Forex - dá sa úspešne tradovať?

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal::) :) :)

tymto prispevkom fakt nerozumiem jogo.
Ale sak ja nie som Jaroslav80, tak co ma tu spominas. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To bol urcite preklep.

Premyslal som ze trejdovanie v sutazi ma od konzistentneho plusoveho obchodovania asi naozaj poriadne daleko. Predsa v sutazi Mika moze hrat kazdy mesiac vabank a staci ak mu vyjde polovica mesiacov a inu polovicu mesiacov moze skoncit v poriadnom minuse a nebude mu to vadit. Zatial co pri trejdovani na realnom ucte by to vadilo.
Tak to si radsej pozriem ako pretrejduje tie jeho vyhrane peniaze v Airmike-tradingu. I ked su to "len vyhrate peniaze", predsalen sa daju povazovat zo 70% hned po vyhre za realne peniaze a zbytocne stracat realne peniaze by nikoho netesilo.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo ospravedlnujem sa
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

jaroslav80 napísal:To bol urcite preklep.

Premyslal som ze trejdovanie v sutazi ma od konzistentneho plusoveho obchodovania asi naozaj poriadne daleko. Predsa v sutazi Mika moze hrat kazdy mesiac vabank a staci ak mu vyjde polovica mesiacov a inu polovicu mesiacov moze skoncit v poriadnom minuse a nebude mu to vadit. Zatial co pri trejdovani na realnom ucte by to vadilo.
Tak to si radsej pozriem ako pretrejduje tie jeho vyhrane peniaze v Airmike-tradingu. I ked su to "len vyhrate peniaze", predsalen sa daju povazovat zo 70% hned po vyhre za realne peniaze a zbytocne stracat realne peniaze by nikoho netesilo.


1. v tej sutazi niesom sam. je tam 1000 inych ludi a aj tych 1000 ludi moze hrat vabank. to znamena ze je dost dobre premyslat co urobis, a ako mozes vidiet na mojich trejdoch, ja vabank nehram. skusal som ale neslo to.

2, ta logika s tymi peniazmi :) , to sa fakt tazko komentuje. aky je rozdiel medzi vyhratym dolarom a odtrejdovanym? nechapem. ma 70% hodnoty normalneho? alebo s nim mozem riskovat viac ako keby som ho na ucet vlozil ja? kde je rozdiel? co su to realne peniaze? vsak dolar je vzdy dolar..

jaroslav, ked si mi posielal maily tak som ti jasne povedal, ze trading nieje pre kazdeho. neviem ci si to pochopil, ale toto je presne ten pripad myslenia ktory ti sposoboval problemy. ty mas utkvelu predstavu ze ked nafundujes 200 dolarov a 200 dalsich zarobis, tak je tvojich len tych 200 a tie dalsie mozes stratit, lebo si ich dostal zadarmo. to je uplne zvratena logika. ked sedis v praci a analyzujjes graf a dostanes 1000 USD za svoje analyzy akop vyplatu je to inych 1000 USD ako ked pises analyzu pre dukascopy? Prosim ta zamysli sa nad tym , lebo tie veci co hovoris, su tak pokrutene, ze to fakt bije do oci. a chudak jogo si to potom za teba odnesie :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To s tou hodnotou 70% vyhrateho dolaru v tej sutazi v porovnani s beznym bolo myslene inak. Vyhrate dolare mas na trading ucte s podmienkou turnoveru 5 lotov na 100 USD.
Predstav si ze by si nemal ziadne trading skills. Ostavala by ti moznost na co najkratsi cas otvorit a zavriet pozicie systemom random-walk. Ak by ti vysli straty priblizne 50:50 k ziskom a odratame spready ... tak z vyherneho uctu by ti na realny ucet prislo po tomto postupe povedzme 70%. No a to uz by boli realne dolare ktore by si mal k dispozicii. Rovnako ako tie zarobene niekde v zamestnani.
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:s tym pomahanim som to myslel tak, ze ak ma niekto nejaku konkretnu otazku a opyta sa ma, tak odpoviem (ak viem) :). to ze budem niekoho nieco ucit, to je uplne spatna predstava. niesom ten pravy na ucenie. :)
Ok tak otazku k clanku
http://www.dukascopy.com/fxcomm/fx-arti ... ad&id=1526" onclick="window.open(this.href);return false;

V tabulke bad day mas 10 trejdov. Podla coho vies kedy zavriet trade ked nemas nastaveny SL na trade ale iba celkovy na cely den?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

ja to viem podla toho co na trhu vidim. ked sa pomylim tak obchod nezatvaram hned , porozmyslam a potom zmenim expoziciu, eliminujem menu v ktorej som sa pomylil tak ze spravim transfer risku.: priklad

dnes po datach GBP vyletel GBPJPY a ja som bol v shorte. keby v tom nebol JPY ale USD tak by som to pokojne nechal, ale JPY zacal oslabovat. zaroven som mal short EURJPY v pluse, zavrel som teda EURJPY short a otvoril EURJPY long. moj GBPJPY sa teda jednym trejdom zmenil na EURGBP, ktory je zaroven velmi malo volatilny a zaroven ho vidim na long.

novacikovi by som poradil vsetko zatvarat na SL. kazdy SL by mal byt napriklad 1/5 denneho SL (EOD) tak aby si mal dost penazi na risk pre dalsie 4 trejdy. povedzme 5x0.1% z uctu. zaroven by tento SL na jednu poziciu mal by daleko od entry. tak aby ta nevystopoval nejaky sum trhu.
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:novacikovi by som poradil vsetko zatvarat na SL. kazdy SL by mal byt napriklad 1/5 denneho SL (EOD) tak aby si mal dost penazi na risk pre dalsie 4 trejdy. povedzme 5x0.1% z uctu. zaroven by tento SL na jednu poziciu mal by daleko od entry. tak aby ta nevystopoval nejaky sum trhu.
Ak mam 1000 euro ucet tak 0.1% je 1euro.
Ak otvorim poziciu 0.1lotu(menej sa neda) jeden pip je 1dolar teda cca 1euro.
Neviem ci teraz ja zle ratam alebo pohyb +-1 pip nepatri podla teba do sumu?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

v prvom rade si to vyskusaj na deme, nie na live hned.

ja to v prvom rade beriem na realne podmienky. neviem kolko mas na ucte penazi. ale ked vezmes ze cielis na zhodnotenie 20-25% rocne, tak je risk 0,5% (5 trejdov) na den az az. to ze ty mas na ucte 1000 USD , ja bohuzial nevyriesim. risk si nastav ako chces. s malym uctom sa nevyhnes tomu, ze budes musiet riskovat ovela viac. ja som povedal priklad, ktory ma napadol. tie cisla neber ako dogmu, ide len o to aby si neriskoval 5% na trejd alebo podobne somariny. to akeho mas brokera a co ti dovoli, to tiez nieje zrovna vec s ktorou ti ja mozem pomoct.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

K tvojmu prikladu zo vcera.

Mal si short GBPJPY. Prisli data ohladom GBP, pravdepodobne v prospech GBP. GBPJPY zacal stupat a teda tu poziciu si zacal vnimat asi ako nevhodnu. Ak by sa jednalo o GBPUSD, tak by ti dobre data ohladom GBP nevadili.
Preco?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

Vadili ale:

pretoze libra je nadhodnotena , na Kryme je kriza, a akcie padaju. Hoci boli data pre GBP vyborne, tak vacsina investicii sa stahuje do USD a nie do JPY. co bola tiez varianta, ale nie v dobe, ked vsetci tlacia USDJPY hore. USDJPY bol na silnom supporte a kedze libra posiluje proti USD a USD proti JPY tak je GBPJPY pod nakupnym tlakom dvojnasobne.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mika napísal: ... kedze libra posiluje proti USD a USD proti JPY tak je GBPJPY pod nakupnym tlakom dvojnasobne.
To ze GBP posiluje voci USD a USD voci JPY usudzujes z trendov a nejakych inych prvkov technickej analyzy z grafov dlheho timeframe? Alebo to usudzujes z fundamentalnych dovodov?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

to ze libra posiluje proti vsetkym menam vidis vsade, na grafoch alebo aj ked si to prepocitas.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

GBP:
2007 az 2011 pad
2012 stagnacia
2013 rast

Z minulosti beries do uvahy trend trebars len za posledny polrok?

Nespochybnujem tvoj obchodny system, len sa mu snazim lepsie pochopit.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

posledny den, dva :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

takto nejak vyzera market overview na tyzdeneej baze, ja si obcas robim aj podrobnejsie , ako napriklad denne, ale vacsinou ani nie, lebo nemam cas. na tom obrazku mas analzyu EURCAD, potom si to spracujem do grafu a vidim kde som a ake riziko si na seba asi beriem, ale ako hovorim, nemam na to vobec cas, takze ak mam takyto research raz za mesiac urobeny tak sa nim +/- riadim. samozrejme do toho vstupuju este fundamenty a IR spready a podobne. takze to je len cast analysy. kvantitativna analyza je pre mna zaklad. technicku pouzivam malokedy. na vstupy skor pouzivam sledovanie liquidity gapov a podobne
Prílohy
2014-04-17_11-04.png
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pekne.

Vidis, no a to je uplne iny pristup nez ze otvorim graf EURUSD, mam pocit ze by to mohlo ist hore, otvorim 0,2 lotu long a ked sa o 3 hodiny nahodou vratim a pozriem na graf, tak ak je to v zisku zavriem zisk, ak v strate, zavriem oci, pockam dalsiu hodinu, zase strata, pockam dalsiu hodinu, zase strata ... tak to zavriem.
:)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ta tvoja analyza v tabulkach je prakticky to iste ako compare currency strength graf. Aky vplyv ma na teba ten graf? Veris ze co klesa, bude pokracovat v klesani a co rastie pokracovat v raste?
Alebo skor opacna filozofia - ze co vela rastlo, snad uz nebude dalej rast a co vela klesalo, snad uz nebude nadalej klesat?

Zmena urokoveho diferencialu medzi dvoma menami ma snad realne taky vplyv, aky by mala mat aj logicky. Viac urocena mena by snad mala byt viac ziadana, ak zvysne kvality oboch mien by boli rovnake.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

myslim si ze, je viac ako jasne ze pristupom, ktory si popisal ty sa nikto nikam nedostane. rovnako ako sa nedostane programovanim a kombinovanim indikatorov alebo slepim nasledovanim technickej analyzy na nejakom oblubenom menovom pare.

nemam teraz zrovna moc casu na vysvetlovanie, a neviem ci by to malo vobec nejaky zmysel. treba si normalne kupit nejaku knihu a precitat si ako funguje Fx trh. to je najlepsie riesenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nezapojis sa do binary option contestu? Zacal asi len v aprili a plusovych hracov je tam len zopar desiatok zatial. Cize mozno relativne nizka konkurencia. Stacilo by ti tvoje pozicie otvarat zaroven aj tam v trochu inej forme.
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:treba si normalne kupit nejaku knihu a precitat si ako funguje Fx trh. to je najlepsie riesenie.
Napis prosim ta konkretne aku knihu, na trhu je strasne vela knih od "zarucenych" expertov a laik sa nema sancu vyznat ktora knizka je dobra.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

no to som si teda teraz na seba uplietol bic. pretoze som spominal, ze ja som vela knih o fx neprecital, resp nedocital :) je to v podstate ako pises, na trhu je strasne vela knih. nejake som citat zacal a po par strankach som aj skoncil :)

poznam jedneho cloveka, ktory fx trhu skutocne rozumie. opytam sa ho, co mi na to povie a potom mozeme zacat citat spolu :) dufam ze aspon on nejaku knihu o fx precital :).

ps: aby sme sa pochopili spravne, ja som jaroslavovi povedal aby si kupil nejaku knihu preto, lebo neviem, ci je uplne spravna cesta pytat sa prave mna na veci okolo fx. po prve ja nie som fx trader. Fx je len moje hobby a mozno mu trochu rozumiem. asi tak zakladom ( teda tomu co ja povazujem za zaklady).
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:ps: aby sme sa pochopili spravne, ja som jaroslavovi povedal aby si kupil nejaku knihu preto, lebo neviem, ci je uplne spravna cesta pytat sa prave mna na veci okolo fx. po prve ja nie som fx trader. Fx je len moje hobby a mozno mu trochu rozumiem. asi tak zakladom ( teda tomu co ja povazujem za zaklady).
Tak neviem ci sa to snazis hrat na skromnost alebo co , ale ked niekto skonci v sutazi na 4.mieste z 90tisic ucastnikov tak hobby nehobby asi to nebude uplna nahoda.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ohladom tej knihy to by zaujimalo aj mna. Moze byt aj v ANJ
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

no myslim ze vobec netreba pocitat s tym, ze by to bolo prelozene do zrozumitelneho jazyka. dobra kniha o fx+ po slovensky(cesky) - to by sme boli asi moc narocni.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V kazdom pripade, Mika, ty aj tak musis mat nejaku predstavu o fungovani forexu. A na zaklade pozitivnych vysledkov sa da usudzovat ze asi nebude uplne odtrhnuta od reality.

Ked si napriklad o tej libre zbadal trend, ze GBP posilnuje. Posledne dni. Pre teba to znamena, ze pravdepodobnejsie sa tento vykyv (posilnovanie) vrati naspat, alebo ze pravdepodobnejsie bude pokracovat do este vyraznejsieho extremu?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

Jasne rozumiem co tym chces povedat. Chcel by som ale doplnit par veci.

1) nenazval by som to predstavou. Ja viem zakladne veci ako funguje Fx ale napriklad v porovnani s tym, co viem o Futures je to stale len urcite percento. Preto hovorim ze je zbitocne sa pytat mna, ak si tieto veci mozes nastudovat sam a kludne mozes mat daleko vacsi prehlad. budes brat do uvahy veci ktore ja napriklad do uvahy neberiem.

2) Vobec si nemyslim, ze to co o Fx viem je malo, je to dost a nechcem aby to znelo nafukane, ale na nase pomery je to daleko nadstandard, ale proste nebudem zo seba robit experta, ked viem ze sa denne bavim s chlapom co ma na Fx 20 rocne skusenosti, z toho xx rokov ako institucionalny trader a zobchodovany objem o ktorom sa u nas nikomu ani nesnivalo. To je clovek ktory je expert.

3) knihy - knihy u nas pisu alebo predavaju urciti ludia,vacsinou ti , ktori robia seminare. Ich znalosti niesu anilen priemerne a preto robia to co robia a preto ziadne dobre knihy nenapisu a ani nebudu distribuovat. predavaju americky sen. nikto by ich ako traderov nezamestnal a nikdy velke peniaze na biznise neurobia. robia si svoju robotu a robia ju dobre, o tom nieje diskusia, ale rovnako tak nieje na diskusiu ze distribuuju brak.to su skratka fakty. treba striktne odlisovat kto v tomto ekosysteme zastupuje aku funkciu. Ludia si nekupuju a necitaju Kvalitnu literaturu lebo je zlozita, radsej si kupia bestseller , ktory im sice peniaze neprinesie ale aspon z neho maju pocit ze aj oni maju sancu na burze zarobit. Je to podobny princip, ako ked si ludia kupuju Novy Cas alebo Blesk

4) pozitivne vysledky niesu ziadny ukazovatel toho ci trhu rozumiem alebo nie, pretoze drviva vacsina tych vysledkov je len odzrkadlenim trading skills a risk managementu. presne preto som povedal ze ziadna strategia a ani system sa na tom postavit neda. pretoze to nieje o Edgy ktory ponuka trh a je stabilny, je to len a len o skilloch a tie su uplne rovnake ci obchodujem fx, futures alebo ovce na aukcii niekde na farme v Irsku. (presne s tohoto dovodu sa ovela lepsie citim ked obchodujem futures ako ked obchodujem Fx spot. pretoze na Futures mam k dispozicii aj knowledge aj skills a citim sa istejsie)

Na skromneho sa rozhodne nehram, ja som dost "namysleny" typek :), len sa snazim povedat,ze treba striktne odlisovat knowledge a skills. systemy, algorytmicke obchodovanie a podobne veci su postavene na knowledge. proprietary trading je postaveny na skills, a ja som proprietary trader. dufam, ze ten rozdiel je pochopitelny z toho co som napisal.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

jaroslav80 napísal:V kazdom pripade, Mika, ty aj tak musis mat nejaku predstavu o fungovani forexu. A na zaklade pozitivnych vysledkov sa da usudzovat ze asi nebude uplne odtrhnuta od reality.

Ked si napriklad o tej libre zbadal trend, ze GBP posilnuje. Posledne dni. Pre teba to znamena, ze pravdepodobnejsie sa tento vykyv (posilnovanie) vrati naspat, alebo ze pravdepodobnejsie bude pokracovat do este vyraznejsieho extremu?
ja sa pozeram na to kolko mam penazi v libre a ci to ovplyvnuje moje pozicie velmi alebo malo. samozrejme ze ked vidim ze idem do velkej straty tak expoziciu v libre redukujem alebo uplne eliminijem a nahradim ju inou menou.

bezne sa mi napriklad stava, ze mam otvorene pozicie z blbou expoziciou jednej meny a vsimnem si to neskoro, lebo vsetky pozicie ako celok aktualne robia profit. to sa mi stalo na live ucte prave tento tyzden. ked som si to vsimol tak som vymenil libru za svajciarsky frank a pozicie zacali naberat profit ovela rychlejsie. ked som v piatok redukoval pozicie, tak som zistil ze libra samotna mi vyrobila stratu a dost velku, ale tym, ze som spravil trannsfer do franku a australskeho dolaru, tak som tie straty minimalizoval. ale taketo veci by sa mi napriklad nemali stavat.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chapem to tak, ze pocas dna veris trebars v 3 meny ze snad posilnia a v 3 meny ze snad oslabia a zvysne dve (zo zakladnych) sa ti zdaju "take nijake". Tak naotvaras krizom-krazom obchody troch posilnujucich voci trom oslabujucim aby si nebol zariskovany len v jednom pare.

Libra si posledny tyzden predsa viedla paradne, nerozumiem ako tvoje pozicie mohli byt lepsie ziskove s vyuzitim AUD a CHF.

Pytal som sa ale na inu vec. Aku ma v tvojom ponimani vahu to, co sa nazyva "trend". Je mi jasne ze sa rozhodujes aj podla 10 inych faktorov, no ak do uvahy beries aj smerovanie meny za posledne dni, tak akym sposobom? Ze snad bude pokracovat v trende ktory posledne dni ukazuje? Alebo cim dlhsi trend sa vytvoril (v relativnej sile meny voci zvysnym zakladnym), tym vyssia je pravdepodobnost, ze sa to zacne vracat naspat?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Co sa CHF tyka. Od vyhlasenia SNB o tom ze nedovolia voci EUR kurz nizsi nez 1,20 uz vela mesiacov CHF takmer kopiruje EUR. Pritom na eurove pary byva nizsi spread. Aku vyhodu vidis vo vyuzivani CHF?
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa davoo »

K tým knižkám. Kvôli tejto prednáške som začal s burzou. Jaj, až mi slza upadla, keď to znova čítam. Nebol som ja na začiatku zas taký idiot.
http://speedy.sh/MwaDA/2hedge.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Toto som v začiatkoch, tiež strašne hltal:
http://speedy.sh/mDdzN/Zerosum.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://speedy.sh/63Vxn/Prednaska-riziko ... 020702.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://press.princeton.edu/releases/Ser ... _slide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Stále si myslím, že to je dobré čítanie. :) Potom som čítal ešte také chobotiny ako Trading in the Zone, Nisona, etc. ale to ma našťastie velice rýchlo prešlo.
Naposledy upravil/-a davoo v Ut 22 04, 2014 1:31 pm, upravené celkom 1 krát.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Istiach »

Dik, som zvedavy co tam je
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa davoo »

Toto je sakra dobré čítaničko. Mika, kukni si to aj ty. Ty takéto veci (myslím) tiež môžeš.

http://speedy.sh/PrVSv/HFT.rar" onclick="window.open(this.href);return false;
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:4) pozitivne vysledky niesu ziadny ukazovatel toho ci trhu rozumiem alebo nie, pretoze drviva vacsina tych vysledkov je len odzrkadlenim trading skills a risk managementu. presne preto som povedal ze ziadna strategia a ani system sa na tom postavit neda. pretoze to nieje o Edgy ktory ponuka trh a je stabilny, je to len a len o skilloch a tie su uplne rovnake ci obchodujem fx, futures alebo ovce na aukcii niekde na farme v Irsku. (presne s tohoto dovodu sa ovela lepsie citim ked obchodujem futures ako ked obchodujem Fx spot. pretoze na Futures mam k dispozicii aj knowledge aj skills a citim sa istejsie)

Na skromneho sa rozhodne nehram, ja som dost "namysleny" typek :), len sa snazim povedat,ze treba striktne odlisovat knowledge a skills. systemy, algorytmicke obchodovanie a podobne veci su postavene na knowledge. proprietary trading je postaveny na skills, a ja som proprietary trader. dufam, ze ten rozdiel je pochopitelny z toho co som napisal.
Mika, ty posobis na tomto fore uz celkom dlho. Je podla teba tu niekto kto ma dostatocny knowledege o FX?
Daju sa trading skills popistat alebo je to vec cisto intuitivna?
Otazku o risk managmenete si nechavam na neskor :) dufam ze mi dakto odpovie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

Neo85

o Fx tu skoro nikto nediskutuje, toto forum je skor o investiciach. ja som sa tu ocitol nahodou :)
rozhodol som sa ze obmedzim diskusie, ale o RM pisem clanok. taky, ktory vysvetluje rozdiel medzi tym ako je RM prezentovany na forach a ako sa vyuziva v praxy. takze si budes moct precitat, ked ho dam public

davoo - dakujem , urcite precitam. HFT je moja salka kavy :)
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

No dobre takze FX knowledge nemame.
Trading skills vacsina ludi tiez nema, ten ziskas az ked zmazes 2 ucty po 4 rokoch tradovania.
Zostava risk managment.

Otazka.
Kedze nemam FX knowledge ani skill teda nemam ziadny edge a vyvoj trhu vpodstate tipujem. Sanca ze trafim spravny smer je statisticky 50:50. Staci iba risk managment nato aby som bol v pluse? teda aby som ztych uhadnutych 50% vytazil tolko aby som pokryl straty , spread a dostal sa kusok do plusu alebo to je uplna blbost?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

ked na Fx zacinas a nemas trading skills a ani knowledge, tak jedine co ta podrzi nad vodou je prave risk management. ano existuju sposoby na aj na FX kde pracujes s trvalou a statistickou vyhodou, ale velmi to suvisi s knowledge

problem je, ze vsetci by chceli hned zarabat, ale takto to nefunguje. jedine na com by malo novacikovi zalezat je, aby ostal v hre, a to co najdlhsie. za 1-2 roky budes mat urcite knowledge a ziskas zakladne trading skills. uplne ti bude stacit pocas tejto doby nestracat peniaze. zacinajuci traderi by vobec nemali mysliet na profit stranu tradingu. mali by sa sustredit (totalne) na risk stranu.

problem z risk managementom ale je ten, ze je to uplna neznama, skoro sa o tom nepise, pretoze je to nepredajny artikel. vsetky tie stoplosy, profittargety a win ratia su v podstate somariny ktore sa daju predat. o veciach ako su transfery, manazovanie expozicie, ochrana kapitalu v kombinacii s derivatmi, interest rates a ich dopady na FX sa na ziadnom lacnom kurze nenaucis.

jedine, ze by si sa dostal do dobreho rookie programu nejakej zahranicnej banky (najblizsie su v Geneve) ktora ma trading desk. lenze to by si nemusel riesit fora, pretoze tam dostanes knowledge v podstate hned, bez toho aby si sa musel prehrabavat tymi tonami bullshitov.

takze ano risk managementom sa da udrzat nad vodou a dokonca aj nieco zarobit, ale na to aby si ho mohol aplikovat, musis o nom nieco vediet, a musis mat kapital.
Naposledy upravil/-a Airmike v St 23 04, 2014 8:46 pm, upravené celkom 4 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Airmike »

btw: to ze ziadne poriadne tools , ktore ti ulahcuju robotu, pocitanie a obchodovanie niesu free asi ani netreba vysvetlovat. myslim si, ze je jasne, ze nehovorim o skakani na eurodolare a trejdvani eurusd cez MTcko nejakeho pochybneho brokera.

samozrejme vsetko sa da nakodit a MTcko sa da prepojit s excelom takze options existuju, ale to zase vyzaduje nejake skilly naviac, ktore je napriklad nemam. takze som si v zaciatkochmusel priplatit.
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa Neo85 »

Mika napísal:btw: to ze ziadne poriadne tools , ktore ti ulahcuju robotu, pocitanie a obchodovanie niesu free asi ani netreba vysvetlovat. myslim si, ze je jasne, ze nehovorim o skakani na eurodolare a trejdvani eurusd cez MTcko nejakeho pochybneho brokera.

samozrejme vsetko sa da nakodit a MTcko sa da prepojit s excelom takze options existuju, ale to zase vyzaduje nejake skilly naviac, ktore je napriklad nemam. takze som si v zaciatkochmusel priplatit.
Diky za odpovede. Tesim sa na ten clanok o RM. :)
Co je zle na trejdovani EURUSD?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Forex - dá sa úspešne tradovať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Celkom zaujimava sprava: ECB head Mario Draghi continued his efforts to talk down the euro, suggesting the central bank could drop its deposit rate below zero, if necessary
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"