Ako získať licenciu finančného poradcu?

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Sniper »

Ahojte, chcel by som sa opýtať tých, ktorí s tým máte skúsenosti, alebo viete konkrétne informácie.
Ako sa stať finančným poradcom pre kapitálové trhy a čo to obnáša?
Skúšal som hľadať informácie v zákonoch, alebo cez google, ale nenašiel som nič konkrétne.
V každom prípade si myslím, že tu na fóre sa nájde niekto, kto s tým má konkrétne skúsenosti.
Čo ma zaujíma je ako získať licenciu a čo je potrebné splniť, koľko to stojí a ako dlho trvá celý proces? Prípadne nejaké ďalšie doplňujúce informácie.
Vopred ďakujem za odpoveď.
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa kobolcs »

prepac ale ked to nevies tak budes len dalsim predajcom snov a nahanacom provizii a takych ja snazim ignorovat/vykynozit ked fin.por. ma na ucte =400 eur pred vyplatou a len sa modli aby predal aspon 1 IZP teraz staci na 100 eur mesacne alebo kde zainvestovat dedicstvo od babky . Toto nie je fin, poradenstvo to je zneuzivianie blbosti ludi.

Inac ujo google povedal nbs.sk a 30/90 eur to stoji
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Sniper »

Tak mi porad a budem to vediet a uz nebudem predajcom snov a nahanacom provizii. Poslal by si prosimta konkretny link na stranku nbs? A mozes povedat aj viac k povodnej otazke ak s tym mas skusenosti? Lebo tvoja odpoved je dost odveci.
Mozem vobec ziskat certifikat financneho poradcu ako samostatna fyzicka, alebo pravnicka osoba bez toho aby som fungoval pod nejakou inou firmou?
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa kobolcs »

http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financn ... ncny-agent" onclick="window.open(this.href);return false;
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Sniper »

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sniper. A čo by si chcel robiť ako fin. poradca? Takých ,,pravých,, finančných poradcov, čo nezávislé radia a podnikajú sami za seba nemá na Slovensku kto zaplatiť. Tí by mali radiť ,,na faktúru,,. Takí sú možno dvaja... Všetci ostatní sú viazaní agenti, čo robia pre nejaké finančné spoločnosti a berú provízie za sprostredkovania fin.produktov ( fondy, poistenia, úvery..). Ani neviem prečo ich nazývajú poradcovia, ked poradiť z nich vie možno len tretina...Ostatní sú v podstate len predavači produktov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Sniper »

JUGGLER napísal:Sniper. A čo by si chcel robiť ako fin. poradca? Takých ,,pravých,, finančných poradcov, čo nezávislé radia a podnikajú sami za seba nemá na Slovensku kto zaplatiť. Tí by mali radiť ,,na faktúru,,. Takí sú možno dvaja... Všetci ostatní sú viazaní agenti, čo robia pre nejaké finančné spoločnosti a berú provízie za sprostredkovania fin.produktov ( fondy, poistenia, úvery..). Ani neviem prečo ich nazývajú poradcovia, ked poradiť z nich vie možno len tretina...Ostatní sú v podstate len predavači produktov...
JUGGLER, chcel by som radiť ľuďom, ale iba v oblasti obchodovania na burze. Žiadne iné služby, alebo produkty. Mám webstránku s informáciami a myslel som, že by som poradenstvo ponúkol ako prémiovú službu. Ale nechcem to robiť nezákonne :roll: , tak som sa chcel opýtať, či by sa mi oplatilo na to vybavovať licenciu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jeden čas som pozeral ako to u nás v Kocúrkove funguje...a už sa nepametám presne, ale bolo tam strašne veľa nerealizovatelných podmienok. Ponúkať také služby ako nejaký profesionálny advisor, to proste u nás nejde len tak...
Možno by si mal najprv zistit záujem a hodiť si to na stránku ako konzultačnú, alebo školiacu činnosť...nie vyslovene ako poskytovanie finančného, či investičného poradenstva.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Aurelio »

postni sem prosim link na web, rad by som sa pozrel. vdaka.
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy napísal:postni sem prosim link na web, rad by som sa pozrel. vdaka.
Je to tak zložité, že na celom Slovensku je iba jeden finančný poradca v oblasti kapitálových trhov. Boli piati, z toho iba jeden na živnosť a teraz je iba jeden na firmu.

Tu je tak zhruba vysvetlené aký je rozdiel medzi finančným sprostredkovaním a poradenstvom:
http://www.fininfo.sk/sk/financne-produ ... oradenstvo" onclick="window.open(this.href);return false;

A tu je presne zákon , ktorý obsahuje podrobnosti. Na oplátku nám tu prosím vypíš podmienky...ja si matne pametám, že VŠE, nejaká prax v odbornej firme, skúšky na licenciu každé 4 roky, alebo tak nejak...

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-186" onclick="window.open(this.href);return false;

Kliknite pre zväčšenie: 11 poradcov, z toho iba jeden na kapitálový trh
Prílohy
Finanční poradcovia - kapitálový trh.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Aurelio »

sorry juggler, som mal hodit citaciu, myslel som link na ten jeho web. :oops:

sniper takze este raz vopred dakujem, ten prispevok bol smerovany na teba, pripajam citaciu :-)
Sniper napísal:
JUGGLER, chcel by som radiť ľuďom, ale iba v oblasti obchodovania na burze. Žiadne iné služby, alebo produkty. Mám webstránku s informáciami a myslel som, že by som poradenstvo ponúkol ako prémiovú službu. Ale nechcem to robiť nezákonne :roll: , tak som sa chcel opýtať, či by sa mi oplatilo na to vybavovať licenciu.
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

11 :D
to rovno mozu zmenit tu kolonku na finacny poradca.. jednotne cislo...
ked to tak porovnam s tymi 30 tisic o riadok vyssie
30 tisic, ved to je pre boha viac ako 1% z pracovnej spolocnosti...
Odoslané z počítača
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Sniper »

Frosy, moja stránka je http://www.forextrading.sk. Zatiaľ je to ešte len v počiatočnej fáze rozbehu :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Az zistis ako ziskat licenciu financneho poradcu, podel sa prosim Ta s nami.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

potrebujes si len urobit skusku vyssieho stupna a zapisu ta ako financneho poradcu. To je cele.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:potrebujes si len urobit skusku vyssieho stupna a zapisu ta ako financneho poradcu. To je cele.
To podla mna vôbec nie. Preto je v SR iba jeden..zatial čo vás, zastrešených je ako hadov? Dal som tu zákon, ale nikto si ho neprecítal..každý sa len pýta. To je sranda.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja som to kedysi cital cele velmi podrobne a som si isty, ze na 99% je to tak ako pisem :) financny poradca nemoze brat odmenu od institucie a nemozes byt zaroven aj sprostredkovatelom aj poradcom, preto ziadny poradcovia nie su. A myslim .. ale nie som si uplne isty .. ze toto co chce robit chalan, nemoze robit ako financny poradca. Na to by myslim musel byt ocp
Používateľov profilový obrázok
norbert.nepela
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 23 03, 2017 11:47 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa norbert.nepela »

Ahojte. Finančný poradca môže brať odmenu len a len od klienta. Finančný poradca nemusí byť o.c.p. ak nechce spravovať portfólio klientov v zmysle realizovania konkrétnych obchodov. Aj keď toto ešte analyzujem (resp. necchávam si analyzovať od právnikov). Inak treba rozlišovať dve veci - skúška finančného poradcu spravená v NBS a registrácia fnančného poradcu v registri. Na to prvé sa stačí naučiť veci a predviesť sa pred komisiou v NBS. Na to druhé potrebuješ podať žiadosť, ku ktorej priložíš, okrem iného, odbornú spôsobilosť doloženú skúškou, kopec vypracovaných interných smerníc (napr. zamedzenie konfliktu záujmov, zabránenie prania špinavých peňazí, org, štruktúru, dozorujúcu osobu, a tak podobne). Po posúdení následne NBS licenciu udelí alebo neudelí.
Na Slovesnku je aktuálne 1 (jeden) registrovaný finančný poradca pre oblasť kapitálových trhov. Ostaní sú sprodtredkovatelia - samostatní finanční agenti.
Najbližšie skúšky na najvyšší stupeň odbornej spôsobilosti pre finančného poradcu budú v NBS na konci apríla/začiatku mája - ak by sa niekto chcel prihlásiť, uvidíme sa tam :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako získať licenciu finančného poradcu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

norbert.nepela napísal:Na to prvé sa stačí naučiť veci a predviesť sa pred komisiou v NBS. Na to druhé potrebuješ podať žiadosť, ku ktorej priložíš, okrem iného, odbornú spôsobilosť doloženú skúškou, kopec vypracovaných interných smerníc (napr. zamedzenie konfliktu záujmov, zabránenie prania špinavých peňazí, org, štruktúru, dozorujúcu osobu, a tak podobne). Po posúdení následne NBS licenciu udelí alebo neudelí.
OK. už sa tým pomaly pretrtkávame...čiže skúška sama o sebe nestačí...ňou len dokladáš odbornú spôsobilosť. A čo je tá ,,odborná spôsobilosť,,. VŠE s červeným diplomom a 10 rokov praxe..alebo čo?

A tie smernice sú čo..keby som chcel robiť poradcu ako samostatná fyzická osoba... To si mám zavesiť nad posteľ?

Sranda, že 30 000 finančných agentov môže vymývať ľuďom mozgy bez kvalifikácie...sprostredkovávať predaj nevýhodných investičných produktov...ale nezávislý poradca je iba jeden :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"