Prosim o radu IZP

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
maropebi
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 15 02, 2009 9:46 pm

Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa maropebi »

Zdravim pani, k tomuto foru sme sa dostali dost neskoro, aj preto sme v nedavnej minulosti narobili s priatelom zbytocne velke chyby pri otvoreni troch IZP.
Potrebujeme sa poradit s niekym nestrannym, ako mame postupovat dalej.

Prva IZP bola uzatvorena v roku 2001-2074 v ING, poistne je 1042Sk mesacne a poistna suma 234 313Sk. Zahrna pripoistenie trvalych nasledkov urazu, kritickych chorob, urazove a pripoistenie pourazovej hospitalizacie. Fond stredoeurop.akcii 40%, svetovych akcii 40% a zahran.zmies.fond 20%.

Druha IZP bola uzatvorena 5/2008 – 2044 v Kontinuite, poistne 3035Sk mesacne a poistna suma 150 000Sk. Je tam iba pripoistenie neschopnosti pracovat. Fond fidelity pacific fund 100%.

Tretia IZP bola uzatvorena 10/2008 - 2038 cez MBI, je to Konto buducnosti – AXA, poistne 2623Sk mesacne a poistna suma je 100 000Sk. Zahrna poistenie pre pripad smrti a oslobodenie od platenia poistneho v pripade invalidity. Fond succes absolute 100%.

Mysleli sme si, ze v ING sme poisteni, v Kontinuite sme si chceli sporit na dochodok a cez MBI nam radili ako sa dostat k vyhodnej hypoteke, ktoru by sme si asi v priebehu 5 rokov chceli zobrat.

Az vase diskusie nam otvorili oci a chceli by sme par rad, ako dalej. Pokracovat, zrusit, alebo upravit zmluvy a znizit sumy???
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mne sa zdá najlogickejšie zrušiť tie posledné "zbytočné" poistky, ktoré určite neplnia účel a sú dosť vysoké. Ešte si v nich nezaplatil príliš veľa poplatkov ( 2 roky platíš iba poplatky) a nemáš tam nič nasporené.

ING je dosť stará a možno je výhodná z pohľadu toho, že ak si bol mladší, tak poistenia vyšli asi lacnejšie. Máš tam už zaplatené všetky jednorázové poplatky ( províziu atď.) a je v to aj v rozumnej výške. Nevýhoda je snáď iba v tom, že o ING sa hovorí ako o dosť drahej poisťovni.

Ja osobne by som tie poistky z roku 2008 zrušil a ING nechal.

Ale počkám si aj na vyjadrenia poradcov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ahojte,
MBI poistku urcite zrusit. Tie ich success fondy to je najvacsia zlodejina aku som kedy videl. A nemam problem napisat to takto verejne. Predali Vam to pod zamienkou "sviajciarskej hypoteky" co je tiez poriadne uchylna koncepcia. O svajc. hypo najdete nieco aj tu na fore alebo si pozrite blog Jozefa Puchona na Sme, pisal o nej clanok.

Ta Kontinuita a Fidelity fondy, to si pamatam na taku jednu veselu predajkynu, co na toto velmi lakala ludi na openiazoch.sk :) Ohurovala tam minulymi vynosmi, nejakym zamykanim vynosov a podobne. Osobne som ten zazrak este nevidel, ale predpokladam, ze v dnesnej dobe uz Fidelity fondy az take nadvykonne nie su :)
V podstate ak nemate nejaky specialny dovod preco prave tento produkt, tak plati vseobecne pravidlo: IZP su na sporenia nevhodne, kedze prve dva roky platite len poplatky. Este to nemate dlho, takze asi tiez zrusit.

ING - to je zrejme ich slavna zmluva do 99 rokov zivota. Vychytali ste ozaj specialitky. Tato zmluva ma jednu zaujimavu vlastnost - je prakticky nemozne zistit co, kedy a za co platis. Asi by bolo dobrie pozriet si poistne krytie (ja osobne som tuto zmluvu uz dlho nemal v rukach, takze z hlavy skutocne neviem) a mozno ju trochu upravit. V kazdom pripade je dobre vediet, ci si za to co platis aspon adekvatne poisteny co sa tyka kvality krytia. Ako ti napisal Filip, je to drahsie ako u konkurencie, co by vsak mal vykompenzovat fakt, ze uz ste zaplatili uvodne poplatky. Ale pre istotu by som si to nechal prepocitat.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ja v podstate súhlasím s Peťom a dodám len to, že je ťažké sa k niečomu takémuto vyjadrovať, 100 ľudí, 100 názorov... Ale s čím sa zhodneme viacerí, je hlúposť dávať toľké peniaze do poistiek... Šetriť sa má inak, ako cez IŽP. A čo sa týka poistenia, treba porovnať viacero poisťovní a porovnať sadzby za jednotlivé riziká a ušiť vám niečo na mieru... Do úvahy treba brať rôzne faktory, no najmä váš vek, príjem a úverovú situáciu...

Treba si nájsť človeka, ktorému budete dôverovať, stretnúť sa s ním a pozrieť sa na to... Nie je dobré, keď vám každý okoloidúci niečo predá... A nie je nič lepšie, ako keď vám každý predá poistku.. No ale tak to žiaľ chodí :(
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Este dodam, preco su MBI succes fondy najvacsia zlodejina aku poznam. Maju tam skryty poplatok, ktory nazvali velmi vzletne ako naklad na vysporiadanie, ci take cosi a vyska toho poplatku je az do 5,25 % pri vstupe a 5,25 % na vystupe. Spolu 10,5 % Niektori erudovani poradcovia MBI napriek tomu tvrdia, ze ich fondy nemaju ziadne vstupne a vystupne poplatky. Prospekty svojich fondov zjavne nikdy necitali.
maropebi
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 15 02, 2009 9:46 pm

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa maropebi »

Dakujeme za odpovede a za vas cas, pani. Len ste nas utvrdili v tom, co sme sa uz na vasom fore docitali.
K tomu, ze sme sa o nasu financnu gramotnost zacali zaujimat viac, nas vlastne donutil novy financny poradca, ktory ked videl nase poistky zalamoval rukami. Mame pocit, ze sa do toho rozumie viac ako predchadzajuci ,,poradcovia,, a vedel svoje fakty aj podlozit. Neverime vsak uz nikomu, preto sa radime s nestrannymi ludmi.

Navrhol vsetky poistky zrusit a otvorit si nove poistenie, s nizsimi poplatkami v Aegone, na hypoteku si sporit v Pioneer investments v programe Rytmus a konto AXA.

Obidvaja s priatelom mame 30rokov, mesacny prijem mame kazdy okolo 30.000 mesacne.
Uvery, ani hypoteky nemame ziadne.

Kedze zatial nic nesplacame, ale do piatich rokov by sme si chceli zobrat hypoteku na stavbu domu, chceli by sme si uz teraz nieco prisporit. Keby sme chceli investovat do fondov, mohli by sme to urobit sami, alebo to vzdy ide cez financneho poradcu?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

z toho co si napisal vyzera ten poradca celkom schopne. Poistku od Aegonu sice nepoznam co sa tyka cien, ale aspon podla rozsahu krytia vyzera dobre. Mimochodom, prepocital Vam ten poradca to ING ? Rytmus je tiez celkom dobry sporiaci program a AXA konto je v podstate to iste ako eMax alebo ING konto.

Do fondov mozes investovat aj sam, niektore maju v ponuke banky, niektore iab jednotlive spravcovske spolocnosti. Otazka skor je, ci si dokazes sam spravne vybrat. V banke ti na 99% neporadia nic rozumne.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Vyzerá to na poradcu Partners Group :) Je fajn, že ste natrafili konečne na takého, čo sa v tom vyzná. Nechajte si ešte vypracovať návrhy v AXE, vo Wustenrote a Allianze. Popri Aegone by to mohlo ešte v týchto poisťovniach výjsť zaujímavo.

Ak si chcete niečo nasporiť pred tým, ako budete brať o 5 rokov hypo, tak neviem, ja osobne by som sa do fondov nepúšťal na tak krátku dobu.

A Peter, porovnávať AXA konto s ING kontom je hlúposť... ING konto, ako aj eMax majú garantovaný výnos, kdežto AXA konto je peňažný fond a zisk tam garantovaný nie je žiadny. AXA konto je niečo ako IAM konto, alebo AIG korunovo peňažný fond (ako aj kopec ďaľších)...
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak sa nemylim, AXA konto je s ING kontom rovnake v tom, ze je tam mozne zadavat trvale prikazy a podobne veci. To, ze v jednom je urceny vynos a v druhom nie, nepovazujem za relevantne porovnavacie kriterium, kedze aj ten "pevny" vynos na ING konte alebo eMaxe ti mozu menit kazdy druhy den.

predpokladam, ze ten Rytmus myslel poradca takym sposobom, ze ak tie peniaze budu potrebovat, tak ich mozu vybrat, ak nie, tak maju zaklad na dlhodobe sporenie.

Co sa tyka toho, ze by im mohol dat aj nejake ine moznosti poistenia, ano mohol by, ale rovnako by im mohol ponuknut ine sporenie ako Rytmus .. teda, keby nejake ine mal v portfoliu. Ak je Partnersak, co asi je, tak im moze ponuknut akurat tak este AXU.
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Apeiron »

ahojte, ked som to tu cital, tak som sa smial... sranda je v tom, ze kazdy dalsi poradca prida novu poistku, alebo nejaku zrusi, aby sa mohla platit ta nova :lol:

podla mna rusit 8rocnu poistku je zbytocna strata, tu prvu by som si nechal
ostatne dve by som zrusil

ked uz zakladat dalsiu poistku, tak zivotnu s krytim smrti (bude sa dat pouzit aj na ten hypouver) ak este nemate ovsem s tym, ze pripoistenia by boli riesene samostatnou poistkou

ak chcete riesit byvanie o 5 rokov, tak by ste mohli namiesto konta (axa, emax, ing, ...) radsej zalozit stavebne sporenie a nalievat peniaze tam v rovnakej vyske, ako ste teraz davali na IZP (porovnatelny vynos a potom vyhodne urocenie)

co sa tyka samotneho IZP, tak pravidelny prispievajuci v diskusii sme Carolina (zijuci v USA) pravidelne omiela, ze IZP bude dalsia bublina, ktora splasne
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Apeiron napísal:...podla mna rusit 8rocnu poistku je zbytocna strata, tu prvu by som si nechal...
Je fajn mať 8 ročnú zmluvu, ale výška krytia na nej musí aj tak vyzerať... Samozrejme, že sa neoplatí zrušiť táto zmluva, ale som si na 90% istý, že je potrebné ju nejak modifikovať (napr. vyhodiť pripoistenia, nechať len šetriacu časť).
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

ze IZP bude dalsia bublina, ktora splasne
na IŽP nemá čo splasnúť, je to poistenie a preto tam ani nemôže vzniknúť bublina. Jediné čo sa pri ňom môže stať je, že si ľudia v 60tke všimnú, že boli poistení, aj keď si mysleli, že sporia na dôchodok.

Rušenie ING - bol by som opatrní vzhľadom na to, že zmluva je stará a sú v nej už zaplatené jednorázové poplatky a provízie. S tým Aegonom by sa zase 2 roky platili tieto počiatočné náklady. Nehovoriac o tom, že čím sme starší, tým sme drahší pri poisťovaní.
mf_sk
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Po 25 02, 2008 8:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa mf_sk »

filip glasa napísal:na IŽP nemá čo splasnúť, je to poistenie a preto tam ani nemôže vzniknúť bublina. Jediné čo sa pri ňom môže stať je, že si ľudia v 60tke všimnú, že boli poistení, aj keď si mysleli, že sporia na dôchodok.
Moze splasnut. Ak ma niekto v zmluve minimalny vynos nejake percento a ta poistovna "vyhodne" investovala tak, ze polovica majetku je prec, tak je tu problem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak ma niekto v zmluve minimalny vynos
to sú kapitálové poistky, ktoré sa dnes takmer nerobia. Je v nich daná minimálna technická úroková meria, či ako sa to volá. Rezervy z poistenia sú potom investované do dlhopisov s pevným úrokom, ktorých portfólio zaručí práve takýto výnos pri skončení poistky. Tieto úroky sa pohybujú možno od 2-4%. Už len keď si zoberieš 10 a viac ročné dlhopisy, tak vieš, že takýto výnos nie je nereálny. Kapitálovky sú regulované a nemôžu si len tak investovať do hocičoho.

Ďalej ak poisťovňa vidí, že "nemá" na to vyplatiť ti tento malý garantovaný výnos, tak ťa bez problému ošklbe na poplatkoch.


Na druhú stranu v IŽP kde naozaj fond môžu investovať rizikovejšie už žiadna garancia výnosu nie je. Síce sú nejaké garantované fondy, ale to je niečo úplne iné ako pevný úrok.

Ja si skôr myslím, že o 20-30 rokov väčšina ľudí zistí, že sa po celú túto dobu daňovo zvýhodňovali finančné produkty kvôli dôchodkom na základe lobingu, ktoré ale v žiadnom nedokážu riešiť dôchodok a nie sú ani na to stavané. Čiže podpora tretieho pilieru je len na mieru ušitá legislatíva pre poisťovne a správcov, ale problém s dôchodkami nerieši a ani si to nekladie za cieľ..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ešte k tomu Aegonu a ING. NIe že by ING ako poisťovňa musela byť výhodnejšia, ale poistky sa dajú porovnať len ak ich chcem uzavrieť v rovnakom čase.
Keďže ING je stará a Aegon nový, tak to porovnanie nebude jednoduché a napriek tomu, že ten Aegon je momentálne lacný, vôbec nie je jasné, či je to výhodný krok pri zrušení starej ING poistky.
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Apeiron »

filip glasa napísal:na IŽP nemá čo splasnúť
co napisal:
Zivotna sporiva poistka je tou najhorsou investiciou, aka existuje, je to len lepsie sofistikovana pyramida posvatena statom (aj stat ma dovolene tlacit peniaze, ale ak ich vytlacis ty, daju ta do basy), ktora moze fungovat len ak viac rokov je plusovych, ako minusovych. V United States prilev novych klientov na zivotne poistky poklesol az o 90%, ak ta kriza potrva 5+ rokov a prilev novych klientov sa neobnovi, pochybujem, ze zivotne poistovne budu mat na vyplacanie aspon tych istin znehodnotenych inflaciou, viacere uz deklarovali, ze budu potrebovat bailout podobne ako GM, Chrysler, AIG, a pod. Ale su to tvoje peniaze, tak rozhodni sa sam, ak si myslis, ze koniec krizy je za rohom a novi klienti sa budu hrnut podpisovat nove poistky, cakaj na svoj vynos, ak mas akekolvek pochybnosti, zavolaj agentovi, kolko by ta stalo vycuvanie z toho biznisu. Su to tvoje peniaze, takze rozhodnut sa musis sam, nezabudni ani na vytvorenie poriadnej 3+ rocnej finanej rezervy, kedze nezamestnanost na Slovensku kludne prekroci 20+ oercent. . P.S. Nech ta ani nenapadne kupovat zivotne anuity, v United States bankrot spolocnosti vyplacajucich rozne zivotne anuity k dochodku uz zacal.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Apeiron napísal:podla mna rusit 8rocnu poistku je zbytocna strata, tu prvu by som si nechal. ostatne dve by som zrusil
Filip Glasa napísal:Rušenie ING - bol by som opatrní vzhľadom na to, že zmluva je stará a sú v nej už zaplatené jednorázové poplatky a provízie. S tým Aegonom by sa zase 2 roky platili tieto počiatočné náklady. Nehovoriac o tom, že čím sme starší, tým sme drahší pri poisťovaní.
Prave preto som sa pytal, ze ci im to aspon prepocital. Otvorene, prave ten Aegon je jedina cast jeho poradenstva, na ktorej moze slusnejsie zarobit, takze moze k tomu pristupovat aj sposobom, viem ze tym Aegonom im nejak neuskodim, budu lepsie poisteny a ja aspon zarobim. Na druhej strane, ak je krytie v ING nedostatocne alebo vyrazne drahsie, tak zrusenie je odpodstatnene. Rozhodnutie je vsak vzdy na klientovi.
Apeiron napísal:ked uz zakladat dalsiu poistku, tak zivotnu s krytim smrti (bude sa dat pouzit aj na ten hypouver)
tak toto nam prosim ozrejmi, ze ako si to myslel. Najma tu cast, ze sa bude dat pouzit aj na hypouver.
Apeiron napísal:ak chcete riesit byvanie o 5 rokov, tak by ste mohli namiesto konta (axa, emax, ing, ...) radsej zalozit stavebne sporenie a nalievat peniaze tam v rovnakej vyske, ako ste teraz davali na IZP (porovnatelny vynos a potom vyhodne urocenie)
nooo, tak toto by som sa s tebou asi dokazal dlho hadat. V prvom rade naozaj neviem ako si prisiel na porovnavanie vynosov IZP s vynosmi stavebka, najma na preriode 5 rokov a za druhe, stavebko za ucelom riesenia byvania ? A na aku sumu by si dal to stavebko ? Ked vies kam tym mierim, tak mi ani nemusis odpisovat. Uz som napisal viac clankov, preco je stavebko skoro nepouzitelny produkt, aj sem na web.
Apeiron napísal:Zivotna sporiva poistka ... moze fungovat len ak viac rokov je plusovych, ako minusovych.... pochybujem, ze zivotne poistovne budu mat na vyplacanie aspon tych istin znehodnotenych inflaciou, ....zavolaj agentovi, kolko by ta stalo vycuvanie z toho biznisu.
Tusim splietas piate cez deviate. V IZP nie je o com - poistovna vyplaca hodnotu portfolia. Ak je to menej ako boli vklady, tak je to menej, ak je to viac, tak je to viac. O ziadnej istine nie je mozne hovorit. V KZP zarucena istina je a ako ti uz napisal Filip, je istena dlhopismi. K nejakemi krachu alebo bailoutu by muselo dojst, keby poistovne hromadne investovali do dlhopisov spolocnosti, ktore by z nejakeho dovodu neboli schopne dostat svojmu zavazku vyplatit dlhopis, v podstate by skrachovali. Inak budu mat poistovne vzdy na vyplatu slubeneho nominalu. To, ze jeho realna hodnota bude mozno zlomok hodnoty vlozenych penazi, je uz druha vec.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

V United States prilev novych klientov na zivotne poistky poklesol az o 90%, ak ta kriza potrva 5+ rokov a prilev novych klientov sa neobnovi, pochybujem, ze zivotne poistovne budu mat na vyplacanie aspon tych istin znehodnotenych inflaciou, viacere uz deklarovali, ze budu potrebovat bailout podobne ako GM, Chrysler, AIG, a pod.
Podľa tohoto nejde o životné poistky, ale rôzne zamestnanecké dôchodkové pripoistenia a la III. pilier u nás. Je tam kopec schém podporovaných štátom daňovými úľavami. ktoré určite problémy majú. Ale rozhodne to nie je to isté ako IŽP u nás.

Najčastejší príklad je zamestnanecký dôchodkový fond, do ktorého sporia všetci zamestnanci firmy a firma garantuje vyplácanie nejakých dôchodkov. Povedzme, že firma v horších časoch použila fond na nákup vlastných akcií, ktoré dnes idú do ... . A zároveň garantovala dôchodky.
Nemám úplne presné informácie, ale je to dosť málo regulované - preto mohli aj 100% fondu investovať do vlastných akcií. Zároveň akože "garantovať" výšku dôchodkov.

Klasické poistenie ako u nás IŽP, KŽP ale aj PZP a všetky poistky absolútne nepotrebujú nových príchodzích poistencov a ich platby na to, aby boli schopné vyplatiť v prípade poistenje udalosti staré poistky. Aktuálne poistky sa dokážu financovať z vlastných predpísaných platieb.
Pyramída typu priebežný dôchodkový systém u nás, alebo aj zamestnanecké priebežné a polo-priebežné systémy v USA je niečo iné. Máto hodne málo spoločné s poistením - aj keď mu dávajú tento názov.
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Apeiron »

filip: ok vdaka za vysvetlenie, asi ma pomylilo, ze ten Carolina o tom hovoril ako o zivotnych poistkach s investicnou castou, takze mi z toho prirodzene vyplynulo, ze je to IZP porovnatelne s nasim, ale ukludnil si ma, lebo i ja mam ako benefit jednu IZP v CSOB :lol:

peter: nemusis tak zostra :D diskutujeme, rad tu chodim citat vase nazory, ale myslim, ze si tu nikto nenarokuje na jedinu pravdu
- viem, ze k hypouveru bolo potrebne robit si zivotnu poistku na krytie daneho uveru, ak by sa nieco stalo splacajucemu, preto som pisal, ze by uz mal takuto poistku a nemusel si zakladat v tom case novu vyzadujucu bankou, ak sa to uz zmenilo, tak beriem spat
- tvoje nazory na stavebne sporenie poznam a nie celkom s nimi suhlasim (dufam, ze to nevadi), peniaze prelievam medzi zmluvami uz 10 rokov a momentalne mam tri zmluvy (inak Eurobonus bol paradny produkt :wink: )
- posledna tvrda tvoja reakcia bola na prispievajuceho Carolina del Norte, ktory pise na diskusiach sme.sk a ja som jeho reakciu tu pastol aby som zistil o com to vlastne stale pise, takze ked niekto splieta, tak je to on, ale napisat sa to da aj normalne

Vsetkym zelam pekny start tyzdna 8) v KE opat snezi
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to nebolo vobec zostra :wink: no dobre, to s tym piate cez deviate som si mohol odpustit. Ale napisal si to dost zmatocne. Napr. ja som z toho na prvy krat pochopil, ze hovoris o poistkach. Ze si vlastne myslel penzijne plany, to som si v tom nevsimol.

Kedysi davno pozadovali banky pri poskytnuti uveru niekedy aj uzatvorenie zivotnej poistky, neskor za to davali iba zlavu na urokovej sadzbe, aj to len niektore - neviem ci to nejaka este vobec robi.

Stavebko - prelievanim penazi na tom zarobis, to je jasne. Ale na riesenie byvania ? ee. Sporis do toho 5-6 rokov aby si mal hodnotiace cislo na stavebny uver a nakoniec od nich dostanes nejakych 100-150 000 (rozdiel medzi nasporenou ciastkou a cielovou sumou). Alebo ak chces od nich viac (za 150 tisic si byvanie nevyriesis), tak tych 5-6 rokov tam nalejes obrovsku sumu penazi. O "vyhodnosti" medziuveru sa je myslim zbytocne rozpisovat.
maropebi
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 15 02, 2009 9:46 pm

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa maropebi »

Priatelia, prosim este o jednu radu. Obidve poistky sme zrusili. Vypovedna lehota je 2 mesiace. To znamena ze poistovna od nas este vyzaduje zaplatenie poistneho. Co by sa stalo keby sme uz neplatili?
Druha vec je ze chlapik ktory nam jednu z poistik predal, mi casto vyvolava ze mu mam vratit polovicu prvej splatky, ktoru sa rozhodol za nas zaplatit ako taky bonus pre nas pri uzavreti zmluvy. Musime mu vratit tie peniaze?
Dakujem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

maropebi napísal:Priatelia, prosim este o jednu radu. Obidve poistky sme zrusili. Vypovedna lehota je 2 mesiace. To znamena ze poistovna od nas este vyzaduje zaplatenie poistneho. Co by sa stalo keby sme uz neplatili?
Mozu to od Vas vymahat. Jedna upomienka, druha upomienka, predzalobna vyzva ... Ale niekedy sa na to vykaslu.

maropebi napísal:Druha vec je ze chlapik ktory nam jednu z poistik predal, mi casto vyvolava ze mu mam vratit polovicu prvej splatky, ktoru sa rozhodol za nas zaplatit ako taky bonus pre nas pri uzavreti zmluvy.
Hehe, tak taku kravinu som uz dlho nepocul. To musi byt nejaky zufalec. Zinkasoval za Vas provizu tak co chce. Samozrejme mu nic neplat.
peterr
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 28 04, 2008 5:04 pm

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa peterr »

do financneho poradenstva by to chcelo vniest trochu zodpovednosti. Zamyslel sa vobec niekto nad tym, o kolko penazi prisla tato dvojica?
normalne mi je z toho smutno....
:cry:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

do financneho poradenstva by to chcelo vniest trochu zodpovednosti.
chcelo, chcelo. ale zase ak sa na to pozerám globálne, tak ani odvetvia predaja, od áut cez kozmetiku až po splátkový predaj, na tom nie sú čo sa týka etiky a zodpovednosti lepšie. Nikomu ani nenapadne aby ťa odhováral od nákupu niečoho čo zjavne nepotrebuješ. Akurát že táto služba sa volá "poradenstvo", tak si ľudia myslia, že im niekto má poradiť.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal: ..Nikomu ani nenapadne aby ťa odhováral od nákupu niečoho čo zjavne nepotrebuješ...
Hehe, zrovna dnes som ušetril zákazníkovi 8Eur, keď som ho odhovoril od kúpy novej veci a poslal ho vedľa kúpiť si náhradný diel za pár centov.. musíme si pomáhať, či nie?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o radu IZP

Príspevok od používateľa filip glasa »

no tak to si zaslúžiš vyznamenanie:
Rád čestného obchodníka :mrgreen:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re:

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal:..Rád čestného obchodníka :mrgreen:
..no ja neznášam rady, hlavne v obchode a pri pokladniach, takže ďakujem, neprosím.. myslím, že by to tak malo byť normálne a verím, že mi tých 8,5Eur tržby nikdy nebude chýbať, skôr naopak, že je to základ mojej prosperity v budúcnosti :D ..milujem svoj obchod, aj svojich zákazníkov a tajne aj niektoré moje zákazníčky :lol:
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"