FIO - druztevni sporitelna

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa filip glasa »

nemáte náhodou niekto otvorený bežný účet u FIOa na SLovensku?

Chcel by som mať CZK a EUR účet. Medzi nimi by som prevádzal prostriedky zadarmo (iba za devízovú konverziu). Potom z CZK by som platil a prijímal platby v ČR a naopak.

Chcel by som tým ušetriť zahraničné prevody do ČR, ktoré inak vyjdú dosť draho.

Máte niekto skúsenosť ako to reálne cezhranične vo FIOu funguje?

tu sú ich príklady:
Príklad A.1:
Odosielací subjekt: Fio, sporiteľné družstvo, účet v EUR
Prijímací subjekt: Finančná inštitúcia so sídlom v SR, účet v EUR
Dispozícia: SHA
· príkazca platby neplatí žiaden poplatok
B. Príklady poplatkov – cezhraničné prevody do ČR mimo Finančnú skupinu Fio,
odchodzie platby:
Príklad B.1:
Odosielací subjekt: Fio, sporiteľné družstvo, účet v EUR, CZK alebo USD
Prijímací subjekt: Finančná inštitúcia so sídlom v ČR, účet v CZK
Dispozícia: SHA
· príkazca platby neplatí žiaden poplatok
Všetky ostatné druhy platieb sa riadia podľa príkladov v bode C.
C.
Keď tomu dobre rozumiem, tak ja si zadarmo v rámci fia môžem presúvať peniaze z CZK na EUR účet. Teda ak potrebujem niečo zaplatiť v ČR, tak pošlem zadarmo peniaze na môj CZK účet. Odtiaľ zase zadarmo do českej banky.

Ak prijmem platbu z ČR zadarmo na CZK účet, tak si to zase zadarmo prevediem na EUR účet a používam doma.

V podstate by som platili iba za nákup/predaj devíz a inak by ma to vyšlo ako domáci prevod?
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa Honza »

No, já můžu nabídnout akorát pohled "z druhé strany". Mám účet u české pobočky FIO a funguje to následovně.

Chci-li poslat peníze na Slovensko, tak v (českém, jednom jediném - peníze nijak nepřevádím na SK FIO účet) internetovém bankovnictví zadám číslo cílového účtu, v nabídce kódů jednotlivých bank vyberu kód dané slovenské banky a toť vše. Provede se platba, převod proběhne tuším za středový kurz a hotovo, peníze jsou odeslány. Žádný poplatek za převody, platby, nic. Platba proběhne zdarma.

Chci-li přijmout peníze ze Slovenska, tak: Mám CZ číslo účtu XXXXXXXXXX/2010. Plátci na Slovensku dám to samé číslo účtu, jen místo koncovky /2010 uvedu /8330, což je kód slovenského FIO. Čili řeknu, že mi má poslat peníze na XXXXXXXXXX/8330. On zadá příkaz, vnitrostátní platbu a mě se na český (stále jeden jediný, není jich víc) účet připíše automaticky daná částka, zkonvertovaná zřejmě opět přes středový kurz do CZK. Pro mě to znamená opět žádný poplatek za převody, platby, nic. Příjem peněz pro mě proběhne zdarma.

Čili v rámci jednoho běžného účtu není žádný CZK a EUR účet, je jen jeden účet v domácí měně.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak už mám vybavený účet pre mňa aj pre s.r.o.

1. v oboch prípadoch založenie nestojí nič.
2. žiadne poplatky za vedenie účtu ani za prevody som zatiaľ nezaznamenal (nemali by tam byť, ale človek nikdy nevie ..)
3. jediný "poplatok" z ktorého by FIO mohlo žiť bude asi konverzia mien (EUR>CZK).

Tie to účty bude väčšina ľudí využívať na posielanie a prijímanie platieb do a z ČR. Tým pádom budú často meniť eurá a koruny. FIOu asi bude stačiť zarábať na devízovom kurze - rozpätí medzi predajom a nákupom. Prípade na nejakých overnight sadzbách.

Transakcia samotná vypadá tak, že pošlem eurá na svoj účet vo FIO napr. z VÚBčky. Tie sa pripíšu v mene v ktorej je účet vedený (ja mám CZK, ale kľudne môže byť aj USD a EUR).
Pri zadaní pokynu môžem poslať peniaze na cudzí účet v ČR aj v SR - bez rozdielu a bez poplatku. Aj rýchlosť pripísania je rovnaká.

Riovnako by to malo fungovať pre príjem peňazí z ČR - ale toto ja zatiaľ nerobím.

Treba sa akurát rozhodnúť či chcete účet v EUR, alebo CZK (prípadne oba, alebo aj USD). Pre bežné použitie je to úplne jedno (peniaze sa vždy premenia na tú menu v ktorej je vedený účet). Ale viem si predstaviť, že ak niekto potrebuje ošetriť kurzové výkyvy, tak si otvorí CZK aj EUR.

Na otvorenie si treba priniesť OP a pri firme aj čerstvý výpis z ORSR (cca 6 EUR). Elektronický s digitálnym podpisom zatiaľ neprijímajú. Takže je treba ísť na súd, alebo si ho nechať poslať cez http://portal.gov.sk" onclick="window.open(this.href);return false;.
lordxor
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 26 02, 2007 9:27 am

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa lordxor »

A ako je to s nahlasenim firemneho (s.r.o.) uctu na Danovy urad? Na Slovensku som si vo FIO zriadil 2 ucty a to jeden v EUR a druhy v Kc. Na danovy mam nahlasit ucety len s kodom banky 8330 (dva ucty) alebo aj 2010 (4 ucty = 2 pre kazdu krajinu)?
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa Myk »

filip glasa napísal: 3. jediný "poplatok" z ktorého by FIO mohlo žiť bude asi konverzia mien (EUR>CZK).
FIO žije hlavně z toho, že poskytuje uložené peníze jako marginové úvěry klientům FIO brokera.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa filip glasa »

FIO žije hlavně z toho, že poskytuje uložené peníze jako marginové úvěry klientům FIO brokera.
to asi ťažko môže robiť v družstevnej sporitelni. Je rozdiel medzi o.c.p. a družstvom. Ak by FIO miešala peniaza klientov z jednej inštitúcie do druhej, tak by porušila zákony a dohľad nad finančným trhom by obom firmám zobral licencie.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa Myk »

No já raději věřím tomu, že záložna poskytuje úvěry, než že by cíleně investovala vybrané peníze klientů do akcií Orca.
http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stav ... irma-i-f-b" onclick="window.open(this.href);return false;

Vysvětluji si to tak, že je akcie získali propadnutím zajištění z nějakého úvěrového obchodu. Jestli přímo s klientem nebo poskytli úvěr FIO brokerovi, to nevím.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa Myk »

Doplnění pro Filipa:
Skutečně Fio družstevní záložna poskytuje úvěry na margin:
http://www.fio.cz/aktuality_fio.itml?id=17000052885" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: FIO - druztevni sporitelna

Príspevok od používateľa filip glasa »

nejak mi to príde divné - veď fio o.c.p. je iný subjekt a najprv by družstvo muselo požičať obchodníkovi. Neviem, neviem, ale takto som si to nepredstavoval.

Inak používam to ( a to som tuším aj zdôrazňoval) len na prevody a nikdy by som sa neodvážil držať tam peniaze na dlho (garancia/negarancia - štátu). S konzervatívnymi peniazmi sa nesnažím maximalizovať výnos (aj keď riziko krachu je minimálne). Od toho je to konzerva, že je to konzerva :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"