.S. financial institutions and their non-U.S. investors that, if not followed, can result in 30 percent withholding on all income, gains, and sales proceeds (including initial investments) from U.S. securities such as U.S. ETFs. This withholding can be imposed if the non-U.S. investor or the financial intermediary encounters any problem with documenting the account."

zdroj
http://www.ici.org/viewpoints/view_12_fatca_etfs" onclick="window.open(this.href);return false;

Europske ETF

plusy
-moznost investovat u niektorych v EUR, eliminacia kurzovej straty,
-casto reinvestovanie dividend - co mi pride rozumnejsie v pociatkoch investovania, kedze su to aj tak drobne
-? odpadaju pripadne problemy s US legislativou

minusy
-mensi vyber ETF
-mensi objem obchodov
-vo vacsine pripadov vyssie TER
-brokerske poplatky - nemecko u Lynxu 6EUR, LSE dokonca 10 GBP (napr nejaky ten iShares MSCI World obchodovany na LSE)
-celkovo vyssie naklady

minusy a plusy su len mojim subjektivnym hodnotenim, budem rad ak ma vyvediete z omylu

mojim cielom je jednoduche, v podstate lazy portfolio, s nizkymi nakladmi mozno 10 nakupmi rocne s alokaciou US/international asi 50/50 alebo 60/40

otazka je do akych ETF by mal podla vas investovat non-US resident, stretol so sa s roznymi nazormi aj takymi ktore vyslovene neodporucaju US domicile ETFka pre non-US residents, kvoli vyssie spomenutym veciam, preferujete US, Europu alebo to kombinujete? nejake osvedcene alternativy k nizkonakladovym US broad ETFs?

Dakujem
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

Myslim, ze si to vsetko spravne pochopil a neni k tomu velmi co dodat.
Hadam kurzove riziko: Zhruba povedane plati, ze ak nejaka mena oslabi voci USD, tak akcie denominovane v tej mene posilnia a celkovo sa tieto pohyby "vynuluju" ak zisky ratam v USD.
Pozri si CHF, Yen, Euro po prudkom kurzovom pohybe nastal podobny pohyb aj na akciach opacnym smerom.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa locke »

cize myslene tak, ze pri dostatocnej diverzifikacii medzi US, europskymi a azijskymi akciami sa menove pohyby aj tak nejako vyrovnaju, kedze international ETF su balikom roznych krajin a mien?

investovat teda v USD do US ETFs nie je az taky problem ak ma investor pokryte aj ostatne trhy a usetri na expense ratios a poplatkoch?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

Zhruba myslene tak, ze ak aj nakupis USA akcie a dolar zacne oslabovat, tak USA akcie zacnu posilnovat a toto oslabenie dolara Ti kompenzuju.
Neni to vsak presne pravidlo, ale ne japonskych, europskych a svajciarskych akciach to v poslednych dvoch rokoch plati.
Na burze ziadne pravidlo neplati vzdy a bez vynimky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte, toto bude asi spravna tema. Mal by som zaujem pravidelne investovanie do ETF iShares MSCI World. Malo by pre mna vyznam zvazit toto ETF len vedene v EUR ? (iShares MSCI World EUR Hedged) ?

Brokera by som si dal na zaciatok asi FIO, suma v uvode cca 100-150 eur/mesacne - kvoli poplatkom by som nakupoval napr. na polrocnej baze.

Dakujem za dobre postrehy
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

verziu hedgovanu do Eur zvol iba ak si myslis, ze Eur bude v najblizsej dobe voci USD posilnovat. Alebo ak chces uplne odstranit menove riziko. Ten hedge ale aj nieco stoji. Hedgovana verzia toho ETF bude mat isto vyssie naklady
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

Total expense ratio z prospektu fondov je 0,24 vs. 0,55%.

Zamyslal som to z dovodu eliminacie menoveho rizika, nie ani tak z pohladu spekulacie na vyvoj USD/EUR.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som bral ten nehedgovany. EUR bude skor oslabovat a 0,3% rocne na TER za hedge mi pride dost
bp
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 07 03, 2007 9:01 pm
Bydlisko: Slovakia

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa bp »

marco napísal:Ahojte, toto bude asi spravna tema. Mal by som zaujem pravidelne investovanie do ETF iShares MSCI World. Malo by pre mna vyznam zvazit toto ETF len vedene v EUR ? (iShares MSCI World EUR Hedged) ?
Brokera by som si dal na zaciatok asi FIO, suma v uvode cca 100-150 eur/mesacne - kvoli poplatkom by som nakupoval napr. na polrocnej baze.
Ahoj ,
Mám tiež FIO a myslím si že sú dosť drahý. ( 10€, resp.8-10usd)
Pri nízkych vkladoch ťa výška poplatku bude znevýhodňovať a obmedzovať.
Príklad : Fond bude mať 3 mesačný pokles, vhodný čas na dokúpenie, budeš mať voľných 300-400€ ale neprikúpiš lebo si povieš, že len vstup ti zožerie 3%. Tak počkáš a neskôr keď budeš mať vyššiu sumu a pomer vklad/poplatok bude lepší prikúpiš, ale fond už vtedy bude napr. o 5 % vyššie..

Pozri diskusie pod témou brokeri, možno je niečo lepšie
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=9" onclick="window.open(this.href);return false;
Z českých a slovenských brokerov sú častejšie spomínaní ešte Lynxs, Degiro, Patria
Českí a slovenskí brokeri porovnanie :
http://ako-investovat.sk/brokeri" onclick="window.open(this.href);return false;
The stock market is a means of transferring wealth from the impatient to the patient
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa mapper »

locke - riesim nieco podobne. Pre ake ETF a brokera si sa nakoniec rozhodol?

Zaujima ma hlavne ci si zvolil nakoniec US ETF alebo EU ETF a ake mas skusenosti. Hladam dake ETF s reinvesticiou dividend typu SPY alebo worldwide. Dakujem
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa locke »

trochu som to odsunul kvoli investovaniu do byvania, dalsia vec ako spomina casto Juggler ze akcie su vysoko tak pockam este na nejaky ten dip alebo proste kym doriesim veci na ktore potrebujem prostriedky teraz

po precitani kvanta veci, for a diskusii asi takto

ishare core msci world IWDA (IWDA.AS je u degira v ramci tych 700 free ETFs, ER 0.20) a ishare core emerging markets (IS3N.DE, pripadne su aj na amsterdamskej burze myslim, 2 E nieco za nakup u Degira, ER 0.25) , rocne poplatok nejakych 2.5 E na burzu - v pripade XETRY, AMS a NYSE by ma to teda vyslo tych par drobnych rocne

casom mozno mid/small caps - ZPRS.DE (spdr smal cap world- ma vsak dost vysoke expense ratio 0.45 a likvidita slabota- reinvestuje), alebo ist do VBR small cap value (ER 0.09 )a pripadne nejaky Vanguard alebo Schwabb pre international mid/smallcap ER 0.16-0.17 - u degira su tiez medzi free ETF, dividendy sa nereinvestuju) a takto nejako by to bolo diverzifikovane po celom svete snad okrem emerging small caps

degiro a jeho diskutovana spolahlivost - asi po dosiahnuti nejakej hodnoty presun casti portfolia k inemu brokerovi (pozicia 10E ak si dobre pamatam, to az tak nezaboli)

thats my plan :roll: feedback ci kritika od tunajsich starych harcovnikov vitana
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Adammd »

Co je zle na Degire? Podla mna lepsi broker pre plebs ani nie je. Kebyze trejdim intenzivne, tak Interactive Brokers.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal:Co je zle na Degire? Podla mna lepsi broker pre plebs ani nie je. Kebyze trejdim intenzivne, tak Interactive Brokers.
Jeden z testov spolahlivosti brokera je vyber penazi. Preto by som sa opytal tych, co maju u neho ucet, ci uz vyberali od neho vacsiu sumu penazi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Adammd »

Mňa skôr zaujala poznámka o diskutabilnej spoľahlivosti.
Sú nejaké reporty o nedodržaní podmienok, ceníku atď?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa mapper »

locke - dakujem!

DeGiro - vyber som zatial nerobil ale vklad je cudny sam o sebe. Pri kazdom vklade ziadaju overenie transakcie = vypis z IB aby sa overil vlastnik uctu voci IBAN z ktoreho to prislo. Nechapem na co to robia pri kazdej platbe ked IBAN je priradeny k uctu. Tym padom vklad trva 3 pracovne dni aj ked im to posles obratom... Paci sa mi tych 700 free ETF - usetril som daco na poplatkoch.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Adammd »

Tu v UK ziadny vypis nepotrebuju. Len sa musia financie posielat vzdy z jedineho uctu, ktory si zadal pri registracii a je na tvoje meno.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa polovnik »

Jeden z testov spolahlivosti brokera je vyber penazi. Preto by som sa opytal tych, co maju u neho ucet, ci uz vyberali od neho vacsiu sumu penazi.[/quote]

a co je za problem ? trva im to nejak dlho alebo co ?
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte, pisal som davnejsie do tejto temy ohladom dlhodobeho investovania do ETF (v tom obdobi sme preberali hlavne MSCI World).

Odvtedy som uskutocnil moj prvy nakup ETF - v podstate prvy nakup na burze vobec. Moje pocity su trochu zmiesane, nakolko si na jednej strane uvedomujem, ze akcie su momentalne velmi vysoko a racionalne by som svoje peniaze z kratkodobeho (mozno aj strednodobeho pohladu) stavil skor na pokles trhu. Na druhej strane - som relativne dost mlady a vravim si, ze to bude jednak urcita skusenost (ktora ma moze posunut v investovani ako takom dalej) a zaroven by som si neskor vycital, preco som len vtedy nezacal ... tak ako si to trochu vycitam aj dnes (uz som mohol byt par rokov na trhu ..) :wink: Predpokladam, ze podobne pocity ste mali viaceri po uskutocneni akehokolvek prveho obchodu.

Moja dlhodoba strategia bude realizovat nakupy na polrocnej baze (mozno dokonca rocnej) - priemerovanie (zaroven kvoli poplatkom) a pravidelne investovat tymto sposobom pre mna zatial nie velmi vysoku sumu. V pripade vyraznejsich korekcii nevylucujem obcas nieco prikupit.

Cielom je vytvorenie si dalsieho "dochodkoveho piliera", avsak likvidneho a bez zbytocne drahych poplatkov.

Portfolio:
Nakoniec som sa rozhodol pre ETF Vanguard S&P 500 (VOO), ktory ma expense ratio 0,05% a v ktorom by som chcel drzat vacsinu takto investovanych prostriedkov.
Kvoli regionalnej diverzifikacii zvazujem casom dokupit napr. Vanguard FTSE All World ex-US ETF - maximalne do urovne 20% celkoveho portfolia.

To je asi na uvod vsetko - samozrejme budem rad, ak na tuto temu nadviazeme v dalsej diskusii.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

super, drzim palce
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Rokosák »

marco napísal: Nakoniec som sa rozhodol pre ETF Vanguard S&P 500 (VOO), ktory ma expense ratio 0,05%
Kolko platis brokerovi v poplatkoch a vsimol si si rozdiel s teoretickou cenou pri kupe?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

marco napísal: Portfolio:
Nakoniec som sa rozhodol pre ETF Vanguard S&P 500 (VOO), ktory ma expense ratio 0,05% a v ktorom by som chcel drzat vacsinu takto investovanych prostriedkov.
Kvoli regionalnej diverzifikacii zvazujem casom dokupit napr. Vanguard FTSE All World ex-US ETF - maximalne do urovne 20% celkoveho portfolia.

To je asi na uvod vsetko - samozrejme budem rad, ak na tuto temu nadviazeme v dalsej diskusii.
Hura.Konecne nemam pocit, ze v tejto diskusii hadzem zbytocne hrach na stenu. :)
Teraz mas par rokov casu, kym ti suma narastie na zaujimavu uroven vyriesit exit strategiu, aby si v krize ala 2008 neprisiel o vsetky zisky. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marco napísal: Odvtedy som uskutocnil moj prvy nakup ETF - v podstate prvy nakup na burze vobec. Moje pocity su trochu zmiesane, nakolko si na jednej strane uvedomujem, ze akcie su momentalne velmi vysoko a racionalne by som svoje peniaze z kratkodobeho (mozno aj strednodobeho pohladu) stavil skor na pokles trhu.
To by už nebolo investovanie, ale špekulácia na pokles. :wink: Ale nič ti nebránilo počkať na pokles a potom začať. Ak už teda chceš menej riskovať a pokúsiť sa o vyšší výnos...

Mohol si sa pochváliť aj brokerom. Neviem či sleduješ to vlákno kde vyhodnocujem rôzne stratégie, ale zvážil by som aj investíciu do BRK. Už nepíšem, že do Warrena Buffetta, lebo Rokosák by nám tu písal, čo je BRK. Ja však odporúčam prečítať si tento článok od Dávida Súkeníka, kde exelentne vysvetlil, čo je BRK:
http://ako-investovat.sk/clanok/1383/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jogo: on chce investovať postupne. Pri horizonte 30-40 rokov mu stačí jeden exit: 10 rokov pred dôchodkom. To, čo však môže urobiť, aby zvýšil výnos a znížil riziko je práve investovanie do poklesov. Čiže, ked píše, že chce investovanie rozložiť na nákup cca 2 x za rok...tak v 2016 by zainvestoval do poklesu v januári ..za cca pol roka bol pokles po Brexite....a v novembri bol pokles tesne pred volbami. Ja nevravím, že to musí vždy vyjsť...ale pametáš sa na Coudyho poučku..tajomstvo starého trejdera...,,v uptrende kupuj poklesy,, :wink: Nuž aj teraz treba len počkať...skôr, či neskôr príde znova pokles.
Prílohy
VOO.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

@Rokosak: Brokera som si dal Fio. Myslim, ze poplatkami su tak v strede, avsak na moje potreby to myslim bude ok. Mal som trochu nedoveru voci online brokerom, radsej som proste riesil tieto veci na pobocke .. Vyhovovalo mi tiez, ze tam nie je urcena minimalna suma, ktoru musis drzat na ucte. Teoreticku cenu pri kupe myslis bez zohladnenia poplatkov brokera ?

@Juggler: Dakujem ti za postrehy a link - precitam si.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Rokosák »

Myslim rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou - spread. Inymi slovami ak je v danom case kupa za 100.1 a predaj 100.0 tak je rozdiel zhruba 0.1%. Najdu sa ETFka, ktorych spread je menej ako 0.1% a takisto viac. Okrem toho ETFko sa nemusi v kazdom momente presne rovnat indexu ktory kopiruje. Ak vobec nejaky verejny index kopiruje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Myslim rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou - spread. Inymi slovami ak je v danom case kupa za 100.1 a predaj 100.0 tak je rozdiel zhruba 0.1%. Najdu sa ETFka, ktorych spread je menej ako 0.1% a takisto viac. Okrem toho ETFko sa nemusi v kazdom momente presne rovnat indexu ktory kopiruje. Ak vobec nejaky verejny index kopiruje.
VOO ma avg. objem 2 mil. a SPY 70 mil. Je to len záležitosť likvidity, ten spread je nepodstatný..To sa nekótuje ako pri CFD, alebo forexe. Broker s tým nemá nič. Obidve sú na NyseArca, takže zadáš cenu a kúpiš. Pri investovaní je spread a likvidita nepodstatná... Ja čo mám tie etfká na volatilitu, tak to sa často neuskutoční ani jeden obchod za deň! A vôbec mi to nevadí. Takisto opcie...je tam obrovský spread, ale to neznamená, že nekúpiš/nepredáš za férovú cenu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Jogo: on chce investovať postupne. Pri horizonte 30-40 rokov mu stačí jeden exit: 10 rokov pred dôchodkom. To, čo však môže urobiť, aby zvýšil výnos a znížil riziko je práve investovanie do poklesov. Čiže, ked píše, že chce investovanie rozložiť na nákup cca 2 x za rok...tak v 2016 by zainvestoval do poklesu v januári ..za cca pol roka bol pokles po Brexite....a v novembri bol pokles tesne pred volbami. Ja nevravím, že to musí vždy vyjsť...ale pametáš sa na Coudyho poučku..tajomstvo starého trejdera...,,v uptrende kupuj poklesy,, :wink: Nuž aj teraz treba len počkať...skôr, či neskôr príde znova pokles.
Da sa s tym suhlasit, ale su tu urcite rizika, na ktore ho upozornujem:
-V case exitu 10 rokov pred dochodkom moze byt prave 50% pokles trhu, ktory sa uz nezaceli tak skoro, vid napr. Japonsko.
-Cakanie na poklesy moze sposobit nezachytenie neocakavaneho rastu ako napr. teraz pocas Trump-manie. Tebe samemu sa minuly rok uz nepodarilo zachytit ziaden dalsi pokles pri aktivnom investingu, okrem toho prveho.
Ja sam som v cakani na "velky pokles" nezachytil rast od roku 2009. Preto nech sa pouci na "mojich chybach". :)
Na pokles pockat, to ano, ale necakat kazdy rok pokles 20% az 50%.
Brokera som si dal Fio. Myslim, ze poplatkami su tak v strede, avsak na moje potreby to myslim bude ok. Mal som trochu nedoveru voci online brokerom, radsej som proste riesil tieto veci na pobocke .. Vyhovovalo mi tiez, ze tam nie je urcena minimalna suma, ktoru musis drzat na ucte. Teoreticku cenu pri kupe myslis bez zohladnenia poplatkov brokera ?
FIO je drahy, pokial nakupujes v USD. Prevod Eur na USD je podobne drahy, ako ked menis peniaze v banke a to je tusim viac ako 1%. A to uz je radove porovnatelne so vstupnym poplatkom v podielovom fonde. Preto som si nakoniec ucet u FIO neotvoril. Co z toho, ze VOO ma managed fee 0.05%, ked pri zmene penazi zaplatis brokerovi hned 20-nasobne vyssiu sumu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Ladis »

Zda koupit dnes ETF, fond nebo akcie, zda jsou dnes drahé nebo levné
Zde je nutno jmenovat jednu jedinou akcii a jak dlouho ji chce člověk držet, aby se pak rozhodlo, zda je dnes levná nebo předražená.
Nelze říci nikdy, že je možno koupit nebo prodat akcie všeobecně, nebo ETF na index - když někdo se začal zajímat o akcie před týdnem. Jistota je ale, kdo začal s akciemi, neměl by držet ETF nebo fond déle než rok. Po půlroce až roce by měl každý všechny ETF a fondy prodat a vybrat si hezké akcie, pokud jsou levné s P/E, P/S a P/B, začít se radovat každý měsíc z několika tisíc korun dividend, ať už jsou akcie v mínus nebo v plus. Ty dividendy každý měsíc ETF a fondy neumožní a za druhé, s ETF nebo fondem má člověk peníze ve 3 hezkých a 27 nehezkých akciích. Tedy 100x lepší je, vybrat si ze 30 akcií v DAXu jen 3 akcie a nekupovat už nikdy víc ETF na všech 30 akcií v indexu. A největší hloupost je mít ETF na 500 akcií z USA nebo 500 akcií z celého světa.
Nelze říci nikdy, že jsou akcie všeobecně drahé nebo levné. Je nutno jmenovat jednu jedinou akcii, aby se rozhodlo, zda je levná nebo předražená.

Tedy pokud někdo chce dnes koupit akcii a prodat ji za rok až 3 roky s výdělkem, měl by koupit dnes levnou akcii Volkswagen. A jiné levné akcie. Archer Daniels Midland (ADM), The Allstate Corp. (ALL), US Gypsum (USG), HeidelbergCement, Volkswagen ST nebo VZ, Aurubis, Leoni, Salzgitter, BP PLC, Royal Dutch Shell A nebo B, Ahold Delhaize, Panasonic.
Pokud chce někdo držet akcie až do smrti a dostávat více dividend než důchodu, měl by koupit dnes levnou akcii BMW a jiné levné akcie. BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Lloyds Banking Group, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.
Daytrader může dnes rychle riskantně spekulovat na pokles extrémně předražené akcie Snap, i když ona možná nelogicky zase stoupne a on ztratí peníze.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

jogo napísal: FIO je drahy, pokial nakupujes v USD. Prevod Eur na USD je podobne drahy, ako ked menis peniaze v banke a to je tusim viac ako 1%. A to uz je radove porovnatelne so vstupnym poplatkom v podielovom fonde. Preto som si nakoniec ucet u FIO neotvoril. Co z toho, ze VOO ma managed fee 0.05%, ked pri zmene penazi zaplatis brokerovi hned 20-nasobne vyssiu sumu.
Dakujem ti za upozornenie - priznam sa, ze som nevedel, ze je to az taky rozdiel. Je to rozhodne nieco, co budem zvazovat. Nie je mozne to vyriesit priamym zasielanim USD na FIO broker ucet?
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa jogo »

marco napísal: Dakujem ti za upozornenie - priznam sa, ze som nevedel, ze je to az taky rozdiel. Je to rozhodne nieco, co budem zvazovat. Nie je mozne to vyriesit priamym zasielanim USD na FIO broker ucet?
Aby si zasielal USD priamo, musel by si mat USD ucet a tam mas zase mesacne poplatky.
Najlepsie riesenie asi pre teba bude, ked uz mas to FIO, kupovat ETF na SP500 s tickerom SXR8 priamo v Eurach.
Tu je o nom diskusia: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 581#p98581" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa demorez »

co by ste odporucili ako doplnok k US ETF kvoli diverzifikacii rizika? rozmyslam nad VTI (lepsia diverzifikacia a nizsia cena ako VOO, poplatky a vynosy v zasade rovnake), ale nechcem byt zavisly len na US trhoch a nieco by sme chcel mat aj v EUR. ked som ale pozeral europske ETFka tak ma tam nic nezaujalo, skorej uvazujem o nejakom MSCI World (napr. IWDA), ale potom budem mat nejaku redundanciu s VTI.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Rokosák »

MSCI World index obsahuje viac ako polovicu americkych akcii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa demorez »

ved presne nad tym uvazujem ze ci VTI + iShares Core DAX alebo iba MSCI World. VTI ma vyhodu nizsich poplatkov ale zasa je tam kurzova strata kvoli investovani v USD.
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa matbliss »

demorez napísal:ved presne nad tym uvazujem ze ci VTI + iShares Core DAX alebo iba MSCI World. VTI ma vyhodu nizsich poplatkov ale zasa je tam kurzova strata kvoli investovani v USD.
ber IWDA, VTI distribuuje dividendy takze by si mal este 7% dan z dividend platit na SK, co ti uplne zneguje vyhodu nizkych rocnych poplatkov na VTI. Taktiez pri IWDA mas vybavenu europu krasne, pri DAXe ti budu zbytocne chybat viacere silne EU krajiny.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa demorez »

dik za upozornenie s tym VTI, toto som si neuvedomil, aj ked som to cital hned v prvom prispevku. DAX som povodne chcel prave preto aby tam ine "silne" europske krajiny neboli, lebo im jednoducho neverim. UK ide do kytek, taliani su uz tam davno len si to neuvodumuju, francuzi zvolia Le Pena a tiez je koniec, u mna europa zacina byt toxicka oblast aj na zivot nie to na investovanie.

kazdopadne ked som sa zamyslel nad svojim celkovym portfoliom tak som sa rozhodol ist cestou US only. Dovod je ze v druhom pilieri mam index Euro Stoxx 50, manzelka ma MSCI World, do ETF neplanujem davat viacej ako mi soc. poist. odvadza do druheho piliera (odvody mi vychadzaju na max. hranicu resp. tesne pod), takze prave by tam chcelo doplnit nejake US (+ rozmyslam este ci nedat emerging markets), aspon kym fico a spol sa nerozhodnu ze 2. pilier znarodnia.

ale ako pozeram dividendy sa tykaju prakticky vsetkych US ETFiek, druha vec je, ze tie dane z dividend sa mozu kedykolvek zmenit, osobne si nemyslim ze preziju dalsie volby. a ked si citam dnesne spravy tak mi z toho vychadza ze dane z dividend staci zaplatit ked bude u mna danova kontrola 8) (https://dennikn.sk/710447/preco-policia ... odu-s-dph/" onclick="window.open(this.href);return false;)
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa matbliss »

A z akeho dovodu mas v druhom pilieri Euro Stoxx 50, ked nedoverujes "silnym" EU krajinam? Lebo ved prave tam mas tieto EU krajiny ktore si napisal ze sa ti nepacia a nemas tam ine atraktivne rozvinute EU krajiny ako napr Svajciarsko alebo UK. A taktiez ti bude chybat cela rozvinuta Azia/Kanada/Australia, tam mas tiez nejaky dobry dovod preco tie krajiny vynechat?

Data za poslednych 40 rokov ukazuju ze kombinacia US + International stock (teda priblizne MSCI World, co ma tvoja manzelka) prekonali v zisku S&P a este k tomu znizili volatilitu, teda win - win, objektivne lepsie portfolio, vid link - https://www.bogleheads.org/wiki/File:US ... tional.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Tuto je zas vidiet porovnanie MSCI World konkretne s S&P(https://www.bogleheads.org/wiki/File:World.png" onclick="window.open(this.href);return false;) MSCI World vychadza cca rovnako, ale teda vsetko su to historicke data a prave preto ze buducnost nevieme predpovedat by som si nedovolil si bez naozaj dobreho dovodu zastavkovat a povedat ze tieto krajiny ano a tieto krajiny nie - tie veci ze UK ide do brexitu, francuzsku hrozi le pen atd su verejne zname a patricne priced in, ci mas nejake informacie o ktorych trh nevie a kazdy ich neberie pr investovani do uvahy?

Dalsi dovod je kurzove riziko, pri celosvetovom indexe ho mas predsa len diverzifikovane, ako ked mas len menovy par USD - EUR. A teda co emerging markets, ktore pridavaju dalsiu diverzifikaciu do portfolia kedze nekoreluju plne s developed markets, tie nechces? To MSCI World je volba ktorou clovek nic nepokazi, dokonca aj rebalancovanie mu tam odpada, plus MSCI EM moze clovek pridat ak chce aj tie emerging. Ak ale napriek tomu chces zastavkovat ze US + EU sa bude darit vyrazne dobre, tak potom namiesto VTI odporucam iShares Core S&P 500 UCITS ETF - podobne nizky rocny poplatok 0,07%, vynos prakticky identicky ako VTI, dividendy reinvestuje a este k tomu nemusis menit eurace na dolare ale nakupit rovno za eura.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa demorez »

s tym Euro Stoxx mam samozrejme jemny problem, aj som to riesil vo vedlajsom vlakne kedze vsetkym 2. pilier narasta o 10+% a ja som na nule. napr. ked manzelke som prevadzal 2 pilier do indexveho fondu tak tam mala necelych 10 tisic, odvtedy to "od seba" (teda prakticky bez prispevkov lebo je na materskej) to narastlo o 50%, vo vysledku tam ma rovnako ako ja co mi tam kazdy mesiac pribuda 150 eur. ale teraz predat a zamenit za MSCI World mi pripada ako nelogicke rozhodnutie, lacno predat a draho kupit. krystalovu gulu tiez nemam, takze neviem co z toho vyjde, ako pises vsetky tie rizika su uz do cien zahrnute, takze sanca ze sa to odlepi od dna je zhruba rovnaka ako ze zacne klesat bez ohladu na moju averziu k EU krajinam.

momentalne mam 50% MSCI world a 50% Euro Stoxx, do hiocicho zacnem teraz investovat tak uz toto nedobehnem, takze moje cielove portfolio realisticky bude vyzerat tak ze 35% MSCI World, 35% EURO STOXX a 30% to do coho sa pustim teraz. preto mi pripada logickejsie ist cestou US + spominane emerging markets. samozrejme hore uvedene plati v teoretickom pripade ze vsetky 3 zlozky by sa vyvijali rovnaky tempom, co sa urcite nestane a rebalansovat 2. pilier je trosku obtiaznejsie.
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa iGz »

Ahojte,
viem, ze to je asi uz otrepana otazka a ospravedlnujem sa, ze (ak) ju kladiem znova.
Ma pre mna ako dlhodobeho investora (horizont minimalne 30 rokov) zmysel menit eura za usd, ak je nejake ETF denominovane v USD, ale zaroven je aj EUR verzia ? Napriklad SWDA https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund" onclick="window.open(this.href);return false; - USD , ale Lynx ho ma v ponuke aj v EUR aj librovej verzii.
Cize ci ma pre mna, z dlhodobeho hladiska, zmysel menit eura za USD, kupovat "originalnu" verziu, alebo to mozem rovno davat vsetko v Eur, ako mojej domacej menej a nechat burzu, nech spravi prepocet. Prevod robim cez Forex. Ci mi to neprinasa napriklad lepsiu diverzifikaciu ak ide o menu, alebo si len zbytocne robim robotu s prevodom a poplatkami za prevod (nakup cca raz za 3 mesiace).
Vdaka.
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa iGz »

Tak, uz som si aj nasiel odpoved a ta je, ze zalezi len na mene toho co tvori ETF, inak mena, za ktoru sa obchoduje ETF podstatna nie je, ale praktickejsie je mat ETF v mene ktoru budem aj nakoniec pouzivat.

https://andrewhallam.com/2016/05/expatr ... listed-in/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.justetf.com/uk/news/etf/the ... -etfs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak som to zle pochopil, kludne ma opravte, vdaka :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kúp si americké ETFs za doláre a nejaké európske za eurá...načo z toho robiť vedu. Ked pôjde euro dole a dolár hore, alebo naopak, tak na tom nebudeš prerábať. Ja by som všetko v € nedržal...neverím eurozóne v tejto podobe.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa matbliss »

JUGGLER napísal:kúp si americké ETFs za doláre a nejaké európske za eurá...načo z toho robiť vedu. Ked pôjde euro dole a dolár hore, alebo naopak, tak na tom nebudeš prerábať. Ja by som všetko v € nedržal...neverím eurozóne v tejto podobe.
no prave iGz v tom prispevku vyssie uz spravne ukazuje preco na tom vobec nezalezi v akej mene si to ETFko kupi, ak si napr S&P 500 kupi v USD alebo v EUR tak tak ten zisk bude mat absolutne identicky po naslednej konverzii do EUR. To kurzove riziko cudzej meny tam bude nezavisle od toho ci to kupi v EUR alebo nie, kedze investicia do S&P 500 je aj tak investicia do "americkej meny". Preto suhlasim s tym ze z toho netreba robit vedu a naco robit zbytocny medzikrok (menit EUR za USD a kupovat americke ETF za dolare) ked ich moze nakupit rovno za eurace a pohyb dolara voci euru ho ovplyvni/neovplyvni uplne identicky.

Takze najjednoduchsie pre iGza je nakupit iShares MSCI World za eurace a ma to vybavene. Inac toto ETF najdes nielen pod tickerom SWDA ale aj pod tickerom IWDA za eurace na euronext amsterdam, kde ma asi najvyssiu dennu likviditu co som pozeral.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"