Investovanie pre dieta

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa ice809 »

S&P500 by se podle grafu vyse daly koupit 2x. Poprve 2003 a podruhe 2009.
2003 mam xx nakoupeno za 95$ a prodavam 2008 za 130$
no a behem te doby sporim 5 let 20EUR mesicne. Tak muzu 2009 nakoupit za 1200EUR + tech XX co jsem prodal 2008. 2009 nakoupim zase za 90$, nebo az za 100$ a pak muzu jeste 2010 trosku za 105$ prikoupit cca 220Eur co mam nasetreno za rok. No a do ted zase setrit a mit momentalne 600Eur v hotovosti.

A ted jen najit pres koho to koupit. Protoze IB bude chtit 10$/M. Pokud by se daly takhle dlouho drzet CFD na SP500 tak by to bylo jen za spread pri nakupu a prodeji.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

filip glasa napísal:Doporucujem aby sa tym riadil kazdy a nevrhol na hned na kazdu blbost co si precita na internete.
S tým súhlasím.

Ice to až také jednoduché nie je. Kupovať, keď čítaš, že možno nastane zmena systému a každý okolo teba predáva nie je práve jednoduché. Treba na to disciplínu. Tilburov príklad je prijatelnejší. Možno by som vynechal ten predaj lebo neviem čo by to spravilo na poplatkoch. Ako pomôcka by sa to dalo použiť aj pri nákupe podielov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa ice809 »

No tak o tom to cele tady je ne? Ze se bavime kdy a co nakoupit/prodat. Pri takovem propadu a nizkych cenach bych jeste kapital zapakoval 1:2.
No a o tech poplatcich to cele je. Pokud by byl nejaky fond v bance bez poplatku tak by se dal sledovat ten.

A k tem zpravam o zmene systemu jsem si to vylozil tak, ze pokud system krachne tak k cemu budou zkrachovale papiry :) Cela burza je preci riziko. A pri pravidelnem nakupovani nemam jistotu, ze v 18-ti letech ditete budu mit to co jsem tam vlozil.

/Kdo ma malo penez musi spekulovat, kdo ma trochu penez nesmi spekulovat a kdo ma hodne penez muze spekulovat./ :)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa slimak »

Mas skusenosti so stavebnym a fondami. Co ti dalo viac? Na stavebne na dieta aby to malo plny efekt je treba sporit 48 eur na buduci rok o dost viac neviem mozno 73 mesacne. Ak to nezrusia a spravis zmluvu do5000 eur na 6 rokov, idealne najdi si taky vstup ked to bude bez vstupneho poplatku. Vlastne ak to nedaju terajsich mesiacoch ked maju malo zmluv,lebo ked som ja pripisoval, som to nani nevedel,ale dali to koncom septembra(dozvedel som sa to v diskusii v etrende, teda chod sa opytat ci nieco neplanuju aj tento rok). Ale keby bolo 5000 zmluva bez poplatku(poplatok za zmluvu,detom robili aj akcie) a tohto roku das 580 na dalsie cez 800,ale pochybujem ze budes mat viac nasporene za 6 rokov indeako na stavebnom sporeni.

Podla mna na 6 rokov ak to budu dotovat budes mat v cistom viac ako 4%.

Ja sporim detom do 2009 na stavebnom. platil som poplatok. Dnes by som do toho siel len bez poplatku,ale ja nemam ziadne poistky a dvom detom som dal zmluvy na 15 000(poplatok dva krat 150) - ale kvoli tomu, ze ked umrem, im sporitelna dospori tu polovicu(preto som dal zbytocne vysoku CS) - teda nahrada poistky. Do 7 500 ,ale u chalana to uz o rok o dva prestane mat vyznam lebo bude mat nasporene cez 6 000.

Posledna poznamka, detom by som tie peniaze nikdy nedal na cestovanie - myslim svojim detom(so mnou ako rodicom sa na cestuju dost, ja chcem cestovat aj teraz aj neskor,ja si zarobim a ja cestujem beriem ohlad na moznosti a rodinu). Sporim ich na ich mena, ale su to moje peniaze. Na vzdelanie OK, ale mi to budu vracat, mozno nie neviem kolko ja budem mat naucte nasporene, ci majetku ak dost im to darujem,ale neviem. Inak tie fondy su na meno deti? A moze s nimi disponovat rodic?

Lebo len spekulujem, ale ako potencialny otec opusteny od rodiny do toho by som neinvestoval. Ak na seba. Clovek nikdy nevie a vobec nenarazam na svoju manzelku. Ci to o mne nieco vypoveda mozno. Clovek nikdy nevie - to plati aj v mojom pripade.

Ale dalsi priklad. Mam kamarata odo mna o rok starsieho. Skoncili sme skoli asi 2002 03(kamarat) inginieri. Je Bratislavcan. A v poslednych 13 rokov robil asi 1,5 roku. Deti mat nebudu. Dom maju na hypoteku(co skoro splatenu) aj ju splatia,lebo ma bratislavcanku zenu a sikovnu. Zarabala este na skole(sprievodkyna ci animatorka v CK). deti mat nebudu ako povedal kamarat,lebo on by musel ist do roboty. To je na vysvetlenie predchadzajuceho odseku. Kamarat nieje hajzel. Oni vraj deti nechceli nikdy. Mozno on by aj chcel - ale robit nebude za 800 - 1000 euro a inu pracu asi tazko dostane. Zena mu zaraba daleko viac.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kiikino »

a ty to nevies ze deti su najlepsia investicia do dochodku?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:a ty to nevies ze deti su najlepsia investicia do dochodku?
Ak sa to pytas mna. Uz si to nemyslim. Chcel som velku rodinu. Aspon 4 deti. Nebol by problem. kludne mozme mat so zenou ulet a spravime si tretie. Absolutne by som ni nemal proti tomu,ale zas ani pre chlapa to nieje uplne bez starosti. A cim vyssi vek je to narocnejsie. Je to narocne vzdy,ale mas dve a su uy viac menej samostatne a budes si robit problem?

Ale niekedy som spekuloval ze budu 4. A kazde mi bude davat 10% zo svojho prijmu. Preco by to asi nefungovalo,ci som od toho upustil? Mozno nejake by malo maly prijem, o ktore sa budem musiet ja starat. dalsie je ze dieta nemusis dobre vychovat,alebo bude ine-alebo sa vychova inak. Dieta sa da dobre vychovat ak sa mu venujes,ale ja mam skusenost tak po 5,5 rocne dieta.
Preco som od toho upustil? Od tej myslienky 10%? Oni si ma nevybrali. A je velmi sproste si robit kvoli tomu deti. Zavazovat ich tomu - ci im to klast do hlavy. Co I.pilier je. Bud to je a dufam keby som to potreboval mi prispeju,alebo nie. Vycitat im to mozem a svojej vychove,keby nie a potreboval by som to.

Preto si sam musim nasporit majetok aby k takej situacii nedoslo. Ked sa nepodari tak, by mali deti pomoct - inak dnes to inak nieje aj zakonne.


------------

Ja mam deti 4 a 6 rokov pomaly. A ak mam povedat pravdu to je uz nic. Nie vo vychove,ale to nemusis krmit,nosit na rukach, fukat,alebo plno veci. Ale tych 2,4 roky si to robit musel, a nebolo to len tak. Aj dovolenky uz vyppadaju a kazdy rok budu ine. Hlavne isto zataz je to pre matku. Uplne ina. O peniaze nejde. teda problem otca. :D

Ale nejake dieta si este spravime, za 15 rokov sme boli asi pol roka na tabletkach, teda je pravda ze si davam bacha ale mozno sa pomylim. :-)
Naposledy upravil/-a slimak v Št 01 08, 2013 12:15 am, upravené celkom 1 krát.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kiikino »

ono to sa len tak hovori, v skutocnosti som nad tym nikdy nejak moc nepremyslal

pravda je vsak taka ze vela ludi ked sa dostane do problemov v starobe su prilis hrdi alebo sa hanbia poziadat deti o pomoc
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa slimak »

Ved to iste a to bude mozno aj je aktualne v buducnosti. moji rodicia ziju v peknom dome co si postavili - to na zapade bezny nemaju, maju dobre dochodky. Skoro ako mi cisty prijem. Priklad v priemer za 10 rokov co su na dochodku.

Keby mali polovicny dochodok, by uz nevyzili. resp. mozno a ci by pytali od deti? Nas troch? A ci by nieco aj dostali?

Oni darovali dom este ked som ja ma 15 rokov nam detom(3surodenscom),lebo otec mal este jedno dieta. Ja by som to nespravil. Zil by som zmajetku. Oni si to mohli dovolit,lebo mali dochodok. Vtedy este dochodok nemali,lebo robili.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa ice809 »

Jeden tata se postara aji o 13 deti, ale je zajimave ze 13 deti se neumi postarat o jednoho tatu. :(
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

slimak, dakujem za reakciu. Do stavebneho sporenia neviem ci ma zmysel davat peniaze pre dieta. Ak by som mala istotu, ze stat bude SS dotovat aj nadalej, tak by sa vynosy vyrovnali tym z fondov, ale tu istotu nemam. Tento rok, ako si spominal, treba dat cca 580 EUR, ale na buduci uz 780. Tzn. bude nizsi aj vynos. A ci bude dotacia aj v roku 2015? to nikto nevie. Predpokladam, ze nejaka mala bude, ale uz nie tak zaujimava, vzhladom na to, ako sa vyvyjaju verejne financie. Ja osobne stavbene mam, ale bude koncit na zaciatku roka 2015, takze toho sa neobavam, ze som nechytila premie...
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa 14u24me »

ice809 napísal:Jeden tata se postara aji o 13 deti, ale je zajimave ze 13 deti se neumi postarat o jednoho tatu. :(
To tak v zivote funguje...kazdy se stara o svoje deti a nemuze ocekavat ze se naoplatku jednou budou deti starat o neho. Az deti vyrostou tak maji svoji rodinu a svoje deti o ktere se staraji....prece se nebudou starat o rodice.
Každý by se měl sám během aktivniho života zabezpecit na stáří...aspoň tak aby měl v čem bydlet a nemusel jednou z důchodu platit nájem.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa slimak »

http://ekonomika.sme.sk/c/6892792/preco ... odkov.html" onclick="window.open(this.href);return false;

O dochodku. Tiez si myslim, ze dnes maju dochodcovia zlaty vek. Inak na sulikovom blogu som sa docital ,ze pomer platiacich a platenych(pocetnost) bol najlepsi v 2009 a sa to zmenilo. Doteraz bol najhorsi ten pomer v 1947 od vtedy to klesalo.

Neocakavam,ze deti sa o mna budu starat - nemozem sa na to spoliehat.Ale keby som vysiel na bubon, deti maju povinnost - zodpovednost za rodicov. A musia sa starat(nie stat). Je to nieco ako krstny rodic - to sa nerobi len tak. Ale ak sa nieco stane ti ludia sa musia postarat o deti.

http://sotelozumaran.blog.sme.sk/c/3346 ... -Peru.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Financovanie inak. Ak to nejde. Ja som u nas rozmyslal davno ci by to mohlo fungovat. Priklad nahrada poistenia. Dat sa dokopy 10 ludi co ma aj 600 eur v cistom. Spravit si vlastnu poistovnu ci banku. CI by to slo? isto. Priklad poistenie ak sa nieco stane ale to ojeb nieje na poistovnu ale na platiacich ludi tak by platili, zas neviem ako dlho ide o moralku ale keby davali 20 euro mesacne by to bolo asi menej co davaju ludia poistovian. A vedel by si komu pomahas.

Priklad ja som sporil a tie peniaze nepotrebujem a sporit nadalej budem. Priklad svagor,ci brat keby chcel stavat dom by som mu pomohol,ci na iny ucel. Keby sa dali dokopy 10 ludi ma postaveny dom za 10 rokov kazdy- aj pracovnikov. Samozrejme chcelo by to aj iste uspory. Nemusia platit,ziadne uroky a jedine je a sa musi zodpovedne spravat voci komunite. Dodrziavat pravidla. Viac hlav viac uspor(informacii) a viac rozumu.
Preco som to neurobil,ale mal som myslienku - ti ludia ma nechapu,resp. by ma nepochopili. Pritom to niesu vacsi sebci ako ja(resp. slusnejsi ludia ako ja). Ja by som na hluposti peniaze nedal. Priklad vyplacanie brata ma uz vobec nezaujima. A bol som tym posadnuty. Ale keby mal zaujem.. by som sa snim dohodol.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa slimak »

Momentálne potrebujete na získanie maximálnej štátnej prémie vložiť na účet stavebného sporenia cca 50 € mesačne. Ak by sa výška štátnej prémie najbližších 6 rokov nemenila, tak pri zhodnotení Vašich vkladov úrokom 2 % p.a. a po odratati poplatkov nasporíte za 6 rokov 4080 €, čistý výnos zo sporenia za 6 rokov vrátane štátnych prémií bude 480 €. V čistom úrokovom vyjadrení je výnos zo sporenia 3,6 % p.a. (pred zdanením 4,5 % p.a.).
http://hnporadna.hnonline.sk/c1-6038169 ... e-sa-zmeni" onclick="window.open(this.href);return false;

Tie percenta realne su a je este lepsie aby nebol ten vstupny poplatok. Resp. potom nemoze byt vyssia cielova suma.

Pise tam aj o akciach na poplatky. Treba si to preverit. Je otazne ako dlho to budu podporovat. Je v tom dost vela ludi,ale Fico skor zrusi podporu sporenia ako pr. 13 dochodok.
viemakosada
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 02 10, 2013 5:08 pm

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa viemakosada »

Viem ako sa da pekne investovať 20€ v 18rokoch tam dáš 4080 a vyberieš 8693
Existuje na to nástroj, kryte to máš pred exekútorom, a dá sa to nastaviť....viem ako
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Stavim sa o flasu dobreho chlastu, ze je to blbost ako svet a tento tu predava poistky nejakej bezskrupuloznej poistovne :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa rmaly »

peter.cmorej napísal:Stavim sa o flasu dobreho chlastu, ze je to blbost ako svet a tento tu predava poistky nejakej bezskrupuloznej poistovne :)
:)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:Stavim sa o flasu dobreho chlastu, ze je to blbost ako svet a tento tu predava poistky nejakej bezskrupuloznej poistovne :)
Pochybujem, ze by sa niekto stavil, teda minimalne ja nie, nakolko je to pravdepodobnost hraniciaca s istotou :D ked tam vidim tu ochranu pred exekuciou, je to jasne ako facka...
Vunder
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 13 10, 2013 5:27 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Vunder »

Mozno uplna hlupost, ale predsa to skusim - co tak nakupit par bitcoinov? O par desiatok rokov bud budu mat hodnotu v minimalne desiatkach tisicoch eur, alebo samozrejme nulovu (ak sa nieco uplne pokazi, upusti sa od kryptomien atd.), cize je to samozrejme riskantna investicia, ale s vysokym moznym ziskom... Samozrejme by som do toho nedal vsetky €, len nejaku mensiu ciastku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"