Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa erinaceous »

Prajem Vam pekny vecer damy a pani,

vidim, ze to tu v podslednej dobe nezije a nesrsi aktivitou az tak ako predtym, preto som sa rozhodol prispiet /aj ked len otazkou/ a pripadne to trosku rozhybat.

Nieco o mne:
Studujem na VS, aktualne mam cosi vyse dvadsat rokov, poslednych par rokov nepretrzite pracujem a o par rokov (snad o 2,5) VS skoncim, a rad by som si sporil, napr. na pripadny zaciatok podnikania alebo vlastny byt (od cca 55k). Dakej brutalnej hypoteke na tazke desattisice a desiatky rokov splacania sa chcem vyhnut, rad by som mal do tridsiatky vlastny byt splateny.

Iny ciel pravdepodobne mat nebudem, nakolko cokolvek ostatne je do znacnej miery neproduktivne /mozno s vynimkou vzdelania a par dalsich veci - tie su vsak, predpokladam, radovo lacnejsie ako nehnutelnosti/.

Aktualne mam priamo k dispozicii cca 2k eur na beznom ucte, o ktorych osude som sa zatial nevedel rozhodnut.

Doteraz som sa riadil tym, ze som daval vsetko do najvyhodnejsich terminakov:
Istu dobu to boli 4% pa na 3 roky v ZUNO
nasledne tusim 3,4% pa na 1 rok v ZUNO
a potom 3,1% pa v mbank

Nakolko mi mesacne ostava cca plus/minus 400 EUR, rad by som sa poradil, co s nimi. /plus sa blizi termin splatnosti niektorych terminakov, takze niektore mesiace budem disponovat povedzme s 1000 EURami disponibilneho prijmu/

Najvyhodnejsie co sa tyka 100% bezpecnych investicii aktualne vyzera group vklad financnej hitparady v privat banke - 3,6% pa na 18 mesiacov, pricom poplatky za pripadny predcasny vyber su uroky za 105 dni, co by nemal byt problem dodrzat, kedze nepredpokladam, ze budem peniaze potrebovat okamzite /a ak ano, stale tu mam dalsie terminaky a stabilny cashflow z prace/.

Rozmyslal som aj nad podielovymi fondami a podobnymi vecami, zial napriek mojej snahe nemam cas sa dostatocne venovat studiu, aj ked je to mozno kontraproduktivne. No povedal som si, ze je aktualne asi dolezitejsie sa vzdelavat, naberat nielen pracovne, ale aj ine skusenosti a takto si zvysovat hodnotu na trhu prace, pricom snad ten cas na studium sa najde aj v buducnosti /po skole/.

Predpokladam, ze mi kvoli danemu kratkodobemu /do 5 rokov/ horizontu pravdepodobne neodporucite nic ine, nez prave spominane terminaky, pripadne podielove fondy alebo investicie do vzdelania neodporucite, ale clovek sa uci cely zivot a mozno ma niecim velmi zaujimavym inspirujete.

A keby nahodou ani to nevyslo, aspon budem mat dobry pocit, ze to tu opat trosku ozije :)

Vopred Vam dakujem za odpoved a prajem Vam prijemny vecer.

PS: ak je nieco neprehladne, ospravedlnujem sa, pisal som to cca na tri razy a na malom notebooku, ale gro veci je snad prehladne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Predpokladam, ze mi kvoli danemu kratkodobemu /do 5 rokov/ horizontu pravdepodobne neodporucite nic ine, nez prave spominane terminaky
presne tak. Podielové fondy na 5 rokov by mali význam len peňažné. Ale tie nie sú atraktívne ak sú nízke medzibankové úrokové sadzby. Teraz je práve doba, keď sú medzibank sadzby nízke, ale banky samotné lákajú ľudí na vklady, aby zvýšili podiel depozít. Čiže vklady sa vyplatia viac.

Dlhopisové fondy sa vyplatia skôr ako krátkodobá špekulácia (ak je to správne obdobie) alebo ako zložka v celkovom portfóliu.
Akciové tak na krátko nemajú význam.

Jediné čo by sa dalo, je nejakú malú časť z usporených peňazí dať na niečo aktívnejšie a zaúčať sa s týmito peniazmi. Skús len tak pre skúsenosť otvoriť malé sporenie do fondov. Ale si otvor účet u brokera (brokerjet alebo fio) a kúp si jednu nejakú jednoduchšiu akciu. Na štúdijné účely.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal: Skús len tak pre skúsenosť otvoriť malé sporenie do fondov. Ale si otvor účet u brokera (brokerjet alebo fio) a kúp si jednu nejakú jednoduchšiu akciu. Na štúdijné účely.
Náklady + nevedomosť. Na 100% prerobíš.
Filip asi myslí ETF, ale aj tak by som ti to neradil.
Na študijné účely je web a na pokusy demoverzie s virtuálnymi peniazmi.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa filip glasa »

je jedno kedy tie prvé peniaze prerobí. čím skôr, tým lepšie. Demo ho od toho nezachráni.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa lukas-svk »

No jo demoverzie a virtualne peniaze. Len blbe je ze najdrahsi je aj tak cas.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nechem Ti do toho kecat, ale ak si student, uzivaj si studentskeho zivota. Cez prazdniny sa zober s partiou na brigadu do zahranicia, kde si zarobis na dalsie studium.
Myslim, ze praca pocas studia Ta zbytocne zatazuje, ak nestudujes extrerne. Studentsky zivot sa rychlo skonci a potom budes pracovat dost az do dochodku.
Ak je skola prilis lahka, venuj sa studovaniu burzy, alebo inych veci, ktore Ta bavia.

Uspory si rozdel tak, aby si do burzy vlozil tak max. 20% tvojich uspor. Na zaciatku je velka sanca, ze prerobis, nech Ta to neohrozi. Nezabudni, ze burza je o oholeni oveciek, ktorou na zaciatku budes.
Na terminaku mas peniaze bez namahy. Do podielovych fondov nechod, alebo len do penaznych, ako pisal Filip. Ak by sa Ti nejaky podielovy fond pacil, nastuduj si alternativu ETFka a porovnaj si poplatky, ktore beru za spravu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:je jedno kedy tie prvé peniaze prerobí. čím skôr, tým lepšie. Demo ho od toho nezachráni.
S tým nesúhlasím. Do každého biznisu treba ísť s vedomím, že chcem zarobiť. A musím vedieť ako. Musím sa to naučiť.
Ak mal doteraz predstavu, že mu niekto vie zhodnotiť peniaze lepšie ako na termíňaku a my sme povedali, že to nikto bez rizika nevie, tak ho nemôžeme nahovárať , že on - totálny amatér má na burze väčšiu šancu. Nemá. Z kapitálom 1500 € a horizontom 5 rokov sa mu bez vnútorného nadšenia a túžby učiť sa neoplatí ísť do ničoho.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa erinaceous »

Dakujem za nazory, celkovy kapital je samozrejme vyssi, 2k su len to, co som zatial neposlal na terminaky. Ale ako hovorim, pokial by bolo daco zaujimave a nadejne, nemam problem zacat okrem kazdomesacneho prebytku investovat aj prostriedky z terminovanych uctov, ktore budu priebezne koncit.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Rado »

Zaujímavé a nádejné - toho je, ale najväčšia neznáma si ty. Ako sa zachováš, keď zainvestuješ a 50% bude o mesiac fuč alebo budeš mať o 50% viac? Ideš ako ovečka medzi vlkov, tak by bolo dobré niečo si o tom naštudovať a nájsť niečo, čo bude vyhovovať tvojej povahe. Ja som sa pri investovaní nudil, ale zasa daytrading nie je nič pre mňa. Neviem odhadnúť kam sa trh pohne a obdivujem všetkých z tohto fóra, ktorí to dokážu. Na druhej strane mi celkom ide odhadnúť kam sa trh nedostane. Niečo podobné budeš musieť nájsť aj ty. Každý si tým prešiel, takže nebudeš prvý ani posledný. Držím ti palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Biosko »

Rado ked vies kam sa trh nedostane, staci len otocit a vies kam sa trh dostane, nie? :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Rado »

Nie, nie je to to isté. Napr. včera som si myslel, že budú indexy klesať a oni rástli. Dnes som mal opačný pocit a znova som sa netrafil. Fungujem ako opačný indikátor. :D Na druhej strane, keď nastavím hranicu na mesačnej báze, tak maximálne hodnoty na rast resp. pokles celkom trafím. To mi príde ako jednoduchšie. Aj keď tento mesiac som dosť natesno.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Zuzanaaa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 18 12, 2012 7:41 pm

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Zuzanaaa »

Mám dobrý nápad, nejde o pravidelné sporenie ale čo tak previesť nasporené peniažky do produktu Invest profit od UNIQA poisťovni, pri 5 ročnom vklade garantovaný úrok 3,75, chová sa to ako poistenie čo znamená zdanenie na konci, teda raz za 5 rokov a nie ako pri termiňáku každý rok, nespadá do BSM, na financie nemôže siahnuť exekútor, treba skúsiť
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslim Zuzanka, ze by si si mala najprv nastudovat poplatky toho produktu co ponukas
http://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Prec ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

a to s tym exekutorom je celkom rozsireny urban myth. Siahnut na to moze, len sa im do toho nechce, lebo je to vascsinou pohladavka splatna za vela vela rokov.
antibankar
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut 21 08, 2012 12:19 pm

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa antibankar »

uniqua ide do mínusu? to je len dobre :)
matrixbanka.wbl.sk - poistenie investovanie
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa Biosko »

Zuzanaaa napísal:Mám dobrý nápad, nejde o pravidelné sporenie ale čo tak previesť nasporené peniažky do produktu Invest profit od UNIQA poisťovni, pri 5 ročnom vklade garantovaný úrok 3,75, chová sa to ako poistenie čo znamená zdanenie na konci, teda raz za 5 rokov a nie ako pri termiňáku každý rok, nespadá do BSM, na financie nemôže siahnuť exekútor, treba skúsiť
To je pre mna ako tradera zly napad respektive inaksie povedane: MAALO.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa erinaceous »

Ahojte,
dovolujem si ozivit toto vlakno.
V sucasnosti su uroky na terminakoch este horsie ako donedavna (aktualne cca 2,6 - 2,8% pri 24/36M viazanosti), z toho dovodu som istu cast vlozil do 1.RF v IAD, pricom som sa vyhol 3% vstupnemu poplatku a platil som len 0,5%. Jednou z vyhod mi prisli vyssie vynosy (aj ked samozrejme historicke vynosy nie su zarukou buducich vynosov), plus zlozene urocenie pri kazdomesacnom preceneni a platba dane zrazkou az pri predaji podielu - preto mi pri 5 rocnom horizonte prisiel celkom sympaticky tento fond, aj ked riziko je tam vyssie.
Taktiez som rozmyslal nad strednodobymi dlhopismi, vynosnosti su taktiez zaujimavejsie. Napriklad mi ako SPAM prisla ponuka na dlhopisy Fenix, splatnost 2/17, 7,5% p.a. Samozrejme, forma prezentacie SPAMom nevyzera zrovna doveryhodne, len som rozmyslal, ze by mozno daco podobne mohlo byt zaujimave. Taktiez je pravdou, ze neviem odhadnut mieru rizika a podobne.

Co myslite?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa filip glasa »

plus zlozene urocenie pri kazdomesacnom preceneni
hm, to je myslim zle pochopene. Na tych 5 rokov budes mat urcity vynos p.a. A je jedno ako a kedy kto precenoval majetok vo fonde, alebo pripisoval uroky. zadas umu na zaciatku, sumu na konci a spocitas vynos p.a. CO je medzitym je v tomto pripade jedno.
dlhopisy Fenix, splatnost 2/17, 7,5% p.a.
To je myslim blbost uz z podstaty.

O ake velke peniaze islo? Ak o tisicky eur, tak radsej skus dlhopisy J&T FG, alebo Penta projekty (aktualne Florentinum). Ak ide o desattisice eur, tak skus dlhopisy normalnych velych nadnarodnych firiem na dlhopisovom trhu v segmente high yield.

Ale rozhodne ani jednu moznost (realitny fond ani dlhopisy) neporovnavaj s vkladom v banke, kde mas uplne ine riziko. Toto uz stavias pomerne spekulativne portfolio na to ze ide o cca 5 rokov.
Keby si kupil dlhopisy najsilnejsich a najzdravsich firiem na svete, tak tam mas vynos este nizsi ako na terminaku v banke. Asi tolko k riziku.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa erinaceous »

Radovo by slo asi o +- 500 EUR mesacne s tym, ze v lete 2014 skonci zopar terminakov v celkovej hodnote cca 12k EUR.

J&T FG som si pozeral cca pred mesiacom, vyzerali relativne zaujimavo, tak skusim porozmyslat :)

Dakujem za odpoved.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ked budes pozerat tie dlhopisy, tak zakladne zasady:

1. vzdy kupuj viac emitentov (za dlhopisy rusi len emitent a nie stat ako pri terminakoch) a nie len 1-2
2. vyhni sa tym najmenej vyhodnym (JOJ Media House, Arca Slovakia, ESIN group, ...)
3. ak ta suma prevysi 15-20 000 eur, tak sa zacni obzerat po normalnych dlhopisoch od velkych firiem, pretoze na realnom trhu dostanes vzdy lepsi pomer vynos/riziko ako pri emisiach ktore sa predavaju v ramci jednej ceskoslovenskej skupiny (matka-holding emisiu zastresuje, dcera-podnik je emitent a druha dcera -banka ich predava).

No a hlavne ak si prepol z terminakov do takto riskantnych veci ako je realitny fond, high yield bondy od malych firiem, tak sa obzeraj aj po akciach, retail fondoch s kvant nadychom a podobne.
Hodit vsetky prachy do dlhopisov cesko-slovenskych holdingov nebude najlepsi napad (vynos/riziko nie je uplne najlepsi).
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Pravidelne sporenie na cca 5 rokov

Príspevok od používateľa erinaceous »

Skvele, dakujem, porozhliadnem sa a uvidim, co ma zaujme :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"