zrušiť KŽP?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
GeorgeStobbart
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:21 pm

zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa GeorgeStobbart »

Dobry den,
od roku 2004 mam uzatvorene kapitalove zivotne poistenie Amslico (blogy p. Cmoreja som cital, su poucne) s TUM 3,5%. Vo financnom zhodnoteni mi pisu, ze zhodnotili 4,0% (predpokladam na zaklade zisku spolocnosti). Rusit ci nerusit poistku? Suma poistenia 9958 € (300.000 SKK) pre pripad smrti a dozitia+pripoistenie. Platba stvrtrocne 61 € (5 mesiacov dozadu som platil 82 €, zrusil som vsak zbytocne pripoistenia).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: KŽP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a na ako dlho to mas ? Ja osobne som mal v podstate taku istu poistku ako pises a zrusil som ju. Ak si realtivne zdravy, tz. poistia ta aj inde, tak by som ju zrusil.
GeorgeStobbart
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:21 pm

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa GeorgeStobbart »

do 2046. Zdravy som, doteraz som nebol hospitalizovany v nemocnici, nic zlomene, nefajcim, nepijem, sportujem... idealny pre poistovacie spolocnosti :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

predpokladam, ze do 65, klasika :) no, ja by som to zrusil a ak chces byt poisteny, uzatvoril by som si rizikovku. Ak ak chces sporit nejake male ciastky, tak podielove fondy na priamo. Som k dispozicii :wink:
GeorgeStobbart
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:21 pm

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa GeorgeStobbart »

poslal som ti SS
Juraj6
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 10 09, 2013 6:45 pm

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa Juraj6 »

Ale pozor, pri fondoch nemáš žiadnu garanciu, pri KŽP je garantovaná suma. Možno len skúsiť inak nastaviť ŽP, pri kombinácii dvoch taríf je vyšší garantovaný výnos ako máš v pôvodnom KŽP.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pri akej kombinacii dvoch tarif ? S KZP sa presporis akurat tak k chudobe
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa incognito »

Ano, ano, presne tak, pri KŽP mas GARANCIU! Ale coho? :D akurat tak straty... ved si to len spocitaj - 61 x 4 x 42 = 10248, takze da do toho viac ako z toho dostane. A to sa nebavme, ze tam este nie je zaratana ani strata (neinkasovaneho) uroku, ani inflacia... takze akakolvek kombinacia akychkolvek tarif je na 2 (slovom dve) veci. Tym co robia KZP by som ruky lamal...
david2366
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 24 01, 2013 12:36 pm
Has thanked: 3 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa david2366 »

Dobry den,
od roku 2000 mam uzatvorene kapitalove zivotne poistenie Amslico s TUM 5% do 2020. Vo financnom zhodnoteni mi pisu, ze zhodnotili 5,17% . Rusit ci nerusit poistku? Suma poistenia 30800 € pre pripad smrti a dozitia. Platba rocne 1400 € , co mi dost, ale zas priebezne taku sumu neodlozim nabok (pominam).
makler mi hovori, ab som si tuto nechal a zalozil si nove poistenie s TUM 2,5% na najnizsiu moznu sumu. ktore mi bude potom pokracovat ked mi skonci toto povodne (ze navysime sumy potom). aky mate na to nazor? povodnu nechat ci nie? novu otvorit ci nie?
btw. to zhondocuje sa vlastne aka cast z tych 1400 eur co tam platim?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poradca sa asi udrel hlavickou o nejaky tram, ze ti radi take somariny. Ziadnu novu zmluvu neuzatvaraj. Este ze ti neodporuca zrusit tu povodnu, tym je mu ciastocne odpustene. Ak ju vladzes platit, tak si ju urcite nechaj. 2020 je uz za rohom a dovtedy mas garantovane zhodnotenie zrejme nieco nad 3 %, co je velmi slusne. Kolko presne z tych 1400 Eur sa ti zhodnocuje, to sa zial nedozvies, lebo KZP ma zial netransparentnost priamo v "DNA". Poistna zlozka (poistenie smrti) sa od sporiacej neda oddelit.

Ak si schopny odkladat nieco navyse, tak spor do fondov a nie do poistiek. A do KZP uz vobec nie. 2,5 % TUM znamena realne zhodnotenie okolo 1 % a to je hlboko pod inflaciou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

david2366 napísal:Dobry den,
od roku 2000 mam uzatvorene kapitalove zivotne poistenie Amslico s TUM 5% do 2020. Makler mi hovori, ab som si tuto nechal a zalozil si nove poistenie s TUM 2,5% na najnizsiu moznu sumu. ktore mi bude potom pokracovat ked mi skonci toto povodne (ze navysime sumy potom). aky mate na to nazor?
NBS znížila TUM od jan 2014 na max. 1,8%, čo makléri využívajú, aby nahovorili klientov na nové poistky za starú sadzbu 2,5%. Keď však TUM 2,5% znamená reálne cca 1%, tak sa to jednoducho neoplatí.
Maklér vie čo robí. Z novej poistky zaplatíš províziu cca 2 x 1400€ sprostredkovatelovi..z čoho on zhrabne cca 50%.
Takže pravda je taká, že ty zhruba 2 roky platíš tú províziu a potom začne zarábať poisťovňa. Ty si až tretí v poradí..

Poistku za TUM 5% by som platil až do 2020 Na novú by ma už nik nenahovoril. Sporiť v poisťovni je druhá najväčšia volovina akú som kedy videl. Prvá najväčšia je investovať cez IŽP. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa incognito »

JUGGLER, vypocet poplatkov v IZP/KZP je trochu zlozitejsi ako to, ze prve dve platby idu na proviziu... samozrejme, vela zalezi od zmluvy, ale keby si si vypocital poplatok zaplateny na rovnake obdobie (20-30-40) rokov pri investovani do fondov, tak sa tiez dostanes k cislu okolo 2 rocnych platieb. Ono to nie je uplne take cierne ako sa to casto vykresluje, aj ked rozdiely medzi zmluvami su obrovske... tym som nechcel povedat, ze sporenie cez poistenie je super, len sa to trochu spopularizovalo nadavat na to... na zaklade opravnenych skusenosti :D investovat priamo do fondov ma vela vyhod, hlavnou z nich je mensi pocet poplatkov a flexibilita.

Medzi nami, TUM 2,5% znamena realne 1% len v najlepsich zmluvach, obvykle mi to vychadza na 0,1-0,5%

To KZP nerus a ked chces lepsie krytie, dnes su v mode rizikovky ;) lacne, flexibilne, s moznostami zliav...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

rokov pri investovani do fondov, tak sa tiez dostanes k cislu okolo 2 rocnych platieb.
až na to, že pri fondoch môžem ten poplatok platiť priebežne a nie dopredu naraz na 40 rokov. A keď prestanem sporiť do fondov, tak som zaplatil len za tie platby, ktoré odišli doteraz. A nie hneď na začiatku nenávratný poplatok predplatený na dobu 30-40 rokov dopredu s tým, že ak poistku zruším, tak poplatok späť nedostanem.

Okrem toho, priebežne platený poplatok (je jedno kde sporím - kľudne aj na burze do ETF a akcií a nie len do fondov) je z hľadiska celkového výnosu výhodnejší ako poplatok zaplatený na začiatku.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa incognito »

Toto nepopieram :D len tvrdim, ze tema je trosku sirsia ako "2 rocne platby"...

Ano, priebezny poplatok je vyhodnejsi, akurat sa z neho tazsie zije... osobne som jeho zastancom, len si treba uvedomit, ze kazda minca ma dve strany... mat nieco predplatene na 30-40 rokov je nezmysel, o tom niet pochyb. Lenze ak tam ma ist priebezny poplatok, malo by tam ist cele portfolio cloveka, pripadne ina forma "odmeny". To je vsak na dlho...

Pisal som to aj preto, ze napr. v Cechach bola "evolucia" taka, ze sa vytvorila krizova vyprava proti IZP a preslo sa na podielove fondy... s predplatenym poplatkom na 20-30-40 rokov... takze sporenie do fondov nemusi byt apriori lepsie ako IZP.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

incognito napísal:Toto nepopieram :D len tvrdim, ze tema je trosku sirsia ako "2 rocne platby"....
Je širšia. Ale prečo to nikdo nepovie klientovi dopredu? Prečo banky majú povinné RPMN a poisťovne sú totálne netransparentné?
incognito napísal:Pisal som to aj preto, ze napr. v Cechach bola "evolucia" taka, ze sa vytvorila krizova vyprava proti IZP a preslo sa na podielove fondy... s predplatenym poplatkom na 20-30-40 rokov... takze sporenie do fondov nemusi byt apriori lepsie ako IZP.
IZP je apriori najhoršia alternatíva. Najnákladnejšia. A krížová výprava už prebieha aj u nás. Rušia sa IŽP a ľudom vysvetlujú, že poistovať sa treba v poisťovniach a investovať môžu cez fondy. To, že si sprostredkovatelia pýtajú províziu dopredu, to je vec klienta, či s tým súhlasí ... alebo vstúpi do fondov cez niekoho iného. Ale aspoň ten človek vie dopredu čo ho to bude stáť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa incognito »

JUGGLER, to co a ako robia poistovne viem ja tazko ovplyvnit, mnohe z nich uz dnes maju poplatky jasne napisane v zmluve, celkom transparetne... na druhej strane, vedia ludia co tie poplatky znamenaju? Nie, nevedia, presne tak ako nerozumeju RPMN... pokial nebolo IZP robene ako sporenie, preco by som mal ohlasovat (napr. moju) marzu? Robi to pekar? Lekar? Pri sporeni je to nieco ine, tam suhlasim s tym, ze by to malo byt jasne zname...

Ze sa dnes rusia IZP? Ano, pravda... a aj take, ktore by sa uz nemali, pretoze by bolo vyhodnejsie, keby neboli zrusene... takych nie je sice vela, zopar sa vsak ich najde.
A ani pri fondoch to nie je casto ovela transparetnejsie... kolkokrat som nasiel cloveka, ktory si zaplatil poplatok na 30-40 rokov vopred a nevedel o tom... dva roky si platil len poplatok, bez toho aby o tom vedel, presne ako pri IZP. Podla mna si podvodnici a podobna sebranka vzdy najdu sposob a cestu ako klienta ozbijat. Aj cez IZP/KZP, aj cez fondy... pri fondoch to mozno maju tazsie, moznosti si vsak vzdy najdu...
david2366
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 24 01, 2013 12:36 pm
Has thanked: 3 times

Re: zrušiť KŽP?

Príspevok od používateľa david2366 »

sakra a ja som si cely čas myslel že TUM je cca. zhodnotenie vkladu. dakujem za vysvetlenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"