Zivnost popri TPP

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Zivnost popri TPP

Príspevok od používateľa mgulka »

Ahojte, je tu prosím vás niekto, kto má živnosť popri TPP? Sorry za moje laické otázky, ale som v štádiu zisťovania informácií, tak verím, že odpoveďami na moje otázky sa posuniem ďalej :)

Otázky:

1. rozumiem správne, že keď mám živnosť popri TTP, tak platím odvody do SP vo výške 33,15% a odvody do ZP vo výške 14% z vymeriavacieho základu?

2. Rozumiem správne, že vymeriavací základ z bodu 1 sú tržby a nie čistý zisk (tržby - náklady)?

3. Ak by som si tento rok založil živnosť a rozhodol sa viesť daňovú evidenciu, ale nemal by som zo živnosti žiadny príjem, ani žiadne výdavky, tak jedinou mojou povinnosťou v roku 2024 bude podať si daňové príznanie typu B aj keď za tú živnosť tam nebudem mať čo vyplniť?

4. Živnostníci sú vraj oslobodení od platenia odvodov do SP pre prvý rok podnikania. Ak je toto pravda a ja by som si ešte tento rok založil živnosť z tejto živnosti by som mal príjem napr. 10 000 EUR a ešte tento rok by som živnosť zrušil, tak v 2024 po podaní daňového priznania mi zo SP nepríde žiadny príkaz na zaplatenie odvodov? Môžem si teda "legálne" takto zakladať a rušiť živnosť každý rok a nikdy nič nezaplatiť na odvodoch do socialnej poisťovne?

5. Vedel by mi, prosím, niekto uviesť príklad daňovej evidencie (teda nejaký excel), že ako vyzerá napr. kúpa auta alebo iného hmotného majeku a jeho zaevidovanie v daňovej evidencii?

Ďakujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"