Opcie a opčné stratégie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Kdyz chtela US vlada r. 2008 zachranit banky od krachu tak meli hlavy v pejru a volali Buffettovi do "bufetu" kde on delal kasparka svym vnoucatum. :D
Na Bali lze zit v hotelu za 5000Kc/mesic.
Kazdy musi prijit na to co je pro nej dulezitejsi? :D
Ja byl liny na to, co delal dva roky Rado. No a on uz jde svobode naproti. To co udelal je velmi cenne a my se s tim nemusime trapit. Jde to, tak je treba nastoupit. A ten vlak jede porad. :)
Vyborne je i to, ze obchodujes bull i bear a nemusis nic moc resit.
Diky Rado, pojistovna je fajn :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

:D stálo ma to štyri horšie noci, ale finančne nič.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Rado napísal:To či by skončil s obchodovaním alebo nie je jeho vec. Ja mu poviem, čo robím a čo má robiť on. Ak chce mať rovnaké výsledky ako ja, tak by to mal aj spraviť. Je to však dobrovoľné.
Takto to myslim. Problem je v tom, ze "on" i kdyz chce vystoupit ve ztrate, znamena ze nepochopil. A pak celit pomluvam ze prodelavam klientum penize ... To je na nic. Vetsina nerozumi teto profesi a jak jednou nekdo napise ze podvadis klienty tak to nikomu nevysvetlis. Zvlaste pak, kdyz se ti bude darit. To je pak vsem jasne, ze jsi to nakrad. :evil: Nic pro me :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Tak februárové spready expirovali bezcenné, čo znamená, že som skončil v zisku. Bola možnosť ako vygenerovať viac ako 6,4%, ale rozhodol som sa ísť radšej opatrnejšou cestou s menším, ale o to istejším ziskom. Pripájam zoznam obchodov aj celkový pohľad na účet.

Keďže som práve ukončil dva roky zverejňovania reálnych pozícií, tak by sa patrilo napísať krátke zhodnotenie.

Najskôr k samotným obchodom. Za celé dva roky som mal len tri stratové mesiace. Problémových však bolo dokopy päť. Postupne som vylepšoval svoje vstupy a zároveň zlepšoval rolovanie na konci expirácie. V roku 2012 som roloval február, september a november z toho celkovú stratu na účte som vygeneroval len v septembri cca 7%. Celkové zhodnotenie za dva roky 126%. Momentálne sa pohybujem na cca 67% p.a.

Samotné zverejňovanie pozícií nebolo ľahké. Hlavne verejné priznanie si strát isto nie je ľahká vec. Na druhej strane ma to posunulo až k tomu, že som obchodovanie spreadov posunul na svoj full time job.

Najviac sa chcem poďakovať Jogovi, ktorý ma k zverejňovaniu vyprovokoval svojim postojom "neveriaci Tomáš". Bez neho by som sa asi nedostal až sem.
Takže Jogo -ĎAKUJEM.

Ako budem pokračovať ďalej momentálne neviem. Zatiaľ som naklonený myšlienke dokončiť rok 2013, ale už asi bez online vstupov a výstupov. Dosť mi to obmedzuje moje fungovanie. Držte sa.

Rado

Obrázok

Obrázok
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado, dakujem za tu odprezentovany obchodny system. Za cielavedomost a trpezlivost. Insiroval si aj mna a zacal som si viac vsimat svet opcii. Najprv som myslel, ze skusim aj ja vypisovat IC na indexy a ziskat strategiu na trvaly prijem z obchodovania, co sa Tebe podarilo. Paci sa mi, ze sa snazis o minimalizaciu rizika postupnym otvaranim obchodov a nie sucasnym otvaranim noh IC. Nakoniec som sa rozhodol, ze to skusim aj ja , ale trosku inak. Skusim otvarat kreditne vertikalne spredy na ung. Spojim statisticku vyhodu tychto spredov s snad vyhodou poznania podkladu. Uvidim ako mi to pojde.Takze este raz dakujem, za inspiraciu. Drzim Ti palce v tradingu, patris tu k ludom, pre ktorych sa mi oplati na toto forum chodit, bola by skoda ak by si prestal so zverejnovanim zivych trejdov , aspon mne vela davaju.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Strastislav »

kocinavi napísal:Rado, dakujem za tu odprezentovany obchodny system. Za cielavedomost a trpezlivost. Insiroval si aj mna a zacal som si viac vsimat svet opcii. Najprv som myslel, ze skusim aj ja vypisovat IC na indexy a ziskat strategiu na trvaly prijem z obchodovania, co sa Tebe podarilo. Paci sa mi, ze sa snazis o minimalizaciu rizika postupnym otvaranim obchodov a nie sucasnym otvaranim noh IC. Nakoniec som sa rozhodol, ze to skusim aj ja , ale trosku inak. Skusim otvarat kreditne vertikalne spredy na ung. Spojim statisticku vyhodu tychto spredov s snad vyhodou poznania podkladu. Uvidim ako mi to pojde.Takze este raz dakujem, za inspiraciu. Drzim Ti palce v tradingu, patris tu k ludom, pre ktorych sa mi oplati na toto forum chodit, bola by skoda ak by si prestal so zverejnovanim zivych trejdov , aspon mne vela davaju.
PS. pripájam sa
PS2. aby si sa menej "nudil"
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Najviac sa chcem poďakovať Jogovi, ktorý ma k zverejňovaniu vyprovokoval svojim postojom "neveriaci Tomáš". Bez neho by som sa asi nedostal až sem.
Takže Jogo -ĎAKUJEM.
Neni za co. :D Ja tiez dakujem za zaskolenie do tejto obchodnej strategie. V ramci diverzifikacie strategii sa mi v buducnosti urcite zide.
Hlavne, ze si predviedol, ze IC sa da obchodovat aj za znizenej volatility. Pretoze v case, ked ty si zacal obchodovat IC, Misak a spol prestali obchodovat IC a pisali, ze sa to kvoli nizkym premiam neoplati a presli na ine strategie. Dokonca tusim Kbtm na financniku vyzval ludi na fore, nech sa mu ozve niekto, kto automatickym vypisom IC zaraba. Neozval sa nikto.
Tak som im uveril a myslel si, ze IC nefunguje nonstop.
Ale v podstate si ma presvedcil poslednym kreditnym rolovanim CALL spreadu.Vtedy som pochopil, o co tu bezi. :idea: Preto som zacal robit demo a dnes mi dokonca expiruje tusim prva opcia a v pondelok vypisem novu PUT opciu a mozno uz bude demo-ucet v zisku. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Kocinavi, to sa pekne počúva, že som niekoho inšpiroval. S tým zámerom som to začal robiť. Čo sa týka tvojho rozhodnutia, tak si myslím, že je to veľmi silná kombinácia vypisovať spready na podklad, ktorý dôverne poznáš. Ja v podstate "točím" tri indexy podľa toho, ktorý ako vyzerá a aké možnosti mi dáva. Poznám kompletné makro dáta, ktoré ma v danom expiračnom období čakajú, zverejnenia blue chips, ktoré dokážu pohnúť trhom a preto svoje vstupy dôsledne časujem. (viď Jogove označenie môjho posledného vstupu do call spread :) ) Isto ma prekvapí niečo, čo nečakám. V poslednom čase ma hlavne potrápili správy z Európy. Vtedy treba zachovať chladnú hlavu, dobre poznať podklad, špecifiká expirácie a vysporiadanie settlement price. Nepoznám ako fungujú opcie pri UNG, ale držím ti palce. Pokiaľ to nie je veľmi volatilný podklad, tak by si mal byť úspešný. Ja som sa vďaka tejto stratégii dostal zo straty skoro 50% účtu len tým, že som ju obchodoval stále dookola. Skutočne poskytuje veľmi dobrý priestor na ev. spravenie chyby a jej opravu. Pritom odhad smeru trhu je málo podstatný. Skôr je dôležitý cit pre správanie podkladu. V tom máš silný edge.

Jogo, tak dúfam, že ten zisk už urobíš. Roloval si už dosť a v podstate si žiadnu stratu ani nevyrobil. Teraz už by si mohol začať vypisovať OTM a ukázať ako sa dá dostať do zisku. Keď ťa trh dobehne, tak ti prídu vhod tie rošády, ktoré si tu doteraz predvádzal. Good luck. :wink:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Take prispeji svymi obchody. zde je link http://forum.valueinvesting.cz/viewtopi ... 3707#p3707
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa sufo »

Rado, ja sa pripajam k tomu aby si neprestal prispievat. Nenechavaj sa odradit kritikou. Aspon vidis, ze ludia to citaju a rozmyslaju nad tym. Ja sa do opcii nerozumiem a tvojimi prispevkami som sa vela naucil.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

osamely chodec napísal:Rado v Tvojom vlakne si 5,03.2012 napisal " ak trhy padnu rolujem do dalsich mesiacov, pride mi to lacnejsie ako zavriet a realizovat stratu. Moja otazka , este za tym stojis a ako vies kde sa zastavi pad , alebo mas mentalny sl na nejakom % z uctu? Dik za odpovede, mozes mi odpovedat v Tvojom vlakne.
Ešte si za tým stojím. :) Neviem, kde sa trh zastaví, ale hľadám možné supporty, kde by sa mohol pohyb zastaviť. Ak nebudem mať šťastie, tak budem rolovať znova. Takto by som mal už dva mesiace k dobru a index nezvykne tak dlho prudko klesať alebo rásť. Pre mňa je nebezpečný iba prudký pohyb trhov.
Čo sa týka SL, tak žiadny nemám. To čo mi prémia dovolia, tak taká je moja výsledná strata.

Sufo, to nie je kritikou. Je dosť málo ľudí na fóre, ktorí by rozumeli tomu, čo robím a mohli ma kritizovať. Ja som si už so spreadami čo to odžil a tak to nemajú až také jednoduché. :D Zverejňovanie obchodov je však pre mňa dosť nepohodlné. Zadám príkazy, realizujem obchody a potom ich musím hneď prepočítavať a zadať na web lebo sa snažím dodržať čas max. 10 min. od realizácie obchodu. Zverejňovať budem ďalej, ale už nie online. Ako materiál na štúdium postačí, ak sem dám zoznam obchodov v danom mesiaci s výsledkom. Kto chce robiť backtest, ten môže.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado, prave mne ide o tie 4 sigma udalosti, ak nastanu ako si chranis kapital? Bezne korekcie su mi uplne jasne, aj ked ja rolovat nebudem pri tom ung a vezmem dopredu planovanu stratu, najskor pri expiracii. Cize kolko je tvoja max. strata pri rolovani aj cely ucet?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

To nie. Poslednú podobnú udalosť som zažil v auguste 2011. Ak by som nerobil hlúposti v júli, tak by to vyzeralo tak, že buď by som zobral stratu v auguste a zmazal z účtu 30% resp. 35% alebo som mohol rolovať do septembra a neskôr v septembri do októbra. Celková strata by bola 10% z účtu. Na rolovanie si nechávam 30% z účtu, ktoré nepoužívam. Ďalšiu rezervu mám mimo brokera vo výške cca 25%. Netreba zabúdať, že stále mi v strate skončí iba jedna strana tzn., že zdroje na rolovanie získavam expiráciou v zisku opačných strán, čo vylepšuje celkový obraz. Pri poklese trhu rastie volatilita a tým aj opčné prémiá. Rolovaním sa dostanem na oveľa vzdialenejšie striky ako boli tie pôvodne vypísané. Dnes by som len veľmi ťažko zatváral pozíciu bez rolovania.
Ak by som však mal jednoznačne zadefinovať max. stratu, tak by som povedal, že 35% je asi ten najhorší scénar s ktorým počítam. Dokážem však vymazať 50% stratu, ale minimálne rok neuvidím ani cent :) Neviem, či ti táto odpoveď stačí.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jasne, chapem.Dakujem. Nevies mi prosim este poradit,alebo niekto iny, kde by som zohnal graf implikovanej volatility na ung napr. za posledny rok? Co som pochopil tak VIX je taky graf na SP500.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Obrázok

Niečo som ti našiel. Ďalšie pohľady si spravíš sám. http://www.ivolatility.com
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal:
Keďže som práve ukončil dva roky zverejňovania reálnych pozícií, tak by sa patrilo napísať krátke zhodnotenie.

Najskôr k samotným obchodom. Za celé dva roky som mal len tri stratové mesiace. Problémových však bolo dokopy päť. Postupne som vylepšoval svoje vstupy a zároveň zlepšoval rolovanie na konci expirácie. V roku 2012 som roloval február, september a november z toho celkovú stratu na účte som vygeneroval len v septembri cca 7%. Celkové zhodnotenie za dva roky 126%. Momentálne sa pohybujem na cca 67% p.a.

Samotné zverejňovanie pozícií nebolo ľahké. Hlavne verejné priznanie si strát isto nie je ľahká vec. Na druhej strane ma to posunulo až k tomu, že som obchodovanie spreadov posunul na svoj full time job.

Pekne Rado. Blahoželám! :)
A ďakujem za úprimnosť. Kvalita fóra sa posúva úplne inde, keď sa prispieva úprimne a otvorene.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Ďakujem. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado presne to som potreboval, dik. Ked sa tak letmo pozries na ten graf, volatilita HV aj IV su na minimach, to znamena ze opcie nie su nejake moc drahe, takze by sa skor vyplatilo kupovat opcie ako ich vypisovat. Ocakaval by som rast volatility a teda rast hodnoty opcii. Aky mas na to nazor?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Implikovaná je pod historickou volatilitou čo v preklade znamená, že trh očakáva veľmi stabilné ceny v blízkej budúcnosti. Opcie sú lacné dokonca ich trh oceňuje manej ako je historický pohyb ceny. Kalendárny spread zarobí, ak narastie volatilita. Skús sa pozrieť na to. Nie je to však moja parketa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Vince »

Mám otázku na všetkých čo obchodujú iron condor alebo vertikálne spready.
Všade sa hovorí, že maximálna možná strata pri iron condor alebo vertikálnom spreade je margin, ktorý nám broker blokuje. Podľa mňa to ale nemusí byť vždy pravda.
Príklad: Povedzme, že SPY sa obchoduje za 150. Vypíšem 5 put opcii na 148 a kúpim 5 opcii na 146. Podľa všetkého by moja maximálna strata mala byť 5 krát 200 mínus inkasované prémium. Uvažujme, že nepoužívam stop loss a trh nesledujem celý deň. Čo ak sa stane, že v priebehu dňa klesne SPY na 142 a dôjde k priradeniu opcii. Budem musieť nakúpiť 500 krát SPY za 146. Za toto by som mal zaplatiť 73000 USD. Keď ale na účte nemám toľko prostriedkov, broker mi môže uzatvoriť ľubovoľné pozície. Povedzme, že by mi tede chvíľu po kúpe 500 ks SPY za 146, uzavrel tieto pozície na cene 142. SPY by som teda predal za 71000 USD. Tým by mi vznikla strata 2000 USD. Večer by som sa vrátil domov k burze a dajme tomu, že by sa medzitým SPY vrátil na 148 (teoreticky môže nastať takýto spike dole hore). Videl by som stratu 2000 USD. Mal by som síce nakúpených 5 put opcii SPY 146, ale tie by stáli približne rovnako ako predtým, než takýto spike nastal. Prerobil by som teda 2000 USD, ale myslel som si, že prerobím maximálne 5x200 mínus inkasované prémium, čiže menej ako 1000 USD.
Čo na to hovoríte?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Pri SPY ti hrozí väčšia strata ako blokovaný margin. Ten je blokovaný hlavne preto, aby si to mohol vôbec obchodovať. Väčšej strate však čelíš až v posledný deň obchodovania. Settlement price na SPY sa určí až po close trhov tzn., že ak by sa cena dostala pod tvoj vypísaný strike, tak sa opcia uplatní a ty musíš nakúpiť za strike cenu. Broker tvoju kúpenú opciu automaticky neuplatní lebo to musíš iba ty. Problém je, ak nemáš dosť prostriedkov na nákup. Ak by si aj musel nakúpiť za strike, tak v pondelok predáš a strata môže byť nižšia ako pôvodne blokovaný margin. (146,148) odporúčam rolovať, ak je cena blízko vypísaného striku a neriskovať.
Do expirácie je to trochu iné. Ak by si sa dostal ITM, tak to neznamená, že budeš hneď priradený. Je ešte nejaký čas do expirácie a ten, kto kupoval chce vyťažiť maximum z aktuálnej situácie. Prémium už má vnútornú hodnotu (je pod strike) a časovú hodnotu. Neznamená, že len čo sa SPY dostane pod vypísaný strike, tak si priradený automaticky! Počas doby do expirácie si krytý kupovanou opciou na striku 146$. Vtedy je tvoja maximálna strata rozdiel medzi strikami a inkasovaným prémiom.
V príklade máš chybu. Musel by si kupovať za 148$ a aj keby nastalo, čo si popísal a trhy by takto reagovali, tak po zapnutí PC by si uplatnil svoju kupovanú opciu na 146$ a SPY za túto cenu predal. V prípade, že by si nemal na účte dosť prostriedkov, tak by to hneď spravil za teba broker. (Nemám s tým reálnu skúsenosť)
Záver je taký, že problém, ktorý popisuješ je problém až v posledný deň obchodovania pred expiráciou, kedy sa musíš rozhodnúť, čo spravíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Rado, ještě mě napadá otázka.
Jak to funguje, když se mi uplatní 1 kontrakt např. na SPY na ceně 150. Ale můj účet bude menší než částka potřebná k nákupu takovéhoto počtu akcií?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Ešte som našťastie taký prípad nemal, ale predpokladám, že z takého dôvodu broker potrebuje poznať majetkové pomery klienta lebo mu ostaneš dlžný 15000$. Opčný kontrakt je neodvolateľný a broker ho musí v tvojom mene vyrovnať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Vince »

Viem, že keď sa cena podkladového aktíva dostane pod strike mojej vypísanej put opcie, neznamená to, že sa opcia automaticky priradí. Ale čo ak sa náhodou predsalen priradí aj počas životnosti... Mám istotu, že broker to automaticky vyrovná priradením mojej kúpenej put opcie? Ide mi o to, aby sa nestalo, že budem brokerovi dlžný niekoľko desiatok tisíc USD, hoci stále budem držať aj kúpené put opcie, ktoré mi ale na nič nebudú...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Kúpené opcie sú ochrana. Počas životnosti ich kedykoľvek uplatníš. Broker za teba nakúpi SPY za cenu 148 a pri jednom kontrakte mu budeš dlžný 14800$. Potom zapneš PC, uplatníš si put opciu so strikom 146 a SPY predáš. Brokerovi následne vrátiš 14600$. Toto však nemusíš dokázať v deň expirácie. SPY sa obchoduje ešte po zatvorení trhov. Teoreticky si ju môže niekto uplatniť a ty už nebudeš mať priestor na uplatnenie kupovanej opcie. Je to teoretický prípad, ale mohol by nastať. Deň predtým by si však s tým už počítal a neverím, že by si trh nesledoval. :) Už by si mal pozíciu rolovanú na ďalší mesiac, aby si bol v pohode bez nervov. Myslím, že by si v takom prípade ešte svoj potenciálny zisk zvýšil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

IB, pokud hrozi vymazani uctu, tak zavira jakekoliv "papiry" od nejnovejsiho data. U opci se mi to jeste nestalo, ale predpokladam ze rovnou proda i koupene opce pokud neni dostatek penez na ucte. Nemusi je vsak prodat vsechny.
Používateľov profilový obrázok
domav
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Pi 04 11, 2011 10:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa domav »

miroslav12 napísal:Rado, ještě mě napadá otázka.
Jak to funguje, když se mi uplatní 1 kontrakt např. na SPY na ceně 150. Ale můj účet bude menší než částka potřebná k nákupu takovéhoto počtu akcií?
Já jsem takový případ již měl. Měl jsem 5 kontraktů na GOOG strike byl 700 $. Byl jsem přiřazený po páteční expiraci. V sobotu nebo v neděli mi na účtě přibylo 500 Ks akcií GOOG za celkem 350.000 $. Jak jsem v pondělí otevřel platformu, tak na mě všechno blikalo a hrozilo že můj účet je nedostatečný. Ihned po otevření trhu jsem akcie odprodal za něco málo přes 701 $. Takže z hrůzy kterou jsem zažíval :!: byl nakonec i slušný zisk. :D . Broker by určitě tyto pozice automaticky pozavíral i bez Tebe.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

domav napísal:Já jsem takový případ již měl. Měl jsem 5 kontraktů na GOOG strike byl 700 $. Byl jsem přiřazený po páteční expiraci. V sobotu nebo v neděli mi na účtě přibylo 500 Ks akcií GOOG za celkem 350.000 $. Jak jsem v pondělí otevřel platformu, tak na mě všechno blikalo a hrozilo že můj účet je nedostatečný. Ihned po otevření trhu jsem akcie odprodal za něco málo přes 701 $. Takže z hrůzy kterou jsem zažíval :!: byl nakonec i slušný zisk. :D . Broker by určitě tyto pozice automaticky pozavíral i bez Tebe.
Ak by Google otvoril na 695$, bola by to hrozna strata. To je vec, ktora ma trochu desi na tych opciach, nakolko neviem presne, ako sa broker zachova a ake mam casove limity na riadenie pozicii pri takomto "pruseri" a ci budem moct byt pri otvoreni burzy online.
Pri 1spreade na SPY idem po zisku 10$, ale ak mi vystroji takuto galibu, strata moze byt tazko nepredvidatelna - aj 500$ na kontrakt.
Pri klasickom tradingu sice tiez riskujem stratu 500$ na kontrakt, ale idem po zisku minimalne 100$ na kontrakt. Cize staci mi 10 nasobne nizsia pozicia a 10 nasobne nizsie riziko pri podobnom potencionalnom zisku.
Ale kedze realne opcie na IB neobchodujem, mozno tam nehrozi az take riziko, ako som si ho tu "teoreticky" vypocital.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

Kecam, uz se mi to stalo, mel jsem akcie BP a vypsane call opce na Covered Call. Jenze u Britskych opci je jiny pocet takze jsem mel opci misto na 100 akcii na 1000. Byl jsem ITM a broker mi zredukoval pocet kontraktu podle vyse uctu aby to vyslo a to den pred poslednim obchodnim dnem, hned jakmile spocital, ze na to nemam. Kdyby cena zase klesla, tak bych mel mene kontraktu. Potom jsem uz resil to same co Domav. :)
Domav to jsi ale musel tech 350000 kryt uctem i s pujckou od brokera ne? Proto mi to redukoval, kdyz jsem na to nemel, do minus mi jit nedovoli.
Používateľov profilový obrázok
domav
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Pi 04 11, 2011 10:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa domav »

To Jogo..samozřejmě, že kdyby trh na GOOG otevřel na 695 tak by to byl průšvih. Stejně jsi na to, když ale vlastníš akcie čehokoliv. V pátek nakoupíš za nějakou cenu a v pondělí je cena úplně jiná. Riziiko je dle mého názoru stejné jak u opcí, tak u akcií. Navíc pokud obchoduješ spready a přeroluješ, tak jsi relativně v klidu. U akciíí nemáš co odrolovat. :(
Používateľov profilový obrázok
domav
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Pi 04 11, 2011 10:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa domav »

ice809 napísal:Domav to jsi ale musel tech 350000 kryt uctem i s pujckou od brokera ne? Proto mi to redukoval, kdyz jsem na to nemel, do minus mi jit nedovoli.
Honzo, myslím, že u brokera půjčka nebyla, aspoň jsem to nijak nezaregistroval. Broker Ti podle mne akcie drží do výše tvého účtu..teoreticky pokud máš na účtě 10.000 $ tak by Ti akcie držel do ztráty 10.000 $..pokud by jsi se k této ztrátě blížil, tak by ti vše uzavšel. Ale to jen teoretizuji, nikdy jsem to nazažil. Naštěstí.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Aj mne sa stal podobný prípad cca pred 2-3 rokmi.
Nebol som v čase expirácie online a vypísaná noha sa mi dostala celkom slušne do ITM. Dostal som od brokera niečo ako predbežný margin call z dôvodu blížiacej sa expirácie. Keďže som nebol online, broker mi automaticky zredukoval počet vypísaných kontraktov cca o 40% (toto sa udialo myslím vo štvrtok večer). V expiračný piatok (stále som bol offline, nevidel som ani len tie mailové výzvy ;-) ) mi zvyšných 60% vypísaných opcií skončilo ITM. Keď som sa konečne cez víkend dostal k účtu a mailom, na účte som mal nakúpených toľko akcií, že moje voľné prostriedky na účte stačili len cca na 1/3 potrebného marginu. Napriek tomu som mal v pondelok dosť času na pohodlný odpredaj akcií. Výsledkom tejto expirácie bola síce strata, ale nebolo to ani polovica teoretickej maximálne straty (t.j. rozdielu medzi vypísaným a kúpeným strikom).
Myslím, že tieto hraničné negatívne scenáre sa v súvislosti s opciami dosť výrazne preceňujú. Veď práve opcie sú ten najvhodnejší nástroj, akým sa dá manažovať riziko.
V spomínanom prípade to bol len dôsledok mojích vlastných hrubých chýb.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

No a na konec k dotazu od Vinceho, tomuto predcasnemu prirazeni se vyhnes obchodovanim jineho podkladu jako MNX, nebo RUT coz je evropsky typ a k vyporadani posledni den dochazi v hotovosti. Takze se o nic nemusis starat a prirazen nebudes.
Tedy kdyz cena pujde i za prodanou opci tak nemusis nic zavirat, protoze ztrata uz je tak jako tak, ovsem trhy se klidne muzou vratit zpet. Pokud se tedy nemylim. :)
Naposledy upravil/-a ice809 v Po 22 04, 2013 1:42 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
domav
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Pi 04 11, 2011 10:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa domav »

MinoDemovic napísal:Myslím, že tieto hraničné negatívne scenáre sa v súvislosti s opciami dosť výrazne preceňujú. Veď práve opcie sú ten najvhodnejší nástroj, akým sa dá manažovať riziko.
V spomínanom prípade to bol len dôsledok mojích vlastných hrubých chýb.
Přesně tak, je to jen o tom, že člověk není v době kdy má být online na účtě, nebo je to chyba a neschopnot si to nějak odmenežovat.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa ice809 »

:) Tesi me , ze snad kazdy z diskutujicich zde udelal nejakou chybu :) ne proto, ze bych byl skodoliby, ale ze v tom nejsem uplne sam :) Na trzich se trosku sebevedomi hodi :) .
Rad vzpominam jak jsem cetl a resil "proc dva ucty" a hned u prvnich spreadu sem si sam sobe odprodal koupene opce. Bylo to tim, ze jsem nevenoval 100% pozornost co uz drzim. Dnes si snad vsechny obchody pamatuji a pred odeslanim prikazu jeste jedou kontroluji. Jogovi se to v demu take podarilo :P.
Naposledy upravil/-a ice809 v Po 22 04, 2013 1:54 pm, upravené celkom 3 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

domav napísal: Přesně tak, je to jen o tom, že člověk není v době kdy má být online na účtě, nebo je to chyba a neschopnot si to nějak odmenežovat.
Suhlas. Ak vypisujem spready na piatich roznych strikoch, dostatocne od seba vzdialenych a den pred expiraciou zbytocne "neriskujem" priradenie, tak by sa ziadna fatalna udalost pre ucet nemala stat.
Diky za realne skusenosti s takymito priradeniami, o ktore ste sa tu s nami podelili.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Super, koľko obchodníkov sa tu zišlo. Neskôr budete mať dilemu ako ja, či ešte ostať v robote. Nie, že ma označíte za dôvod! Nechcem mať problémy. :D Žiadne prípadné straty nerefundujem! :mrgreen:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Rovnakú dilemu som riešil asi pred pol rokom, a napriek tomu, že ešte stále chodím do zamestnania, som ju vyriešil.
Pre a proti bolo viacero faktorov, napr:
- práca ma baví, je blízko pri mieste bydliska, voľná pracovná doba, ...
- prílišné časové vyťaženie (stále menej ľudí na stále viac a komplikovanejších projektov); strata dôvery k svojmu nadriadenému; príjem z hlavného zamestnania už nie je môj hlavný príjem; začal som sa viac venovať môjmu dlhoročnému hobby, z ktorého si postupne robím ďaľší príjem; ...
Dnes chodím do práce s pocitom, že v prípade prílišného nepríjemného tlaku sa môžem otočiť na opätku a bez väčších problémov ju hodiť za hlavu.
Cítim sa omnoho slobodnejší ... udržiavam si čistejší pracovný stôl ... a nenechávam si v šuflíkoch príliš veľké zásoby ;-)
Používateľov profilový obrázok
domav
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Pi 04 11, 2011 10:20 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa domav »

Rado napísal:Super, koľko obchodníkov sa tu zišlo. Neskôr budete mať dilemu ako ja, či ešte ostať v robote. Nie, že ma označíte za dôvod! Nechcem mať problémy. :D Žiadne prípadné straty nerefundujem! :mrgreen:
Rado, řešil jsem to již cca 2 roky nazpět, ale nějak si netroufám, mám obavu, že se něco může poser.. a budu na tom nedobře.
Raději jsem zvolil to, že budu nadále v pracovním procesu a tímto si přividělám, dovolená 8) , auto atd..a hlavně to beru jako penzijní připojištění :D .
Snad jednopu dospěju k rozhodnutí že to udělám jako Ty. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Keď ťa nase… :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"