Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

Zdravim

chcel by som sa Vas opytat na rozdielne grafy vykonnosti fondov. Zaujima ma na akom principe su zostavovane vykonnostne grafy napr. http://www.finanzen.net/fonds/Spaengler ... ce_Trust_T" onclick="window.open(this.href);return false; a http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/of ... ID=OFALLGO" onclick="window.open(this.href);return false;, resp. http://www.ing.sk/sk/kalkulacky/fondy-z ... osla%C5%A5" onclick="window.open(this.href);return false;. Zaujima ma co vlasnte tie rozdielne grafy porovnavaju, z coho vychadzaju a ako sa z toho ,,vysomarit''.

Dakujem
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa rudo »

Ono je to v tých grafoch napísané. Grafy nič neporovnávajú.

Prvý, Spängler, je obchodovaný na viacerých nemeckých burzách (za bežné burzové poplatky, predpokladám). Na vertikálnej ose grafu je hodnota podielu, na horizontálnej čas (dni), takže graf opisuje priebeh ceny podielového listu v čase (na konkrétnej burze).

Druhý, graf fondu Allianz... vyjadruje to isté, teda hodnotu podielu v čase. V grafe samozrejme nie sú zohľadnené vstupné poplatky (podľa infa na danej stránke - netuším do akej miery majú aktuálne dáta - má tento fond vstupný poplatok 4,10 % - o takúto sumu na sa zvýši kúpna cena, výstupné poplatky nemá).

Tretí graf opäť vyjadruje hodnotu podielu v čase, fondu ING stredoeurópskych... zohľadňuje svojím spôsobom vstupno/výstupný poplatok. Konkrétne, červená čiara vyjadruje cenu, za akú bolo možné v daný deň podiely nakúpiť od fondu, modrá čiara vyjadruje cenu, za akú v daný deň fond podiely odkupoval od podielnikov (presnejšie v tabuľke pod grafom). Rozdiel medzi týmito čiarami (cenami) je cca 5 %, takže takto čiarami rozdelený graf len trochu iným spôsobom vyjadruje vstupno/výstupné poplatky. Keby namiesto tých dvoch čiar nakreslili jednu, presne uprostred medzi nimi, + by pod graf uviedli vstupný aj výstupný poplatok 2,5 %, vystačili by si aj s jednou čiarou (nechytajte ma za desatinky, popisujem princíp). Takto, vďaka dvom čiaram, podielnik si vynásobí počet podielov ktoré chce nakúpiť alebo predať, a nerieši ďalej žiadne percentuálne vyjadrené vstupno/výstupné poplatky.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

Dakujem za odpoved a este otazka preco su tie sumy na vertikalnej osi take rozdielne? Napr. pri Spangler okolo 51 Euro, pri ING okolo 4 Euro resp. pri Allianz je to okolo 0,03**. Ako mam z toho poznat, ktory fond najlepsie hospodari?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako mam z toho poznat, ktory fond najlepsie hospodari?
to podla grafu rozhodne nezistíš.

Ale ak chceš zistiť, ktorý lepšie zhodnotil peniaze, tak sa pozeraj na percentuálny výnos a nie na tie čísielka 50, 4, 0,03 EUR. každopádne ani ten minulý výnos, ktorá dosiahli, ti nič užitočné nepovie.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

A co znamenaju tie cisielka? A preco su take odlisne?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa filip glasa »

to je aktuálna cena za podiel vo fonde.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

filip glasa napísal:to je aktuálna cena za podiel vo fonde.
A to sa ta cena za podiel v jednotlivych fonodch az tak lisi?
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa rudo »

Sa pýtate vážne, alebo si robíte srandu? Ony tie fondy nakupujú rôzne veci za rôzne ceny. Občas, keď hodnota nejakého fondu (akcie) nenormálne narastie (a môže činiť problém pre nákup menej solventnému investorovi), tak napríklad všetkým zdvojnásobia počet podielov (ale každý za polovičnú cenu). Alebo naopak... Konkrétna cena je bezpredmetná, ide o rozdiel nákupnej a predajnej ceny. Príklad:

Fond 1:
cena podielu pri nákupe: 1 €
cena podielu pri predaji: 2 €
zisk z investície: 100 %

Fond 2:
cena podielu pri nákupe: 200 €
cena podielu pri predaji: 400 €
zisk z investície: 100 %

Ak svojich 200 € investujete do jedného (200 podielov) alebo druhého (jeden podiel) fondu, pri oboch budete mať po predaji zisk 200 €.

Podiely Fondu 1 sa jednoduchšie nakupujú (napríklad keď chce niekto investovať 100 €, tak by si pri Fonde 2 moc neškrtol). Niektoré fondy dovoľujú nakupovať aj „neceločíselné“ podiely. Iné nie (pri nenormálnom náraste pre zjednodušenie obchodovania sa môžu rozhodnúť urobiť split, teda napríklad spolovičniť cenu podielu a zdvojnásobiť ich počet všetkým držiteľom).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa filip glasa »

1. niektorý fond mohol stanoviť cenu podielu na začiatku na 1 EUR, iný na 100 EUR
2. niektorý fond začal pre 30 rokmi, iný pred 2 rokmi.

Preto sú v cenách rozdiely - ale na tej cene absolútne nezáleží. Záleží na tom, ako sa cena vyvíja: či klesne, alebo stúpne. A o koľko.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

Dakujem a ospravedlnujem sa za svoju neznalost. Este by som sa chcel spytat, ktory z fondov by bol najlepsia volba. Na výber sú konkrétne tieto: ING: http://www.ing.sk/sk/kalkulacky/fondy-z ... osla%C5%A5" onclick="window.open(this.href);return false;, alebo http://www.ing.sk/sk/kalkulacky/fondy-z ... osla%C5%A5" onclick="window.open(this.href);return false;. Allianz: akciový dynamický fond http://www.allianzsp.sk/izp_iplus_zhodnotenie" onclick="window.open(this.href);return false;, resp. Wustenrot: http://www.wuestenrot.sk/index.php?idpg=89" onclick="window.open(this.href);return false; jeden z tych, ktore su v ponuke. Predpokladam ze najlepsia volba je vybrat si akciový fond, z dovodu dlhdobeho investovania ale ktorý je ten naj? Skusal som sa k tomu dako dopracovat sposobom ze som vydelil starsiu cenu za ks.- napr. z roku 2007 cenou najnovsou a vynasobil 100 a vyslo mi napr. ze doslo k poklesu 40%. Mam si vybrat fond na zaklade toho, ze ma najnizsi pokles za casovy horizont povedzme 3 roky, alebo ako?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa filip glasa »

zjednoduším to:
na 3 roky do fondov ani nechoď. Nájdi si termiňák, alebo maximálne peňažný eurový fond:
http://www.supermarketfondov.sk/FundList.action" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

z toho co pises je jasne, ze si vyberas IZP do ktoreho budes "investovat". Preco to preboha robis ? Na sporenie je to absolutne nevhodne, to daj radsej peniaze na charitu. Poistka ma sluzit na poistenie, nie na sporenie. A v tom pripade si IZP vyberas podla parametrov poistenia, ktore ti ten produkt dokaze ponuknut a nie podla fondov.
Hollow
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 6:14 pm

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa Hollow »

peter.cmorej napísal:z toho co pises je jasne, ze si vyberas IZP do ktoreho budes "investovat". Preco to preboha robis ? Na sporenie je to absolutne nevhodne, to daj radsej peniaze na charitu. Poistka ma sluzit na poistenie, nie na sporenie. A v tom pripade si IZP vyberas podla parametrov poistenia, ktore ti ten produkt dokaze ponuknut a nie podla fondov.
To je pravda, ale ked z urcitych dovodov musim uzavriet investicne zivotne poistenie tak ktory z horeuvedenych fondov si mam vybrat? Poistna zmluva bude uzavreta na dlhsie casove obdobie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Vykonnost fondov-grafy a rozdiely

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jaj, ty si ten co sa predtym pytal na to ING. Aj ked stale nechapem ten dovod (mohol by si ho napisat), tak stale by som si nevyberal na zaklade fondu, ale na zaklade celkovej nakladnosti toho produktu a na zaklade poistneho krytia, ktore ti moze do buducna ponuknut. Poistne sumy totiz mozes vo vacsine IZP pocas jeho trvania menit. Z toho co pises je najlepsim vyberom urcite IZP od Wustenrotu. Ak chces, napis mi mail alebo PM a spocitam ti to. Ci mas aj urcene cez koho to musis uzatvorit :!: :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"