Splatit hypoteku predcasne, alebo investovat?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Splatit hypoteku predcasne, alebo investovat?

Príspevok od používateľa mozok »

Zdravim,

viem ze dokonala investicia neexistuje, ale aj tak by som potreboval poradit, ako co najlepsie spravovat svoje financie.
KZP mam uz otvorene (asi to bola chyba) a platim cca 70 € mesacne. Taktiez mam otvorene stavebne sporenie, kde pravidelne vkladam 660 eur rocne.

Zacal som zit vo Svajciarsku, kedze som tu dostal pracu a peniaze sa nejak nahromadili na ucte, no neviem co s nimi (aj ked volne financie idem pouzit na vyplatenie casti hypoteky, ale nahromadia sa znovu)

Akou cestou sa vybrat, co sa tyka kratkodobeho a popripade aj dlhodobeho investovania? Ktory produkt si vybrat?

Dakujem za rady.

Peter
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri investicii

Príspevok od používateľa filip glasa »

Lepsie ako ich drzat na ucte je vyplatit tu hypoteku (ak sa da bez pokuty).
Lebo banka ti na vklade neda take dobre uroky, ako mas na hypoteke.

Su moznosti ako peniaze zhodnotit aj vyssie ako je urok na hypoteke, ale tam je aj nejaky risk. Aky mas urok na hypoteke? A kde mas tie peniaze ulozene teraz?
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: Splatit hypoteku predcasne, alebo investovat?

Príspevok od používateľa mozok »

Bez pokuty to pojde, ponukli mi mimoriadny vklad bez poplatku.
Urok mam myslim 2.59 s 3-rocnou fixaciou.

Peniaze som si previedol vcera zo svajciarskej banky, do banky slovenskej. Cize su ulozene na beznom ucte momentalne.
Riziku sa nebranim :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Splatit hypoteku predcasne, alebo investovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak z bezneho uctu daj peniaze zatial na sporiaci, alebo kratky terminovany ucet, ktory da aspon malicky urok. Na beznom nemas ziadny.
Do doby nez si rozmyslis co s tymi peniazmi je vzdy lepsie ich mat na sporiacom alebo kratkom terminovanom ucte, nech nabieha aspon maly urok.

Urok je 2,59 - to bude hypoteka pre mladych nie? Potom sa asi neoplati predcasne splacat.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Splatit hypoteku predcasne, alebo investovat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mozok uz pisal o predcasnom vyplateni v inom vlakne. Ano je to HUM. 2,59 HUM, znamena, ze zaklad ma 5,59, co je dnes dost vela. Takze po uplynuti statneho prispevku = po piatich rokoch, sa mu tu hypoteku drzat zrejme neoplati (.. ale zasa nevieme aku mu ponuknu sadzbu pri refixacii). Dat peniaze na terminak sa mu oplati iba vtedy ak mu nejaky terminak prinesie za tie dva roky viac ako je tych 2,59 rocne. Ale ten zisk bude taky maly, ze pochybujem, ze sa mu tato "arbitraz" v porovnani s nutnymi papierovackami oplati.

mozok, vseobecne na tvoju otazku: mal by si zacat diverzifikovat. Peniaze sa ti tvoria z prijmu, co je dobre. Pravidelne mesacne ulozky maju na zaciatku svoje caro. Oproti situacii ked niekam supnes jednorazovo velku sumu podstupujes nizsie riziko. Na tvojom mieste by som si na zaciatku otvoril nejaky sporiaci ucet a sporenie do podielovych fondov... to su tie najjednoduchsie veci. Ked zistis ako to funguje, mozno si najdes vo Schweizi ako dalsiu vec nejaky sporiaci plan do ETF; neskor si vytvoris portfolio ci uz z podielovych fondov alebo ETF a ked sa dostanes nad nejaku uroven uspor, tak cast mozno presunies do aktivnej spravy nejakeho OCP alebo hedge fondu .. ked sa nam tu teraz tak rozmohli :) Jednoducho mal by si postupne vyuzivat vsetky trochu rozumne sposoby ulozenia/zhodnocovania penazi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"