Ako investovat?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Invista
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 10 01, 2011 5:17 pm

Ako investovat?

Príspevok od používateľa Invista »

Dobry den,

chcel by som sa poradit ako investovat peniaze.

Chcem investovat:
- jednorazovo 10 000 EUR
- v nepravidelnych intervaloch 10 000 EUR rocne (teda nie kazdy mesiac rovnaku sumu; jeden mesiac to moze byt 1500 EUR dalsi 200 EUR)
- v horizonte 12 - 24 mesiacov si chcem kupit auto v cene do 15 000 EUR (teda budem potrebovat tieto financie)
- v horizonte 5 - 10 rokov si chcem postavit dom (teda budem chciet vybrat vsetky investovane peniaze)

Moje podmienky pri investovani:
1. moznost vybrat si peniaze ked ich budem potrebovat (najma kvoli kupe auta)
2. moznost vlozit si peniaze do investicneho produktu (ucet, fond) kedykolvek z pohodlia domova cez internet
3. nemat starosti so spravovanim investicneho produkutu; t.j. nechcem sledovat napriklad burzu; chcem raz nakupit a dalej sa nestarat


Som ochotny riskovat. Najma kvoli prvej podmienke nechcem investovat do fondov s vysokymi vstupnymi a vystupnymi poplatkami.

Uvazoval som nad kombinaciou terminovaneho vkladu a podielovych fondov. Z tohto hladiska mi najlepsie vychadza Terminovany vklad Krok+ od Dexia s viazanostou na 12 mesiacov 2,7% p.a. a nasledne dalsich 6 mesiacov 3,6% p.a. http://www.dexia.sk/www/home.nsf/s/1443" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalej som uvazoval nad mFondami od mBank, kvoli nulovym vstupnym poplatkom.

Co si myslite o tejto volbe? Co by ste mi odporucili? Ako je najvyhodnejsie investovat do podielovych fondov?
Je mBank dobra volba? Vyhovuje mi najma nulovy vstupny poplatok a jednoducha manipulacia cez internet. Viete odporucit podielove fondy od niekoho ineho za rovnakych podmienok?


Dakujem
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Zdravím.

Čo sa týka investovania na 12 až 24 mesiacov, tak tu nemá veľký zmysel hľadať investičné možnosti. Peniaze by som vložil na termínovaný vklad. Peňažné aj dlhopisové fondy majú nízky predpoklad výkonnosti a v prípade rastu úrokových sadzieb môže investor o 12 až 24 mesiacov kľudne zaznamenať stratu.

Na 5 až 10 rokov na dom by som si vybral buď stavebné sporenie, alebo sporenie do fondov, alebo ich kombináciu.

Stavebné sporenie - najmä ak je rodina a deti a je teda možné dať viacero štátnych prémií na jednu zmluvu. Môžno sa do budúcna zíde aj stavebný úver.
Mínusom je tažšia dostupnosť peňazí a nutnosť dokladovať účelovosť použitých peňazí (pri výbere pred 6 rokom).

Sporenie do fondov - ak to teda chcete bez toho, aby ste sa tomu nejak extra venoval. Tu by som si ale nevyberal podľa vstupných poplatkov. Cez mBank sa síce dajú nakúpiť fondy bez vstupného poplatku, na druhej strane ale majú fondy Wiof pomerne vysokú priebežnú nákladovosť (TER) a teda to, čo sa ušetrí na vstupnom poplatku sa zaplatí na správcovských nákladoch fondov.
Invista
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 10 01, 2011 5:17 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Invista »

Dakujem za odpoved Vratko

Investicia do stavebneho sporenia sa mi nezda v mojom pripade velmi vyhodna kedze ide o pomerne velku sumu. Idealna suma na investovanie do stavebneho sporenia je asi 660 eur. Deti ani manzelku nemam. Teoreticky by som mohol investovat do stavebneho sporenia len tych 660 eur, ale aj pri takejto investicii je celkovy vynos za rok len okolo 4,5% p.a. a to sa mi zda pri "skoro viazanosti" na 6 rokov malo.

Vyhodu fondov vidim najma v tom, ze ked sa rozhodnem, ze peniaze potrebujem tak si ich mozem vybrat hocikedy.

Pri mFondoch je spravcovsky poplatok 1,4-2,5% podla typu fondu. Trochu som googlil o TER, ale stale mi nie je celkom jasne co je to. Je TER pri mFondoch spomenutych 1,4-2,5% alebo je to este nieco navyse?
Podla toho co som sa docital su TER pri akciovych fondoch od 1,75%, vstupne poplatky sa pohybuju v rozmedzi 3-5%. Ak by bol pri mFondoch TER 2,5%, potom by sa mi investicia do mFondov na 6 rokov oplatila viac ako investicia do podobneho fondu u ineho spravcu s TER 1,75% ale vstupnym poplatkom 5%.

Je moja uvaha spravna? Ak nie tak cez koho by som mal investovat do fondov?
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Nemáte za čo.
Investicia do stavebneho sporenia sa mi nezda v mojom pripade velmi vyhodna kedze ide o pomerne velku sumu. Idealna suma na investovanie do stavebneho sporenia je asi 660 eur. Deti ani manzelku nemam. Teoreticky by som mohol investovat do stavebneho sporenia len tych 660 eur, ale aj pri takejto investicii je celkovy vynos za rok len okolo 4,5% p.a. a to sa mi zda pri "skoro viazanosti" na 6 rokov malo.
Áno, preto som písal, že sa to oplatí ak máte manželku a deti. Ak nie, tak je to tak malé percento z celkových úspor, že to asi nemá zmysel riešiť.
Pri mFondoch je spravcovsky poplatok 1,4-2,5% podla typu fondu. Trochu som googlil o TER, ale stale mi nie je celkom jasne co je to. Je TER pri mFondoch spomenutych 1,4-2,5% alebo je to este nieco navyse?
TER je Total Expense Ratio a zahŕňa správcovský poplatok, náklady na obchodovanie a náklady depozitára fondu. Ak je TER 3% p.a. a podkladové aktíva fondu sa zhodnotia napr o 9% p.a., potom podielová jednotka narastie o 6% p.a. Teda TER je to, o koľko má klient nižší výnos ako je skutočné zhodnotenie podkladových aktív (akcií, dlhopisov atď) držaných fondom. Práve pozerám, že je dosť veľký problém to pri Wiof fondoch dohľadať. Keď som to naposledy našiel - cca pred pol rokom, tak bol Wiof cca o 0,5% drahší ako priemer trhu.
Ak by bol pri mFondoch TER 2,5%, potom by sa mi investicia do mFondov na 6 rokov oplatila viac ako investicia do podobneho fondu u ineho spravcu s TER 1,75% ale vstupnym poplatkom 5%.

Je moja uvaha spravna? Ak nie tak cez koho by som mal investovat do fondov?
Jednak je možné dohodnúť vstupné poplatky individuálne, a teda nemusia byť 5%. A taktiež je pri investovaní podstatne dôležitejšie zloženie portfólia ako to, či ma celé portfólio bude stáť 1,5% alebo 1,7% ročne (keď premietneme všetky náklady na ročnú bázu).
Ak budete obmedzený len na Wiof fondy cez mBank, tak z toho aj tak nejaké svetoborné portfólio neposkladáte.

Každopádne myslím si, že je možné poskladať podstatne lepšie portfólio ako v mBank a zároveň budú Vaše celkové náklady nižšie.
Bližšie info máte v PM.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15955
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1445 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Volovina dať to do fondov, keď za to chceš kúpiť auto do 2 rokov. Stačí, že po vzore Grécka rupne Španielsko a nebudeš auto kupovať u dealera , ale v bazáre...

Daj to na termíňak 2,6% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vratko.michalik napísal: Práve pozerám, že je dosť veľký problém to pri Wiof fondoch dohľadať. Keď som to naposledy našiel - cca pred pol rokom, tak bol Wiof cca o 0,5% drahší ako priemer trhu.
nemas pravdu Vratko. Prave predvcerom som to kontroloval a TER vacsiny Wiofov je cca 5,5 % rocne. Treba si otvorit prospekt Wiofov. Neskrateny :wink: Invista, Wiofy su velmi zla volba. Aj keby ste mali vstupny 5 %, za rok a nieco ste na tom v normalnom fonde z hladiska poplatkov lepsie ako vo Wiofoch.

Terminak, jednoznacne Privatbanka, viazanost 2 roky, 3,7 % p.a. Ale inak ma Juggler pravdu. Ale to aj sam zrejme viete. Ak pojdete do fondov, tak jednoducho musite ratat aj s moznostou, ze riziko nepojde s Vami ale proti Vam a kupu auta a domu budete musiet posunut. V kazdom pripade by ste mali k vyberu fondov pristupovat zodpovedne a nie vsetko buchnut na jeden, dva fondy. Najsirsiu ponuku na Slovensku mate tu: http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie su tam najaktualnejsie udaje (hapruju data), takze pre ceny jednotlivych fondov si pozrite http://www.eic.eu" onclick="window.open(this.href);return false;

Este na zaver jedna poznamka. Osobne by som toto poradenstvo nebol ochotny robit bez dohody o priamej platbe. Vela roboty, zjavne bude vela otazok, plus chce klient usetrit na poplatkoch, co nie je problem, ale nizke poplatky = nizka provizia. A nakoniec si takyto klienti aj tak spravia vsetko po svojom. Pre mna ako sprostredkovatela velmi zle RRR. To len tak na obzvlasnenie diskusie.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

nemas pravdu Vratko. Prave predvcerom som to kontroloval a TER vacsiny Wiofov je cca 5,5 % rocne. Treba si otvorit prospekt Wiofov. Neskrateny :wink:
Peter a tu pripnúť aj nejaký odkaz ?
Ja som totižto našiel len toto http://www.wiof.eu/download/4ba73531a0fca.pdf, kde sa ale kde sa ale TER 4,25% až 5,55% spomína ako maximálny, ktorý môžu dosiahnuť (fond Emerging Europe Performance Fund).
Pri niektorých iných fondoch to zároveň garantujú výrazne pod 5%.

Ale aj tak to nič nemení na tom, že je množstvo lepších alternatív ako WIOF fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prepac, ale nechce sa mi do toho zasa kukat
ked pojdes cez slovensku sfm stranku a najdes si nejaky ich fond, tak tam mas odkaz aj na slovensky prospekt. Asi na desiatich stranach mas rozpisane vsetky mozne poplatky. Spravcovsky niekde az 2,4 %, dalej nejaky poplatok distributorovy, mozny poplatok na uhradu nakladov na propagaciu a este neviem co tam bolo. Nemusime sa asi bavit o nejakom conservative risk 3 % fonde, v podstate penazaku. Tam je akekolvek TER nad 1 % zlodejina. Navyse, do TER sa urcite nerata ich poplatok za "nadvykonnost", ktory si podla prospektu mozu tiez uctovat. To moze byt dalsich 20 % z vynosu dole.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Pette »

pri 3,7 p.a garantovanych v privatbanke nie je nad cim rozmyslat.
Invista
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 10 01, 2011 5:17 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Invista »

Prezrel som si na stranke mBank nasledujuci dokument http://www.mbank.sk/download/sfi-prospe ... 010-SK.PDF" onclick="window.open(this.href);return false;
V nom je uvedene, ze maximalny TER pri fondoch WIOF, do ktorych je mozne cez mBank investovat je 5,45-5,55% (strana 57 trieda B). Navyse si moze spravcovska spolocnost zauctovat dalsie poplatky za vysoku vykonnost uvedene na strane 55.

Cize tie poplatky mozu byt naozaj vysoke...

peter.cmorej napísal:Osobne by som toto poradenstvo nebol ochotny robit bez dohody o priamej platbe. Vela roboty, zjavne bude vela otazok, plus chce klient usetrit na poplatkoch, co nie je problem, ale nizke poplatky = nizka provizia. A nakoniec si takyto klienti aj tak spravia vsetko po svojom. Pre mna ako sprostredkovatela velmi zle RRR. To len tak na obzvlasnenie diskusie.
Nie je cielom kazdeho klienta usetrit na poplatkoch a vybrat si najlepsiu moznost? Aj Vy ked si idete kupit nejaku sluzbu tak sa pytate kolko stoji a co v tej sluzbe dostanete. A urcite si vyberiete bud najlacnejsiu sluzbu alebo si mozno vyberiete aj drahsiu, ale musite byt presvedceni, ze aj dostanete nieco navyse co Vam za to stoji.
Ano su mozno drobnosti pri, ktorych sa neoplati skumat ani ci existuje lacnejsia moznost. Ak si mozem v Bille kupit rozok za 7 centov tak nebudem skumat ci zrovna v Lidl nemaju akciu a nepredavaju rozky za 5 centov. Ale teraz rozmyslam ako nalozim s usporenymi peniazmi, ktore predstavuju nemalu cast mojho majetku a preto ma pochopitelne aj viac zaujima ako najlepsie tieto peniaze investovat, vyhnut sa vysokym poplatkom a ziskat co najvyssi zisk.
Ak vravite, ze som pre Vas zly klient pretoze ma zaujima ako nalozite s mojimi peniazmi tak Vam mozem na to povedat len, ze ste zrejme velmi neseriozny financny poradca. Take tvrdenie vo mne vzbudzuje velku nedoveru a pochybnosti o tom, ze to co ponukate by mohlo pre mna byt vyhodne.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Invista napísal:Ak vravite, ze som pre Vas zly klient pretoze ma zaujima ako nalozite s mojimi peniazmi tak Vam mozem na to povedat len, ze ste zrejme velmi neseriozny financny poradca. Take tvrdenie vo mne vzbudzuje velku nedoveru a pochybnosti o tom, ze to co ponukate by mohlo pre mna byt vyhodne.
skoda, ze ste to co som napisal zobrali osobne. To co pisete je absolutne v poriadku a samozrejme je to Vasa prirodzena snaha. Moja prirodzena snaha je zasa nepracovat zadarmo. To co som napisal bolo v podstate iba povzdychnutie nad tym ako tu na Slovensku poradenstvo (ne)funguje. Nebolo to myslene osobne na Vas. Ak Vas zaujima o com "tocim", tak si precitajte moj blog na temu regulacie poradenstva: http://cmorej.blog.sme.sk/c/242626/Zako ... nstva.html" onclick="window.open(this.href);return false;

co sa tyka toho aky som poradca, o tom myslim vypoveda to co robim aj takto verejne na forach, takze som celkom kludny :)
Invista
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 10 01, 2011 5:17 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Invista »

peter.cmorej napísal:Ak Vas zaujima o com "tocim"....
Precital som si Vas blog. Nemozem povedat, ze presne rozumiem o com pisete kedze sa v tejto oblasti celkom nevyznam, ale nasiel som sa v prvych odstavcoch. Tiez patrim k ludom, ktori su "na slovné spojenie „finančný poradca" alergickí". Ked som si nasiel PM od pana Vratka, povedal som o tom svojej priatelke a nasledne sme sa niekolko minut rozpravali so smiechom o nasich kamaratoch, ktori robili "financnych poradcov" a snazili sa nas otravne nahovorit na najvyhodnejsie zivotne poistky. Myslim, ze takmer kazdy clovek pozna aspon jedneho takehoto "financneho poradcu", ktory nie je okrem par viet, ktore sa naucil s cielom maximalizovat zisk pre svojho zamestnavatela, schopny poradit nic ine. Bohuzial takito poradcovia potom narusaju aj doveryhodnost k serioznym financnym poradcom.

Financny poradca je (bol) pre mna nieco ako zbojnik, ktoremu nezalezi na mojom zisku, ale na tom ako na mne co najviac zarobit. V zatvorke preto to "bol" lebo aj vdaka Vasmu blogu prave uvazujem, ze sa mozno mylim.

Pana Vratka som sa opytal niekolko otazok pricom asi najdolezitejsia bola pre mna odpoved na otazku: "Aku pridanu hodnotu dostanem od Vas oproti tomu keby som investoval do fondov priamo sam?"
Prave som si nasiel od neho odpoved a zaimponovali mi vety (Dufam, ze sa pan Vratko neurazi, ze ho verejne citujem): "Dovod preco to robim takto je ten, ze sa poradenstvu chcem venovat naozaj dlhodobo. A verim tomu, ze spokojni klienti mi v konecnom dosledku prinesu vacsi zisk ako klienti, ktorych by som od zaciatku zdieral na poplatkoch - taketo uvazovanie je mi proti srsti."


Asi sa budete musiet Vy a vsetci seriozni financni poradcovia zmierit s tym, ze medzi beznymi ludmi vam robia velmi zle meno Vasi kolegovia, ktori nie su odborne sposobili, su skor na smiech a bohuzial je ich niekolkonasobne viac ako serioznych financnych poradcov. Tu Vam zrejme nepomoze nic ine ako trpezlivost s klientmi a snazit sa neustale vysvetlovat im, ze Vy sa ich nesnazite okradnut, ale naozaj im chcete dopomoct k lepsiemu zisku. Myslim si, ze je potom uplne v poriadku ak za rozumne poradenstvo zinkasujete primeranu odmenu. Nikto predsa nechce robit zadarmo.

Dufam, ze som Vas neurazil v predchadzajucom prispevku. Prajem Vam vela stastia vo financnom poradenstve po cely cas kedy bude pre Vas klient na prvom mieste.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Invista napísal: Asi sa budete musiet Vy a vsetci seriozni financni poradcovia zmierit s tym, ze medzi beznymi ludmi vam robia velmi zle meno Vasi kolegovia, ktori nie su odborne sposobili, su skor na smiech a bohuzial je ich niekolkonasobne viac ako serioznych financnych poradcov.
zial je to tak. A jeden z dovodov je aj ten, ze to tu cele funguje na proviznom systeme.

dakujem
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Asi sa budete musiet Vy a vsetci seriozni financni poradcovia zmierit s tym, ze medzi beznymi ludmi vam robia velmi zle meno Vasi kolegovia, ktori nie su odborne sposobili, su skor na smiech a bohuzial je ich niekolkonasobne viac ako serioznych financnych poradcov. Tu Vam zrejme nepomoze nic ine ako trpezlivost s klientmi a snazit sa neustale vysvetlovat im, ze Vy sa ich nesnazite okradnut, ale naozaj im chcete dopomoct k lepsiemu zisku.
Toto dosť závisí od uhla pohľadu. Môj názor je taký, že terajší trh je pre serióznych poradcov to najlepšie, čo sa im mohlo prihodiť.
Jednak je trh kvalitného poradenstva takmer úplne prázdny. A taktiež dokáže čoraz viac klientov odlíšiť seriózneho poradcu od predavača produktov.
Ja osobne som nikdy v minulosti nezískaval lojálnejších klientov ako za posledné cca dva roky. A takíto klienti radi sami od seba odporúčajú služby ďalej.
Neviem kedy inokedy by si mal kvalitný poradca budovať klientskú základňu ak nie práve teraz :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

"Aku pridanu hodnotu dostanem od Vas oproti tomu keby som investoval do fondov priamo sam?"
Napríklad to, že neivestujete do takých šitov predražených ako je WIOF v mBanke. Okrem toho, vždy niekomu nejakú províziu vo forme poplatkov zaplatíte. Tak prečo nie zrovna Vratkovi, alebo Peťovi?

V mBanke Vás cez Wiof stiahnu o tú províziu každý rok. V klasickej banke ten vstupný poplatok zaplatíte a províziu dostane baba pri okienku. Poradila Vám lepšie ako Cmorej? Províziu zaplaťte tomu, kto si ju zaslúži.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Amos »

Invista,

nie som fin.poradca - ale suhlasim s Petrom Cmorejom. Klienti ako ty alebo ja by si zasluzili platit za pradenstvo priamo -alebo podla dohody (o tom ale mozno neskor, poradcovia - nadhodte temu -a ja vam napisem, za ake poradenstvo by som bol ochotny platit "na priamo" :) ).

Ak chces riesit byvanie - ako doplnok ti jednoznacne odporucam stavebko. Poznam len PSS - najlepsia je tarifa RC (rychla) 2%sporenie , 4,7% garant. uver + inkasujes statnu premiu
Avsak pockaj, ked PSS bude mat akciu a predavat stavebko bez poplatku za uzatvorenie zmluvy. Potom chci cielovu sumu co najblizsie k 40.000E (tak by si usetril 1% z tejto sumy - t.j. ca 400E)
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Amos, stavebko je ryza pre tych, ktory vedia vychcat so systemom. Pre ostatnych je to vacsinou zla, bolestiva a draha skusenost. Teda, ak chcu od toho viac ako kazdorocnu statnu premiu. Aby si dostal urok 4,7 % = stavebny uver, musis mat nasporenu minimalne polovicu cielovej sumy. To znamena, ze do stavebka musis davat pri vysokej CS kvantum penazi. Dalsou podmienkou je hodnotiace cislo, ktore ziskas iba casom, kedze je zavisle na urokoch. Takze suma sumarum, minimalne 6 rokov musis platit velmi vysoke sumy za prislub uveru v buducnosti, ked navyse vobec netusis ake budu za 6 rokov trhove sadzby na hypotekarnych uveroch.
Zly biznis.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Amos »

Peter, suhlasim, v stavebku viem chodit. Je vyhodne len pre tych, ktori maju volne fin.prostriedky, v budocnosti planuju uver na "ucely byvania" a poznaju know-how ako to cele funguje.
Avsak nesuhlasim, ze o 6 rokov je pravdepodobnost, ze dostanes nejaky hypouver - bez dokladovania prijmu, bez zalozenia nehnutelnosti, bez rucitela, s 0% sankciou za predcasne splatenie - a to vsetko za nizsiu sadzbu ako 4,7%p.a. (inac, da sa aj za 2,9% - ale za vklady nedostavas urok). A stavebny uver s takymito parametrami (ak sa nemylim) dostanes az do vysky 20.000E. Byvanie ako celok to nevyriesi, ale ako doplnok - povedzme na nakup pozemku to nie je zle (20.000 vklady + 20.000 stav.uver).
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

20 000 Eur vklady za 6 rokov znamena vlozit rocne 3300 a nejake drobne = skoro 300 Eur mesacne na ucet uroceny 2 % rocne. Musis si zratat naklady stratenej prilezitosti.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Ako investovat?

Príspevok od používateľa Amos »

Peter - filizoficka odpoved na "stratene prilezitosti":

"Pokial sa ničoho nevzdáš, nedokážes si nič vybrať a preto nakoniec stratíš všetko..." :roll:

Inac - a aky je profit ziskanej prilezitosti?
(Budem sa opakovat) uver s garanciou 4,7%...bla,bla
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"