pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Majorit
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 16 10, 2013 11:20 am

pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa Majorit »

zdravím,

potreboval by som radu týkajúcu sa výberu najvýhodnejšieho spôsobu sporenia. Mám našetrenú nejakú sumu (cca 500 €) a každý mesiac som schopný ušetriť z výplaty cca 100-150 €, ktoré by som si chcel niekde sporiť (asi na nejakom sporiacom účte). Uvažoval som už nad tým, že tých 500 by som vložil na nejaký termínovaný vklad, len sa neviem rozhodnúť, či nie je vhodnejšie ich vložiť na stavebné sporenie (keďže je tam aj št. prémia). Avšak odrádza ma nemožnosť výberu peň. prostriedkov na 6 rokov.
Vedeli by ste mi poradiť, akým spôsobom z týchto peňazí čo najviac nasporiť? Prípadne mi poradiť nejaký dobrý termínovaný vklad? Nad sporiacim účtom som uvažoval napr. v Prima banke.

ďakujem vopred za odpovede
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rozdeľ si to na tri časti. NIečo daj na sporiaci účet, niečo na termiňák a niečo na stavebku. V realite sa ti málokedy stane, ze by si potreboval rusit vseky vklady naraz.
Ked budes potrebovat rychlo peniaze, tak zoberies zo sporiaceho uctu.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa incognito »

Ja sa ta najprv opytam zakladne otazky :) na ako dlho ma byt to sporenie? Preco sa tocis okolo terminovanych vkladov a sporiacich uctov? Ako dostupne chces mat tych 500€? A potom su tam este dalsie otazky... preto to nie je take jednoduche ako sa to mozno zda :) napr. zakladna vec je, ze ak chces vyssi vynos a nechces vyrazne vysoke riziko, peniaze nemozes mat velmi dostupne...
Sporiaci ucet v Prima Banke urcite nie ;)
Pavel Oravec
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Pi 04 10, 2013 1:18 pm
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa Pavel Oravec »

Sporiaci účet v Prima banke sa nedá definovať ako sporiaci účet. Je to pravidelné sporenie s viazanosťou. To znamená, že každý mesiac si musíš odkladať presnú sumu, ktorú si zvolíš na začiatku. A svoje peniaze s 5% p.a. výnosom dostaneš na konci. Ak sporenie prerušíš alebo peniaze budeš chcieť vybrať, tak ti úrok nedajú.

Štátna prémia na stavebnom sporení sa pre budúci rok zníži na 8,5%, takže tento produkt sa začína stávať archaickým. Na termínovaných účtoch momentálne nevydoluješ viac ako 2,5% pri dlhších viazanostiach.

V tvojom prípade by som sa teda nesústredil na výnos, ale na vytvorenie rezervy. Je v podstate jedno aký sporiaci účet si zvolíš, pretože väčšina z nich ti ponúkne rovnakú (bez)poplatkovú štruktúru a približne rovnaký výnos - okolo 1% p.a.

Typická schéma na začiatok by mohla vyzerať nasledovne:
1. vytvorenie rezervy vo výške 3-6 mesačného príjmu - to ti zabezpečí dostatok pre prípadné neočakávané výdaje
2. po vytvorení rezervy sa môžeš bez obáv pustiť do výnosnejšieho sporenia, trebárs formou podielových fondov.

Neodporúčam zabíjať peniaze na termínovaných vkladoch, bez možnosti výberu. Stavebné sporenie je vzhľadom na poplatky, disponibilitu a výnos porovnateľný s priemernými dlhopisovými alebo realitnými fondmi.
Majorit
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 16 10, 2013 11:20 am

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa Majorit »

takže vy mi odporúčate nechať tie peniaze zatiaľ v banke a ďalej k tomu sporiť až kým nedosiahnem výšku 3-6 mesačného zárobku? napríklad tak, že si to nechám v SLSP (kde mám účet) a budem každý mesiac odkladať tých 100-150 €?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa rmaly »

Majorit napísal:takže vy mi odporúčate nechať tie peniaze zatiaľ v banke a ďalej k tomu sporiť až kým nedosiahnem výšku 3-6 mesačného zárobku? napríklad tak, že si to nechám v SLSP (kde mám účet) a budem každý mesiac odkladať tých 100-150 €?
inac podla mna ani nie tak 3-6 mesacneho zarobku, ako skor 3-6 mesacnych vydajov...
Pavel Oravec
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Pi 04 10, 2013 1:18 pm
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa Pavel Oravec »

rmaly napísal:takže vy mi odporúčate nechať tie peniaze zatiaľ v banke a ďalej k tomu sporiť až kým nedosiahnem výšku 3-6 mesačného zárobku? napríklad tak, že si to nechám v SLSP (kde mám účet) a budem každý mesiac odkladať tých 100-150 €?

inac podla mna ani nie tak 3-6 mesacneho zarobku, ako skor 3-6 mesacnych vydajov...
Môže byť aj 3-6 mesačných výdajov, podľa toho či chcete mať v prípade výpadku nahradený mesačný príjem alebo výdaje. Pretože v prípade skutočného výpadku príjmu, sa náklady zvýšia (liečba alebo náklady na hľadanie novej práce).V podstate vec vkusu, nie až tak podstatná.

V princípe áno, odporúčam nasporiť dostatočnú rezervu a následne prehodnotiť situáciu a zvážiť možné sporiace schémy. Ľahšie sa Vám bude uvažovať a rozhodovať s komfortnou rezervou. Akurát namiesto bežného účtu v SLSP odporúčam uzavrieť samostatný sporiaci účet oddelený od bežného účtu. Aktuálny prehľad sporiacich účtov nájdete aj na tejto stránke, medzi článkami. Mať sporiaci účet oddelený od bežného ma veľa výhod, a takisto Vám nevyvolávajú neustále pobočkový predajcovia banky, že máte veľa peňazí na bežnom účte. Napr. IAD konto, mBank emax a pod. účty sú úplne v poriadku. Máte prehľad o svojej rezerve, máte ju do dvoch dní na účte a nikto Vám do toho nekafre.
antibankar
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut 21 08, 2012 12:19 pm

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa antibankar »

našim klientom odporúčame bežný účet zdarma, to znamená svoje financie máte stále vo svojej peňaženke ( lepší keš ako pleš ), ale máme tu aj Termínovaný vklad s výnosom -5% , ktorý Vám znehodnotí Vaše úspory minimálne o infláciu. Je určený pre klientov, ktorí nevedia čo s peniazmi.
matrixbanka.wbl.sk - poistenie investovanie
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa kiikino »

ono je to dost individualne
musis si urcit na co vlastne sporis a kedy priblizne budes tie peniaze potrebovat
ak sporis len ako nejaku rezervu tak najskor nejaky sporiaci ucet, idealne taky co pripisuje uroky mesacne alebo denne, aby si neprisiel o cely urok keby si nahodou tie peniaze potreboval
ak sporis na nieco vacsie a vies ze tie peniaze nebudes dovtedy potrebovat mozes pouvazovat nad terminakmi - kazdy mesiac mozes zakladat nove alebo to stavebko co si spominal
ak sa nebojis rizika a tak isto sa jedna o dlhodobejsiu investiciu mozes pouvazovat nad tymi fondmi (teoreticky by mohol hrozit 20% pokles ale aj narast v horizonte trebars 5 rokov, toto nikdy nevies ale tieto fondy pokial maju strategiu buy and hold su vacsinu casu rastove ale mavaju slusne kratkodobe prepady(1-3 roky) alebo stagnuju (niekedy aj 10 rokov), kedze sa ale jedna o pravidelne investovanie tak tam budes mat dollar cost averaging (googluj) takze to nebude az take hrozne - strategia znizuje riziko ale aj vynos) - tu by ti mohol poradit trebars cmorej len si daj pozor aby si nemal vstupny poplatok prilis vysoky - ako laik by som nesiel nad 2% mozno 3%, a hlavne do toho treba zaratat aj priebezne poplatky ak su a rozne skryte poplatky, treba si precitat zmluvu
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: pomoc pri výbere spôsobu sporenia

Príspevok od používateľa marco »

mbank/zuno - zalozite zadarmo, dobry prehlad. ked sa nasetri trosku vacsia suma, cast moze ist na terminak (snad aj tie sadby sa trosku o 1-2 roky odrazia)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"