Grécko?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

Keď už tu vidím tému o investovaní do firmy v bankrote, tak mi nedá neopýtať sa na Grécko. :-) V skratke - môj laický názor je, že sa to celé zase raz utrasie, dlh a závazky sa nejak úspešne 'renegociujú', žiadny Grexit nebude a karavána pôjde ďalej. Tohtotýždnové dvojciferné pády gréckych akcií, najmä bánk, by tým pádom ponúkli príležitosť na investíciu, teda ak budú ďalej pokračovať až kým nebudú lízať podlahu. Ten výpredaj, ktorý teraz je, je len overreaction. Názory?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Prave som dnes pozeral na grecky akciovy index ako utesene pada a pomaly vznika na nom panika.
Pockam na dalsie kroky Syrizy a ked bude najvacsia panika, tak ho nakupim. Uz sa nebudem ponahlat ako s Ruskom. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal:Prave som dnes pozeral na grecky akciovy index ako utesene pada a pomaly vznika na nom panika.
Pockam na dalsie kroky Syrizy a ked bude najvacsia panika, tak ho nakupim. Uz sa nebudem ponahlat ako s Ruskom. :)
A chystáš sa cez GREK? Je to jediné ETF na Grécko, ktoré nachádzam. Neni problém, že medzi top 10 firmami v GREK sú 4 banky (a logicky, padajú momentálne jak tehla)? To sa mi zdá už trochu moc, lebo čo ak jednu obetujú a časom nechajú padnúť?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Ved ja ten index neplanujem kupit zajtra. Az budu grecke banky "penny stocks", uz nebudu mat v indexe ziadnu vahu a potom ho nakupim. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal:Ved ja ten index neplanujem kupit zajtra. Az budu grecke banky "penny stocks", uz nebudu mat v indexe ziadnu vahu a potom ho nakupim. :)
Chápem. :) A čo sa ti to nepodarilo s Ruskom?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

notrader napísal: A čo sa ti to nepodarilo s Ruskom?
RTX som skoro nakupil na 1000, skoro som dokupil na 800 a ked prisla ta prava panika, tak som bol v praci a vyrazili mi SL na 600, kedze som uz "vymakol", nakolko som otvoril trochu velke pozicie na moju psychiku.V podstate som riskoval cely minulorocny zisk v jednom obchode,ak by som dalej dokupoval a ak by Putin zastavil obchodovanie na burze a zapadnym investorom znarodnil ich podiely v podnikoch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Uz sa nebudem ponahlat ako s Ruskom.

..alebo s ropou.

Ropa je podľa mňa momentálne najlepšia investičná príležitosť. Lenže dlhodobá, lebo ceny môžu ešte pár mesiacov stagnovať. Ale nakoniec sa pohnú hore...je tam výborný risk/reward.

Čudujem sa ti, že si ropu chytal ked padala..a teraz už neskúšaš ..konečne narazila na prvé vážne dno. Aj dolár vyzerá na to, že sa stabilizoval. Kto chce zarobiť velké prachy na rope, teraz je čas na prvý nákup.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
..alebo s ropou.

Ropa je podľa mňa momentálne najlepšia investičná príležitosť. Lenže dlhodobá, lebo ceny môžu ešte pár mesiacov stagnovať. Ale nakoniec sa pohnú hore...je tam výborný risk/reward.

Čudujem sa ti, že si ropu chytal ked padala..a teraz už neskúšaš ..konečne narazila na prvé vážne dno. Aj dolár vyzerá na to, že sa stabilizoval. Kto chce zarobiť velké prachy na rope, teraz je čas na prvý nákup.
Na rope je teraz 11$ rocne contango. To je prilis vela, aby som to longoval, nakolko viem obchodovat len posledny kontraktny mesiac.
Toho casu mam tradingovy ucet napakovany v DAXE s pakou asi 8, tak aj tak nemozem otvarat dalsie pozicie, aby som to nepresvihol. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4048
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mozno ani short zlata z 1300 na 1000 by pre tento rok nebol zly obchod. Co myslite?
Dolar predsa nebude posilnovat do nekonecna.

S tou ropou ma Juggler mozno pravdu. Cena pod 50 je celkom fajn. Mozno do toho stovku vrazim cez opcie, ze o pol roka, o tristvrte roka, o rok bude vyssie nez 50.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Tie opcie si uz musim pozriet. :)
Posilnujuci dolar by mal cenu zlata tlacit dole podobne ako ceny inych komodit. Preco teraz zlato rastlo netusim.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked prichádza strach - zlato rastie. Je bezpečným prístavom pre investorov, čo už neveria ničomu. Takže zlato neshortovať. Ked chcete shortovať kovy vyberte si také, čo sú súčasťou cyklických odvetví - železo,meď a pod. Napr. tu OCH ukazoval ako vysoko je oceľ.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3864
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 348 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ocel sa neda realne obchodovat ma ticker HRC , ale nie je likvidita a velke spredy su tam. S tou ropou opatrne moze to pokojne dopadnut ako s plynom od roku 2008 a plyn dnes bude rad ked nepojde pod 2,0 usd.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

osamely chodec napísal: S tou ropou opatrne moze to pokojne dopadnut ako s plynom od roku 2008 a plyn dnes bude rad ked nepojde pod 2,0 usd.
Suhlasim s tebou na 100%. Cena moze ist hore ale realne najblizsie roky, ale pokial nevzrastie spotreba, tak nad 70 - 80 USD podla mna cena nepojde. Je to cca hranica kde sa americky taziari stavaju efektivny (analyza GS).
Aj ked Saudi teraz malych hracov vysachuju podstatne je, ze v Amerike ta technologia uz je a urcite pojde este trosku vylepsit a zrazit naklady nizsie. Ci to budu mali hraci alebo ich skupia velki,to je fuk.
Pokial teda nedojde k vytazeniu tychto lozisk v priebehu mozno 5 - 10 rokov (neviem aku maju realne zivostnost), myslim si ze sanca na dlhodobo vyssie ceny nie je moc velka.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4048
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja som do tej ropy isiel, dnes som nakupil opcie na cene 48,9. Tak dufam ze od juna do decembra sa vacsinu dni bude cena drzat vyssie. A nie ze sa bude plazit niekde pri 30.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

No, len taký bleskový, laický postreh k Grécku. Zatiaľ síce nemám na to guľky a nekúpil som nič na Grécko (veď ešte nemám otvorený účet u brokera, to je ale druhá vec), každopádne každý deň pozorne sledujem, čo sa deje a ako sa to hýbe, najmä GREK. Každopádne momentálne uvažujem tak, že:

1. ak bude Grexit:
a) drachma podľa všetkého prudko spadne, takže z môjho potenciálneho GREK zostane nejaký zlomok. Nie je mi teraz jasné, ako to bude prebiehať - preráta sa každému jeho podiel v danom ETF na drachmy či má aj ETF niečo ako denominovanú menu? Ďalej, dajme tomu, že kurz drachmy k euru klesne na polovicu, bude aj ETF hodné polovice? Teda za predpokladu, že (niektoré) firmy v GREK nekrachnú a nestiahnu aj GREK. Ono niektoré firmy asi krachnú. hlavne banky, ktoré so v GREK hojne zastúpené, keď sa začne run na banky, takže tipujem, že ten prepad bude ďaleko prudší ako len o polovicu.
b) prudko sa zlacnia grécke exporty, tým pádom bude mať zmysel kúpiť akcie nejakých gréckych exportérov? Napr. olivový olej? Ak teda je vôbec možné získať k ich akciám prístup, keďže asi väčšina akcií bude kótovaná na gréckej burze.

2. nebude Grexit a GREK pôjde čoskoro hore.

Bez ohľadu na to, či bude Grexit alebo nie, grécke akcie raz ísť hore musia, nie? Krajina sa časom pozviecha, či už to bude 5 rokov alebo 15, ale kúpiť ich lacné akcie má podľa mňa zmysel. Detto Rusko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To ETF je zložené z gréckych firiem kótovaných na zahraničných burzách. Napríklad Grécka národná banka je kótovaná na New Yorskej burze NYSE...titul NBG...čiže cena jej akcií je v USD. Väčšina firiem je kótovaná v EU , čiže v EUR a nejaké dokonca v Londýne, čiže v GBP. Takže to ETF by sa pri prechode na drachmu doslova zosypalo... Finančné tituly, čo tam majú najväčšiu váhu by asi krachli...prinajlepšom by boli delistované z burzy...to ber nie 50% dole, ale aj 90 až 100% stratu.
Pozri graf NBG a zistíš, že za posledných 7 rokov stratila 99,5% svojej ceny ( V 2008 po 550 USD..teraz 1,20 USD ).
Ja by som však nad tým dopredu nešpekuloval. Treba počkaťa keď to bude vyzerať totálne beznádejné (ak to etf vôbec prežije), až vtedy uvažovať o nákupe - do najväčšieho strachu.

P.S. Paradoxné je, že tu neide ani tak o Grécko... ale o to, kto pri Gréckom exite naozaj príde o prachy. O 180 mld. prídu štáty EU, zhruba o 60 mld. MMF a ECB. Z toho Slovensko ručí za 1,5 mld. €. Takže to by bolo fiasko politikov..jednak, že tie prachy predrbali, jednak že už nič také v budúcnosti voliči nepodporia...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

Dík @žonglér za reakciu. Chápem, dáva to teda zmysel, že ETF spadne hlbšie ak bude Grexit, pravdepodobne (takmer) na nulu. Pozeral som najväčšie banky zahrnuté v GREK (NBG, BPIRF, ALBKF), tuším minimálne jedna z nich je len mimo burzy/OTC (v tom sa vyznám ešte menej ako v akciách obchodovaných na burze). Každopádne logicky všetky tri sú na tom za posledné roky podobne, t.j. nejakých 98 a viac percent z hodnoty dole. GREK pritom je od svojho vzniku na konci 2011 len tuším o 20 percent dole, keďže zjavne ho držia ešte nad vodou iné v ňom zastúpené firmy. Vzhľadom na tú brutálnu diskrepanciu medzi GREK a bankami v ňom, nemá zmysel nakúpiť len tak zo srandy ich akcie za pár (desiatok) eur, ak by nejakým omylom aspoň jedna z nich neskrachovala a o pár rokov cena vyletí? Tie akcie sú už aj dnes takmer bezcenné, tak najhoršie, čo sa môže stať, je že ich hodnota bude 0, do mínusu ísť nemôže, resp. na majetok akcionárov sa nesiaha, či?
JUGGLER napísal:To ETF je zložené z gréckych firiem kótovaných na zahraničných burzách. Napríklad Grécka národná banka je kótovaná na New Yorskej burze NYSE...titul NBG...čiže cena jej akcií je v USD. Väčšina firiem je kótovaná v EU , čiže v EUR a nejaké dokonca v Londýne, čiže v GBP. Takže to ETF by sa pri prechode na drachmu doslova zosypalo... Finančné tituly, čo tam majú najväčšiu váhu by asi krachli...prinajlepšom by boli delistované z burzy...to ber nie 50% dole, ale aj 90 až 100% stratu.
Pozri graf NBG a zistíš, že za posledných 7 rokov stratila 99,5% svojej ceny ( V 2008 po 550 USD..teraz 1,20 USD ).
Ja by som však nad tým dopredu nešpekuloval. Treba počkaťa keď to bude vyzerať totálne beznádejné (ak to etf vôbec prežije), až vtedy uvažovať o nákupe - do najväčšieho strachu.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

update:
NBG vydala párkrát za posledné roky mrte nových akcií, preto predpokladám, že nemá zmysel porovnávať ceny akcií spred pár rokov a teraz. Inak povedané, ak to chápem správne, tak vlastne nejde o žiadny pád o 99,5 percent ako by sa mohlo zdať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

notrader napísal: Inak povedané, ak to chápem správne, tak vlastne nejde o žiadny pád o 99,5 percent ako by sa mohlo zdať.
Chápeš to nesprávne. Graf neklame. Ak by si ju v 2007 kúpil po 550, dnes by si ju mal po 1,20. Tým že firma vydáva akcie, riedi sa zisk na akciu a cena klesá. Je to ako tlačiť peniaze. Zdravé firmy robia presný opak. Skupujú vlastné akcie z trhu, čím stúpa zisk na akciu a cena ich akcií rastie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

Okej, beriem, dík, že si mi to ujasnil @juggler :-) Bral som to tak, že k prepadu ceny NBG riadne prispelo aj to zrieďovanie, nielen kondícia NBG. Každopádne mi z toho vyplýva, že NBG sa ani len k desatine svojej niekdajšej ceny ani nevráti. Ak teda zrovna prežije, tak stúpne max "len" niekoľkonásobne. Moja prvotná naivná idea bola, že prepad o 99,5 percent je šialene prehnaný aj v prípade gréckej banky a že v prípade, že to prežije, tak pôjde brutálne nahor. Brutálne to teda už určite nebude, čo myslíš?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keď prežije u nich euro, tak môže vyrásť stovky %. Nie je to zlá špekulácia, keby si ju dobre načasoval. Ak by si napr. teraz mal analýzu, že do mája sa situácia v Grécku vyrieši a ostane v eurozóne, tak môžeš kúpiť májové call opcie strike 1,5 po 20 centov. Ak by však eurozónu opustili, tak sa akcie zosypú. Pod cenou 1 dolár ju aj tak vyštvú z burzy..takže treba rátať, že môže padnúť na cenu pár centov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

JUGGLER napísal: Ak by si napr. teraz mal analýzu, že do mája sa situácia v Grécku vyrieši a ostane v eurozóne, tak môžeš kúpiť májové call opcie strike 1,5 po 20 centov.
A majú opcie v tomto prípade nejaké výhody v porovnaní s kúpou obyčajných akcií? Bavme sa o akiách v súčasnej hodnote len tak "zo srandy" za 200 eur. Pýtam sa, lebo snažím sa naberať aký-taký prehľad o akciách, indexoch, ETF, makroekonomike atď. a všetky možné riziká opcií nemám naštudované.
Naposledy upravil/-a notrader v Ut 10 02, 2015 12:11 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

notrader napísal: A majú opcie v tomto prípade nejaké výhody v porovnaní s kúpou obyčajných akcií? Bavme sa o akiách v súčasnej hodnote len tak "zo srandy" za 200 eur. Pýtam sa, lebo snažím sa naberať aký-taký prehľad o akciách, indexoch ETF, makroekonomike atď. a všetky možné riziká opcií nemám naštudované.
Opcie sú výborné tam kde máš šancu na veľký pohyb, ale chceš riskovať len málo. Pri opciách riskuješ len to čo si do nich vložil. Napríklad za tých 200 USD by si kúpil 10 opcií po 0,20. Ak by cena akcií NBG v máji v expiračný deň skončila pod 1,50..prišiel by si len o tých 200€. Ak by cena skončila napr. na cene 2 USD...zarobil by si +500...ak na 2,5..tak +1000...stále rozdiel medzi 1,5 a skutočnou cenou. Proste 10 opcií je ako predkupné právo na 1000 akcií za cenu 1,5..pričom tvoj zisk je všetko čo je nad tou cenou. Keby si tých 200 USD použil na priamy nákup, tak by si teraz za 200 USD kúpil zhruba 166 akcií po 1,20...Keby si ich predal po 2 USD zarobil by si iba zhruba 130 USD (ale +500 pri opciách ).
Pri cene 2,50 by si zarobil +215, ale s opciami až +1000. Ak by NBG vystrelila k 5, tak so 166 akciami by si mal zisk +630, ale s 10 opciami až +3500 USD.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

JUGGLER napísal: Opcie sú výborné tam kde máš šancu na veľký pohyb, ale chceš riskovať len málo. Pri opciách riskuješ len to čo si do nich vložil. Napríklad za tých 200 USD by si kúpil 10 opcií po 0,20. Ak by cena akcií NBG v máji v expiračný deň skončila pod 1,50..prišiel by si len o tých 200€. Ak by cena skončila napr. na cene 2 USD...zarobil by si +500...ak na 2,5..tak +1000...stále rozdiel medzi 1,5 a skutočnou cenou. Proste 10 opcií je ako predkupné právo na 1000 akcií za cenu 1,5..pričom tvoj zisk je všetko čo je nad tou cenou. Keby si tých 200 USD použil na priamy nákup, tak by si teraz za 200 USD kúpil zhruba 166 akcií po 1,20...Keby si ich predal po 2 USD zarobil by si iba zhruba 130 USD (ale +500 pri opciách ).
Pri cene 2,50 by si zarobil +215, ale s opciami až +1000. Ak by NBG vystrelila k 5, tak so 166 akciami by si mal zisk +630, ale s 10 opciami až +3500 USD.
Dík @juggler za námahu s vysvetlením, nie všetko som pochopil, ale skúsim si to naštudovať. Predpokladám, že sa bavíme o opciách NBG150515C00001500 na https://finance.yahoo.com/q/op?s=NBG&date=1431648000" onclick="window.open(this.href);return false;
Ono chápanie opcií a všetkých indikátorov, ktoré do toho vstupujú, mi ide dosť spomalene, a to som nad tým strávil uplynulú aspoň hodinu. Nemám napríklad potuchy, aká cena opcie je ešte výhodná (tomto prípade tých 0,20) a aká už nie vzhľadom na subjektívne očakávania atď. Každopádne budem sa musieť nad tým zamyslieť a skúsiť tie opcie pochopiť, ten risk/reward pomer je v tomto prípade podľa mňa atraktívny (GREK aj NBG), keďže sa dá predpokladať, že grécke akcie všeobecne môžu v najbližších mesiacoch ísť prudko jedným alebo druhým smerom.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Vidim, ze ta to Grecko zaujima :)

Pre inspiraciu, ako to vyzera pri bankrote statu si pozri situaciu v Argentine v roku 2002 na tychto grafoch.(v roku 2002 vyhlasila Argentina bankrot)

Argentinsky index vyjadreny v ich narodnej mene pesos:(graf si nastav od roku 1989)
http://www.tradingeconomics.com/argentina/stock-market

Kurz argentinskeho pesos voci ceskej korune

http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/nr/ ... -4.1.1993/

Kurz voci USD alebo Euru by bol lepsi, ale nenasiel som taky dlhodoby graf.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal:Vidim, ze ta to Grecko zaujima :)

Pre inspiraciu, ako to vyzera pri bankrote statu si pozri situaciu v Argentine v roku 2002 na tychto grafoch.(v roku 2002 vyhlasila Argentina bankrot)
Dík @jogo! Preštudujem, len teraz sa snažím zorientovať v opciách. Inak, GREK aj NBG rastú dnes ako z vody (momentálne 6 a 13 percent), takže kým ja tu dorozjímam, tak všetko premeškám. :?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Dnes treba sledovat, ako zareaguju trhy na vcerajsie jednanie ministrov financii. Ak nenastanu velke vypredaje, Grecko pojde cestou Cypru.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2846 ... vermi.html
Scénář Grexitu je zase o něco realističtější, byť do konce února zbývá ještě prostor proto udělat kompromis na poslední chvíli. Nicméně urážliví Řekové si musí uvědomit, že nelze jednat až do konce února, kdy stávající program končí, neboť pokud dojde k jeho změně, budou jej muset možná projednat některé národní parlamenty. Zároveň paradoxně snižuje manévrovací prostor řecké vlády i umírněná reakce trhů, kdy trhy buď s Grexitem nepočítají, anebo nepovažují Řecko za systémově důležitou entitu eurozóny. Ať tak či onak, řecké strašení nákazou plynoucí z toho, že po vypadnutí Řecka z eurozóny začíná konec světa, nezabírá.

A jaký bude další postup? Vše má v podstatě v rukou ECB. Pokud se Řecko nebude chtít s věřiteli dohodnout do konce února a přijde o levné úvěrování ze strany MMF a EU, vystaví nejen stát riziku bankrotu, ale především domácí banky. Ty již dnes čelí velkému odlivu depozit, přičemž to je v konečném důsledku ECB, která rozhoduje, zdali přes záchrannou agenturu ELA (Emergency Liquidity Assistance) může tyto instituce držet nad vodou tím, že jim poskytne eurovou likviditu. Její další poskytování (proti kolaterálu) je však pevně navázáno na existenci jasného programu pod dohledem evropských institucí. Kyperská bankovní krize v roce 2013 pak ukázala, že vláda, jež ztratí přístup na kapitálové trhy, může s věřiteli různě licitovat, avšak na ECB je krátká. Pokud ECB odmítne eurovou likviditu domácím bankám poskytovat – tak jako se to stalo na Kypru – hra končí a zadlužená vláda se musí rychle „postavit do latě“. V opačném případě riskuje akutní bankovní krizi, která zemi vynese za hranice měnové unie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal:Dnes treba sledovat, ako zareaguju trhy na vcerajsie jednanie ministrov financii. Ak nenastanu velke vypredaje, Grecko pojde cestou Cypru.
No, ja som už v piatok po založení účtu čo-to pokúpil, keďže som rátal s tým, že v pondelok (včera) bude vymaľované, takže ten pád teraz pre-market ma neteší. Každopádne očakávam, že gréci budú klesať aj najbližšie dni, ak sa do piatkového deadlinu o požiadanie predĺženia pomoci niečo nevyvŕbi, tak ešte pravdepodobne prikúpim. Stále rátam s tým, že nie je v nikoho racionálnom záujme, aby gréci šli pod vodu. Skôr odhadujem nejaké typicky európske alibistické riešenie na oddialenie problému a o pár rokov budú na tom rovnako, resp. skôr ešte horšie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak racionalny dovod toho ze Greci pojdu pod vodu moze byt to, aby sa ine staty nespoliehali ze ich Europa podrzi tak ako grecko. Aby sa nevytvoril predsedens. Je to cele iba o uhle pohladu. Stat sa moze hocico, hlave dbaj na riskmanagement.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

Istiach napísal:Stat sa moze hocico, hlave dbaj na riskmanagement.
Dík @istiach. Risk management nemám žiadny, buď to pôjde hore alebo na nulu, hop alebo trop. Keď bude jasné, že gréci končia, tak v stave výpredaja a paniky už nepredám nič a nikomu, v takej situácii mi ani stoploss nebude na nič.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak ked uz ides hop alebo trop, aspon nepredaj svoju dusu :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Taketo obchody do takejto krizy sa nerobia so SL, money management sa robi iba velkost pozicie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

notrader napísal: Keď bude jasné, že gréci končia, tak v stave výpredaja a paniky už nepredám nič a nikomu, v takej situácii mi ani stoploss nebude na nič.
Akoze nepredas nikomu? Ved prave vtedy sa chystam dat nakupny prikaz na burzu. :)
Len to asi nebude NBG ale GREK. Predsa len banka je len fiktivny majetok, ale take cementarne TITAN(ktore su v indexe) to uz je realny majetok. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal:
Akoze nepredas nikomu? Ved prave vtedy sa chystam dat nakupny prikaz na burzu. :)
Len to asi nebude NBG ale GREK. Predsa len banka je len fiktivny majetok, ale take cementarne TITAN(ktore su v indexe) to uz je realny majetok. :wink:
No to už sa bavíme o situácii že sa grécko potenciálne nedohodne, krachne, grexituje, drachma, inflácia, sociálne nepokoje a dovi dopo, aspoň na nejaký čas. Vtedy akcie nezadržateľne smerujúce k veľkej tučnej gréckej nule už nikto nebude chcieť kúpiť, či? :-)

A keď drbnú všetky 3 či 4 banky v GREK (finančný sektor tam má podiel 22 percent), myslíš, že to GREK prežije? Či len jednoducho nahradia novými firmami?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa jogo »

Ja sa len viem pozriet na Argentinu, ktora krachla v 2002 roku a index prezil, aj Rusko krachlo v 1998 roku a index prezil.
Krach neznamena, ze pridu vojska OSN a vsetko Grekom zoberu...
Najvacsie riziko je, ze moc v Grecku preberu komunisti a vsetko zostatnia.
Odkazy som Ti tu na Argentinsku krizu daval, tak sa inspiruj. Tak isto na tej stranke najdes aj Rusky index, tak si pozri, co sa dialo.
. Vtedy akcie nezadržateľne smerujúce k veľkej tučnej gréckej nule už nikto nebude chcieť kúpiť, či?
Uz som Ti raz napisal, ze napr. ja ich kupim, ale az ked grecke banky budu mat v indexe vahu tak 5%.
A takych spekulantov ako ja bude vtedy vela, tomu ver.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
notrader
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa notrader »

jogo napísal: Odkazy som Ti tu na Argentinsku krizu daval, tak sa inspiruj. Tak isto na tej stranke najdes aj Rusky index, tak si pozri, co sa dialo.

Uz som Ti raz napisal, ze napr. ja ich kupim, ale az ked grecke banky budu mat v indexe vahu tak 5%.
A takych spekulantov ako ja bude vtedy vela, tomu ver.
To verím, do toho pojdem zas aj ja so svojimi drobákmi. :-)

A veru musím tu argentínu a rusko kuknúť, dávam si to do to-do listu.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3776
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Grécko?

Príspevok od používateľa Ladis »

Konec řecké krize - 800 řeckých miliard euro nalezeno

Řečtí bolševíci z vlády si vymýšlí, že by jim Německo mělo zaplatit odškodné za škody z války 320 miliard euro, které by rázem všechny řecké dluhy 320 miliard zaplatily. Nebude-li Německo platit, hrozí mu řecký bolševický ministr nespravedlnosti, že zabaví německým organizacím všechny nemovitosti v Řecku. Jenže už před mnoha lety bylo schváleno a podepsáno, že jsou škody vyrovnány a další peníze Řecko nemůže od Německa žádat.
Nyní švýcarské banky oznámily, že řečtí občané maji ve Švýcarsku na kontech 800 miliard euro. A ty jsou důvodem toho, že Řecko nemá dnes peníze. Pravděpodobně většina z těch 800 miliard nebyla zdaněna v Řecku. Jestli na to přijde daň, která bývá u výdělku nad 1 milion euro za rok v mnoha zemích Evropy kolem 50%, tak vybere Řecko na dani 300 miliard ze 600 nezdaněných miliard a je pak bez dluhů. Stačí jen, aby ty miliardy byly v bankách zmraženy, zjištěni majitelé a vypočteny daně.
Tato zpráva se šíří světem od včerejšího dne.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"