Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Hlasovanie Ako-investovať: koho volíte?

Hlasovanie ukončené Ne 01 10, 2023 6:53 pm

1. SMER
5
10%
2. PS
13
27%
3. HLAS
1
2%
4. Republika
2
4%
5. OĽaNO, KÚ, Za ľudí
1
2%
6. SaS
19
39%
7. KDH
3
6%
8. SNS
0
Žiadne hlasovania
9. SME Rodina
1
2%
10. Aliancia
0
Žiadne hlasovania
11. Demokrati
0
Žiadne hlasovania
12. Iná strana
1
2%
13. Nie som rozhodnutý
0
Žiadne hlasovania
14. Nebudem voliť
3
6%
 
Celkom hlasov: 49

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4369
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 435 times
Been thanked: 350 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas
zase porovnavas neporovnatelne. :) :roll:
Vysvetlime? :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa wladas »

Netreba. Aj tak nikdy nebudem mat tvoje "videnie sveta" ohladom fungovania statu kedze si anarchokapitalista.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4369
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 435 times
Been thanked: 350 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: So 09 09, 2023 8:13 pm Netreba. Aj tak nikdy nebudem mat tvoje "videnie sveta" ohladom fungovania statu kedze si anarchokapitalista.
1/Toto to co riesime sa tyka bežnej ekonomiky.
2/Ancap ma niektore zaujimave libertarianske myslienky ktora stoja nad zamyslením ale to neznamena ze som jeho stupencom.

3/Dánsko bolo v minulosti vo významnej politickej únii s Norskom, Svedskom a tento velky statny útvar /v podstate CELE uzemie dnesnej Skandinavie / ovladal dalsie vazalské územia z ktorych plynuli rozne dane a obchodne poplatky.
Po zaniku Kalmarskej unie vzniklo Danske kralovstvo ktore malo v Afrike a Indii viacere obchodne stanice/kolónie/. :)
Z tohto sa nastradal obrovsky kapital, ktory dal samozrejme krajine ktora tento kapital ma nepomerne vyhodnejsiu startovaciu poziciu napr nasledne v case zaciatku priemyselnej revolucie, ci zaciatku bankovnictva atd.
Takze nie je to porovnatelne so Slovenskom, uplne ina vahova kategoria.

A s tymito historickymi suvislostami su vo vztahu aj take veci ako efektivita fungovania statu, statnej spravy, politicka kultura a pod.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ja osobne nerozumiem tej logike "Nemecko potrebuje pracovnu silu"
Pretoze, ak pride pracovna sila, ta ista pracovna sila bude tvorit dopyt po dalsej pracovnej sile.
Priklad: Nemecku chybaju murari, pretoze Nemci chcu viac domov, tak siahnu po migrantoch, ti postavia nove domy, ale logicky potrebuju tiez byvat, takze musia najskor sebe postavit nove domy..
Toto mi pripomina nekonecny rast, ten vysnivany nekonecny rast, ktory, logicky musi mat niekde strop, ale ten strop sa nikomu nepaci, pretoze to znamena zastavanie rastu komfortu..

Konkretny priklad, resp konkretnejsi priklad:
Aj u nas chybaju murari, ale preco? Je snad malo domov k dispozicii? Pomaly je viac domov, ako zivych obyvatelov štátu, tak ako je to mozne ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15944
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1444 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: Pi 08 09, 2023 10:24 am Ja som tiez za mier. Bohuzial to tak Rusko ale nevidi. Cize ostava uz len moznost pre UA sa vzdat. Ked ti to pride ako idealne riesenie, OK.
Za mna urcite nie. Jadrovy utok nehrozi. Rusi nie su az tak sprosti.
Som zato, aby Ukrajinci bojovali. Aby Rusko dostalo príučku. Lenže vojna trvá už 1 a pol roka a nevyzerá, že skončí.
Odhadujem, že na oboch stranách sú straty cca po 200 000.
Štatistiku ruských strát som niekde videl, že je teraz okolo 17 000 za mesiac. Ukrajincom sa nedarí v protiofenzíve.
Tipujem, že teraz majú straty oveľa väčšie, možno aj dvojnásobné oproti Rusom. Z hľadiska strát na životoch je to devastačné pre UA. Neutiahnú to.

Američania predvčerom priznali, že do UA vrazili už 100 mld. USD. Presne toľko má aj ruský rozpočet na obranu za 2023. Je dvojnásobný oproti 2022.

Z hľadiska výdavkov je to možno devastačné pre Rusko. Stiahlo sa a drží okupované územie. Lenže podľa mňa zo súčasných pozícii už neustúpi.
Rusov neporazil Napoleon ani Hitler. Je podľa mňa naivné veriť tomu, že Rusi utrpia porážku. Západ možno tomu verí, lebo američania sú bohatí.
Ale ani oni to nemôžu financovať donekonečna. Afganistan im to ukázal. Ukrajina už relatívne vyhrala. Rusi ju územne nerozložia tak ako rátali.

Podľa mapy odhadujem, že Rusi okupujú 20% územia. To je zhruba toľko, koľko sa násilne odtrhlo od Srbska.
Srbov vtedy bombardovali tri mesiace. Čo im ostávalo? Totalna devastácia, alebo sa vzdať. Vyjednali mier a stiahli sa z Kosova. Kosovo bolo Západom uznané za samostatný štát. Slovensko ale Kosovo dodnes neuznalo.

Pri Ukrajine môže byť scénar taký, že časom získa späť celé územie. Bez ďalších devastačných strát !
Keby vyjednali mier a Rusi by si nechali 20% územia, Západ nikdy neuzná, že toto územie je navždy ruské. A Rusko by ostalo v izolácii.

Raz keď sa zmení politická situácia v Rusku, územie sa buď vráti UA, alebo sa to spraví tak ako s Kosovom . To by amíci vedeli zariadiť. Ved aj nám zariadili koniec mečiarovskej éry a ďalší vývoj už 25 rokov ide pod ich taktovkou.

Taký scénar by mohol byť prijateľný pre UA, Rusov i EU. Lenže asi nie je priateľný pre američanov a britov. Stopli sa mierové rokovania, ktoré prebiehali prvé mesiace vojny. Jedinou možnosťou je odvtedy vojna. Nekonečné krviprelievanie. Je smutné, že nikto nevolá po mieri, že nikto ani len symbolicky nevypúšťa biele holubice. To sa robí len vtedy, ked o nič nejde.
Aj diplomati mlčia. Jedine pápež pripomína mier. A zlý Orbán...of course.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4369
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 435 times
Been thanked: 350 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ano, je dolezity faktor, Rusko ma dalsi mobilizačný potenciál minimalne 1milion mužov, zatial čo Ukrajina v tomto smere už ďalšie väčšie možnosti nemá. Preto v poslednej dobe sa Ua snaží zmobilizovat aj tych ktorým sa podarilo pred vojnou utiect do Europy. V Polsku tejto požiadavke vychadzaju v ustrety.
To ze aktualna protiofenzíva postupuje výrazne pomalšie ako sa pôvodne očakávalo, je tiež pravda. Rusko stihlo vytvoriť velmi komplexné obranné línie s rozsiahlimi mínovými polami ktoré postup zdržujú.
Na druhej strane, Ukrajina ma stále silnú podporu Usa a minimalne az do ich najblizsich volieb ktore su pomerne daleko, sa na tom nic nezmení. Naopak, podla poslednych správ, Usa nakoniec dodajú aj takticke balisticke rakety Atacms s doletom 300km, pritom este koncom júla bol oficialny postoj jednoznacne zamietavy.

Príchodom zimy sa Ua protiofenziva pozastaví, čo dá čas ruskej strane na doplnenie strát a municie.

Keď sa pozrieme na mapu https://deepstatemap.live/en#11/47.3411/35.8127 tak vidíme že Ukrajinske pozemne zisky v južnom smere su zatial veľmi skromné.
Ale aj tieto zisky stacia k tomu, aby strategicky vyznamne mesto Tokmak už bolo v dostrele americkych diel ktorych obdrzala Ua velke mnozstvo. To znamena, že skor ci neskor, Ukrajina získa pod kontrolu železničnú trať ktorá zásobuje vojenskym materialom ruske jednotky nielen v oblasti južneho Chersonu ale aj na Kryme. To výrazne skomplikuje rusku logistiku ktorá bude musiet ešte viacej vyuzivat na prepravu nakladne vozidla. Takyto transport je ale pomalší, menej efektivny a vyžaduje velky počet dostatocne funkcnych vozidiel, ktore su zaroven lahkym cielom pre AFU.

Z toho vyplýva, že aj keď tento rok podla vsetkeho už nepride k väčším uzemnym ziskom Afu, tak zo strategickeho hladiska
bude ruská obrana a jej možnosti v danej oblasti značne oslabené. Odbornici hovoria o potrebe postupit este cca 15km viacej na juh aby bola ruska logistika nielen na Krym vážne narušená.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 42360?s=20
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta1978 napísal: So 09 09, 2023 8:52 pmZ tohto sa nastradal obrovsky kapital, ktory dal samozrejme krajine ktora tento kapital ma nepomerne vyhodnejsiu startovaciu poziciu
Chudobnejsi stat = chudobnejsi obcania = mensia vzdelanost = vacsi sklon v populizmu.

Cize ako som pisal
wladas napísal: So 09 09, 2023 7:06 pm Ekonomickeho. Vzdelanost obyvatelov, hlavne v chapani funkcie statu.
Simple :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4369
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 435 times
Been thanked: 350 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: Ne 10 09, 2023 9:28 am Chudobnejsi stat = chudobnejsi obcania = mensia vzdelanost = vacsi sklon v populizmu.
áno: šikovní, aktívni,otvorení novým veciam, mladí ludia vidia ze v zahraničí /hoci napr iba v Čechách/ budu mat po každej stránke lepšie podmienky /nielen finančné/, takže častokrat odchadzaju preč. Niektori dočasne, niektori trvalo.
A z toho je potom dalej seba posilujuci system so spätnou väzbou ktorý nabera každym "otočením kolesa" stale viacej na svojej sile. Bohaté štáty v podstate vysávajú kvalitný ludsky kapital z tych chudobnejsich, ale tomu iba tazko sa da zabranit, je to prirodzene. Preto ked Slovensko bolo vzdy chudobnou krajinou, tak šanca že by raz ekonomicky zivotnou urovnou dobehla Západ rovná nule.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Franto napísal: Pi 01 09, 2023 10:32 am Väčšina ľudí odmieta vziať svoj osud do vlastných rúk.
Este sme toto neprebrali v celku, tak napriklad:
Slovensko zakazalo online gambling - mozes gemblovat len s SK licenciou, snad sa chapeme, ze to nie je konkurencia svetovym spolocnostiam. Je tu toho ovela viac, co mi je branene a znemoznene. Takze slobodny trh, iste,. Cesko to iste, mimochodom, slobodny trh, no jasňe.
Tazko si mozem vzdiat osud do vlastnych ruk,, nie je mi to umoznene.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 557
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa duves »

Pekne to vie pomenovať tento pán, sociológ Vašečka, citujem:
Vašečka: Áno, krajina je hlboko rozdelená, to rozdelenie je však skutočne civilizačné. To nie je rozdelenie, aké dnes vidíte napríklad v susednom Poľsku. Tam nenájdete ľudí, ktorí by chceli byť v ruskej sfére vplyvu. Na Slovensku je to vyše tridsať percent ľudí. Nenájdete ľudí v Poľsku, ktorí by sa necítili západní. Keď som pod Vatikánom, tak som západný. Na Slovensku máme vyše päťdesiat percent ľudí, ktorí sa cítia ohrození západnými hodnotami. Keď poviete, že sa cítite ohrozený západnými hodnotami, tak vravíte, že ich nemáte. Slovensko má v sebe autentickú západnú Európu a silné balkánske vplyvy. Je tam to Srbsko, je tam tá Ukrajina a je tam to Nemecko. Všetko je to v malom priestore pomiešané, ale my si jednoducho nerozumieme. Hovoríme rovnakým jazykom, tam sa však začína a končí naša podobnosť.
zdroj: https://dennikn.sk/3560420/ako-zachrani ... adol-fico/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa wladas »

Veru veru. Vsak aj tu na fore sa najdu ludia co sa citia ohrozeni zapadom.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2247
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 646 times
Been thanked: 371 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Wladas súhlas, len je zaujímavé, že výsledky tej ankety u nás to nejak nepotvrdzujú. :) Sorry takto, resp. ukazujú, že ich je veľmi málo.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 181 times
Been thanked: 232 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Joki »

@wladas :like:

To sa tam ako dostal smer x 4 :shock:

Tomáš, nemáme tu nejakého škriatka a kliká tam :D :D :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 689
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 85 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ohrozeni zapadom , alebo sa len obavaju toho ako momentalne zapad vyzera? A ze nebudme naivny zapad nie je ziadna ruzova zahrada , je to totiz rozdiel ani ja nechcem aby moje deti ucili ze existuje 70 pohlavi , aby som sa bal o deti ze ich niekto dopicha na ulici
Mozno si len chceme vybrat zo zapadu a vychodu len to naj je na tom nieco zle? Ved stara pravda hovori ze sa mame ucit na cudzich chybach 😁
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 181 times
Been thanked: 232 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Joki »

Dlhodobo to nebude fungovať, ľavá noha na západe a práva na východe alebo opačne. Nastáva potom schizofrenia. Tak to aj podľa Vašecku na Slovensku vyzerá.

Nedá sa vyberať si len hrozienka.

Demokracia ti dáva slobodu, ale diktátor ti ju berie. V demokracii sa o všetkom dozvieš, ale v diktatúre sa všetko zamlčuje.
V demokracii ideš cestou rozvoja a progresu, ale diktatúra ti tvoj potencial zadupáva.

Pred 89 sme nič nemohli, ale po 89 môzme všetko.

Odporúčam prečítať; Zvieracia farma
Kniha od autora George Orwell.

https://www.martinus.sk/?uItem=34303

https://mreferaty.aktuality.sk/george-o ... referat-31
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak potom ja odporucam 1984 :)
Od toho isteho autora..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15944
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1444 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlasovanie 1 bolo ukončené. Nové začne v priebehu budúceho týždňa. Výsledok nájdete aj v prvom príspevku vlákna.

Výsledok volebných preferencií portálu ako-investovať. Zúčastnení: 45 hlasov.

Ak by voľby boli v sobotu 9.9. 2023 vyhralo by ich Progresívne Slovensko z 36%
2. Saska s počtom hlasov 13 (29% )
3. Smer s počtom hlasov 4 ( 9% )
Do parlamentu by sa ešte dostali Demokrati (7%)

Za bránami parlamentu by ostali KDH a SNS ktoré získali po 2 hlasy ( po 4% )
Hlas a OĽano by získali po 1 hlase ( po 2% )

Žiadna iná strana nedostala hlas a 3 účastníci nepôjdu voliť

Vládu v SR by zostavoval Michal Šimečka (predseda vlády)
Spolu zo Sulíkom ( predseda parlamentu ) by mali najsilnejšiu ústavnú väčšinu v dejinách SR.
Ak by zobrali do vlády Demokratov, mali by viac ako 130 poslancov.
Jedinou opozíciou v parlamente by bol Smer z cca 20 poslancami

Hranica ústavnej väčšiny (tzv. kvalifikovaná väčšina ), je viac ako 3/5 poslancom čo je 90 poslancov a viac.
Takáto vláda vie prijímať najzávažnejšie zmeny zakotvené v Ústave ako napr. priama voľba prezidenta, zrušenie amnestií a pod.

Ústavnú väčšinu mali v histórii SR iba 2 vlády: prvá Dzurindova ( 1998-2002, 93 kresiel, ukončila éru Mečiara ) a Matovičova vláda ( 2020-2023, 95 kresiel...ukončila vládu Smeru ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1752
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Glogol »

ala prieskumy - citajuc tento clanok som si spomenul na posledne volby a na to ako stavkove kancelarie odhadli vysledky volieb ovela lepsie ako kadejake prieskumy. Prieskumy mali potom ako obycajne x dovodov preco sa zas nastrafii.
https://domov.sme.sk/c/23213879/parlame ... hovor.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2247
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 646 times
Been thanked: 371 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Diskusiu čo tu bola pod Jugglerovým vyhodnotením ankety som celú presunul sem: viewtopic.php?t=25283

Teda rovnako do vlákna s názvom "Voľby 2023", ale už v Off topicu (Politika a názory o spoločnosti)

Tam môžete pokračovať v tej načatej diskusii a naťahovačkách o trolloch spolu ďalej. Nechal som len ten príspevok od Glogola (považujem ho k téme volieb za zaujímavý).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4369
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 435 times
Been thanked: 350 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: Ut 12 09, 2023 11:20 am Pritom mozne vysvetlenie je tak jednoduche. Ludia sa pri prieskumoch boja povedat realnu pravdu. Mozno sa aj za to hanbia.
A velka cast jednoducho nieje rozhodnuta.
asi tak :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2247
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 646 times
Been thanked: 371 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Skokan a prepadák volieb. Tipujúci vidia voľby inak ako prieskumy

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/85696 ... 1694506505

volebne preferencie.jpg
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Truncus »

Tí, čo hlasovali za PS máte vobec predstavu, čo bude presadzovať PS, až by vyhrala voľby a vládla ?
Myslel som si, že na investičnom fóre sú ľudia, ktorí majú lepší prehĺad o politike.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 218
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 49 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Murosik »

wladas napísal: Ut 12 09, 2023 11:20 am Pritom mozne vysvetlenie je tak jednoduche. Ludia sa pri prieskumoch boja povedat realnu pravdu. Mozno sa aj za to hanbia.
A velka cast jednoducho nieje rozhodnuta.
A teda pri tom poslednom prieskume sa nebáli a nehanbili v prieskume povedat svoju preferenciu. Este vymysliet dovod preco…

Ze cast nie je rozhodnutá a rozhodla sa az po posledných prieskumoch, to uz je argument menej pritiahnutý za vlasy.
Otazne je, kto uverí, ze si 4x tolko ludi povedalo, ze ideme volit tu stranu co ma v preferenciách okolo 2%, aby naše hlasy prepadli.
Lebo ako vieme, tej dobe nemalo LS NS ani taku zakladnu na internete, ani im media nedavali priestor u seba, cize by ma zaujimal ten marketingový zázrak, ako sa in konkretne nerozhodného voliča podarilo presvedcit a ako ho informovali a to v tak veľkej miere. Dnes by som to pochopil, v tej dobe istotne nie. Nedava mi to zmysel.
Ale samozrejme vela vysvetlení existuje. Ved aj z tej doby je milión clankov ako prieskumy boli dobre ale nie su 100%ne (okrem toho ktory držala novinárka v ruke) a podobne veci.
Naposledy upravil/-a Murosik v Ut 12 09, 2023 12:30 pm, upravené celkom 1 krát.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 321
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Croven »

Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 11:58 am Tí, čo hlasovali za PS máte vobec predstavu, čo bude presadzovať PS, až by vyhrala voľby a vládla ?
Myslel som si, že na investičnom fóre sú ľudia, ktorí majú lepší prehĺad o politike.
No čo bude? Ja PS voliť nebudem, ale teda napíš čo konkrétne budu presadzovať.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Truncus »

Croven napísal: Ut 12 09, 2023 12:25 pm
Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 11:58 am Tí, čo hlasovali za PS máte vobec predstavu, čo bude presadzovať PS, až by vyhrala voľby a vládla ?
Myslel som si, že na investičnom fóre sú ľudia, ktorí majú lepší prehĺad o politike.
No čo bude? Ja PS voliť nebudem, ale teda napíš čo konkrétne budu presadzovať.
Budú presadzovať progresívnu agendu a politiku a tá je totálne devastačná pre Slovákov a aj pre zbytky ekonomiky, ktorá nám tu zostala. Máš vobec predstavu, čo je to progresívna politika tejto strany ? Teda skutočná a nie reklama ?
To nie je pravicová politika, ako ju tu chápu mnohí diskutéri. Progresivizmus vychádza z neomarxizmu frankfurtskej školy, viete vobec, čo to znamená v praxi ?
Pochybujem.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 420
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 151 times
Been thanked: 61 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Fund »

Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 11:58 am Tí, čo hlasovali za PS máte vobec predstavu, čo bude presadzovať PS, až by vyhrala voľby a vládla ?
Myslel som si, že na investičnom fóre sú ľudia, ktorí majú lepší prehĺad o politike.
...paradoxne preto,ze maju prehlad,budu volit PS :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4095
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Croven napísal: Ut 12 09, 2023 12:25 pm No čo bude? Ja PS voliť nebudem, ale teda napíš čo konkrétne budu presadzovať.
PS pri moci by zrejme posielanie zbrani a municie na Ukrajinu presadzovala viac, nez ktorakolvek ina strana.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Truncus »

Vážne majú ? Tak napíš, čo tá strana PS bude realizovať, až bude vládnúť ? Aký program, čo konkrétne ? Pretože len realita je podstatná, skutky...
Naozaj platí, že nevedomosť je horšia ako zločin a preto je Slovensko dlhodobo v prdeli pre hlúposť, obmedzenosť a nevedomosť mnohých.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 napísal: Ut 12 09, 2023 12:43 pm
Croven napísal: Ut 12 09, 2023 12:25 pm No čo bude? Ja PS voliť nebudem, ale teda napíš čo konkrétne budu presadzovať.
PS pri moci by zrejme posielanie zbrani a municie na Ukrajinu presadzovala viac, nez ktorakolvek ina strana.
Keby len to, ale bude toho viac. Mnohí diskutéri tu zdá sa nechápu, že Rusko je jadrová mocnosť v súčasnosti s najvyspelejšími jadrovými zbraňami na svete a technicky pokročilejšími ako má USA a celý Západ. Pozor, to nie je propaganda, ale tvrdá realita i keď to v mainstream médiách nečítate.
Len jedna raketa Sarmant s hlavicami vymaže viac ako tretinu Francúzska a nie je proti nej obrany.
Provokovať Rusko, ako to robí Západ a hlavne my može pre nás dopadnúť dosť biedne, pretože ruská vojenská doktrína a použitie jadrových zbrani je jasne stanovené.
Žiadne NATO SR a ani ČR neochráni, až dojde na lámanie chleba...Nemajú ako, ale obetujú nás ako vždy v histórií...
Pre Slovensko by bolo 10X lepšie, keby bolo neutrálne ako Rakúsko a Švajčiarsko.
Mohli by sme podnikať, pracovať bez toho, aby sme sa dočkali ruskej odvety za aktivity politikov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Prosim prosim prosim, volici PS, nehanbite sa za svoj nazor a napiste, co si myslite, ze bude PS robit, dajme to nejak do archivu a stretnime sa o snad 4 roky, a uvidime, zasmejeme sa a karavana pojede dal :)

Pokojne aj ini volici, ale kedze PS vyhralo tu na fore, tak ma zaujimaju vitazi, nie porazeni :)

Nejake tie tipy do buducna, cokolvek, dovod takej volby, atd..
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 170 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ut 12 09, 2023 1:20 pm Prosim prosim prosim, volici PS, nehanbite sa za svoj nazor a napiste, co si myslite, ze bude PS robit, dajme to nejak do archivu a stretnime sa o snad 4 roky, a uvidime, zasmejeme sa a karavana pojede dal :)

Pokojne aj ini volici, ale kedze PS vyhralo tu na fore, tak ma zaujimaju vitazi, nie porazeni :)

Nejake tie tipy do buducna, cokolvek, dovod takej volby, atd..
Iceberg - pojdem volit PS, ale zaroven si nemyslim, ze budu tvorit koaliciu.
Tieto vykriky do tmy co bude ked nahodou bude pri moci liberalna-prozapadna-prodemokraticka strana ma vobec nevyrusuju, skor sa nad nimi pousmejem. Pracujem 6 rokov vo Viedni, hodnoty ludi v tomto meste sa do znacnej miery zhoduju s hodnotami ludi z PS, resp. je tam najviacej prienikov. Vsetko funguje dlhodobo a udrzatelne. Ale nato, aby ludia videli, ze veci sa daju robit aj inak treba trosku pocestovat, nadychnut sa inej atmosfery.
Ostatne alternativy - ine politicke strany su s vynimkou SASky pre mna uplne neprijatelne..
Naposledy upravil/-a JanH v Ut 12 09, 2023 1:42 pm, upravené celkom 2 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize ak chcem vediet, co volena strana urobi, tak to je vykrik do tmy? Myslim, ze som ta nepochopil..

Co je vo Viedni lepsie, ako napriklad v Bratislave? (Alebo Kosiciach, a 6 inych krajskych mestach)..

EDIT: pytal som sa PS a nepytal som sa 'liberalna-prozapadna-prodemokraticka strana"
To iste by som sa mohol opytat, aj som nezakazal na tu otazku odpovedat aj inym stranam.

Priklad: SaS sľubuje nárast priemernej mzdy na 1 900 eur. Zvyšovať dane v programe odmieta

Splni sa, nesplni sa ? No a potom je tu v hre aj PS a aj SMER, co slubuju, a co splnia..

To iste sa pytam DSS, co slubuju a co splnia...
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 170 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ut 12 09, 2023 1:41 pm Cize ak chcem vediet, co volena strana urobi, tak to je vykrik do tmy? Myslim, ze som ta nepochopil..

Co je vo Viedni lepsie, ako napriklad v Bratislave? (Alebo Kosiciach, a 6 inych krajskych mestach)..
Vieden s Bratislavou/Kosicami nemozes ani porovnat co sa skolstva, zdravotnictva, mestkej dopravy, cyklotras, podujati, parkovacej politky atd atd tyka. Viem to porovnat lebo v KE som zil 9 rokov, v BA 5 rokov..
Napriklad: Vacsina mojich kolegov, ktori byvaju priamo vo Viedni nemaju a nemusia mat ani auto. Vsade su rychlejsie bez neho. Ja dochadzam tiez do prace vlakom, je to rychlejsie pohodlnejsie a takto by som mohol pokracovat dalej, ale uz ideme off topic. Tym som chcel len povedat, ze mozno vnimam veci racionalnejsie a mimo slovenskej bubliny, kedze nie som v ziadnom ohlade zavisli od slovenskeho statu a informacie sa snazim cerpat len z doverihodnych zdrojov, hoci mi na osude Slovenska velmi zalezi.
Vykriky do tmy som nemyslel Teba ale tie dohady co bude, ked budu pri moci (zbrojenie UA a pod. pricom my ako SVK uz nemame nic, co by sme dalej mohli zbrojarensky ponuknut).
Naposledy upravil/-a JanH v Ut 12 09, 2023 1:54 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ja chodim do Viedne pomenej ale pocitil som, ze zelena vlna na semaforoch tam naozaj je zelena a nie ako v BA, kde je to umyselne cervena vlna..
Vnimam tam ale, ze sa tam byva drahsie ako u nas, neviem ale aky je tam plat pre priemerneho cloveka mimo atraktivnych miest ako IT, financie, poistovne..

Parkovacia politika, mam pocit, ze vo Viedni sa parkuje v podzemnych sukromnych priestoroch lancejsie na hodinu, ako v BA. Zarovan ako cezpolny, nemam rad, ak ma mesto diskriminuje a nepovoli mi vstup do mesta a parkovanie s autom, nemam tam potom dovoch chodit, pretoze v BA ta MHD nefunguje, vo Viedni som bol spokojny. Otazne teraz je, preco je ta Vieden lepsia, ako BA. Je to tym 40rocnym kapitalizmom, ktory Slovensku chybal?

Alebo sa tam menej kradne ? (ak maju peniaze na to vsetko, co maju)
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 170 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JanH »

iceberg8 napísal: Ut 12 09, 2023 1:53 pm Tak ja chodim do Viedne pomenej ale pocitil som, ze zelena vlna na semaforoch tam naozaj je zelena a nie ako v BA, kde je to umyselne cervena vlna..
Vnimam tam ale, ze sa tam byva drahsie ako u nas, neviem ale aky je tam plat pre priemerneho cloveka mimo atraktivnych miest ako IT, financie, poistovne..

Parkovacia politika, mam pocit, ze vo Viedni sa parkuje v podzemnych sukromnych priestoroch lancejsie na hodinu, ako v BA. Zarovan ako cezpolny, nemam rad, ak ma mesto diskriminuje a nepovoli mi vstup do mesta a parkovanie s autom, nemam tam potom dovoch chodit, pretoze v BA ta MHD nefunguje, vo Viedni som bol spokojny. Otazne teraz je, preco je ta Vieden lepsia, ako BA. Je to tym 40rocnym kapitalizmom, ktory Slovensku chybal?

Alebo sa tam menej kradne ? (ak maju peniaze na to vsetko, co maju)
Toto by som vobec nechcel do detailu rozoberat. Jedina message bola, ze by sme sa ako spolocnost mali inspirovat krajinami, kde veci funguju (Dansko, Rakusko, Svajciarsko...) :palec_hore: a nie statmi, ktore bud nefunguju alebo presadzuju svoj nazor agresiou. :palec_dole:
A na ktoru stranu pozeraju jednotlivi politici je z ich vyjadreni snad jasne.
Edit: K tej demokracii si dovolim zdielat jednu statistiku:
48,4 percenta svetovej populácie žije v demokracii a 51,6 percenta nie.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Index_demokracie
Naposledy upravil/-a JanH v Ut 12 09, 2023 2:11 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Povedal by som, ze so Svajcom suhlasim, ale potom tu mame specifika Svajcu, ako napr, krytie a pranie spinavych penazi. Svajc nebol az tak bohaty pred Svetovymi vojnami..
Dansko kolonizovalo, tak sa lahko potom buduje kapital a krajina.
Rrakosko-Uhorska sme aj my boli sucastou.. Asi to nebude lahke, mozno jaroslav80 pomoze, isto tam bol komunizmus rucnou brzdou pre CSR.. Ale zas, Vieden bola vzdy najbohatsim mestom v Rakusko-Urohrsku, takze znovu tu vidim nie tak celkom fer start a porovnanie. To je ako zapas vyslepeho sportovca a teenagera..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1038
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 181 times
Been thanked: 232 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Joki »

Iceberg, nik sa nehambi. Ja som sa priznal, že som voličom PS. Ja nebudem vyvraciať
bludy o PS a jej politike, čo sa tu v priestore širia.

Pre mna je dôležité ukotvenie pevne v NATO a EU.

Vo vyspelych krajinách/demokraciách je liberálna demokracia úplne normálna vec. Len u nás robíme z toho strašiaka.
SaS-ka dlhodobo vo svojom programe a aj sa dlhodobo hlási, že sú liberálna strana.

Zrazu PS stúplo a začina byť problém.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Truncus »

JanH napísal: Ut 12 09, 2023 1:59 pm
Toto by som vobec nechcel do detailu rozoberat. Jedina message bola, ze by sme sa ako spolocnost mali inspirovat krajinami, kde veci funguju (Dansko, Rakusko, Svajciarsko...) :palec_hore: a nie statmi, ktore bud nefunguju alebo presadzuju svoj nazor agresiou. :palec_dole:
A na ktoru stranu pozeraju jednotlivi politici je z ich vyjadreni snad jasne.
Edit: K tej demokracii si dovolim zdielat jednu statistiku:
48,4 percenta svetovej populácie žije v demokracii a 51,6 percenta nie.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Index_demokracie
Inšpirovať sa možeme, ale realita je len výkrik do prázdna. Západ totiž nedovolí, aby bývalý východný blok, teda jeho súčasné kolónie, patriace do EÚ mohli dosiahnúť podobnú životnú úroveň ako oni.
Od toho si platia politikov u nás. A preto pri produktivite práce cca 80 % priemeru EÚ nemá Slovensko ani tretinové platy Západu, hoci ceny tovarov a služieb západné sú a niektoré dokonca aj drahšie pri nižšiej kvalite.A to po vyše 30 rokoch.
A preto ty pracuješ na Západe a nie v SR. :wink:
Zisk zo Slovenska sa totiž vyváža a nereinvestuje u nás. Každoročne odchádza vyše 3,5 miliardy EUR do zahraničia pre majiteľov nadnárodných korporácií. Od toho bola Miklošova privatizácia. Napríklad slovenský bankový sektor kúpený Rakúskom...Kde idú zisky ? Všetko, čo generovalo zisky sme privatizovali a tie pekne odtekajú preč. Aj preto sa len zadlžujeme a ideme pekne gréckou cestou.
Tiež by som tento neokolonializmus nechcel rozoberať dopodrobna. Nebolo by to pre mnohých vobec príjemné.
No nič, radšej tu nebudem tieto témy rozvádzať aj tak je to strata času. Kto má rozum a poznatky to pochopí.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa wladas »

Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 12:53 pmMnohí diskutéri tu zdá sa nechápu, že Rusko je jadrová mocnosť v súčasnosti s najvyspelejšími jadrovými zbraňami na svete a technicky pokročilejšími ako má USA a celý Západ. Pozor, to nie je propaganda, ale tvrdá realita i keď to v mainstream médiách nečítate.
Tato hysteria...ked agresor vyciti strach tak to patricne vyuzije.
Keby sme sa bavili o zautoceni na Rusko tak ano. Vtedy by to bola vysoka hrozba blizka istote. Toto ale nie je ten pripad. Rusko by malo z toho ovela viac nevyhod nez vyhod (silne shorsenie spoluprace Ciny, atd). Cize pouzitie jadrovych hlavic nema ziadnu logiku.

https://www.youtube.com/watch?v=4hO761paUOw
https://www.youtube.com/watch?v=s-ovFxgr6sw

Len jedna raketa Sarmant s hlavicami vymaže viac ako tretinu Francúzska a nie je proti nej obrany.
Mas mylnu predstavu o sile nuklearnych hlavic. Radovo mylnu.

Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 12:38 pmBudú presadzovať progresívnu agendu a politiku a tá je totálne devastačná pre Slovákov a aj pre zbytky ekonomiky, ktorá nám tu zostala.
Poprosil by som o konkretizovanie devastacie Slovakov a ekonomiky.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 170 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JanH »

Truncus napísal: Ut 12 09, 2023 2:36 pm
JanH napísal: Ut 12 09, 2023 1:59 pm
Toto by som vobec nechcel do detailu rozoberat. Jedina message bola, ze by sme sa ako spolocnost mali inspirovat krajinami, kde veci funguju (Dansko, Rakusko, Svajciarsko...) :palec_hore: a nie statmi, ktore bud nefunguju alebo presadzuju svoj nazor agresiou. :palec_dole:
A na ktoru stranu pozeraju jednotlivi politici je z ich vyjadreni snad jasne.
Edit: K tej demokracii si dovolim zdielat jednu statistiku:
48,4 percenta svetovej populácie žije v demokracii a 51,6 percenta nie.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Index_demokracie
Inšpirovať sa možeme, ale realita je len výkrik do prázdna. Západ totiž nedovolí, aby bývalý východný blok, teda jeho súčasné kolónie, patriace do EÚ mohli dosiahnúť podobnú životnú úroveň ako oni.
Od toho si platia politikov u nás. A preto pri produktivite práce cca 80 % priemeru EÚ nemá Slovensko ani tretinové platy Západu, hoci ceny tovarov a služieb západné sú a niektoré dokonca aj drahšie pri nižšiej kvalite.A to po vyše 30 rokoch.
A preto ty pracuješ na Západe a nie v SR. :wink:
Zisk zo Slovenska sa totiž vyváža a nereinvestuje u nás. Každoročne odchádza vyše 3,5 miliardy EUR do zahraničia pre majiteľov nadnárodných korporácií. Od toho bola Miklošova privatizácia. Napríklad slovenský bankový sektor kúpený Rakúskom...Kde idú zisky ? Všetko, čo generovalo zisky sme privatizovali a tie pekne odtekajú preč. Aj preto sa len zadlžujeme a ideme pekne gréckou cestou.
Tiež by som tento neokolonializmus nechcel rozoberať dopodrobna. Nebolo by to pre mnohých vobec príjemné.
No nič, radšej tu nebudem tieto témy rozvádzať aj tak je to strata času. Kto má rozum a poznatky to pochopí.
K tomu jedna prihoda z mojho zivota, tak povediac to mas z prvej ruky. Ako student, niekedy v r. 2006 som si privyrabal v Kosiciach v stahovke. Stahovali sme bezne dve firmy. Jedna sa pred privatizaciou volala VSZ a druha VSE. Vies co tieto firmy spajalo? Obe boli tesne pred krachom - na kolenach - pod slovenskym vedenim. Nasledne ich kupil US Steel resp. RWE (zapadni kapitalisti). Ako mavnutim carovneho prutika sa firmam zacalo darit.
V roku 2008 som nastupil do prveho zamestania. Vdaka Miklos/Dzurinda reformam som si ako absolvent vyjednal velmi slusny plat. Navyse o tom ze reformovo a ekonomicky nastartovali krajinu duo Miklos/Dzurinda Ti povie kazdy lepsi ekonom, to nie su moje slova. Samozrejme druha strana si berie do ust tu tvoju privatizaciu. Comu uveris je na tebe.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"