Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Constantien
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 17 12, 2013 1:10 pm

Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa Constantien »

Dobrý deň prajem.

aká je najvhodnejšia voľba pre odkladanie voľnej hotovosti cca. 200-300 mes. pre účely tvorby rezervy (ktorá bude aspon trochu uchránená pred infláciou.) predpokladaná doba odkladania 3-5 rokov.
Známy mi odporučil že keď mám možnosť odkladať 200-300 mes. a som konzerva, nech si zriadim niečo typu Axa konto alebo Rytmus. Preto sa chcem spýtať či je to v dnešnej dobe vhodné riešenie. Alebo kumulovať obidve.
Terminaky mam už dva.
O produktoch typu axa konto (penaznych fondoch) som vo fore cital prispevky ale boli z roku 2010, preto som zalozil novy topic :wink:
Za vaše odborné názory ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rytmus sú podielové fondy. Neviem či je to na rezervu zrovna dobré. Skôr myslím sporiace účty ako sú v Zuno a mBank.
Keď budeš mať tú rezervu nasporenú, tak následne porozmýšľaj o podielových fondoch (nejaký dobrý mix).
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa kiikino »

penazne fondy investuju do dlhovych cennych papierov so splatnostou vacsinou do jedneho roka, jedna sa o konzervativnu strategiu a teda maju nizku volatilitu ale aj vynos - na urovni terminovanych vkladov
niektore penazne fondy drzia v portfoliu aj male mnozstvo korporatnych dlhopisov co moze zvysit vynos ale aj volatilitu
standardne je vynos penzanych fondov naozaj podobny ako vynos terminovanych vkladov
vacsinou sa do nich ukladaju kratkodobo vacsie sumy penazi ak sa bojis krachu banky a tvoju investiciu by uz nepokryl fond ochrany vkladov alebo naopak prave dlhodobe sporenie ktore ma za ulohu bezpecne uchovat peniaze za cenu nizkeho vynosu na urovni inflacie - v tomto sa naozaj podobaju terminovanym vkladom a sporiacim uctom
takze mas na vyber hned niekolko moznosti - drzat peniaze na ucte, terminovane vklady, sporiace ucty, penazne fondy, mozes tiez pouvazovat nad hypotekarnymi zaloznymi listami (HZL) ak sa nebojis krachu banky a niektore staty vydavaju tzv sporiace dlhopisy ak sa nebojis krachu statu
jednoznacne najjednoduchsie a bezpecne riesenie je sporiaci ucet co napisal filip, v pripade potreby si mozes vybrat peniaze hocikedy a prides len o cast pripadne cely urok - vzdy si dobre prestuduj podmienky ale je to v podstate taky terminovany vklad do ktoreho mozes vkladat peniaze bud pravidelne alebo podla lubovole - zavisi od banky
na druhej strane ak chces este o nieco vyssi urok mozes zakladat dalsie terminovane vklady , nikde neni napisane ze ich nemozes mat sto alebo patsto
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa incognito »

Ak to ma byt rezerva typu "keby nieco" tak najlepsie mas dnes asi sporiaci ucet eMAX Plus od mBank, po splneni podmienok mas 2%p.a.

AXA Konto je podstate dobra vec, vynos by som v tejto dobe hladal niekde inde... ale svoje vyhody ma, o vacsine pisal "kiikino" vyssie (rozdiel medzi PF a bankami).

Co sa tyka Rytmusu, vyhovoval by ti jedine extrakonzervativny profil P4, ale ako miesto na zeleznu rezervu by som to nevolil, trva dlhsie kym sa dostanes k peniazom...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa filip glasa »

standardne je vynos penzanych fondov naozaj podobny ako vynos terminovanych vkladov
Práveže peňažné podielové fondy trú biedu a sú na tom s výnosmi horšie ako vklady v banke, lebo medzibankové úrokové sadzby sú nízke, papiere splatné do jedného roka nič nenesú - to negatívne ovplyvňuje peňažné fondy.

Na druhú stranu ak banka potrebuje vklady (občas sa stane), tak dáva vyššie úroky, za ktoré na krátku dobu nie je možné na finančnom trhu niečo nakúpiť.

Peňažný fond nemôže ponúknuť viac ako je na finančnom trhu. Banka naopak ak naháňa nových klientov a potrebuje vklady (z dôvodu regulácie, alebo cross sellingu), tak dá kludne viac.

Preto sú bankové vklady posledné roky atraktívnejšie ako peňažné fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

najvacsi rozdiel medzi AXA kontom a sporiacim uctom je, ze z AXA konta je provizia pre sprostredkovatela, kym zo sporiaceho uctu nie :wink: rovnako je provizia z Rytmusu. Daj si sporiaci ucet :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa rmaly »

nechcem byt hnidopich, ale Axa konto neskoncilo s Axa bank (je to nieco ine)?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

neskoncilo, toto patri medzi podielove fondy AXY, myslim, ze v Cechach maju asset management
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa rmaly »

aha, zase som mudrejsi :)
Constantien
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 17 12, 2013 1:10 pm

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa Constantien »

Ďakujem Vám za rady.
Prajem veľa úspechov v novom roku.
Constantien
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 17 12, 2013 1:10 pm

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa Constantien »

Dobrý deň,

prosím Vás ešte jeden dotaz - bol mi ponúkaný produkt pravidelného investovania Rytmus (P6) - druh portfólia : superdynamický s výškou pravidelnej investície 100eur mesačne po dobu 25 rokov.

Pán čo mi ponúkal produkt mi hovoril že superdynamický má priemernú výkonnosť okolo 8% p.a.
Ako som písal vyššie mám záujem tvoriť rezervu na dôchodok z voľných financií, preto sa chcem opýtať či je to ,,dobrá cesta´´ alebo ,,zlá´´.
Hlavne či sa vyplatí pomer 25 rokov investovania do superdynamického portfólia (ja som bol skor za balancované alebo konzervatívne)
http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus ... rmacie.asp" onclick="window.open(this.href);return false; - prehľad fondov.
Zaujímal by ma preto aj Váš odborný názor, nakoľko pán čo mi produkt ponúkal je môj dobrý priateľ :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rytmus je ok, 8% p.a. je trosku nadnesene a ked Rytmus na 25 rokov, tak dynamicke alebo superdynamicke. Ale preco, to by ti mal vysvetlit ten tvoj kamarat
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Sporiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa incognito »

Rytmus je dobra vec, ak na 25 rokov tak (super)dynamicke, 8%. p.a. mozne hoci malo pravdepodobne (pravdepodobny vynos 5-8%p.a.)...

Ked ti tvoj znamy predava produkt a ty chces kupit len produkt, tak moze byt... ked chces zabezpecit konkretny ciel, to uz chce aj servis a trosku hlbsi rozhovor...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Spotiaci účet (zas a znova) Axa konto atd..

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:najvacsi rozdiel medzi AXA kontom a sporiacim uctom je, ze z AXA konta je provizia pre sprostredkovatela, kym zo sporiaceho uctu nie :wink: rovnako je provizia z Rytmusu. Daj si sporiaci ucet :)
Aj zo sporiaceho uctu je provizia... ak nejde o extremne vysoke sumy, tak provizie su porovnatelne ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"