1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Joki napísal: Pi 29 09, 2023 11:37 am To môžme rovno pridať do porovnávania výsluhové dôchodky, či odvádzajú dosť do systému a či to je spravodlivé…

Poznám pripady, že požiarnik si odpracuje 24h. službu a potom má mať dva dni voľno, ale on ide ešte do inej práce alebo poberá výsluhový a ďalej pracuje.
Pracujem v bankovnictve, s retailovými úvermi. Vyhodnocujem žiadosti, príjmy žiadatelov..... Ludia, v tejto republike je taky bordel, že neverím, či existuje nejaká podobná krajina.

Chlapik, do 50 rokov, vysluhovy dochodok, zamestnany v štátnej sprave (dobre čítate, nie v biznise - žiadna a.s., s.r.o., či u živnostníka), takže sa mu ako platci daní skladame na další príjem. Vysluhovy cez tisic, mzda cez tisic.
Už som mal aj takého, že výsluhový, starobný zo SP a príjem zo štátnej správy (mzda).

Alebo ma potom irituju tí poberatelia invalidných dôchodkov. Nárok na ID vznika asi po ročnej PN, urobí sa divadielko, ide sa pred lekarsku komisiu a tá mu prizná, že jeho/jej schopnosť pracovať je znížená. No a ten dostane a potom sa zamestná. Bežne, teda dosť často vidím ID 9**€ a mzdu 9**€. Na ten ID sa poberateľovi skladaju/skladame všetci, čo platíme invalidné poistenie.
Kto toto uprace a kedy?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Pi 29 09, 2023 1:50 pm Ale áno, dobrá myšlienka je tá, že treba zohladniť, že živnostník nemá nárok na dovolenku. Zo skúsenosti však viem, že to si živnostníci zohľadňujú v tom, koľko si pýtajú.

Prepac, ale si ma pobavil. Myslis, ze cenu prace si urcuje zivnostnik alebo trh. A aj ked sa mu podari zjednat vyssiu odmenu, co to ma spolocne, ze nema narok na platenu dovovenku? Teda ak zamestnanec ukeca sefa na vyssi plat tak nebude mat dovolenku , ci ako? Prepac opytam sa podnikal si ako zivnostnik aspon 5 rokov? Ak nie pises iba svoje dojmy.

tie mzdy su tu , pozri tabulku minimalnych miezd podla narocnosti prace. https://www.podnikajte.sk/pracovne-prav ... d-1-1-2024
Neviem prečo vyplakávaš. Sekni so živnosťou a zamestnaj sa. Ved ak mi niečo nevyhovuje, tak sa to snažím zmeniť.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3893
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 359 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Pi 29 09, 2023 8:25 pm
osamely chodec napísal: Pi 29 09, 2023 1:50 pm Ale áno, dobrá myšlienka je tá, že treba zohladniť, že živnostník nemá nárok na dovolenku. Zo skúsenosti však viem, že to si živnostníci zohľadňujú v tom, koľko si pýtajú.

Prepac, ale si ma pobavil. Myslis, ze cenu prace si urcuje zivnostnik alebo trh. A aj ked sa mu podari zjednat vyssiu odmenu, co to ma spolocne, ze nema narok na platenu dovovenku? Teda ak zamestnanec ukeca sefa na vyssi plat tak nebude mat dovolenku , ci ako? Prepac opytam sa podnikal si ako zivnostnik aspon 5 rokov? Ak nie pises iba svoje dojmy.

tie mzdy su tu , pozri tabulku minimalnych miezd podla narocnosti prace. https://www.podnikajte.sk/pracovne-prav ... d-1-1-2024
Neviem prečo vyplakávaš. Sekni so živnosťou a zamestnaj sa. Ved ak mi niečo nevyhovuje, tak sa to snažím zmeniť.
nepochopil si ma, ja nevyplakavam, snazim sa dat iny pohlad, ako vacsinovy co maju zamestnanci. Nemam rad kriminalizaciu ludi. Ja davno nie som zivnostnik :), rucit pri biznise celym majetkom , tak blby nie som. Zivnostnici su oproti zamestnancom chudaci. A uplne nakoniec , zakony v tejto krajine urcite nevytvaraju pre zivnostnikov, ti su na okraji zaujmu kazdej vlady.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15966
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Pi 29 09, 2023 8:52 pm Ja davno nie som zivnostnik :)
Nezabudol vôl, že teľaťom bol. :) Názor chodca = názor podnikateľa s 30 ročnou praxou, ktorý ako vraví Sulík, vytvára hodnoty a dáva prácu ľuďom. :)
Ešte dodám, že domáci podnikatelia sú zamestnávatelia, ktorí nedostávajú milióny na tvorbu pracovných miest, ani daňové úľavy...
Základ solidarity nie je v tom, že drobný živnostník dostane od štátu minimálny dôchodok, ale v tom, že miliardy na prilákanie a podporu zahraničných investorov, pozemky, príprava priemyselných parkov, daňové úľavy a všetko možné čo pre nich urobí štát sú peniaze všetkých daňových poplatníkov..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER napísal: Št 28 09, 2023 11:31 pmAkože teraz sú dobrovoľné? Nie sú.
Od 2024 bude živnostník platiť minimálne 216,13 € do sociálky a 91,28 zdravotné. To je minimum 307 € mesačne.
Práveže môžeš zavesiť živnosť na klinec ked nemáš pravidelný príjem, lebo toto minimum musíš platiť.
Chybne som sa vyjadril. Zivnostnik moze dobrovolne odviest vyssiu sumu do socialky. A ked odvedie rovnake % ako zamestnanec tak celkovo bude mat stale citelne vyssi cisty prijem nech zamestnanec (pri rovnakej cene prace)

Inymi slovami, stat umoznil platit vyrazne nizsie odvody do socialky ale to logicky aj znamena nizsie benefity od statu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Pi 29 09, 2023 8:52 pm nepochopil si ma, ja nevyplakavam, snazim sa dat iny pohlad, ako vacsinovy co maju zamestnanci. Nemam rad kriminalizaciu ludi. Ja davno nie som zivnostnik :), rucit pri biznise celym majetkom , tak blby nie som. Zivnostnici su oproti zamestnancom chudaci. A uplne nakoniec , zakony v tejto krajine urcite nevytvaraju pre zivnostnikov, ti su na okraji zaujmu kazdej vlady.
Len dodám, nie je živnostník ako živnostník, videl som DP s tržbamy cez milion a pekny čisty zisk a potom sú takí, čo majú ročné tržby 9000€.
A len k tomu, že či automaticky je zamestnanec na tom lepšie. Min.mzda zo zakona na rok 2023 je 700€.
A samozrejme máme ľudí, čo zarábajú 7000€.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

duves napísal: Pi 29 09, 2023 8:23 pm
Joki napísal: Pi 29 09, 2023 11:37 am To môžme rovno pridať do porovnávania výsluhové dôchodky, či odvádzajú dosť do systému a či to je spravodlivé…

Poznám pripady, že požiarnik si odpracuje 24h. službu a potom má mať dva dni voľno, ale on ide ešte do inej práce alebo poberá výsluhový a ďalej pracuje.
Pracujem v bankovnictve, s retailovými úvermi. Vyhodnocujem žiadosti, príjmy žiadatelov..... Ludia, v tejto republike je taky bordel, že neverím, či existuje nejaká podobná krajina.

Chlapik, do 50 rokov, vysluhovy dochodok, zamestnany v štátnej sprave (dobre čítate, nie v biznise - žiadna a.s., s.r.o., či u živnostníka), takže sa mu ako platci daní skladame na další príjem. Vysluhovy cez tisic, mzda cez tisic.
Už som mal aj takého, že výsluhový, starobný zo SP a príjem zo štátnej správy (mzda).

Alebo ma potom irituju tí poberatelia invalidných dôchodkov. Nárok na ID vznika asi po ročnej PN, urobí sa divadielko, ide sa pred lekarsku komisiu a tá mu prizná, že jeho/jej schopnosť pracovať je znížená. No a ten dostane a potom sa zamestná. Bežne, teda dosť často vidím ID 9**€ a mzdu 9**€. Na ten ID sa poberateľovi skladaju/skladame všetci, čo platíme invalidné poistenie.
Kto toto uprace a kedy?

Otazne je, ci toto nie je v celej EU, alebo len u nas..

Ale aby niekto dosiahol ID 900, tak musel aj robit par rokov, nie? Co ja poznam zopar ID, tak maju tak 200-300eur mozno mesacne a seriozne robit nemozu, mozno tak na polovicny uvazok, ale to malokto strpi, "lebo vela neurobi" (resp neviem preco, ale je tych ponuk podla ich slov pomenej)

Inak, poznam jedneho, kamarat, vek 35, (mesto neuvediem, ale nie je to zapadakov, ani rodina nie je socialny pripad), vystudoval 2 vysoke skoly (!) optometrik a este nejaku diplomaciu. Cez znamu si vybavil miesto na (statna sprava), a uz si mädli ruky na dochodok po 15 rokoch "za pocitacom"... Ked sa ho pytam, naco si robil tie narocne VS, tak odpoved je, "takto mi to viac vyhovuje"..

Ja nikomu nic nezavidim, ale.. je to zaujimave

Potom poznam jedneho migranta, vek 35, prisiel do Nemecka ako student IT, chcel si zalozit firmu, a zacat podnikat, neberie ziadne davky, ale kruti hlavou, ze ako je mozne, ze tu mame taky bordel a tolko nerozrovnalosti s DPH (medzistatne a svetovo).. On chce len predavat svoju sluzbu, ale musi platit 20% VAT (pripadne ako komu fakturuje), a potom dan z prijmu, (podla toho, kolko zarobi a kde si "hodi" rezidenciu).. vychadza to tak, ze pod 40% sa nedostane, ani keby je u nas, kde mame dane pre s.r.o pomerne benevolentne..
Zisk 100
-DPH
zostane 83.33
zdani to -21%, dividendy -7%
= 61.22 mu zostane..
Ako zamestnanec by to mal este horsie.. so "slubom" ze "stat sa o dochodok postara"..

Pricom on nema zaujem daň obist, alebo neplatit nic, ale toto sa mu zda jednoducho silna kava..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1754
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Pi 29 09, 2023 8:23 pm
Joki napísal: Pi 29 09, 2023 11:37 am To môžme rovno pridať do porovnávania výsluhové dôchodky, či odvádzajú dosť do systému a či to je spravodlivé…

Poznám pripady, že požiarnik si odpracuje 24h. službu a potom má mať dva dni voľno, ale on ide ešte do inej práce alebo poberá výsluhový a ďalej pracuje.
Pracujem v bankovnictve, s retailovými úvermi. Vyhodnocujem žiadosti, príjmy žiadatelov..... Ludia, v tejto republike je taky bordel, že neverím, či existuje nejaká podobná krajina.

Chlapik, do 50 rokov, vysluhovy dochodok, zamestnany v štátnej sprave (dobre čítate, nie v biznise - žiadna a.s., s.r.o., či u živnostníka), takže sa mu ako platci daní skladame na další príjem. Vysluhovy cez tisic, mzda cez tisic.
Už som mal aj takého, že výsluhový, starobný zo SP a príjem zo štátnej správy (mzda).
Kto toto uprace a kedy?
zle sa to co i len cita
duves napísal: Pi 29 09, 2023 8:23 pm
Joki napísal: Pi 29 09, 2023 11:37 am
Alebo ma potom irituju tí poberatelia invalidných dôchodkov.
Je niekde statistika kolko je na SK ludi s ID ? Tipujem ze percento ID ku zamestnanym je najvacsie v EU
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3893
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 359 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: So 30 09, 2023 9:01 am
osamely chodec napísal: Pi 29 09, 2023 8:52 pm nepochopil si ma, ja nevyplakavam, snazim sa dat iny pohlad, ako vacsinovy co maju zamestnanci. Nemam rad kriminalizaciu ludi. Ja davno nie som zivnostnik :), rucit pri biznise celym majetkom , tak blby nie som. Zivnostnici su oproti zamestnancom chudaci. A uplne nakoniec , zakony v tejto krajine urcite nevytvaraju pre zivnostnikov, ti su na okraji zaujmu kazdej vlady.
Len dodám, nie je živnostník ako živnostník, videl som DP s tržbamy cez milion a pekny čisty zisk a potom sú takí, čo majú ročné tržby 9000€.
A len k tomu, že či automaticky je zamestnanec na tom lepšie. Min.mzda zo zakona na rok 2023 je 700€.
A samozrejme máme ľudí, čo zarábajú 7000€.
ta minimalna mzda 700 eur je pre nekvalifikovanu pracu s najnizsim vzdelanim. Ale ano zial tety kucharky a upratovacky to to musia robit za tuto mzdu. Pre to som si dovolil tvrdenie, ze na Slovensku vacsina populacie pracuje za minimalnu mzdu pre tu ktoru kvalifikaciu. Bratislavcania vy nie ste priemer. Zaklad je prestat porovnavat zamestnanie a zivnost to proste nejde su to uplne odlisne veci a zamestnanci to nechapu. Vam sa zda, ze zivnostnici dostavaju teraz vysoke dochodky ? Podla mojich skusenosti tomu tak nie je. Darmo platil z minima 30 rokov, minimalny dochodok aj tak nedostane, to som uz pisal vyssie. Mne sa paci cela tato debata v kontexte toho , ze pri inflacii cez 10% stat vysaje uspory ludi za par rokov, ale toto na Slovensku nik neriesi , kazdy riesi prijmy, ale nepozera sa na optimalizaciu vydajov alebo ochranu uspor.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: So 30 09, 2023 4:09 pm ta minimalna mzda 700 eur je pre nekvalifikovanu pracu s najnizsim vzdelanim. Ale ano zial tety kucharky a upratovacky...
No vidiš a teraz ti napíšem že sa mýliš. Je to od regiónov, normálne zodpovedná práca na čerpačkach, mzda brutto 700€, na kase, prijímanie platobných kariet, hmotná zodpovednosť. Je to určite tak ako píšeš? Toto by si dal robiť niekomu čo vyjde napr. základnú školu?
Videl som plat upratovača z istej nemenovanej nemocnice, čo majú stroje na podlahy a s tym jazdia po chodbach a to bolo určite pred covidom, plat cez tisic v čistom.
A kuchári? Chlapče, ty si z akého storočia, pozri si profesiu, aké nástupné platy ponúkajú kuchárom. Mam ti taký nájsť?
tak len námatkovo
Prílohy
Kuchar.jpg
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3893
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 359 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A len k tomu, že či automaticky je zamestnanec na tom lepšie. Min.mzda zo zakona na rok 2023 je 700€.

na toto som reagoval z tvojho prispevku, ak su naozaj take vysoke nastupne platy, tak tym viac plati moja hypoteza , ze zamestnanci su na tom omnoho lepsie ako SZCO.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15966
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

duves napísal: So 30 09, 2023 8:21 pm A kuchári? Chlapče, ty si z akého storočia, pozri si profesiu, aké nástupné platy ponúkajú kuchárom. Mam ti taký nájsť?
tak len námatkovo
Kto chce psa biť, palicu si nájde. :)

Dal si inzeráty na šéfkuchárov a kuchárov reštaurácii.
Dobrého kuchára dnes nezoženieš a na nich stojí úspech celého podniku.
Už pred 20 rokmi platila každá lepšia reštaurácia dvojnásobok až trojnásobok priemernej mzdy.

A koho myslel Chodec?
osamely chodec napísal: So 30 09, 2023 4:09 pm ta minimalna mzda 700 eur je pre nekvalifikovanu pracu s najnizsim vzdelanim. Ale ano zial tety kucharky a upratovacky to to musia robit za tuto mzdu.
Tak tu máš TETY KUCHÁRKY: Platové štatistiky:
Mesačná mzda
Min: 438 €
Max: 1400 €
Medián: 762 €
Priemer: 815 €
Prílohy
kuchari.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Je to velmi rozdielne od regionov.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ešte k tym školam a materskym školam alias obsadenie miesta kucharky. To mi tiež pride ako ta palica na psa. Tam maju tabulkove platy. De facto je štatna sprava, zdriadovatrelmi sú obce, mestá, resp. v hlavnom meste mestkské časti. Tiež BA-rača obsadzovala miesto kucharky a plat, že som mal chuť sa spytať, či za týžden. Porovnávajme miesta kucharov v biznise.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 218
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 49 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

Joki napísal: Pi 29 09, 2023 2:01 pm
To som nevedel, že platia vyššie odvody.
V konečnom dôsledku sú to zamestnanci štátu a na ich odvody prispievame my všetci.
Máš pravdu. Aj keď vždysi pri tejto argumentácii poviem, že to je rovnaké, ako tvrdiť o robotníkoch na D1, že sa im všetci skladáme na výplaty. Tie peniaze sú v konečnom dôsledku tiež od štátu. Rovnako sa to dá povedať aj o rôznych veľkých zahraničných investíciách typu VW, kde ak si si zrátal daňové prázdniny a odpustené dane a poskytnutú štátnu finančnú podporu týchto podnikov, tak si zistil, že sa im v podstate zaplatili mzdové náklady veľa rokov za sebou. Čiže teoreticky by niekto na východe mohol nadávať, ako sa pracovníkom vo VW skladáme na platy. Ale nebolo by to pravdivé tvrdenie.

Na život sa reálne skladáme len ľuďom na invalidných dávkach a socialnej podpore (dávky v hmotnej núdzi). No a potom rôznym podnikateľom -podvodníkom, ktorý okrádajú štát. Ak sa platí štátnemu zamestnancovi výplata za jeho reálnu prácu, tak si svoju výplatu odmakal a nie je dovod tvrdiť, že to som sa mu na ňu zložil ja.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 182 times
Been thanked: 232 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

Murosik napísal: Ut 03 10, 2023 7:00 am
Joki napísal: Pi 29 09, 2023 2:01 pm
To som nevedel, že platia vyššie odvody.
V konečnom dôsledku sú to zamestnanci štátu a na ich odvody prispievame my všetci.
Máš pravdu. Aj keď vždysi pri tejto argumentácii poviem, že to je rovnaké, ako tvrdiť o robotníkoch na D1, že sa im všetci skladáme na výplaty. Tie peniaze sú v konečnom dôsledku tiež od štátu. Rovnako sa to dá povedať aj o rôznych veľkých zahraničných investíciách typu VW, kde ak si si zrátal daňové prázdniny a odpustené dane a poskytnutú štátnu finančnú podporu týchto podnikov, tak si zistil, že sa im v podstate zaplatili mzdové náklady veľa rokov za sebou. Čiže teoreticky by niekto na východe mohol nadávať, ako sa pracovníkom vo VW skladáme na platy. Ale nebolo by to pravdivé tvrdenie.

Na život sa reálne skladáme len ľuďom na invalidných dávkach a socialnej podpore (dávky v hmotnej núdzi). No a potom rôznym podnikateľom -podvodníkom, ktorý okrádajú štát. Ak sa platí štátnemu zamestnancovi výplata za jeho reálnu prácu, tak si svoju výplatu odmakal a nie je dovod tvrdiť, že to som sa mu na ňu zložil ja.
Áno, na veľa toho prispievane spoločne v tejto krajine, už ale zovšeobecňuješ. Rozoberáme tu udržateľnosť systému vyplácania dôchodkov a jeho “spravodlivé” rozdelenie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 218
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 49 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

Joki napísal: Ut 03 10, 2023 8:41 am
Áno, na veľa toho prispievane spoločne v tejto krajine, už ale zovšeobecňuješ. Rozoberáme tu udržateľnosť systému vyplácania dôchodkov a jeho “spravodlivé” rozdelenie.
Je pravda, že taká je téma, ale potom bola zbytočná poznámka o tom, ze sa niekomu skladáme na odvody. Lebo ani to nie je sulčasťou témy
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Murosik napísal: Ut 03 10, 2023 7:00 am Máš pravdu. Aj keď vždysi pri tejto argumentácii poviem, že to je rovnaké, ako tvrdiť o robotníkoch na D1, že sa im všetci skladáme na výplaty. Tie peniaze sú v konečnom dôsledku tiež od štátu.


Rovnako sa to dá povedať aj o rôznych veľkých zahraničných investíciách typu VW, kde ak si si zrátal daňové prázdniny a odpustené dane a poskytnutú štátnu finančnú podporu týchto podnikov, tak si zistil, že sa im v podstate zaplatili mzdové náklady veľa rokov za sebou. Čiže teoreticky by niekto na východe mohol nadávať, ako sa pracovníkom vo VW skladáme na platy. Ale nebolo by to pravdivé tvrdenie.

Na život sa reálne skladáme len ľuďom na invalidných dávkach a socialnej podpore (dávky v hmotnej núdzi). No a potom rôznym podnikateľom -podvodníkom, ktorý okrádajú štát. Ak sa platí štátnemu zamestnancovi výplata za jeho reálnu prácu, tak si svoju výplatu odmakal a nie je dovod tvrdiť, že to som sa mu na ňu zložil ja.
Štát nemá na rozdiel od VW zárobkovú činnosť, štát práve naopak, peniaze vyberie od všetkych na výstavbu ciest, čo platia dane.
Cesty sa samozrejme budovať, ale musia, i ked by asi bolo zaujimave pouvažovať nad tým, či by rýchlostné komunikácie a dialnice nemal vlastniť výlučne súkromník. Jednoducho celý proces urobiť transparentným. Tento stav, čo tu máme je dlhodobo neúnosný, je to také dačo ako privatitzácia ziskov a socializácia strát. Máme dost zaostalú cestnú infraštruktúru. Plus by pri mýte nevstupovala žiadna lumpenparta s (od)Vážnymi lumpami na rozkrádanie zdrojov, ktoré v konečnej podobe mal dostať štát. Ved je úplne jasné, že pri 100% vlastnictve rýchlostných komunikácii si žiadna firma nenajme nejaku inú, čo ich okradne.

Mne osobne sa nepáčia daňové prázdniny, lenže to by museli robiť naokolo všetky štáty rovnako. Potom by teda jedinymi parametrami na investíciu boli:
mzdové náklady, infraštruktúra, vzdelanosť
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ešte by som vysvetliť si pojem „poskladat sa im na nejaký dôchodok“. Tu teda vobec nejde o to, či niekto pracoval celý život napr. ako kuchar/ka v školke, alebo učitelka, alebo zamestnanec obrany, MV...atd. Dajme to teda do roviny, že všetky tie pozície boli potrebné a racionalne založené (nie umelo vymyslené).
Čo ale nie je v poriadku, je nasledovné:
Priemerný mzdový bod sa ešte upravuje (§ 63), ak vaša mzda bola nízka, alebo vysoká. Ak váš bod dosiahol viac ako 3, tak hodnota nad 3 sa ignoruje. Navyše, z hodnoty od 1,25 do 3 sa berie len 68%. Príklad: Ak ste dosiahli POMB 3,25, tak váš POMB sa upraví takto:
POMB= 1,25 + 0,68*(3-1,25) = 2,44
Naopak, ak váš POMB dosiahol menej ako 1, jeho hodnota sa zvyšuje o 20% z rozdielu, ktorý vám chýbal do dosiahnutia hodnoty 1. Príklad pre POMB 0,7:
POMB= 0,7 + 0,2*(1-0,7) = 0,76
Týmto spôsobom sa do dôchodkového systému vkladá solidarita, keď pracujúcim s vyššími príjmami sa dôchodky výrazne znižujú, a pracujúcim s nižšími dôchodkami sa zase zvyšujú.

Práve včera som mojej nadriadenej pomahal aktivovať elektronické konto v SP a založiť účet v Oranžovej obálke. Takto o rok bude riešiť odchod, riadny odchod na starobný dôchodok. Bola dosť rozladená, nemilo prekvapená.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na jednej strane, nas dochodkovy system by mohol byt lepsi. Ale celosvetovo 90 percent zamestnanych nema dochodok, ktory by bol co i z daleka na starobu dostatocny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
vladko11
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa vladko11 »

Ešte je v 1. pilieri jedno dôležité pravidlo, ktoré sa tyka invalidných dôchodcov. Ak človek bol alebo je invalid a poberal v minulosti alebo aj poberá invalidný dôchodok, jeho omb nesmie byť nižší ako bol v čase priznania invalidného dôchodku.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Odhad ADH na rok 2024, zdroj HN:
Aktuálna dôchodková hodnota je pre tento rok 16,4764 a pre budúci ju vypočítate ako 95 percent medziročného nárastu priemernej mzdy za Slovensku za tretí štvrťrok. Tento údaj bude známy začiatkom decembra. V druhom štvrťroku dosiahla 1 419 eur pri medziročnom raste o 9,9 percenta, a tak sa predpokladá, že v poslednom mesiaci roku môže dosiahnuť aj 10 percent. Ak by to tak skutočne bolo, hodnota na rok 2024 bude na úrovni 18,05.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 182 times
Been thanked: 232 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

Sociálna poisťovňa nemá peniaze na dôchodky. Len za pol roka chýbalo 1,7 miliardy eur
https://www.startitup.sk/socialna-poist ... iardy-eur/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: St 04 10, 2023 1:41 pmPráve včera som mojej nadriadenej pomahal aktivovať elektronické konto v SP a založiť účet v Oranžovej obálke. Takto o rok bude riešiť odchod, riadny odchod na starobný dôchodok. Bola dosť rozladená, nemilo prekvapená.
Tak pokial cakala 70% a viac z aktualneho nadstandartneho prijmu tak bola naivna. A pritom sa tieto informacie daju dohladat...tipujem ze nema 2.pilier a vymalovane.
Ludia si mylia stat za opatrovatelku. Ale chapem ze boli tak vychovani ze stat je opatrovatelka.

Ja mam sice do dochodku este vela ale s vypoctom oranzovej obalky som spokojny. Ked si este daco dosporim a zvysim dochodok o par stovat tak z toho bude mozno nemecky dochodok.
Samozrejme sa to este moze zmenit ak 2.pilier sprivatizuju :D


"Okrem toho len za prvý polrok tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume takmer 270 miliónov eur."

A to sme tu riesili nejaku odluku cirkvy od statu kvoli banalnym 57M :)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: Pi 06 10, 2023 4:46 pm Tak pokial cakala 70% a viac z aktualneho nadstandartneho prijmu tak bola naivna.
ty možno nie si naivný, iba neznalý. Dochodok sa nevypočítava z aktuálneho príjmu. Dôležitý je údaj priemerný osobný mzdový bod, ale táto debeba tu nemôže byť o elementárnych (ne)znalostiach, ako sa dochodok vypočítava. Jeden z predpokladov by malo byť to, že to tu všetci vieme.
Už len na záver. Niekto mohol 30 rokov celkom dobre zarábat, dajme tomu 2,5 násobok priemernej mzdy. Posledných 10 rokov je na 1,5 násobku priemernej mzdy. No a ten práve može kludne očakavat 70% aktuálnej mzdy. Vymalované.
wladas napísal: Pi 06 10, 2023 4:46 pm A pritom sa tieto informacie daju dohladat...tipujem ze nema 2.pilier a vymalovane.
Len aby si si ty vyhladal to čo máš, zatial to vyzera na dost zásadné medzery v znalostiach.
wladas napísal: Pi 06 10, 2023 4:46 pm Ludia si mylia stat za opatrovatelku. Ale chapem ze boli tak vychovani ze stat je opatrovatelka.
Hej, ale nevrav. Roky moja šefka nebola na PN, vyše 30 rokov v bankovníctve, žiadna vyjedačka štátneho rozpočtu.
wladas napísal: Pi 06 10, 2023 4:46 pm Ja mam sice do dochodku este vela ale s vypoctom oranzovej obalky som spokojny. Ked si este daco dosporim a zvysim dochodok o par stovat tak z toho bude mozno nemecky dochodok.
Samozrejme sa to este moze zmenit ak 2.pilier sprivatizuju :D
Si predstav, že 2.pilier je privátny, tak nám vysvetli, ako sa privátne dá sprivatizovať?
wladas napísal: Pi 06 10, 2023 4:46 pm "Okrem toho len za prvý polrok tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume takmer 270 miliónov eur."
To pôjde predpokladam ako prvé preč. Príspevky v SP sú neadresné. Bol to čisty populizmus debilov, ktorí chválabohu skončili.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3893
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 359 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Si predstav, že 2.pilier je privátny, tak nám vysvetli, ako sa privátne dá sprivatizovať?

napr. zakonom umoznit kupovat DSS kam pochybne dlhopisy domacich oligarchov, sak ked im biznis nevyjde niekto to kupi :) Zabali sa to akoze investovanie doma nie v USA. To je len priklad , ktory ma teraz napadol...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: Pi 06 10, 2023 6:50 pm
To si si kde toto cele vycucal? Kde tvrdim ze sa dochodok vypocitava z aktualneho prijmu?

Dalej ani necitam tvoj bordel. Mal si asi potrebu kopnut si
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: Pi 06 10, 2023 7:02 pm
duves napísal: Pi 06 10, 2023 6:50 pm
To si si kde toto cele vycucal? Kde tvrdim ze sa dochodok vypocitava z aktualneho prijmu?

Dalej ani necitam tvoj bordel. Mal si asi potrebu kopnut si
Nevieš čo píšeš?
Tak pokial cakala 70% a viac z aktualneho nadstandartneho prijmu tak bola naivna
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ja viem co pisem. Asi mas problem pochopit pisanemu textu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15966
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Pi 06 10, 2023 6:56 pm Si predstav, že 2.pilier je privátny, tak nám vysvetli, ako sa privátne dá sprivatizovať?
Dá sa :) Nič nie je nemožné : Citujem z dôvodovej správy 2022: zatiaľ, čo naši najbližší susedia Česká republika, Maďarsko a Poľsko rovnako zaviedli 2. dôchodkový pilier a neskôr ho zrušili a úspory obyvateľstva znárodnili, na Slovensku 2. pilier dodnes existuje aj napriek viacerým snahám o jeho znefunkčnenie.

U nás Fico najprv vyháňal ľudí z 2 piliera ( ked si pametáte asi 3x otvoril 2 pilier ), potom nariadil presun peňazí do dlhopisových fondov.
Možno chcel urobiť to čo Poliaci - tí najprv umožnili 2 pilieru nakúpiť domáce dlhopisy, potom chceli dlhopisy znárodniť/vyvlastniť a znížiť si tak štátny dlh.

V roku 2020 Sme Rodina predložila zákon aby bola v 2 pilieri vytvorená štátna DSS. Čiže Sociálna poisťovňa by spravovala aj časť 2 piliera.
Potom by nahovárali ľudí, že je efektívnejšie, aby im rovno 1 aj 2 pilier spravovala Sociálka a čím viac peňazí by tam išlo, tým viac by tie peniaze ovládal štát.

V Maďarsku ked si dobre pametám Orbán vyhnal ľudí z 2 piliera tým štýlom, že bud budeš mať v prvom pilieri štátom garantovaný dôchodok, alebo ostaň v 2 pilieri a od štátu nedostaneš nič. Orbán tiež potreboval znížiť štátny dlh... Hrozil mu krach.

P.S. Tieto veci by možno lepšie vysvetlili Peter Cmorej a Tomáš. Ja mám len povrchné vedomosti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1754
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: Pi 06 10, 2023 9:17 pm
osamely chodec napísal: Pi 06 10, 2023 6:56 pm
V Maďarsku ked si dobre pametám Orbán vyhnal ľudí z 2 piliera tým štýlom, že bud budeš mať v prvom pilieri štátom garantovaný dôchodok, alebo ostaň v 2 pilieri a od štátu nedostaneš nič. Orbán tiež potreboval znížiť štátny dlh... Hrozil mu krach.
Parada, orban je ficov vzor.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15966
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aby sme boli objektívni, našiel som príspevok čo som k tomu písal pred 3 rokmi:
JUGGLER napísal: So 19 12, 2020 11:05 pm
Nebolo to celkom znárodňovanie a la bolševik. Rovnako ani v Poľsku. Ale aby som bol objektívny, Maďarsko sa od revolúcie vyhlo bankrotu asi 3 x.
Maďari sa svojím bačovaním dajú prirovnať k Talianom...Ked si pametáte taliansku líru..tak išla dolu vodou až všetci Taliani vrátane bezdomovcov boli multimilionári...

Ako to bolo zo znárodňovaním 2 piliera v Maďarsku a porovnajme to so Slovenskom.

Maďarsko: maďari platili z hrubej mzdy 8,5% do súkromných dôchodkových fondov a iba 1,5% do štátneho dôchodkového fondu !
Mali to veľmi zle nastavené.

Bol by sa im zrútil dôchodkový systém, lebo štát si musel 1/3 peňazí požičiavať aby mohol vyplácať štátne dôchodky. Stálo ich to 1,5% HDP ročne.
Okrem toho mali relatívne vysoké dôchodky: 80% z priemernej hrubej mzdy ( na Slovensku to nie je ani 50% )
Každý kto má zdravý rozum pochopí, že štát sa rútil do záhuby. (aj náš dôchodkový systém sa rúti, ale nerozoberajme to.)

Preto maďari prijali zákon, že do štátneho fondu pôjde 8,5%. Ľuďom dali na výber:
1. bud zostaneš v druhom pilieri, peniaze si nechaj, ale postaráš sa o svoj dôchodok sám.
2. tvoje peniaze z druhého piliera presunieme do štátneho a budeš mať štátom garantovaný dôchodok.

Bol to nôž na krk, to uznávam...ale nebolo to znárodnenie. Na rozhodnutie mali ľudia 1 mesiac.
97% ľudí si nechalo zobrať druhý pilier, 3% ostalo v 2 pilieri, pričom sa vzdali štátneho dôchodku.

P.S. Ľudia to nakoniec zobrali dobre... o tri roky v 2014 Orbán vyhral voľby (Fidesz mal 45% ) a udržal si ústavnú väčšinu.

Poliaci mali v druhom pilieri vysoké poplatky a nízky výnos v dlhopisových fondoch. Preto zrušili súkromné dlhopisové fondy, ale ponechali možnosť šetriť do akciových.

V Maďarsku i Poľsku druhý pilier ostal, ale je obmedzený.

Na Slovensku sa pred rokom 2005 platilo do štátneho fondu 18% z hrubej mzdy. (=do Sociálnej poisťovne )
V 2005 vznikol druhý pilier a rozdelilo sa to fifty/fifty: 9% do štátneho, 9% do 2 piliera.

Porovnajte čísla: Madari platili 1,5% do štátneho a 8,5% do súkromného...v SR sme platili 18% do štátneho, potom 9% + 9%

Mali sme rovnaké problémy, že štátny dôchodkový systém musí byť dotovaný zo štátneho rozpočtu.

Preto na Slovensku bolševik Fico robil podobné čáry-máry. Najprv obmedzil investovanie do akcií ..tuším od fondov chcel aby garantovali, že nebudú straty :lol: ... ľudia nakoniec stratili milióny, lebo nemohli investovať... po kríze 2008/2009 leteli akcie hore. Fico niekolkokrát menil legislatívu a otváral druhý pilier, aby nahnal ľudí do štátneho. V roku 2012 zmenil 9% + 9% na 14% + 4%.
Od 2017 sa každým rokom znižuje odvod do štátneho o 0,25% a o 0,25% zvyšuje do 2 piliera.

V roku 2020 máme 13% + 5%
Konečná fáza bude v roku 2024 pomer 12% + 6%
Teraz kopírujem to, čo som písal nedávno:
Odvody do Sociálnej poisťovne sú 33,15% :
starobné poistenie 18,00 %
nemocenské poistenie 4,40 %
invalidné poistenie 6,00 %
rezervný fond solidarity 4,75 %

To je viac ako 15% chujovín, ktoré nejdú na dôchodok a sú povinné.
Tých 15% by som zrušil ako povinné. Nechal by som to na súkromný sektor . Ten kto chce byť poistený nemocensky a na invaliditu, ved nech si to platí sám. Trh by to vyriešil. Ved u SZČO nie je povinné napr. poistenie v nezamestnanosti, takže sám o sebe rozhoduje, či mu bude štát hradiť niečo ak by nemal príjmy.

Takže tých 15% by mohol ísť do 4 piliera - to je čo si spravujeme sami. Ešte ide 6% do 2 piliera . Štát by dostal na štátne dôchodky len 12%.

Tým by ľudia dosiahli možnosť sporo-investovať 21% v indexovom ETF a štát by si nechal 12%.

Štát by ľuďom mal zabezpečovať len sociálne minimum. Aby nezodpovední/negramotní jedinci mali životné minimum a nejaký štátny dôchodok.
Všetko ostatné by bolo zásluhové - kolko nasporíš a investuješ, toľko budeš mať na dôchodku. Z toho, čo som vypozeral v USA a Británii mám dojem, že hlavná penzia je z investovania do akcií. Štát len núti ľudí niečo odvádzať, to im prerozdelí ( napr. v USA máte nárok na penziu už po 6 rokoch..ale len z vášho účtu, kolko ste odviedli).. ináč každý jedinec sa stará o svoje blaho cez dôchodkové investičné fondy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ale nemali by byt dobrovolne. Priemerny obcan to radsej prezerie. A nechces tu mat jedneho dna armadu ludi co nebudu mat co jest.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15966
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: So 07 10, 2023 5:54 pm Ale nemali by byt dobrovolne. Priemerny obcan to radsej prezerie. A nechces tu mat jedneho dna armadu ludi co nebudu mat co jest.
Čo by nemalo byť dobrovoľné?
V diskusii špecificky riešime SZČO a všeobecne ozrutný sociálny štát (z vysokým odvodovým zaťažením), ako pozostatok socialistického režmu, ktorý už konečne musí niekto zreformovať. Pretože ho platia všetci daňoví poplatníci ( nie je platený len z odvodov ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

To keď sa neuprace, bude sa len zhoršovať. S dopadom na občanov.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 560
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Pi 06 10, 2023 6:56 pm napr. zakonom umoznit kupovat DSS kam pochybne dlhopisy domacich oligarchov, sak ked im biznis nevyjde niekto to kupi :) Zabali sa to akoze investovanie doma nie v USA. To je len priklad , ktory ma teraz napadol...
To je tunelovanie.
Niečo podobné sa dialo pri 1.vlne kuponovej privatizácie. Špekulanti založili investičné fondy a tie nakupoval z bodov občanov rozne podniky. Pokračovanie poznáš?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3893
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 132 times
Been thanked: 359 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Ne 08 10, 2023 8:20 am
osamely chodec napísal: Pi 06 10, 2023 6:56 pm napr. zakonom umoznit kupovat DSS kam pochybne dlhopisy domacich oligarchov, sak ked im biznis nevyjde niekto to kupi :) Zabali sa to akoze investovanie doma nie v USA. To je len priklad , ktory ma teraz napadol...
To je tunelovanie.
Niečo podobné sa dialo pri 1.vlne kuponovej privatizácie. Špekulanti založili investičné fondy a tie nakupoval z bodov občanov rozne podniky. Pokračovanie poznáš?
pytal si sa ako sa da sprivatizovat druhy pilier, tak som iba na to reagoval . Je to legalne? Je. Lebo to pripravila vlada, tak ako kuponku. Dufam, ze to ale nebudeme musiet riesit.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"