Hrozi inflace?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: Ne 02 07, 2023 8:07 pm Nerobme si iluzie o podnikani v zahranici. A aj zahranicne firmy u nas vedia ako na nas. Napriklad manzelka nakupuje v americkom Lidli, tu do neho ani nevkroci.
Tak pochopitelne ze porovnavat americke obchody so slovenskymi nema velky zmysel :)
Velkost trhu a kupna sila Usa je v inej galaxii oproti Svk. Urcite ze rodinkarstvo a "znamosti" funguju do urcitej miery aj na Zapade, ale nakolko sa tam delí podstatne "väčší koláč" tak je pravdepodobne ze z neho zostane pomerne dost aj tym ostatnym zúčastneným.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ludia, ktori maju zvacsa zivnost, i ked obcas sa neunuvaju zalozit ani tú, maju na Slovensku v den ked pracuju tak 150-200EUR (udaj z pred 3rokov) v cistom.. Tak teda minus benzin/nafta a opotrebenie gati.. Ak si vezmeme, aky je nedostatok remeselnikov, resp aspon urcitej skupiny, bud to su kazdy druhy tyzden niekde na dovolenke, alebo si veru zle neziju z takeho platu.. Pricom zodpovednost prakticky ziadna, vedomosti tiez nie, zrucnost ojedinele (kvalita prace "pokulhava"). samozrejme existuju vynimky a im všetká česť, ale tak, to su take dva obrazy na Slovensku.. (stazovatelia, ze sa tu zije zle a potom ti co ryzuju jedna radost). Prepokladam ze take su aj na Zapade.. Len v "inej mene" resp sumach :)
No ale take to podnikatelske rodinkarstvo a podobne, velmi by ma prekvapilo, ak by, povedzme 30tnik, povedal, ze ziadne vo svojom zivote nevidel na vlastne oci :)
Clovek potom nevie co si ma o tom mysliet, lebo ak by na to niekto aj poukazal, bol by za blbca, mam pocit, ze viac ako polovica Slovenska je vlastne rodinkarske :)
To ale nie je kritika, len taka poznamka... Resp, aby som to lepsie formuloval, mam pocit, ze ten kto nehra tuto rodinskarsku politiku/hru, skodi sam sebe, brzdi svoju "krarieru".
To nepisem z mojho pohladu, ale z pohladu ludi, ktorych poznam a pracovali vo verejnej alebo statnej sfere..
Odoslané z počítača
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa mm1809 »

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... e-inflacia
"Čistý zisk firiem v roku 2022 rástol tempom 12,9 percenta, avšak treba pripomenúť, že rok predtým vzrástol medziročne o 67,3 percenta, čím výrazne prekonal zisky z predpandemického roku 2019."

Takze mantra dnesnych dni, inflacia, sposobila zvysenie ziskov firiem.. hmm. Znamena to ze predajcovia zvysili ceny o inflaciu (asi pausalne o 20+% lebo ved preco nie) + dalsie navysenie ( ved zvysene ceny vstupov!!! bububu hlupi zakaznici) alebo sme vsetci taki blbi ze v case stupajucich cien kupujeme viac.
Tu spominany priklad s cementom tento "podvod" iba dokresluje :)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

A netreba zabudnut na to, ze podnikatelom stat vrati peniaze za zvysene energie, ktore sme im my zaplatili v zvysenych cenach, no nam ich nikto z nich uz nevrati :)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Z mojej skusenosti nasa firma kde robim zvysila zisk o 124% nasi dodavatelia zvysili ceny za posledny rok v priemere o 20-30% , vyplaty sa nam zvysili v priemere o cca 9% premie o cca 40%, premie su ale 2x do roka , suma sumarum v priemysle sa zdrazuje nehoraznym tempom 20 % rocne minimalne , uz skoro treti rok , neudrzatelne a citit uz mierny pokles projektov
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Skusim iny pohlad na sucasne cisla - cloveka s miernymi prebytkami. Som si plne vedomy ze ludia zijuci z ruky do ust budu mat iny pohlad na tu inflaciu. Mam dve dospele (vekom) deti co asi budu v najblizsich rokoch kupovat byt, kedze ja som im nekupil. Situacia kde kazdy mesiac detom rastli hypoteticke naklady na kupu bytu o cca 800e mesacne ( beriem slabych 150k za byt a 7perc rocny narast ceny bytov) ma trapila viac ako cena oleja masla vajec ryze …..Takze ak sucasna inflacia skrze urokove sadby sposobuje aspon zastavenie narastu cien bytov tak ja osobne som akosi kludnejsi a viem s tym zit. Viem ze zaplatia viac na hypo ale s tym sa da pohrat- viac nasporit- mensia hypo- kratsia fixacia …. Stale mam pocit ze je to lepsie ako 7 a viac perc rocny narast cien bytov - kde sa trocha prisporit, pockat, popremyslat absolutne neoplacalo. Inflacia a ceny bytov su cca spojene nadoby a clovek zaplati viac tu alebo tu. Ide o to ktora nadoba je prenho aktualnejsia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Treba si zvykat ze sa bude byvat v najmocha svoje bude luxus. Aspon vo velkych mestach.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

uhlikova_stopa napísal: St 05 07, 2023 12:46 pm Treba si zvykat ze sa bude byvat v najmocha svoje bude luxus. Aspon vo velkych mestach.
To je komplikovane. Ak na stare kolena sa daco stane so zdravim clovek moze predat strechu nad hlavou a dakde relativne slusne dozit. Ak ju ale nema …..
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Presne tak. Je to klasicky ekonomicky vyvoj. Viacere EU staty si tym presli ktore su pritom silno socialne. Nie ze by som to obhajoval ale bojovat proti tomu sa asi moc neda. Sposobili to HLAVNE samotni ludia ktori kupovali ked sa dalo. Aj na hranu. A kedze zijeme vo volnom trhu tak ceny isli tam kde isli.

Glogol to pekne zhrnul. Ludia co zarabaju kusok nad priemerom a doteraz mali prebitky (neprezrali vsetko) moc neriesia narast ceny masla. Proste ostane mensi prebytok.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Glogol napísal: St 05 07, 2023 12:59 pm
uhlikova_stopa napísal: St 05 07, 2023 12:46 pm Treba si zvykat ze sa bude byvat v najmocha svoje bude luxus. Aspon vo velkych mestach.
To je komplikovane. Ak na stare kolena sa daco stane so zdravim clovek moze predat strechu nad hlavou a dakde relativne slusne dozit. Ak ju ale nema …..
To je opätovne ten pohľad, že buď mám majetok v podobe bytu/domu alebo nemám nič. Žiadne iné investície ani úspory neexistujú. Je to značne obmedzujúce chápanie investícií.

Sú proste časy, keď investície do niektorých druhov aktív, resp. titulov je výhodnejšie ako do iných. Ak dnes proste nedáva súčasná kombinácia cien bytov a cien hypoték ekonomický zmysel, tak sa treba pozrieť niekam inam.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

PredsaJa napísal: St 05 07, 2023 3:05 pm
Glogol napísal: St 05 07, 2023 12:59 pm
uhlikova_stopa napísal: St 05 07, 2023 12:46 pm Treba si zvykat ze sa bude byvat v najmocha svoje bude luxus. Aspon vo velkych mestach.
To je komplikovane. Ak na stare kolena sa daco stane so zdravim clovek moze predat strechu nad hlavou a dakde relativne slusne dozit. Ak ju ale nema …..
To je opätovne ten pohľad, že buď mám majetok v podobe bytu/domu alebo nemám nič. Žiadne iné investície ani úspory neexistujú. Je to značne obmedzujúce chápanie investícií.
Hej hej suhlasim. Chce to len zresetovat pohlad. Kedze nepoznam cloveka v dochodkovom veku co sice byva v podnajme ale uspory drzi napr v sp500 alebo zlate …Stale mam zafixovane ze najprv vlastne byvanie az potom investovat dakde inde….Nevravim ze to nie je mozne. Moj prispevok bol skor o tom ze ak inflacia spotrebneho tovaru zastavi na cas rast cien nehnutelnosti tak ja osobne som spokojny.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rozmýšlam, že asi najlepšia je zlatá stredná cesta. Že bývanie na hypo, aj investovanie.
Poďme si to narýchlo hodiť do kalkulačiek:

Príklad: nájom za 600, z toho ide 350 majiteľovi bytu. 350 považujem za vyhodené peniaze.
Za 30 rokov v konštatných cenách teda vyhodím 126 000.

Zoberiem 3 izbový byt na 30 rokov za 160 000 (KE ) ...to by dnes pri úroku 3,8%p.a. stálo 770 € mesačne
Ak by človek takto býval, platil by 770 hypo + 250 náklady = 1020 € mesačne.
To by pre rodinu nemal byť problem. Pre jednotlivca asi problem.

Nahadzujem do investičnej kalkulačky situáciu, ak by som finančný rozdiel medzi bývaním na hypo a bývaním v nájme 30 rokov investoval ( teda 1020 - 600 = 420 € mesačne

Ouch: vyšlo mi že po 30 rokoch mám na účte 925 000 €. Bez vstupného kapitálu.

Ak zoberiem, že na hypo 160 000 by mi trebalo 20 000 downpayment....teda aj investovanie po 420 mesačne by som začal pri 20 000:

.....kalkulačka ukazuje, že na účte mám po 30 rokoch 1 317 000 € ...Samozrejme podstupujem riziko akcií a bla bla... s tým som však stotožnený

Som vcelku prekvapený, lebo vyhodiť 126 000 na nájom by sa vyplatilo... :lol:

Pri hypo by som po 30 rokoch vlastnil byt, ktorý pri raste cien nehnutelností 3,5% p.a. bude mať hodnotu cca 504 000 €

Okrem fixácie na jedno miesto (byt) by mi prinieslo aj slobodu...napr. bývať kde chcem a v stále lepších bytoch...


P.S. rast cien v SR bol doteraz väčší..odhadujem 7% p.a. čiže doteraz by sa vyplatil byt na hypo.
Otázka je ako budú rásť ceny v budúcnosti a kolko bude inflácia..tých 3,5 by mal byť priemer rastu inflácie a takisto nehnutelností (developed countries )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Uz len vediet vysku najmu o 30r ale hlavne mat disciplinu v poctivom odkladani si toho rozdielu 420e. Tipujem ze vyse 90 perc ludi by ten rozdiel prejedlo. Cest vynimkam.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: St 05 07, 2023 4:46 pm Uz len vediet vysku najmu o 30r ale hlavne mat disciplinu v poctivom odkladani si toho rozdielu 420e. Tipujem ze vyse 90 perc ludi by ten rozdiel prejedlo. Cest vynimkam.
Ten modelový príklad nie je od veci. S výškou nájmu rastie aj mzda. Preto to môžeme takto zovšeobecniť pri lineárnom raste oboch veličín.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Treba este brat aj do uvahy, ze ak byt stoji napriklad 130k a platis ho cez hypo, tak si ho nekupil za 130k ale za 130k + uroky, a to moze byt aj 230k
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: St 05 07, 2023 5:29 pm
Glogol napísal: St 05 07, 2023 4:46 pm Uz len vediet vysku najmu o 30r ale hlavne mat disciplinu v poctivom odkladani si toho rozdielu 420e. Tipujem ze vyse 90 perc ludi by ten rozdiel prejedlo. Cest vynimkam.
Ten modelový príklad nie je od veci. S výškou nájmu rastie aj mzda. Preto to môžeme takto zovšeobecniť pri lineárnom raste oboch veličín.
Nevravim ze je. Rozdiel je mozno este vacsi kedze ‘vlastny’ si kazdy preraba meni, vylepsuje. Akurat neviem o nikom kto to tak realne robi. Mladi ludia snad co sa nechcu viazat na lokalitu. Ale ako som pisal najdolezitejsia je disciplina a ten rozdiel odlozit do indexu alebo dlhopisu a 30r sa ho nedotknut. Resp povedat si ze je to na nehnutelnost a nic ine. p.s sadzba 3.8 snad nebude celych 30 rokov.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ono je to vsetko pekne napisane a neda sa tomu asi velmi co vytknut. Ale je fakt ze investicia do akcii/etf vzdy bude o nieco viacej rizikova ako investicia do nehnutelnosti. A to vacsinu ludi odradza. Nakoniec to aj tak je znacne individualne, lebo skoro kazdy je v trochu inej situacii a vyhovuje mu iny model. :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ale to len za predpokladu, ze SP500 pojde hore , kolko? , 10% p.a. a bude danovo oslobodeny na konci..


Idealne je prist k byvaniu zadarmo-dedenim v 18tke a odkladat do toho SP500.. Dve muchy jednou ranou..
Pripadne zit v super lacnom / malom priestore.. Tym padom clovek nepreplaca.

Ale zas, zopar ludi tvrdi, ze zijeme len raz a treba aj zit, nie len setrit..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

uhlikova_stopa napísal: St 05 07, 2023 7:22 pm Treba este brat aj do uvahy, ze ak byt stoji napriklad 130k a platis ho cez hypo, tak si ho nekupil za 130k ale za 130k + uroky, a to moze byt aj 230k
Tie úroky sú zahrnuté v splátkach. Samozrejme, iba konštantný úrok 3,8% p.a. , pričom som dal fix 3 roky.
Splátky môžu varírovať podľa fixácie a nižších/vyšších úrokov. Ale myslím, že ten priemer zhruba sedí.

Opravil som výslednú cenu bytu na 504 000 € ( z 570 000).
Pričom hypo bola braná na 160 000 + 20 000 depozit, teda úvodná cena bytu 180 000 €

Nečudujem sa, že investície do bytov v SR sú tak populárne...ked som dal do kalkulačky rast cien 7%p.a., z úvodnej investície 180 000 vyšla výsledna cena až 1 480 000. To je viac ako akcie z 10% p.a. Prečo? Lebo cena bytu rástla zo 180 000 € ( na pôžičku ) a akcie z 20 000 + postupné vklady.

Takže na úspech v realitách stačí aj menší rast p.a., pričom dalších cca 3% p.a. môže hodiť nájom ( ak máme investičný byt na prenájom ).


S tým ako sa zhodnocuje vyššia úvodná čiastka (hoc na pôžičku) ma napadla ďalšia špekulácia:

Človek, ktorý má svoju nehnuteľnosť splatenú, alebo ju zdedí a býva v nej...proste má pred sebou investičný horizont aspoň 20 rokov...či sa mu oplatí zobrať americkú hypo a tie prachy naraz investovať do ETF.

Napríklad 200 000 sa za 20 rokov zhodnotí na 980 000. pričom banke postupne splatíme 278 400 ( 3,5% p.a. úrok, 1160 € mes. splátka ).
980 000 = 278 400 = čistý zisk 700 000 €

Medzitým nám vyrastie aj cena nehnuteľnosťi približne na dvojnásobok.

K tomu teraz porovnám, že keď dokážem splácať 1160 € mesačne, či sa mi oplatí tých 1160€ rovno mesačne investovať.

Pri mesačnom investovaní 1160 je výsledok na účte 400 000. Po odčítaní vkladov 278 400 ostane čistý zisk len 121 600 €

Teda tak ako vraví Mišo Nalevanko. Je dôležité na začiatku dať čím viac peňazí do akcií, lebo čas je najlepší zhodnocovateľ.

Zobrať americkú hypo na prijateľné splátky sa teda oplatí. Samozrejme najlepšie v období nízkych úrokových sadzieb.

Dlh teda nemusí byť strašiak...ak splácame 3% p.a.... máme investičný horizont aspoň 20 rokov..teda vysokú šancu zarobiť 10% p.a.

Otázka čo ked na konci 20 ročného horizontu akcie padnú? Tak jediná možnosť je dokončiť splátky banke a nechať zainvestovanú sumu na trhu kým sa ceny nevrátia hore. Takže najnižšie riziko je mať 20 rokov investičný horizont + 10 rokov rezerva.
Ono je ťažko nazvať to rizikom, lebo zisk 700 000 € je aj pri poklese -50% stále +350 000..kdežto pri mesačnom investovaní bez poklesu máme 121 000
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa mm1809 »

JUGGLER napísal: St 05 07, 2023 11:10 pm
uhlikova_stopa napísal: St 05 07, 2023 7:22 pm Treba este brat aj do uvahy, ze ak byt stoji napriklad 130k a platis ho cez hypo, tak si ho nekupil za 130k ale za 130k + uroky, a to moze byt aj 230k
Tie úroky sú zahrnuté v splátkach. Samozrejme, iba konštantný úrok 3,8% p.a. , pričom som dal fix 3 roky.
Splátky môžu varírovať podľa fixácie a nižších/vyšších úrokov. Ale myslím, že ten priemer zhruba sedí.

Opravil som výslednú cenu bytu na 504 000 € ( z 570 000).
Pričom hypo bola braná na 160 000 + 20 000 depozit, teda úvodná cena bytu 180 000 €

Nečudujem sa, že investície do bytov v SR sú tak populárne...ked som dal do kalkulačky rast cien 7%p.a., z úvodnej investície 180 000 vyšla výsledna cena až 1 480 000. To je viac ako akcie z 10% p.a. Prečo? Lebo cena bytu rástla zo 180 000 € ( na pôžičku ) a akcie z 20 000 + postupné vklady.

Takže na úspech v realitách stačí aj menší rast p.a., pričom dalších cca 3% p.a. môže hodiť nájom ( ak máme investičný byt na prenájom ).


S tým ako sa zhodnocuje vyššia úvodná čiastka (hoc na pôžičku) ma napadla ďalšia špekulácia:

Človek, ktorý má svoju nehnuteľnosť splatenú, alebo ju zdedí a býva v nej...proste má pred sebou investičný horizont aspoň 20 rokov...či sa mu oplatí zobrať americkú hypo a tie prachy naraz investovať do ETF.

Napríklad 200 000 sa za 20 rokov zhodnotí na 980 000. pričom banke postupne splatíme 278 400 ( 3,5% p.a. úrok, 1160 € mes. splátka ).
980 000 = 278 400 = čistý zisk 700 000 €

Medzitým nám vyrastie aj cena nehnuteľnosťi približne na dvojnásobok.

K tomu teraz porovnám, že keď dokážem splácať 1160 € mesačne, či sa mi oplatí tých 1160€ rovno mesačne investovať.

Pri mesačnom investovaní 1160 je výsledok na účte 400 000. Po odčítaní vkladov 278 400 ostane čistý zisk len 121 600 €

Teda tak ako vraví Mišo Nalevanko. Je dôležité na začiatku dať čím viac peňazí do akcií, lebo čas je najlepší zhodnocovateľ.

Zobrať americkú hypo na prijateľné splátky sa teda oplatí. Samozrejme najlepšie v období nízkych úrokových sadzieb.

Dlh teda nemusí byť strašiak...ak splácame 3% p.a.... máme investičný horizont aspoň 20 rokov..teda vysokú šancu zarobiť 10% p.a.

Otázka čo ked na konci 20 ročného horizontu akcie padnú? Tak jediná možnosť je dokončiť splátky banke a nechať zainvestovanú sumu na trhu kým sa ceny nevrátia hore. Takže najnižšie riziko je mať 20 rokov investičný horizont + 10 rokov rezerva.
Ono je ťažko nazvať to rizikom, lebo zisk 700 000 € je aj pri poklese -50% stále +350 000..kdežto pri mesačnom investovaní bez poklesu máme 121 000
Malokto na Slovensku aj ked zdedi byt je schopny splacat mesacne 20 rokov 1160Eur mesacne. Pribliz model realite, ak zdednim byt a mozem splacat 500Eur, co je nejaka bezna hypo to by bolo zaujimavejsie hodit do tych kalkulaciek.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Tak aj trend sa tomu trosku povenoval

https://www.trend.sk/spravy/hoci-ceny-b ... position=1
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono najom nemoze rast tak rychlo ako cena bytu - nerastu tak rychlo ani platy, nebolo by to dostupne pre siroku masu ludi.. Podla mna..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Napadlo mi, ze ten JUGGLERov vypocet je sice pekny, aj fakticky, ale stale sa spolieha na "tupost/hlupost majority/vacsiny"
Dovolte mi to vysvetlit :)
Ak by 20tnik zacal takto agresivne investovat, ako 50tnik by mohol ist na dochodok, tj uzivat si zivot, nech mi nikto nehovori, ze "bavi ma praca, budem ju robit donekonecna".. to som zatial pocul len od ludi, ktori su závislý na prijme :)
Cize bude menej pracujucich, ale dopyt po tovare a sluzbach bude rovnaky, ak nie vyssi.
Cize ludia od 20 do 50 budu musiet viac pracovat, lebo ich bude menej, cize si budu moct zapytat viac, cize "milion nebude milionom" a tym padom sa ten dochodok posuva z 50 na "plus par rokov viac"

Tento moj nazor nie je kritika, stale je to najlepsi navod, ako prist k majetku, ale okrem vyssie opisaneho, paradoxne, SP500 potrebuje "spotrebitelov" a cim viac tym lepsie, potrebuje konzum, konzum a konzum, vysoku spotrebu, a nie ekologicke riesenia, ani minimalisticke (jedine ze by sa kompenzovali s cenovkami, tj benzin za 5eur/L). Nejak mi toto "puzzle" nezapada do seba, v zmysle, ze "kazdy sa bude mat dobre".. Skor "kto skor pride, ten skor berie"..

Ten, kto zacal invstovat pred 30 rokmi, urcite je vysmiaty, ale bude aj ten, kto zacne dnes? Identicky plus minus vysmiaty?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Juggler:
Teda tak ako vraví Mišo Nalevanko. Je dôležité na začiatku dať čím viac peňazí do akcií, lebo čas je najlepší zhodnocovateľ.

Zial paka je dobry sluha, ale zly pan. Co ak akcie budu desat rokov padat, alebo max. ist do strany pri vysokych urokoch ala 70 roky?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 2:20 pm Ten, kto zacal invstovat pred 30 rokmi, urcite je vysmiaty, ale bude aj ten, kto zacne dnes? Identicky plus minus vysmiaty?
Ani ten, čo investoval pred 30 rokmi, nevedel ako dopadne budúcnosť a rovnako tak dnes nevieme, ako bude svet vyzerať o pár mesiacov, nie to 30 rokov. To je riziko investovania. Buď akceptuješ alebo necháš tak. Drvivá väčšina ľudí necháva tak.

Čo sa týka ďalších tvojich otázok:
1. Ak ti prekáža vysoké riziko v S&P 500, tak investuj/diverzifikuj do iných firiem, trhov, nástrojov. Možností je takmer nekonečne. V každom čase a priestore sa nájdu sa úspešné firmy.
2. Netreba sa báť situácie, že keď každý začne investovať, tak sa celý systém zrúti. Ono totiž nikdy nebude investovať každý 🙂 Racionálne trhy a racionálni spotrebitelia sú pojmy využívané len v ekonomickej teórii, v praxi sa s tým nestretneš.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Skor mi islo o to, ze 10% p.a. donekonecna mi pride too good to be true.. Poslednych 30 rokov tu bol pekny rast, pretoze bol pekny rast aj spotrebitelov. To sa nemoze opakovat donekonecna :) Ale co, vesmir je dost velky, pri jeho kolonizacii bude vsetko nekonecne :)
tu je ta populacia, cca +1% rocne
https://www.worldometers.info/world-pop ... n-by-year/
ono ktovie, vsetko je mozne, v 1990 nas tu bolo cca 5.3miliard, teraz je tu 7.7mld, sicev 2020, uz je to cez 8.04mld, ale tym chcem povedat, ze 11mld nie je asi nerealne o 30r. uz to ale nebude +45% (ako z pred 30r), ale "len" +37%, aj ked to je asi zanedbatelna odchylka.
Ak chytia ekonomicku moc krajiny tretieho sveta, tak boom moze nastat este lepsi ako poslednych 30r.. do toho nejaka ta Ai a vesmir a ktovie co este.. to by bol ovediet, co este :)
Mas pravdu.. je to v pohode :D
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vtip je v tom, ze v 1960 ak mal niekto $100, dnes je to oficialne hodne $1027
https://www.in2013dollars.com/us/inflation/1960
Ale nasledne
S&P 500: $100 in 1959 → $34,855.34 in 2019
https://www.officialdata.org/us/stocks/ ... dYear=2019
uberiem 10r, cize 50r obdobie
S&P 500: $100 in 1969 → $13,897.04 in 2019
a inflacia
$100 in 1969 is worth $696.61 in 2019

cize za poslednych 50r, inflaica 7x vs Sp500 14x
ale za 60r.. inflacia 10x a sp500 35x
sp500 za 50r porazila inflaciau dvojnasobne, ale za 60r tri a pol nasobne..

jane, to je taky cherrypicking, dekada stratena, alebo dekada v rakete, roky su nahodne, zaokruhlene, ale dal som tam predcovid, nech to nie je take chaoticke..

In 1960, the median home cost $11,900, while the median income was $5,600, indicating a price-to-income ratio of 2.1.31. 3. 2023
v 2020 to bolo $391,000 a v 1970 to bolo $23,400

Cize "priemerny home" v US za 60r urobil pravdepodobne viac, nez SP500..
A nie.. neurobil.. 391/11.9=32.85X pricom 34855/100=34.85X :) ale je to celkom tesne :D

Seriozne neverim, ze sa budu domy predavat za 30X za dalsich 60rokov, bodaj by sme sa toho vsetci tu dozili, nech si zaspominame :D
za 30r .. v 1990 bola priemerna house cena $79K, cize to je 5X za 30r.. no takto mi to pride aj uveritelne, aby bola cena v okoli $2M, lebo ved inflacia :)
Tym padom ale logicky musi byt uveritelne aj 30X za 60r :)
Konieckoncov, kto by si povedal, ze $11.9K dom bude stat $400K niekedy..

Je to zbytocne, treba konat, investovat a cakat :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 2:20 pm Napadlo mi, ze ten JUGGLERov vypocet je sice pekny, aj fakticky, ale stale sa spolieha na "tupost/hlupost majority/vacsiny"
Tuposť a hlúposť majority je investičná negramotnosť. Ak by som oslovil 1000 náhodne vybratých mladých ľudí, stavím sa, že správne investuje/sporí (ak vôbec ! ) menej ako 1%. A z vysmiatym sedliakom by si mohlo podať ruku tak 1 promile :) 1 z tisíc !!!
iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 2:20 pm Ak by 20tnik zacal takto agresivne investovat, ako 50tnik by mohol ist na dochodok, tj uzivat si zivot...Cize bude menej pracujucich, ale dopyt po tovare a sluzbach bude rovnaky, ak nie vyssi. Cize ludia od 20 do 50 budu musiet viac pracovat, lebo ich bude menej, cize si budu moct zapytat viac, cize "milion nebude milionom" a tym padom sa ten dochodok posuva z 50 na "plus par rokov viac"

Nejak mi toto "puzzle" nezapada do seba, v zmysle, ze "kazdy sa bude mat dobre".. Skor "kto skor pride, ten skor berie"..
Čo si myslíš, prečo je západná spoločnosť tak bohatá? Prečo si množstvo ľudí na Západe môže dovoliť odísť do dôchodku predčasne?
Si pozri čísla skutočnej americkej ,,nezamestnanosti,, v ktorej kopa ľudí nepracuje , lebo nemusí a nie sú preto vedení ako nezamestnaní.
Prečo advisori v USA a UK riešia z mnohými klientami také puzzle, ako po 50-tke naložiť s kapitálom v státisícoch až miliónoch? (tých, čo to dosiahnú vďaka investovaniu do akcií). Tento model funguje už celé generácie, pričom bohatne celá spoločnosť: ľudia z podielov na podnikaní (= akcií ) a korporácie z kapitálu, ktorý raisujú na burze. Neexistovali by žiadne biliónové giganty ako Apple, Amazon, Meta, Google, keby nezískali kapitál od investorov na burze. A investori bohatnú s nimi...
iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 2:20 pm Ten, kto zacal investovat pred 30 rokmi, urcite je vysmiaty, ale bude aj ten, kto zacne dnes? Identicky plus minus vysmiaty?
Ľudia si kladú také otázky pri všetkom: pri investovaní do akýchkolvek cenných papierov, nehnutreľností, zlata, komodít, dokonca aj pri termiňákoch.
A v strachu a neistote nakoniec investujú tak, že vo svojom dlhodobom investičnom horizonte premárnia svoje šance.
Viď miliardy na bankových účtoch ktoré zožiera inflácia, milardy v konzervatívnych fondoch, ktoré nemajú takmer žiadny výnos a miliardy v zapoplatkovaných finačných produktoch, či podielových fondoch, ktoré im dlhodobo zoberú viac ako 50% z možného výnosu.
Ved aj naše podielové fondy s 20 ročnou históriou majú také vyhodnotenie, že takmer žiadny z nich nepobil infláciu...
Slovákov chráni pred loserskou bilanciou ( že miesto zhodnocovania fakticky znehodnocujú svoje úspory) len to, že väčšina vlastní nehnuteľnosti, alebo aspoň investovala do nehnuteľnosti. A tu si môžeš položiť otázku, že či po raste cien bytov o 200% za posledných 10 rokov budú vysmiatí aj po ďalších 10 rokoch?

Bilanciu akcií som robil na konci 2022 a je to stále rovnaká pesnička...ktorá vždy spoľahlivo bila infláciu.
Prečo? Lebo podnikanie je podnikanie...a v podnikaní máš možnosť a šancu zarobiť najviac..či už ako podnikateľ, alebo ako investor do podnikaknia cez kúpu akcií:

ETF USA posledných 50 rokov (1973-2022): +10,3% p.a. (+7,7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 40 rokov (1983-2022): +11,3% p.a. (+8,2% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 30 rokov (1993-2022): +9,7% p.a. (+7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 20 rokov (2003-2022): +9,8% p.a. (+7,1% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 15 rokov ( 2007-2022): +8,61% p.a (+6,02% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 10 rokov ( 2013-2022): +12,6% p.a (+9,75% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 5 rokov ( 2018-2022): + 9,48% p.a. ( +5,5% p.a očistene o infláciu)

Ice: k tým tvojím výpočtom a spochybňovaniam mi povedz lepšiu alternatívu? Ja som za 23 rokov lepšiu alternatívu nenašiel.
Snažím sa biť sedliaka tradingom a mnoho mojích známych prekonalo sedliaka podnikaním, alebo špekuláciami s nehnuteľnosťami...ale povedz mi lepši alternatívu/šancu pre bežného mladého človeka, ktorý nemá vlohy/chuť podnikať, alebo špekulovať.

Náš portál je práve o tom. Preto ja trejder/špekulant neustále opakujem, že bežný človek nemusí špekulovať.
Stačí mu nadobudnúť vedomosti o tom, do čoho by mal sporiť/investovať a ako-investovať, aby nestrácal na výnose vďaka poplatkom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemam nic lepsie, preto som aj pisal, ze to nie je kritika odo mna, len take "too good to be true" za predpokladu, ze toto pojdu vsetci (na svete), ale ak by aj isli, tak tu bude +6848648% a nie len +5000% za 30r.. Prave pretoze tam lezia biliony na uctoch v cash..
Mne skor ide o to, ci mojze majorita byt na dochodku, ano na zapade to ide, lebo ten je len 1/8 z celeho sveta, cize je viac ludi, co su negramotni, ale ak budu gramotni 7/8 ludi, to mas tak, ako s vysokymi skolami u nas, ten kto mal titul v roku 2000, ten bol pán, ale dnes? mgr z prava pracuje v kancli alebo za pokladnou.. Coho je vela, to nie je cenne, len tolko som k tomu chcel, nemala to byt kritika tvojho prispevku ani toho modelu.
Skor systemu, kedze hladam "svaty gral", kam ulozim mojich 2000kcal co dnes zjem a vydam a zarobim za to EUR, kam to ulozit, aby som vytiahol aspon 2000kcal o XYr neskor, napriklad..
Vseobcne, ten prudky rast, za poslednych 100-150rokov, co uz v IT, alebo v $$$, ak si vezmes, tychto 150r, vs 1500rokov, tak to je expoencialny masaker snad, a to nemoze trvat vecne, ale 1 (hoci aj cerstvy novy) zivot, asi moze..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 9:58 pmhladam "svaty gral", kam ulozim mojich 2000kcal co dnes zjem a vydam a zarobim za to EUR, kam to ulozit, aby som vytiahol aspon 2000kcal o XYr neskor, napriklad..
Vytesat do kamena ako zivotna otazka bytia vobec.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ETF USA posledných 50 rokov (1973-2022): +10,3% p.a. (+7,7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 40 rokov (1983-2022): +11,3% p.a. (+8,2% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 30 rokov (1993-2022): +9,7% p.a. (+7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 20 rokov (2003-2022): +9,8% p.a. (+7,1% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 15 rokov ( 2007-2022): +8,61% p.a (+6,02% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 10 rokov ( 2013-2022): +12,6% p.a (+9,75% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 5 rokov ( 2018-2022): + 9,48% p.a. ( +5,5% p.a očistene o infláciu)

ETF USA 20 rokov (2000-2020) +2% +2% divi -2% poplatky (dane neratam :) ) takze ledva 2% a to bolo obdobie nizkych urokov...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

osamely chodec napísal: Pi 07 07, 2023 10:16 pm ETF USA 20 rokov (2000-2020) +2% +2% divi -2% poplatky (dane neratam :) ) takze ledva 2% a to bolo obdobie nizkych urokov...
Nutnosť dodať, že si vytiahol štartovacie obdobie z čias extrémne predražených akcii. Už o pár rokov neskôr bolo možné väčšinu akcií kúpiť za rozumnejšie ceny a tým dosiahnuť aj lepšie výnosy. Aj z tohto tvojho príkladu by malo vyplývať poučenie nekupovať draho. Lebo ani 20-ročný časový horizont nemusí napraviť chybu spravenú už v úvode.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kto chce psa biť, palicu si nájde :)

....2+2 = 4% p.a.

Aj od nahlúpšieho vstupu z celým kapitálom na vrchole 2000 (bublina dot.com ) do poklesu pri covide v 2020 = pekný výsledok :potlesk:

Pričom len idiot investuje všetko naraz na vrchole bubliny ( po raste +330% za dekádu ! ) a potom 20 rokov nič. :)
A nemal by plakať práve v okamihu ked to klesne, lebo to klesne 4-5 x každých 20 rokov. To je cyklus.

Aj pri vyššom vstupnom kapitále sa odporúča vstup rozložiť a nepoznám človeka, ktorý by všetko investoval na vrchole a 20 rokov nič nedoložil ( zvlášť pri poklesoch ako sme mali v 2008, 2011, 2018 a potom v 2020 ( 20 rokov).
Tých 4% p.a. zožratých infláciou a poplatkami sa môže udiať iba niekomu kto majetok vloží do podielového fondu.

Väčšina ľudí investuje postupne = CENY SA PRIEMERUJÚ.

Načo plakať nad rozliatým mliekom, že niekedy boli vysoké poplatky a dane, keď teraz sú možné poplatky NULA a dane NULA?

Len treba vedieť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Pi 07 07, 2023 2:20 pm Cize bude menej pracujucich, ale dopyt po tovare a sluzbach bude rovnaky, ak nie vyssi.
riešenie existuje už niekolko tisíc rokov a volá sa technologický pokrok. Napr v minulosti vacsina populacie pracovala v polnohospodarske /chovatelstve/. Dnes je v tychto oblastiach zamestnanych iba velmi malo pracujucich. Podobnych prikladov by sa dalo najst nespocetne vela.
V buducnosti nebude skoro nikto pracovat štýlom 5dni v tyzdni, 12mesiacov do roka. Väčšina dnesnych pracovnych miest zanikne, resp sa pretransformuje na niečo iné. Dôvodom budu stale použitelnejšie formy umelej inteligencie v spojení s vývojom robotizácie,miniturizacie, lacna energia zo jadrovej fúzie a pod. Ludia budu pravdepodobne mat velmi kratky pracovny cas, mozno iba rozne projekty ktore budu nepravidelne, pripadne nebudu pracovat vôbec. O 20-30 rokov bude svet výrazne iný ako je tomu dnes. Hlavnym prijmom vsetkych ludi sa stane nejaka forma nepodmieneneho zakladneho prijmu ktora bude generovana zdanovanim spolocnosti ktore budu vyuzivat roboticku pracu. :)
Toto je casovy ramec ktory sa nas este týka. Pokial ide o nasledujuce generacie, povedzme vyhladovo 80 a viac rokov do buducnosti, to je iba hrubý odhad fyzikov, tak výroba tovarov bude moct prebiehat zmenou priestoroveho usporiadania atomov. Po lopate: zoberies kybel obycajneho piesku a vyrobis z neho zlatu tehlu, Iphone, alebo jablko alebo cokolvek ine.
Otazkou skor je, ci v tak dalekej buducnosti drviva vacsina populacie nebude prioritne zit v nejakej forme virtualneho metaverza a teda hmotnych veci az tak vela nebude potrebovat ako je tomu dnes.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta, zaujimavy prispevok, len naozaj neviem, aky bude potom zmysel zivota, vezmi si ze ziadny cicavec na tejto planete nezije "len tak" - prakticky mozno jedine domaci milacikovia, ale s jednou podmienkou, nemozu sa nekontrolovatelne mnozit, cize viem si taku buducnost predstavit, ale za cenu, ze bude zakonom obmedzeny pocet deti v danom regione.. vlastne v Cine uz to mali :)
Ak by bol volne dostupny pristroj na priestorovu zmenu usporiadania atomov, ludia by uz nepotrebovali ani ten nepodmieneny prijem, ani ziadny iny :) Viem si taku technologiu predstavit, ale neverim, ze by bola raz dostupna - ludia by boli s takou technologiou takmer uplne slobodni, potrebovali by len servis, ale to by im zaistil zalozny stroj, ktory by vyrobil dalsi taky stroj alebo opravil ten pokazeny.. Fungovat by to mohlo, jedine ak by bola 100% alebo aspon 99,99999% spolocnosti nejaka "vznesena" alebo (ascended) inak inteligentne na vrchole.. Pretoze taku vec by lahko mohol niekto zneuzit :)
Ale to je len moj nazor.. Prameni z toho, ze vsade v historii vidim nejakych parazitov, ktori pouzivali ludi na "vzostup rise" a tym padom na vojny, az do starovekeho Egypta napriklad.. Dnes sa radovi ludia pouzivaju na zisk pre bohatych :)
Ale taka "metaverse" :) vezmi si, ze to by stale bola len napodobnenina takeho systemu ako mame dnes.. master-slave.. a ak nie, tak by to bola cista droga, "napojim sa, a uzivam si nonstop" a do tela mi bude v nejakej rakve prudit nejake jedlo, aby som fyzicky nezomrel, to by mi mohol platit ten nepodmieneny prijem.. No zaujimave :)

JUGGLER,
uplne som zabudol na cisla zo skutocneho zivota, da sa povedat, ze namiesto SP som daval volny cash do bytov poslednych 10r. a vysledok je zalostny, cca +100% za 10r.. SP500 za ten isty cas a hlavne bez stresu a bez prace +170% (tesne pred covidom, ale to by zas nebolo +10rokov, to bolo tiez +100% , aj ak by byty boli +100% za ten cas tiez, stale je to zalostne pre byty vzhladom na bezpracnost Sp500)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

nepozname odpovede ako skutocne bude prebiehat buducnost. Ale predstav si ze by sa nejaky obcajny clovek ktory zil pred dvesto rokmi preniesol strojom casu do sucasnosti. Rozumel by nasej dobe? Skoro urcite nie.
Preto ani my nemozme posudzovat buducnost ktora bude povedzme o 200rokov nasou dnesnou optikou. Ludia buducnosti budu proste iní. Budu geneticky viac ci menej modifikovaní /co sa deje tajne uz aj dnes/ a budu sa rodit do uplne, uplne inej spolocnosti ako ju pozname my. :)
Co sa tyka drog, tak tie ci chemicke, alebo virtualne, existuju aj dnes a vela z nich existovalo aj pred tisickami rokov.
Technologicky pokrok v poslednych destatrociach neuveritelne akceleruje co znamena za dopady zavedenia tychto technologii do spolocnosti celu civilizaciu zasadne zmenia.
Ludska inteligencia je biologicky prisne obmedzena. To sa ale nebude tykat umelej technologickej inteligencie, preto dalsi vyvoj bude smerovat tymto smerom. Ludstvo ako "bootloader" umelej inteligencie. Mozno si nas ta umela inteligencia nakoniec necha a neznici, budeme pre nu taka "archaická raritka", ako ked sa my teraz chodime pozerat do muzea na kosti dinosaurov.
Co sa tyka zmyslu zivota, ten si bude musiet najst kazdy sam, rovnako ako je tomu dnes. :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Načo plakať nad rozliatým mliekom, že niekedy boli vysoké poplatky a dane, keď teraz sú možné poplatky NULA a dane NULA?
Ja neplacem, len som napisal este prikraslenu minulost (poplatky a dane boli vyssie) a ta minulost bola realna. Co sa tyka tej palice na psa :) som pocital vynos 01/2000 - 01/2020 stacilo mi dat 03/2020 a sme na nule za dvadsat rokov. Keby som chcel byt naozaj kriticky tak 1966 - 1992, 26 !!! rokov s poplatkami na nule.

Ja vravim bezny investor po 30 tke, nie je highlander, po 60 tke si chce peniaze uzit lebo snad neinvestuje do hrobu. Takze ma max. investicny horizont 30 rokov a ako som napisal hore moze mat smolu na obdobie casu investovania. To v akej dobe sme teraz, ci akcie su vysoko ci nizko voci minulosti si kazdy vyhodnoti sam. V realnych cislach sme na 4 nasobku dna z roku 2009 to bola v minulosti situacia, ked dlhodoby vrchol bol blizko. To sa stalo v minulosti minimalne 3x , ale buducnost je neznama... Za mna teda sedliak s dlhodobym timingom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: So 08 07, 2023 5:34 pm Ja vravim bezny investor po 30 tke, nie je highlander, po 60 tke si chce peniaze uzit lebo snad neinvestuje do hrobu. Takze ma max. investicny horizont 30 rokov a ako som napisal hore moze mat smolu na obdobie casu investovania.
Každý z nás investuje aj do hrobu, len na druhý svet si nič neodnesieme. A to čo si neodnesieme ( napr. nehnuteľnosti ) by malo stačiť naším potomkom.
O tej smole môžeme polemizovať. Každý kto ušetrí nejaké peniaze má jednu istú smolu: za 30 rokov mu z nich inflácia odhryzne cca -75%

Naproti tomu my ponúkamu šancu na toto: Ak by ste na začiatku roka 1993 investovali 100 000 USD do indexu S&P 500, na konci roka 2023 by ste mali približne 1 741 768,93 USD za predpokladu, že by ste reinvestovali všetky dividendy. Ide o návratnosť investície vo výške 1 641,77 %, teda 9,85 % ročne.

Táto paušálna investícia počas tohto obdobia prekonáva infláciu a dosahuje kumulatívny výnos upravený o infláciu približne 727,57 %, teda 7,19 % ročne.

Ja to beriem tak, že všetky tie múdrosti okolo investovania my už nevyužijeme ( sme odsúdení na trading ), ale môžeme pomôcť iným.
Nás rodičia nič nenaučili, lebo nerozumeli kapitalizmu. Nezamýšlali sa ani nad tým, že jadrom kapitalizmu je KAPITÁL :lol:

My môžeme naším deťom pripraviť dvojnásobný investičný horizont - tým, že im budeme investovať od útleho detstva.
Nebudeme ich zasypávať peniazmi aby mohli míňať, ale na ich vlastnom účte im ukážeme a vysvetlíme ako sa bohatne bezprácne.
Bez kvalifikácie. Bez špekulácii.

Naše deti a mladých môžeme naučiť investovať s takým výnosom ako dosahujú najlepší finančníci sveta, vrátane Warrena Buffetta.
A to bez kníh, bez vzdelania, bez odovzdávania kapitálu niekomu cudziemu. Proste ako vraví Fico: vlastnou hlavou :)

Najkrajšie na tom je, že nepotrebujeme deťom nič vtĺkať do hlavy. Len vo voľnej chvíli im vysvetľovať ako to vo svete financií naozaj funguje.
Finančná gramotnosť nie je ťažká vec. Veď skoro každý chce mať peniaze. Pri dlhodobom horizonte to doslova znamená šancu stať sa z nuly milionárom.

Deti chcú peniaze míňať, čo samozrejme chce každý. Ale každý človek ma zároveň v sebe i túžbu zbohatnúť, niečo dosiahnúť, aj štipku chamtivosti.
A to všetko spolu by malo začať fungovať vtedy, ked dieťa na prahu dospelosti na vlastnom investičnom účte vidí, že pasívne investovanie funguje.

Ak naším deťom pomôžeme naskrbliť k veku 20 aspoň niečo, môže to v ich 60 tke vyzerať takto:

Ak by ste na začiatku roka 1963 investovali 10000 USD do indexu S&P 500, na konci roka 2023 by ste mali približne 3 598 628 USD za predpokladu, že by ste reinvestovali všetky dividendy. Ide o návratnosť investície vo výške 35 886,29 %, teda 10,23 % ročne.

Táto paušálna investícia prekonáva počas tohto obdobia infláciu, čo predstavuje kumulatívny výnos približne 3 520,79 %, teda 6,12 % ročne.



Je to úžasné, že dnešný svet oproti tomu minulému priniesol ETFs, nulové poplatky i nulové dane. O to viac motivácie by mali mať mladí.

A cieľ môže byť F.I.R.E, tak ako to má v svojom podpise Adam, alebo NIH (Nekonečný Investičný Horizont), tak ako sa páči mne.

V oboch prípadoch ide o to isté po čom túži aj Ladis: v určitom veku dosiahnúť plnú finančnú nezávislosť s tučnou rentou 4% p.a. z kapitálu.

Či potom minieme i celý kapitál, alebo ho zanecháme potomkom , to už nie je podstatné. Podstatné je, že toto know-how je zadarmo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tu napriklad pisu, ze
https://uzitocna.pravda.sk/reality/clan ... 5-nasobne/
Ceny bytov sa od roku 1989 zhodnotili až 75-násobne

:)

„Priemerná cena za meter štvorcový bytu sa pohybovala okolo 22 eur pri priemernej mzde 104 eur/mesiac. Za mesačnú mzdu ste si tak v hrubom prepočte mohli kúpiť 5 metrov štvorcových. V súčasnosti je potrebné na 5 metrov štvorcových vynaložiť takmer osemnásobok priemernej mesačnej mzdy 793 eur,“ komentuje obdobie zrodu realitného trhu Pavel Bagin, druhý konateľ spoločnosti IURIS GROUP.

No len sudit podla prelomu rezimu je nespravodlive.. Takze asi je to len clickbait..

V roku 2000 bol priemer za m2 cca 340eur a v 2010 uz 1330eur..cca 1750 a dnes sa to hybe pod vrcholom cca 2600..
V 1993 viac zdrojov uvadza 170eur..
a 2600/170= 15X
Pricom SP ma 17X

Tym netvrdim, ze byty su lepsie ako SP500, ale len uvazujem, ci netreba aj kusok stastia pri tomto narazovom investovani.. -casovani...

Povedal by som ze forbes je "solidny" platok, takze..

Päť dní dní vs 38 dní

V minulosti stál byt v rozmedzí od 20- do 40-tisíc Kčs, čo je 650 Kčs za jeden štvorcový meter. Pri priemernom plate v hospodárstve pred 90. rokmi tak bolo na jeden štvorcový meter bytu potrebné odpracovať približne päť dní.

Dnes nám odmena za päť odpracovaných dní stačí ledva na mesačný nákup potravín. A teda pri aktuálnom vývoji cien za bývanie a priemernom plate v hospodárstve by sme museli na jeden štvorcový meter odpracovať 38 dní. Čo v praxi znamená až osemnásobne dlhší čas strávený v práci (aktuálna priemerná nominálna mesačná mzda je 1202 eur, pozn. red.).

https://www.forbes.sk/rok-1989-vs-2021- ... -pracovat/

Ale je to solidne alebo len PR? :)

udajne zijeme v brutalne vyspelej dobe, ale ani AI mi neporadila v tomto.. Mam sa obratit na statisticky urad. Nemecku kazia priemerne ceny "zjednocovanie Nemecka", prsote stale nieco, neustale nejaka zmena, a potom sa to neda vypocitat.. Nemoze sa to stat aj pri SP500? Tam sa to zatial nestalo :)


V Londyne napriklad tie ceny pravdepodobne az tak nerastli..
https://www.home.co.uk/guides/house_pri ... ndon&all=1
len +600% od 1995 do 2023

v UK naprikllad este pomer income vs house price
https://www.theguardian.com/uk-news/201 ... use-prices
In 1995, the median income in London was £19,000 and the median house price was £83,000, meaning that people were spending 4.4 times their income on buying a property. But by 2012-13, the median income in London had increased to £24,600 and the median house price in the capital had increased to £300,000, meaning people were forced to spend 12.2 times their income on a house.

Even in more affordable regions, prices have risen dramatically. In the north-east, the most affordable region in England and Wales, the proportion of income spent on property has almost doubled in 20 years, increasing from 3.4 times the median income of the region in 1995 to 6.1 times the median income in 2012.

Neviem ale preco mam pocit, ze vsade pocuvam, "zijeme najlepsie casy" :D

v USA je to napr v roku 1993 126/31=4roky na 1 pribitok a dnes je to cca 440/70=6.3roka na 1 pribitok..

Trend je celkom jasny podla mna, pracujeme aby sme dostali menej, aj napriek pokroku v technike vystavby..

Ak aj SP500 pojde takto nezmyselne hore, tak ti co do toho investuju skor, zarobia viac..
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

iceberg8 napísal: So 08 07, 2023 8:14 am uplne som zabudol na cisla zo skutocneho zivota, da sa povedat, ze namiesto SP som daval volny cash do bytov poslednych 10r. a vysledok je zalostny, cca +100% za 10r.. SP500 za ten isty cas a hlavne bez stresu a bez prace +170% (tesne pred covidom, ale to by zas nebolo +10rokov, to bolo tiez +100% , aj ak by byty boli +100% za ten cas tiez, stale je to zalostne pre byty vzhladom na bezpracnost Sp500)
Prečo považuješ 100% zhodnotenie za 10 rokov v nehnuteľnostiach za žalostný výsledok? Mojou optikou je to veľmi dobrý výsledok na daný asset class.
Veď si investoval do konzervatívnejšieho assetu ako sú akcie, tak je logické, že je očakávateľné dosahovať aj nižší výnos. Tak ako je logické očakávať, že zase dlhopisy ti prinesú menej ako real estate a od nich zase menej úspory na bežnom účte. Treba chápať, že každá trieda aktív má svoju individuálnu kombináciu rizika a výnosu.
Tiež by som povedal, že dosahovať taký výnos ako bol na nehnuteľnostiach posledných X rokov je abnormálna situácia drivovaná najmä klesajúcimi úrokmi. To ale skončilo a motor rastu, tj. klesajúci yield vyprchal. Yieldy (na môj vkus ale príliš) pomaly zase rastú.
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"