Sporenie/investovanie pre dieta

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
michal_g
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 14 10, 2013 9:22 am

Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa michal_g »

Zdravim, ja by som sa rad informoval, aky je teda najvyhodnejsi produkt na sporenie/investovanie pre male dieta v sucasnosti?
Ako som uz cital kade tade na internete (aj blog od pana Cmoreja), tak IZP isto nie. Bohuzial tento produkt mi dokonca ponukaju v banke ako najvyhodnejsi sposob. Co sa tyka "vkladnych kniziek", tak tam je garantovany urok cca 2-2,2% ak sa nemylim, co nema sancu pokryt ani inflaciu. Terminovane ucty su natom este horsie. V danom IZP ponukali cca v priemere 5% ak teda ide o najrizikovejsie kombinacie fondov. Avsak sa mi nepacia kryte rizika v ramci poistnej casti (malo a nizke poistne sumy) a neprehladnost v poplatkoch.
Poistenie dietata by som rad poriesil cez urazove poistenie na mna, kde budu isto podmienky lepsie.

Preto ostava otazka akym stylom, co najlepsie zhodnotit dlhodobo "odkladane" peniaze za tychto podmienok:
- doba sporenia/investovania je 18 rokov
- vyska mesacneho vkladu cca 150€
- moznost mimoriadnych vkladov
- bez nutnosti osobneho zasahu/aktivity (vid. DOPLNENIE na konci)

Budem vdacny za akykolvek rady ci naznak, kde by som sa mal poobzerat.

DOPLNENIE: Citam tu podobnu temu, kde radite najma podielove fondy. Bohuzial v tejto problematike som laik a taktiez nemam cas na sledovanie indexov a podobnych veci. Preto pripisujem podmienku "bez nutnosti osobneho zasahu/aktivity".
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

presne na toto su vhodne sporiace plany do podielovych fondov. Vela dobrych ich vsak nie je. Toto je nas: http://www.mfc.sk/?manazovane_sporenia" onclick="window.open(this.href);return false;
Toto od Pioneeru: http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus ... rmacie.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Ty akurat tak nastavis trvaly prikaz. Ak mas zaujem, kludne mi napis.
antibankar
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut 21 08, 2012 12:19 pm

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa antibankar »

Dobrý deň p. michal, v našej banke máme produkt: ižp feťáčik, ak chcete pozrite si našu ponuku http://matrixbanka.wbl.sk/IZP-Fetacik.html" onclick="window.open(this.href);return false;
matrixbanka.wbl.sk - poistenie investovanie
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pocuj antibankar, ja tymto tvojim postom nerozumiem. Nie len ze mi nepridu vtipne, ale obzvlast ak ich pises mimo vlastneho vlakna, mi to pride ako smetie.
michal_g
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 14 10, 2013 9:22 am

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa michal_g »

Vdaka Peter, popozeram, pripadne sa ovem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri sporeni pre deti su dve zakladne rozumne moznosti:

1. sporit v banke a zmierit sa s tym, ze uroky budu vzdy nizke (vzhladom na inflaciu), kazdopadne clovek nepride o istinu ak sa zrovna svet nezruti.
Treba vsak aj tu raz za cas menit banku/produkt a vyhladavat tie najvyhodnejsie v danom case.

2. sporenie do akciovych alebo inych dynamickejsch fondov, ktore ma potencial zarobit viac, ale za ceny volatility (vykyvy na trhu).

IZP - izp je tiez len investovanie do fondov, akurat je zabalane v poisteni a je to preto drahsie. Garantovanych 5% p.a. je dnes nezmysel (je jedno v akom produkte).

V dnesnej dobe ked su medzibankove sadzby velmi nizke, je 5% rocne taky vynos, pri ktorom treba podstupit urcite riziko. Riziko v zmysle volatility, alebo kreditne riziko a podobne.

Co sa tyka pracnosti, tak najjednoduchsie je zvolit si pravidelne sporenie do podielovych fondov. Clovek si tam pravidelne spori urcitu sumu (rata s rizikami a volatilitou). Ale ked nahodou nema a sumu neposle, tak sa nic nedeje. Rovnako ked posle vyssiu sumu, tak sa tiez nic nedeje.

Cela rodina ma cislo uctu a variabilny symbol a kedykolvek tam moze poslat peniaze, za ne sa presne dokupia podiely vo fonde a netreba nic riesit.


Co sa tyka vyberu, tak to je uz tazsie. Ale v zasade treba pozerat po co najlacnejsom rieseni (vyjednat si co najnizsie poplatky).
Ak mi rovnake fondy ponuka jedna sper draha firma (Ertrag und Sicherheit), potom relativne normalne lacny/drahy Peter Cmorej a nakoniec ma napriklad nejaka banka, alebo firma ktora ma akciu/zlavu na vstupne poplatky, tak si ten fond kupim tam, kde su vstupne poplatky (provizia) najnizsie.

S tym ze sa jedna o ten isty fond a spravcovske poplatky budu u vsetkych troch rovnake.

Vyber fondu je kapitola sama o sebe.

Ine alternativy ako su ETF fondy, aktivnejsie investovanie a podobne, tak to uz nesplna podmienku toho, aby s tym bolo malo roboty.
michal_g
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 14 10, 2013 9:22 am

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa michal_g »

Taktiez vdaka za reakciu. Presne ako je opisane, su len 2 rozumne moznosti ako to poriesit. A to poistenie isto budem hladat ako samostatny produkt.
Uz len sa rozhodnut :).
Tomáš.Varga
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 14 10, 2013 12:07 pm

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Tomáš.Varga »

Dobrý deň, nedalo mi nereagovať, pretože sa s tým stretávam denno denne. Konkrétne s tým, že rodičia chcú sporiť svojím deťom a vždy im je ponúkané len životné poistenie a u poisťovákov je investovanie nedajbože do podielových fondov katastrofa. A keď už aj fondy, tak ižp je to "pravé":D Preto si veľa ľudí spája fondy s niečím zlým, riskantným a kedže nemajú vedomosti, radšej sa ukracujú a výnosy, ktoré sú dostupné. Michal investovanie do fondov je síce spojené s určitým rizikom, ale z dlhodobého hľadiska keď ľudia budú ďalej spotrebovávať, kupovať, využívať služby, technológie atď. (do toho všetkého človek prostredníctvom fondov investuje) tak sa nemusíš ničoho báť. Mnoho ľudí sa bojí, že z ich 50tkou mesačne zrazu skrachuje všetko:D Neskrachuje.

1. možnosť je naučiť sa o fondoch nejaké veci, byť v obraze, čítať, hľadať a vyskladať si fondy sám, len prostredníctvom rámcovej zmluvy v nejakej spoločnosti a tým pádom to bude zadarmo pre nejakého poradcu, alebo
2. možnosť je, že ty sa tým veciam učiť nechceš, čo je podľa mňa trocha chybou lebo nikto ti do peňaženky lepšie vidieť nebude, a môžeš si vybrať či od Pioneerov - Rytmus, od AXA Tempo, nejaký nízko nakladový produkt pravidelného investovania.
3. možnosť je niečo sa naučiť a sprostredkovať si to sám a ešte je možnosť si časť provízie nechať preplatiť pre seba, čo som využil na začiatku svojej kariéry ja, keď som bol ešte zamestnaný.

Môj osobný názor je, že človek je oveľa istejší a presvedčenejší o tom, čo si platí, keď vie ako to funguje, aké sú tam poplatky, a keď ovláda danú problematiku.
To je môj názor, snáď aspoň niečím ti to pomôže. Pekný deň prajem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

možnosť je niečo sa naučiť a sprostredkovať si to sám a ešte je možnosť si časť provízie nechať preplatiť pre seba, čo som využil na začiatku svojej kariéry ja, keď som bol ešte zamestnaný.
Ak mám sprostrednovateľa, ktorý mi rovnaké fondy sprostredkuje za 1-2% vstupný poplatok (poznám minimálne dvoch), alebo banku, ktorá má akciu "bez vstupných poplatkov" na tie isté fondy, tak kariéru sprostredkovateĺa naozaj nemusím riešiť :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie/investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Príspevky o fyzickom zlate sú oddelené do samostatnej témy:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=4774" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"