Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

to mas dobru pointu. lenze v case ked tito ludia prisli natie miesta, tak vtedy si ich museli zasluzit. co sa dnes povedat neda, az na par vynimiek.
avsak to nic nemeni na fakte, ze clovek s 25 rocnou praxou je odbornik na svojom mieste, naco ho menit, za niekoho noveho, koho ta robota s vysokkou pravdepodobnostou ani nebude bavit ?
potom ked idem na urad, tak mi nevedia poradit, lebo nic nevedia.. alebo doslova poradia zle..
ale poznamenal si to dobre, 1 vyhodia 1 zoberu, 1 nespokojny 1 spokojny. problem je ten sposob akym sa toto vykonalo.
a potom ja ako zakznik-obcan idem na urad, zazivam chaos...
dalsia vec je, spolupraca s takym novym kolegom.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vlastnictvo nehnutelnosti nie je samozrejmost ani ludske pravo, to len socializmus rozmaznal ludi. Apropo, za socializmu neboli byty v osobnom vlastnictve ale najcastejsie majetkom druzstva.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Trumpeta1978 napísal:vlastnictvo nehnutelnosti nie je samozrejmost ani ludske pravo...
Ani osobná sloboda by nemala byť samozrejmosť či nejaké ľudské právo. Ľudia by mali byť otrokmi tak ako to bolo kedysi, napr. ešte relatívne nedávno v USA. Nejaká sloboda je ľudský výmysel, prečo by mal mať niekto vôbec právo byť slobodným človekom?
(preložené do logiky tvojho "príspevku")
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Vo vseobecnej deklaracii ludskych prav je napisane:

Article 25.

(1) Everyone has the right to a standard of living adequate for the health and well-being of himself and of his family, including food, clothing, housing and medical care and necessary social services, and the right to security in the event of unemployment, sickness, disability, widowhood, old age or other lack of livelihood in circumstances beyond his control.
------------

Cize ano, momentalne, vlastnictvo nehnutelnosti nieje samozrejmost ani ludske pravo. Len igor namiesto aby sa zamyslel a poriadne si precital co mu niekto pise uz bluzni o USA a otrokoch.

To len na margo jeho pseudoargumentu
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tiez je dobre zamysliet sa kto spisal deklaraciu ludskych prav. Zrejme niekto v OSN, pricom OSN je predlzena ruka USA. Ak by vojnu vyhrali Hitlerovci zrejme by "OSN" bolo predlzenou rukou velkej Germanie (pripadne ZSSR pri inom vysledku druhej svetovej) a aj ta deklaracia by znela inak.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

To je vsak nepodstatne Jaroslav. Nic to na platnosti deklaracie nemeni.

PS: ku vseobcnej deklaracii existuju este par nadstavieb, tak ak sa niekomu chce, kludne to moze preluskat a zistit ci sa tam niekde nepise ze clovek ma pravo na vlastnictvo nehnutelnosti.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach napísal:To je vsak nepodstatne Jaroslav. Nic to na platnosti deklaracie nemeni.
Ono praveže to je to podstatné, len očividne si to nepochopil.
Istiach napísal:Len igor namiesto aby sa zamyslel a poriadne si precital.....
Keby si sa aj ty trochu hlbšie zamyslel, tak ako aj ta trumpka či ako sa volá, predtým než niečo povrchne vypotíte.

Ale zbytočne tu hovoriť niekomu niečo, keď nerozumiem pojmom nominálna mzda, inflácia, reálna mzda, rast, stagnácia, polarizácia príjmu a majetku, idle landlord, progres spoločnosti a pod.

To ako keby som sa tu bavil s niekym o diferenciálnom počte, zatiaľ čo môj oponent sa tu stále tápa niekde so zlomkami a percentami.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

V tej deklaracii je napisane ze mas pravo na byvanie ale nie ze ked sa narodis dostanes nehnutelnost. Ale kludne mi to objasni. Ja sa rad necham poucit.

PS: stale si trvam na svojom. Momentalne, vlastnictvo nehnutelnosti nieje samozrejmost ani ludske pravo. Mozno mas problem pochopit ze ja len konstatujem fakt a ty uz rozpravas o tom, ze by to malo byt inak.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta, kludne sa rozpis :)
podla mna je to ludske pravo, a to prve ludske pravo.
pravo na vlasnictvo vlastneho zivota a vsetkeho co ten zivot vyprodukoval, ci uz cez barter, alebo na dlh (peniaze).
to mas to iste ako ked lev ulovi korist, chces mu ju zobrat? kludne.. skus to... v divocine sa to hyenam obcas podari, a obcas nie.
v opacnom pripade prosim posli mi sem svoju zenu :)

Ak som to pochopil spravne... nehovorim aby mi niekto pri narodeni daroval nehnutelnost... ale aby som ju mohol nadobudnut napriklad pracou (peniazmi). avak jasne. svet nie je hra, svet je "mafia" - silnejsi vyhrava, stat vyhrava, v mene "dobra" alebo cez likvidacne dane, ak by bolo treba. cize ano, aj keby existuje vlastnictvo, tak je to len bezcenny zdrap papiera. nieco ako dazdnik pocas slnecneho dna.
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Precitaj si to, mas to tu: http://www.un.org/en/universal-declarat ... an-rights/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vacsina toho co pises tam je, ak nie vsetko. No urcite mas pravdu aj v tom, ze keby doslo k nahorsiemu a civilizacia skolabovala, alebo sa dostala do nejakeho extremu, tak je to cele iba o tom, kto ma bud rychlejsie nohy, alebo vacsie (rozumej efektivnejsie) zbrane.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

iceberg8 napísal:nehovorim aby mi niekto pri narodeni daroval nehnutelnost... ale aby som ju mohol nadobudnut napriklad pracou (peniazmi)
Presne tak. A dnes prácou nadobudnúť nehnuteľnosť je takmer nemysliteľné.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Nemyslitelne, pekne slovo, no to ze si to myslis ty, este neznamena ze je to nemyslitelne.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach napísal:Nemyslitelne, pekne slovo, no to ze si to myslis ty, este neznamena ze je to nemyslitelne.
Bolo tam aj použité slovo "takmer", ktoré upravuje za ním nasledujúce slovo/výraz.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak tam pridaj este "podla mna", a uz to bude uplne presne! :D
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Nie nepridám. I napriek tomu, že tam máš ten výkričník.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No podla toho..
ak chces byt za 100k, a dostanes hypoteku so splatkami 400eur, na 25 rokov ? zaplatis 120k
tak mas byvanie. ale ak mas plat pod 800eur, tak 25 rokov si otrok den co den a musis prat u susedov, alebo prat vo vani, smaltovanej.
system asi pocita s tym, ze 1/2 uhradi zena. system nema rad samostatnych ludi. system rad šhéruje, aby mohol vypytat 2x tolko, kolko by utiahol 1 solo single. system je zly.
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

To dava zmysel, zobrat si hypo na ktore clovek nema a potom nadavat ze zije ako otrok a musi prat vo vani.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Chris »

vsade na svete ziju ludia v prenajmoch, lb predsta priestor je vo velkomestach znacne obmedzeny a teda aj dost ziadany-drahy. Len na SK musi kazdy nehnutelnost vlastnit lb musi...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach napísal:To dava zmysel, zobrat si hypo na ktore clovek nema a potom nadavat ze zije ako otrok a musi prat vo vani.
Skôr je na zamyslenie, že bankový systém dovoľuje ľuďom brať bezhlavo úvery a pôžičky. "Chcem mať teraz, ale zaplatím za to až neskôr. Najprv koláče, potom práca. Najprv tie koláče zjem, potom ich upečiem."

Namiesto reálneho produktu vytvárame dlh, ktorý nie je produktom. No a ten čo aspoň má aké také úspory, tak pre tieto úvery sa mu tieto úspory aj tak znehodnotia, ak rozmýšľa nad kúpou nehnuteľnosti.

Avšak problém nevzniká len v tých úveroch. Otázka je, koľko ľudí si dokáže vytvoriť aké také úspory. Ušetriť dnes napr. nejakých 2000€ za rok, je pre mladého človeka, ktorý nemá v podstate žiaden majetok, absolútne tragédia. O tom sme sa tu už bavili x-krát, stagnácia reálnych miezd, polarizácia príjmov a majetku...

Šetriť 30 rokov na nehnuteľnosť..... navyše v dôsledku inflácie ani tých 30 rokov nie je dosť. Keby sa aspoň to bývanie dalo vziať na druhý svet.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

IgorBR, iceberg8

1/ani na "bohatom Zapade" /tj Nemecko, Rakusko,Francuzsko/ nie je bezne aby ludia vlastnili nehnutelnost v ktej byvaju, asi iba polovica z nich je majitelom
2/v Ba v Pod.Biskupiciach sa daju kupit 2garsonky od 20 tisic a v malych mesteckach kupis 3izbovy niekedy uz aj po rekonstrukcii od 30tis €.
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa MFT »

Najsmiesnejsie na tom celom je, ze ak si uvedomite fakt, ze aj to vlastnictvo nehnutelnosti je len domnele, lebo skuste z nej nezaplatit dan... takze kazde vlastnictvo je viazane na dalsie povinnosti zo zakona, v tomto pripade danove, ak v nej mate elektriku tak aj koncesionarske a ja neviem co este... :wink:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

kazdy tyzden podobne bulshity ako
http://dsl.sk/article.php?article=19616" onclick="window.open(this.href);return false;
Okrem osobných počítačov, ktorých zdraženie sa tento rok očakáva podľa viacerých analytikov, dodávateľov a výrobcov, majú podľa analytických spoločností zdražieť aj smartfóny.
Tento rok zdražia aj smartfóny, o 4% až 17%


kde je ta nulova inflacia prosim? :)


samozrejme, toto je len z recesie, ale clanok aby nieco islo dole, kedze ma byt UDAJNE deflacia, to som este nevidel.

strasne som na vas spominal, ked som bol na trhoch na Tomasikovej, a pozeral sa na tie ceny zeleniny.. nechal som tam 70eur, pre dvoch, na dva dni. ZELENINA len. resp tusim aj kusok ovocia, ale vsetko SR. cize ziadne drahe exotiky. ono ked paradajky stoja 7-10eur/kg, tak je to viacmenej exoticka cena samo o sebe. cize som preklinal vsetkych vyznavacov zdravej stravy, lacnej travy - boha jeho, mekac je 3x lacnejsi, ako zdrava strava. neexistuje aby sa dnes niekto stravoval zdravo a financne unosne!
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Takto, rozpravas o tom ze je inflacia uz nejaky ten piatok, cize casom budes mat pravdu. Druha vec. Bol si na tych trhoch aj minuly rok a rok predtym atd aby si to vedel porovnat?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ta zelenina uz nebola o inflacii, skor drist ako drahe je dnes jest zdravo. neviem kolko co stalo minuly rok, mozem sa spytat ludi co to predavaju, avask jasne ze tam je viac faktorov, ako len inflacia.. co viem napr.. bol obrovsky prebytok zemiakov, cize tie asi hore nesli...
a ja tu inflaciu nepocitujem len teraz, ale uz nejaky ten rok. a verim, ze statistiky sa falsuju. a nedaju sa donekonecna, cize skor ci neskor pride na ne tiez. resp stastistiky ak nie su falsovane, su oneskorene.
koneckoncov - vseobecne plati, z je kopa, brutalna kopa cashu vonku, ludiam aju nehorazne vela penazi, trepu ic do aut, bytov, domov, pozemkov. ak toto plati, a to veru ze plati, tak ako to, ze nie je inflacia ? ved hmotnych statkov nepribuda az takou rychlostou, ako penazi, alebo ano? neviem, preto sa pytam.
preco inak by isli ceny bytov (v BA minimalne a okoli) tak enormne hore, to neviem. uz len tam je inflacia tak 7% rocne bezprolemov. to je cca 7000 drahsi byt rok co rok, poslednych 5 rokov (ale stale nie na urovni 2008), o tam potom, ze zemiak zlacnel o 10centov..
PS: v poslednom case nakupujem koepc haraburd, ako rucne manualne naradie, ktore islo tiez hore, aj medzirocne.
ano - stroje su lacnejsie, ako napr miesadlo ktore sa mi v hobby pracovnom nasadeni uz 2x pokazilo. MAKITA. 70eur. cize aj smejdnejsie.
a aby 500gramove kladivo stalo 4eur, tak to je sila.. kus dreva a pol kila zeleza 4eura? ved to skladal STROJ !!! ako to potom moze stat tak enormne vela ?
ale vsetko su len moje postrehy, subjektivne.. nemam info v exceli, ale pamatam si ceny, ako napr plechova bandaska na PHM, 1 rok doazdu 18eur kdekolvek, dnes pod 21eur ani nahodou. preco?
jasne, geberit isiel z pred 10 rokov dole o mozno aj viac ako polovicu.
ale co si vsimam, jednoduche nastroje, aleho hoci aj ten geberit, ked je vyrabany na pase STROJOM, ma stoji viac, ako kedsi kupim suciastky a pri plate 5eur/hod si to poskaldam sam. to nechapem ako je mozne. kedze aj suciastky podliehaju dovozu (je to ista marza na tovare).
okrem toho, smial som sa aj ked som nedoaptrenim zachytil, ze by sme mali platit 4eura za navstevu lekara.
pred 10 rokmi 20SK a dnes 120SK ? hm.. poplatok ci sluzba, cena pre mna BY isla hore 5nasobne za dekadu, keby to schvalia. ale ja chapem ze aj toto je len dopyt a ponuka. keby je lekarov 5x viac, nebol by poplatok ziadny, lekar by bol lacnejsi. ale nie tak celkom tomu rozumiem - ked je lekar tak famozne plateny, ako to, ze ich je stale nedostatok ? ako to, ze ta cena ide stale hore ? kedy nejaky lekar zlancel? kedy zubar zlacnel ? dentalna hygiena ma kazdy rok stoji minimalne o 5% vaic, ako ten predosly..
takze neviem, kde je pravda o inflacii, deflacii a lepsom ci horsom zivote.. isto, ten zubar je daleko setrnesji, daleko viac zubov zachrani, ako kedykolvek predtym. za c mam chut si priplatit, jasne ze ano. otazne len je, aka je realna hodnota zachranenia zubu ? no asi tolko, kolko viem zaplatit :D
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

zapnem markizu a sup ho tam, zdrazovanie potravin, to si pozriem :)

http://peniaze.pravda.sk/spotrebitel/cl ... isli-hore/" onclick="window.open(this.href);return false;

ale inflacia je nula, ved :)

sranda, ze presne tie paradajky co mi skocili do oci... a to som ani nemal v umysle nejak komplotovat. Hodil som do excelu tu ich tabulku a vyslo mi +7.42%

este by ma zaujimalo, kde zohnat kilo paradajok za 2,6eur, asi tesko dovoz chile..

oni pisu sice o 2,4%, tak bud je tabulka nekompletna, alebo neviem ako to pocitaju, kazdopadne viem ze sa to neda porovnvat takto feb2016 vs feb2017, chcelo by to skor tyzdenny graf cien poslednych 10 rokov napr.. mozno bol teplejsi marec minuly rok.

takze ja neviem, kde je pravda. skoda ze som nezacal s podrobnym sledovanim cien, asi si fakt zacnem odkaldat blocky.. aj ked niekto ten graf mat musi, a je haluz, ze nikde nie je uverejneny... no preco asi.. keby to klesa, kazimir uz davno vytahuje ako za ich vlady ide vsetko o 90% dole.
EDIT:
citam ze je to lym pocasim v ES a IT.. nech idu do haja.. tento rok a uz tesim ako si kupim foliu, resp sklo a pozvaram si nejaky sklenik...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

mozno sa raz dockas ze ti bude ECB pocitat inflaciu podla blockov ktore im posles. A bude pokoj.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8


to ze nakupujes v centre Ba na trhovisku predrazenu zeleninu este o inflacii vela nehovori. Apropo nikde nemas istotu ze tie produkty su naozaj "domace" vela trhovnikov ich miesa s tymi z velkoskladov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

dobra pointa, ale hovori to o inflacii v centre BA
kedze ten z centra BA (aj mileticka) nemoze ist do senca na trhy... to je proti logike.. (cas a cestovne naklady)
urite je inflacia v medzilaborciach nula,ak nie tazky minus..
ale nie v centre BA, kde je praca :)
a to je ten problem.. podla mna..
ci ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

na Mileticke je viacej predajcov, vecsia konkurencia, takze existuje predpoklad ze ceny budu rozumnejsie. Ja osobne radsej nakupujem zeleninu a ovocie v supermarketoch, pretoze tam je aspon nejaka sanca kontroly produktu tretou stranou. Keby potravinarska kontrola zistila ze supermarket predava zeleninu s vyrazne nadlimitnym obsahom napr dusicnanov tak dostane pokutu a bude mat zlu reklamu v mediach. Zatial co u predajcu- stankara nikto ani naznakom netusi odkial tie produkty naozaj su a cim to hnoji,v akom mnozstve a nikto mu rozbory robit nebude.
Bratislava je pomerne drahe mesto, je tu najvyssia zivotna uroven zo Slovenska, vysoke prijmy, takze je jasne ze aj ceny cohokolvek budu vyssie ako v obci "Ladomerska vieska" :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tie z obchodu maju mozno menej dusicnanov, kedze su pestovane na sklenenj vate, pod foliovnikom, dutch systemom,
takze si mozes vybrat, ci dusicnan z trhov, alebo karcinogen z obchodu :)
v neposlednom rade, chutovo je to rozoznatelne zretelne. (doamce vs obchod)
pricom na mileticke nenakupujem, mam vlastneho dodavatela, bez postrekov, a bez havede. starou klasickou metodou okopavania. ale netusim kolko je tam dusicnanov, ked by bol nejaky test za par desaitok eur tak by som skusil :)
okrem toho, ze tie z obchodu asi tazko obsahuju to, co by zelovoc obsahovat mal.
ale nie som expert.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tak rozdiel v chuti medzi domacimi a marketovymi je citit, ale to je dane skor tym ze tie marketove aby vydrzali transoprt su trhane este celkom nedozrete. Postreky zeleniny uz zredukovali aj velki producenti a nevidel som este vyskum ktory by dokazal priamu spojitost medzi legalnym typom postreku a rakovinou. Ale ked chces, tak bio zeleninu a ovocie uz ponukaju aj niektore markety. Len to je taky paradox, ze ludia si casto kupuju drahu bio-zeleninu ci ovocie, ale na druhej strane sa cpu stokrat horsimi karcinogenmi typu alkohol, udeniny,vyprazane jedla, fajcia cigarety.
retrothruster
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07 05, 2017 2:41 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa retrothruster »

Ja by som povedal, že mať bývanie je dnes ľahšie ako kedysi.
http://obchodovaniesakciami.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize aj pozemok ziskam lahsie, ako kedysi ?
Odoslané z počítača
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

retrothruster napísal:Ja by som povedal, že mať bývanie je dnes ľahšie ako kedysi.
vlastné bývanie
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg8 napísal:Cize aj pozemok ziskam lahsie, ako kedysi ?
Ano, hotovych stavebnych pozemokov so sietami, pristupom atd su dnes tisice - lebo sa na tom da zarobit a teda sa vytvaraju nove zony prakticky v kazdom meste. Na dedinach zase vies kupit starsi dom s pozemkom v intravilane velmi lacno.

Tomu sa hovori trh, dopyt a ponuka, a to niektori stale nechapu.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Aurelio »

Pette napísal:
Tomu sa hovori trh, dopyt a ponuka, a to niektori stale nechapu.
do tejto temy ti neodporucam ani reagovat, tu sa tych nechapavych zislo viac. dnes je mat vlastne byvanie a pozemky a vlastne vsetko lahsie ako kedysi vratane cestovania, zaujimavej prace, mnozstva volneho casu (!)

z celej historie ludstva NIKDY nebolo jednoduchsie mat tento luxus ako v 20. a 21. storoci. chlapci naspat do skoly, otroctvo bolo zrusene iba v 1795 a dovtedy by si nemal ani vlastny prd. v 1848 bolo zrusene poddanstvo, takze teoreticky uz clovek sa dokazal vypracovat, ale vzdelanie bolo stale dost nedostupne, takze stale by ste makali jak fretky za almuznu a boli radi ked mate co do huby. vobec by ste nemali volny cas, makalo sa od rana do vecera i v soboty a nemali by ste cas vypisovat taketo sracky po forach aj keby existovali v tom case.

no a poslednych 100 rokov to uz je lepsie a lepsie s vynimkou obdobia svetovej vojny a komunizmu, kedy v komunizme clovek sice dostal od statu kralikaren "zadarmo", ale stale by vas zabili keby ste chceli prejst cez hranicu len kuknut sa do viedne - dakujem, neprosim. "zadarmo" v uvodzovkach z toho dovodu, ze zadarmo nic neexstuje, komunisticky stat hodnoty nevycaroval zo vzduchu, ale prezral buduci rozvoj, preto je vychodny blok tam kde je a zapadna europa tam kde je.

vysvetlim na urovni jednotlivca co znamena prezrat si buducnost. mozem si na drahy telefon nasetrit a kupit ho az ked na to mam alebo ho mozem zobrat na splatky jak kamoska za 30% p.a. a preplatit takmer dvojnasobnu cenu za dva roky. ja mam o dva roky telefon a takmer rovnaky cash na dalsi usetreny, ona ma len telefon a prazdny ucet, lebo platila 24 mesiacov splatky 1000kc za telefon co stal 15000.

no a toto si predstavte v miliardach a na obdobi 40 rokov a vidite tu spust co tu zostala.

zaroven by som chcel poprosit tu miestnych ufnukancov, aby si to namierili do severnej korei alebo ciny ci na kubu, tam stale mate "prosperujuci" komancizmus, dostanete nejaku kralikaren (o pozemkoch snivaj moj) a prajem aby sa vam toto nestalo co nasim rodicom v ceskoslovensku, ze istu dobu niekolko mesiacov si nemali ani do coho utierat rit, lebo toaletaky jednoducho neboli (jeden z milionov prikladov). prajem krasny zivot.
Power of Knowledge
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Aurelio »

https://www.youtube.com/watch?v=bdWpWsEUv9s" onclick="window.open(this.href);return false;

neskutocne mi ta doba chyba :-(
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize kupit si pozemok v priemernej lokalita v BA, cca 400m2, za 250k, je uplne normalny, sedy priemer, taka brnkacka pre sedive mysky, beznu mladu rodinku. Este zostane aj na nove auto...
Nikdy nebolo lepsie.
Pred 10 rokmi bolo horsie, tym padom, podla toho, co tu akzdy pise.
V 1900 - 1700 som nezil, ale pred 10 rokmi som zil, a prave pred 10 rokmi (orientacne, neberme do uvahy presny datum krizy pred/po) boli pozemky dostupnejsie. A prave toto obdobie ma zaujima viac, nez historia.
Spravne to chapem ?

PS: preco pisem POZEMKY? a nie BYVANIE ?
pozemkov je logicky obmedzene mnozstvo, nemozno to nafukovat umelo, ako FIAT money a tak lacne novostavby z deravych tehal (lebo na m2 su najlacnejsi material, hned po betone).
za pozemok na KVALITNE byvanie nepovazujem 100m2 zastavenej plochy +150m2 okolo domu ako minimalna vzdialenost od suseda, s posedenim o velkosti 3x3 metre. a zaroven ho nepovazujem za lokalitu niekde za bory mall, kde bolo do dnes len ciste hole pole (v cene 250k/400m2 - keby 25k, tak OK, lenze LOGICKY by to bolo okamzite prec, pretoze lacne hypoteky tlacia ceny nahor, cize inflacia, ale v tu tu nikto neveri, cize to je jedno)

Pointa je, tak ako na zapade, civilizacia sa kumuluje a sustreduje, rarkuje zipkuje do jedneho jedineho bodu (zvycajne hlavneho mesta) a logicky, miesta je menej a preto je miesto DRAHSIE, cize nedostupnejsie. Ved to je absolutna elementarna logika. Na to nikto nepotrebuje vysoku skolu, ani zakladnu, to musi ovladat 4 rocne decko. Platy sice stupaju, no je otazne, ci realne kopiruju cenu zivota.

Takze skusim to este raz, aj ked absolutne zbytocne, ale nech je sranda.
Byvala generacia dostala/kupila pozemok o rozlohe definitivne nad 1000m2 , bez toho, aby si to musela odpracovat 25 rocnou hypotekou alebo zmluvou u danej firmy. Cize ako 30tnici vlastnili 10 arov, bez tarchy.
Kto dnes ziska takuto vymozenost znovu? Kto to dokaze okopirovat ? Kto ma 30, (teoreticky aj dieta, kedze ten prvy model mal vzdy aj dieta v mojej vzorke ludi) a pozemok o 1000m2, a logicky aj s domom (aj ked mensim, jednoduchym svojpomocne postaveny) ?

Kazdy tu demonizuje byvaly rezim, a nemoznost odist za hranice, no aj sa pytam, co je horsie, co je lepsie? Mat 30, dom, pozemok >1000m2 , dieta ktore nehladuje. Alebo mat 30, vysoku skolu, a pas ?

jasne, kazdy kto si ako zariadi, lenze vtip je v tomto, vazeni pani...
ten moj model z byvalej generacie, co mal 30 a dom a rodinu, NEMAL VYSOKU SKOLU! Bol uplne obycajny priemerny clovek bez akehokolvek kontaktu na vladu, parlament, pohlavara, ci krala, farara, krupiera ci kupliara.
Dnes nezvelany clovek moze sediet akurat tak v supermarkete za 600 citeho.

PS:
oba prioady, ktore si Frosy uviedol (kamos ktory setri na mobil ci kamoska na uver) su ekonomicke samovrazdy. ja mam teoriu, ze ak mobil, tak jedine taky, ktory si kupim za hodinovu mzdu a taky aj mam, uz asi 10 rokov. (menim ich ked dosluzia). pretoze setrit 2 roky na nieco, co ma zivostnost 2 roky, to je jednoducho.. konzumne..

Pette -
hladam pozemok priamo v BA, takze sledujem ich hodiny a hodiny - uz roky, viem o com pisem. ale dnes je pozemok zosmiesnene na to typicke "ved je to zemina, no nekupi to, neva ze je to len 150-250m2, hodis tam nejaky bungalov 80m2 to ti musi stacit". pricom nepotrebujem 2000m2, ale 300m2 povazujem za nic. rozhodne nie tam, kde bolo byvale pole, (ine je to uz v starej bratislave). ak chapes ako to myslim.

A logicky, ze lepsie to uz nikdy nebude, aj ked sa domy recykluju (ano, zozenies stary za lacno, relativne lacno). ale casy, ked si mal 500m2 za 100k v BA, tie uz, pokial nepride vojna, nikdy nepridu naspat. pred 5 rokmi to bolo este velmi jednoduche, skoda, ze prave vtedy som nemal volny cash a trochu zdraveho rozumu, aby som si jeden dva kupil, nevenoval som pozornost tomu, ze to by to bola fantasticka kupa. A odhadujem, ze o 5 rokov by som si povedal to iste (aj ked teraz uz sa veziem na bubline s bytmi, cize je to akysi hedge voci pozemku, vramci toho isteho mestecka).

Ale ked porovnam seba a mojho deda, on v mojom veku uz mal manzelku, 1 dieta (druhe prislo coskoro), 1400m2 pozemok, z polovice podpivniceny dom s cca 100m2, auto. Vsetko cca 25km od BA Hradu. Pracoval ako predavac v drogerii. Este k tomu strail aj roky na povinnej vojenskej sluzbe.
tak bud bol nejaka tajna kasta (a vsetci na danej ulici), alebo neviem. kedze dnes by si na toto vsetko potreboval tak... 200k, totozna obec, totoazna vymera, totozny dom, auto neratam.
Fakt tomu nerozumiem.
1. hotove riesenia s polovicnym alebo skor tretinovym pozemkom su od 150k
2. stare domy s polovicnym alebo skor tretinovym pozemkom su od 80k (s bonusom novostavby v zarhade, cize rozparcelovane pozemky)
Otazka znie, ak aj obetujem zahradu a pozemok dame na 1/3 az 1/2, kto ma dnes 80-150k vo veku 30 rokov a dieta (coskoro dve) na krku, bez VS ako bezny priemerny pracovnik ?

Isteze, konkurencia trochu rozmiesala trh - a prave v tom podla mna, aspon ciastocne, spociva to, ze zivot nie je zrovna ruzovo jednoduchy. To je ako futbal, ci poker. Dnesny priemerny hrac by tych s pred 10 rokov dal dole lavou zadnou. Bol by kral. Konkurencia rastie, cize aj naroky a obtianzost (zivota) pre rovnaky ciel/odmenu.

Aspon ja to tak vidim. Aj ked vidim x-neobmedzeno podnikatelskych moznosti, ale vsetky zahrnuju kapital, alebo vela casu a zrucnost. Tym nefnukam, ze je zle, ze chcem nieco ZADARMO. len konstatujem, ze to vidim narocnejsie, ako pred 40 rokmi odhadom. Ale kedze som na vlastnej kozi pred 40 rokmi nezil, tak je to len UVAHA. To by sa tu muel niekto vyjadrit, kto zil a zije vtedy aj teraz. Ale sam na sebe poznam, ze to cim som si presiel pred 10 rokmi, by ma uz nebavilo zopakovat si, a ani by som to uz nevedel, lebo uz to ani nie je mozne. Trh sa jednoducho zmenil.


EDIT:
pozrel som si ponuku pozemkov v obci, odkial pochadza frajerka, kde mame pozemok. a mozem skontatovat, ze:
ekvivalent pod 3 nasobnu hodnotu, za aky ho mame my, neexistuje. vlastne neexistuje ziadny, existuju len stare domy (no zrekonstruovane, neviem na ktoreho certa to robia ludia) s pozemkom. Niekedy je pozemok mensi, inokedy vacsi (jeden je za fajn cenu, ale horsia lokalita, stvrt ciganov, tam by som nekupil, je na prdaj uz dlho).
Pointa ?
Dnes si uvedomujem, ze ten ktory sme ziskali, fuuuuu ha... to bolo enormne stastie, a uz dvaja ho odo mna chceli kupit, neviem ci si robili srandu, alebo fakt.. VTEDY, par rokov dozadu, som vahal a skoro ho pustil(!) mysliac si, ze ved najde sa lepsi.. SCHVALNE som to od toho momentu sledoval, a lepsi nebol. Aj ked, uznavam, ze lokalita je silne subjektivna vec, niekto by isiel na opacnu stranu obce, aby bol 5 metrov od rychlostnej cesty, mne staci byt 5km od nej. (tam su tie starsie domy za 300%)
A ten pozemok stal pred par rokmi o 40% menej(!) takze niekto si fajnovo zarobil.
Hold, svet patri sikovnym, alebo stastlivcom. Ale rozhodne nie priemeru.
Spoluziak, kupil v BA pred 4-5rokmi tiez (120eur/m2), hovorim si, fajn, kupim aj ja nablizku neho. Bez sance, nie je ponuka. teda je, za 200eur/m2 a vyssie. A tolko nedam, nemam.
k pozemku sa da dostat aj pod trhovu cenu, par desiatok % , lenze na to treba cas,ale hlavne okamzity kapital, a to zvacsa vacsi nez ma piemerny janko (ziadny uver, ale cold cash).

PS: Ospravedlnte ma za dlhy prispevok :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Chris »

Neni lepsie ist na pivo ako tu vyplakavat?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg8 - sam si si odpovedal. Nie je to tvoje zakladne ludske pravo vlastnit pozemok na dom 500 m2+.

Ponuka ako pises je. Volnych pozemokov dost. Ale, nemas na ne peniaze. To je cele.

To sa vola trh. Chces byvat v rodinnom dome v BA. Musis mat nato vyriesenu aj prijmovu cast - teda tvoj zarobok. Ak nie, kup si pozemok 30 km od BA za 40 eur meter a mozes mat aj 30 arov.

Aby som nebol len negativny, ak si sikovny, mozes u mna pracovat. Za 5-7 rokov makacky budes mat aj na ten pozemok v BA. Kludne mi napis do spravy. Podnikam v distribucnej logistike.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"