Dana Obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Po dlhšom zvažovaní „mám, nemám, mám“ to tu predsa otvorím, lebo to začínam považovať za zlomové obdobie, že bud sa to konečne chytí a bude sa dať dosiahnuť viac ako na termiňákoch alebo sa nemá význam s tým babrať.
JUGGLER napísal: Všimol som si, že si schopná longovať a hneď otočiť do shortu... neveríš si, alebo často meníš názor .....
V rámci toho, že si „treba veriť“ sa urobí rázny poriadok s SL-kami v šortoch, pretože neprodukujú nič iné len parádne straty z inak dobrých obchodov alebo sa starajú len o predčasné vyhodenie. Radšej zvolím iný indikátor, ktorý som si všimla pri nepodarenom šorte „ked Gréci“ a nijak nevedela pochopiť, prečo ten šort nevyšiel. Juggi mi radil ako nemám šortovať ved dlhodobý trend je hore, myslím, že tu aj dával, že má prísť rast, ale ja som si to až tak nevšímala. Nevedela som, že ide o spoľahlivé veci a nechcela som nikoho kopírovať. Stále som nedokázala z hlavy vypustiť myšlienku prečo ten šort nevyšiel. Niečo mi tu nesedelo, iba sa to rútilo hore až k 11 800, /čo bolo /asi 7 %nad mojim vstupom/ a nedalo sa to ani zapasovať do rastovej vlny. Pochopila som to, až ked som videla, čo sa z tej 11 800-ky stalo a kde sme teraz. Takže pokial vidím také vlny, ktoré sú iba korekčné, aj ked sa rútia hore, nemienim sa vzrušovať, treba si len počkať, kým sa to vyblbne a ideálne využiť aj tento rast. Treba veriť aj TA, ktorá hovorí, že ak bude ešte rast, nemal by dlho trvať alebo už aj skončiť mohol/môže kedykoľvek.
Idem naplno, už len v 1 smere, pri počítači stále nie som, takže to občas ostáva len tak napospas. Trebars ako Jogov dôchodkový pilier, len je v ňom niečo iné. Aj ked tie pákové etf-ka niečo držaním strácajú, ale ten rozdiel oproti jednoitému by snad mohli vynahradiť.
Väčšinou sa mi stáva, že vyberám väčšie straty, lebo dlhšie zvažujem, či mám, nemám niečo robiť. Zatiaľ však stále všetko bolo čerpané zo zisku z minulých rokov, kde je ešte stále menšia rezerva , ale kedže pomaly začína dochádzať, bud sa treba zobudiť a nejak chytiť alebo už bolo napísané čo – nepatrím tu. Tak som sama zvedavá ako to dopadne.
Celý deň pri tom presedieť dokážem len málokedy a treba sa popritom venovať aj inému.
Obchody nemusia byť zadané presne real time, ale cena je uvedená ako bolo kúpené/predané, dá sa to porovnať. Nie som happy z toho, že ma to písanie pomerne dosť zdržuje, no ale čo už…
Dnes už pri počítači nebudem, prídem k tomu až večer.

DES2 10,10 /2x short/ /kúpený včera /
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Idem naplno, už len v 1 smere, pri počítači stále nie som, takže to občas ostáva len tak napospas. Trebars ako Jogov dôchodkový pilier, len je v ňom niečo iné. Aj ked tie pákové etf-ka niečo držaním strácajú, ale ten rozdiel oproti jednoitému by snad mohli vynahradiť.
DES2 10,10 /2x short/ /kúpený včera /
Neviem, ci si si vybrala ten spravny smer na spravnom indexe, teda dole-short. :?
Indexy najvacsich akcii USA a Nemecka maju tendenciu stale rast, lebo su to nadnarodne korporacie, majuce velky podiel na raste celosvetoveho HDP, ktore nam kazdy rok s vynimkou tusim roku 2008 rastie zhruba o 3-4%.
Na druhej strane tiez som uvazoval, ci DAX je dostatocne silny na to, aby ustal problemy eurozony+napor pristahovalcov a nakoniec sa tiez nedostal do downtrendu ako ostatne staty eurozony, ktore ani zdaleka nedosahuju urovni pred 2008 rokom.Navyse je to dost dvoj-stranne orientovany index na automobily a chemiu. :roll:
Preto som ho longol len velmi opatrne(1/6 dochodkoveho uctu) a dokupy uz asi budem robit na SPY alebo mozno MSCI-World.

p.s:Samozrejme co som hore napisal plati pre dlhodobe investovanie. Ak dokazes kratkodobo shortnut a vybrat zisk, preco nie. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s Jogom.
Ked je nejaká veľká výhoda na akciách (oproti forexu, komoditám a iným) tak je to práve to, že musia šplhať hore.
Takže pády sú zväčša rýchle a veľmi ťažko sa chytajú, kým rasty bývajú pomalé, ale stačí ich načasovať a vysedieť.
Takže stávka na rast je len otázkou času, kým stávka na pokles ťa môže zruinovať. Svoju kariéru som začal práve na tejto sedliackej logike a dlho som ani nevedel, že sa dá hrať na pokles. Longoval som do najväčšieho pádu akcií po 2000 a longoval som aj do krízy 2008-2009 a stále som zarobil. No ked to po kríze vystúpalo o 100%, tak som začal veriť, že je to vysoko a začal hrať na shorty. A výsledok: väčšinou som to pohnojil, takže zbytočné straty, zbytočné nervy, zbytočná energia! Kopu malých trejdov som uhral, ale ani jeden veľký !

Potom som si prečítal skúsenosti veľkých špekulantov a všetci svorne potvrdili, že na shortoch nemajú pozitívnu bilanciu. Samozrejme, že sú vynimky čo potvrdzujú pravidlo ako Paulson...ale to nič nemení na fakte, že najväčšie peniaze väčšina špekulantov zarobila, keď kupovali po veľkých pádoch... A majú pravdu. Dlho som nad tým rozmýšlal prečo kua tie trhy idú hore, aj ked fundamenty firiem stagnujú a stále tu máme krízu a nulové sadzby...a došiel som na to, že čokolvek sa bude diať, vždy bude optimizmus prevažovať a pády budú len rýchle a krátke, kým rast bude pomalý a dlhý.

Dávaj si pozor na shorty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Zadavám SL podľa daxu na 9 960b. Sl nie je nikde zadaný, je to pre mňa orientačná hodnota, že ak náhodou dôjdem k počítaču a bude to niekde nad, že už nie je všetko v poriadku. Tá úroveň by mala stačiť.

SL-ka možno zadať, ale nie hned na začiatku, najprv vyčkať, nech sa vyformuje nejaký vrchol.

Vstup dobrý nemám, ale to obvykle nemám, možno ked si časom viac veci napozorujem budú aj lepšie vstupy. Ak by však dax klesol k úrovniam 9300- 200, nemusí to stále byť zlý obchod.

Jogo, ak predpoklad výjde a ideme skutočne testovať support, na tvojom mieste by som pri tých úrovniach nakúpila za celých 5/6 s SL niekde pod 9 200. Nemá význam to extra rozdeľovať, radšej kupovať v blízkosti dôležitých supportov, kde vieš mať aj pomerne tesný SL. Ak nemáme spadnúť do ďalšieho poklesu, tá 9 200-ka musí byť udržaná.

Jasné, že som ten obchod myslela krátkodobo, to len ako prirovnanie, že chvíľu necháš a nestaráš sa o to.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Vyšla som von 9,71. zatiaľ rozmýšľam čo robiť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Nedarí sa mi kúpiť long za cenu akú som chcela a ja to naháňať nebudem. Zajtra tu nie som možno prídem len pred koncom, uvidíme, či sa bude dať šort kúpiť za lepšiu cenu.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Ja som ani nevšimla, že som zabudla príkaz zrušiť a mi nakúpilo lyy8 77,45. /2x long/ Už som tam ani nechcela ísť, tak môžem sa trápiť ďalej.
Ale ja pri tom nebudem, na toto nemám nervy, prídem až poobede a už bude čo bude. Aspoň zistím, že sa fakt na to vykašlať. Ešte mi trebalo do pákových etf-iek liezť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal: Aspoň zistím, že sa fakt na to vykašlať. Ešte mi trebalo do pákových etf-iek liezť.
Kolkokrat som si to uz povedal ...ale ked si spocitam, aky statny dochodok mi hrozi, tak znova dostanem motivaciu skusat to dalej.:)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Istiach »

jogo napísal: Kolkokrat som si to uz povedal ...ale ked si spocitam, aky statny dochodok mi hrozi, tak znova dostanem motivaciu skusat to dalej.:)
A zevraj nase vlady nepodporuju podnikanie :lol:
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Keďže svokra zabávala a nedalo sa od nej oslobodiť, idem už len zhrnutie dnešného dňa.

Lyy sa nám krásne zrútila,takže prd z nej mám /predaj77,62/ a pritom bolo aj 78,80, len čakala som, že pôjde to aj ďalej.

Ked už som s DESom začala, tak som ho vzala znovu /9,715/, výskok ráno sa neoplatil, lebo teraz mám len o niečo menej kusov. A to som ešte príkazy musela 3x meniť, lebo to trebalo na ceste hore naháňať.

Teoreticky by som si mohla dať SL-ko okolo tej 10 100ky, ak u počítača budem, ale aby to nemalo taký efekt ako dnes, ked sa ani do druhej strany neoplatilo prevrátiť, lebo včas nebola predaná.

Snad už na tú cestu dole by sme mohli byť pripravení.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Vyšla som von 9,455 - strata parádna. Uvidím, bud počkám nech ten pokles prebehne a nakúpim long alebo ešte niekde skúsim lacnejší šort, ak sa mi to bude znovu pozdávať. Teraz som z toho cvok, tak kašlem na to.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Update po niekoľkých dňoch.

Šort stále kúpený nemám, iba bol perfektne odovzdaný blízko dna a zatiaľ ho nemám chuť kupovať za drahšie ako bol odovzdaný. O takéto dobré odovzdávačky sa bohužiaľ niekedy vedia postarať SL-ka, preto negativizmus k nim naďalej pretrváva, aj ked jasné, v čom je v šortoch väčšie riziko. Niekedy som nevedela, teraz to už viem. Napriek tomu, ak vidím, akú super službu SL-ka robia, tak ich logicky ani nemám chuť používať, lebo takto sa tiež nikam dostať nedá. Treba hľadať iné riešenie, aj ked aj s ním je to niekedy ťažké a celkom ideálneho riešenia pravdepodobne ani niet.
Minimálne, ak by som mala Sl používať ako orientačné hodnoty, už asi nebudem len tak ľahkovážne púšťať, lebo sme sa práve dostali nad SL, ale až ked mi bude jasnejšie, či chcem/nechcem skúsiť pretočenie do opačného smeru, lebo ak nechcem, aký má význam to potom púšťať.
Toľko teoria, aká by bola prax a čo by to prinieslo, zatiaľ neviem.
Vymstí sa mi však pravdepodobne nedodržanie pôvodného zámeru kúpiť, držať a zatiaľ SL-ka neriešiť, ked ide len o korekčnú vlnu.
Ak chcem mať pôvodný počet ks ako na začiatku, ked už bol aj tak dodrbaný vstup, treba mi zase des kúpiť za 9,38, čo sa sice pred pár dňami aj dalo, ale v rámci kašlania na to sa nič neriešilo, ved bude aj lepšia cena. Teraz už ani nejdem riešiť, či bude lepšia cena, budem rada, ak bude vôbec táto, aj ked potom možno dax vyletí aj nad 10 200-300 ako to v rámci zákonov schválnosti býva.
Majú nám dnes zase vypnúť elektriku, podobne ako včera od 7.30 - 17. 30, takže burza sa dnes zase nejak sledovať nebude, možno trochu zajtra a v pondelok zase nebudem. Takže iba hodím príkaz na nákup desu 9,38 a či z neho v najbližších dňoch niečo bude, uvidíme. Možno uvidíte skôr ako ja, či mi nakúpilo. A ak ani budúci týždeň nič z toho, uvidím, čo ďalej. Sapku 1 pohyb hore ešte chýba, tak ja dúfam, že si ho riadne dokončí a až potom bude mieriť na 1968.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Nakúpené mám, DES2 9,38.
Podobne ako Juggi neočakávam ešte rýchly koniec. Pre zmenu sa zdá byť teraz dax nedokončený, ked by mohol hádzať ešte nejaké nové high-ka, ktorých som sa nevedela skôr dočkať a možno aj sapko si zamieri k v vrcholu trojuholníka okolo 2040-ky /nemusel by/ .
Snad to teraz nebude na daxe až tretia hodnota 10 370 platná pre futures, stačilo by aj nad 10 200.
Dana napísal:Úrovne pre dax min. 9850, 9960 – 10 370 vychádzam z futuresiek, tak môžu byť trochu s daxom rozdiely

Tak čakajme, čo bude.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal:Nakúpené mám, DES2 9,38.
Podobne ako Juggi neočakávam ešte rýchly koniec. Pre zmenu sa zdá byť teraz dax nedokončený, ked by mohol hádzať ešte nejaké nové high-ka, ktorých som sa nevedela skôr dočkať a možno aj sapko si zamieri k v vrcholu trojuholníka okolo 2040-ky /nemusel by/ .
Neviem čo je DES2, ale pri SPX si možno nerozumieme. Ja totiž podľa signálov očakávam pokles a na pokles pomaly aj otváram pozície. Len som včera nevedel, či to dnes pôjde ešte vyššie, alebo sa rast zastaví . Rast sa zastavil a ďalšie dejstvá budú na budúci týždeň. V nedelu v noci však v Číne uverejnia dôležité makrodáta, tak sa nezľakni ak by sa trh v pondelok prepadol.

Vo svojom vlákne som písal že nebudem mať čas na analýzy a komentáre a že je velmi dôležité sledovať to, čo nás čaká. Nuž vidím, že každý to má na háku... Tým nemyslím teba ani iných začiatočníkov, ale tých čo sa vyznajú a vedia o čo ide. Čínske dáta sú pritom teraz velmi, veľmi dôležité... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Ja totiž podľa signálov očakávam pokles a na pokles pomaly aj otváram pozície.
Včera som otváral na možný pokles tiež. Mal som podobný pohľad na trh. Tak uvidíme.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Súhlasím, že čínske dáta sú dôležité a nemyslím, že každý má na háku čítať o čom píšeš. Len ja tie správy pozerám väčšinou až dodatočne, ked už je to v reakcii trhu resp. len nech viem, prečo klesáme/stúpame. Ale niekedy si to prečítam len na fóre od teba. Záleží ako časovo stíham.

DES2 - pákové ETF-ko 2x short dax /špekulácia na pokles daxu/
http://www.boerse-frankfurt.de/de/etfs/ ... +ucits+etf" onclick="window.open(this.href);return false;

Na ostatné, neviem, či má zmysel reagovať. Tak isto očakávam pokles, ale sám vidíš kam sa sapko štverá a či ho vôbec tá 2040-ka zastaví. Zaujímavé, ak silná rezistencia je o trochu nižšie.
U daxu /ak dnešný pohyb hore už skončil - Čína napovie/ by som očakávala pohyb dole a potom hore. Potom by snad mohol byť koniec. Už nepíšem o nových high, ked vidím, akú prejavuje slabosť, ale môžu byť. Ako bude reagovať SPX neviem. Zatiaľ dúfam, ked už nie rezistencia, že aspoň vrchol trojuholníka ho zabrzdí. Ak nie, tak potom asi ideme ďalej hore.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Myslel som že longuješ.
S tým hákom som nemyslel, že ľudia majú na háku čítať to čo píšem. Podľa počtu pozretí vidím , že to číta dosť ľudí. Dosť na to, aby sa našiel niekto kto upozorní na tie čínske dáta, keď to neurobím ja. Raz to urobil Rado a potešil ma. Pri diskusiách je najdôležitejšie, aby sme si vymieňali najmä informácie, nielen názory. Pri indexoch musíme predvídať.

P.S. Aj ja som v shorte, ale je to dosť risky. Tie čínske dáta môžu byť aj dobré...Ja len staviam na to, že je väčšia šanca, že dobré nebudú.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Ako sa môžu vyhodnotiť aj zlé dáta
" Pro čínské finanční investory jsou špatné zprávy vlastně dobré zprávy, protože zvyšují pravděpodobnost fiskální a monetární stimulace čínské ekonomiky...... "
To si rovno môžem hodiť mincou, ako si kedy zmyslia správy vyhodnocovať. A deje sa to stále, že nikdy nevieš, čo ako bude prijaté.
.
Ak sapko klesne na 1983, tak si už tiež myslím, že rast v piatok skončil. Vedela som si to isté predstaviť u daxu, nech si klesne hoci do úrovne predch. poklesu /denný graf/ a potom nech si zas ide hore, ale nie tak isto aj u spx. Tam by to už malo byť v rámci zosúvania sa dole. Dax si môže kľudne vykresliť nižšie high aj v rámci down trendu.

Ak by to aj išlo ešte ďalej hore, príp. že príde len menší pokles a znovu to pôjde hore, ten strop povedzme 2045 nie je zase až tak ďaleko, snaď by sa to dalo prečkať.Už škoda to púšťať, ale možno bude problém vyriešený, ak 1983-ka naznačí zmenu trendu.
Verziou ísť k 1875 cez 2100 niečo, by som sa zatiaľ nezaoberala. Zdá sa mi to menej pravdepodobné, aj ked nie nemožné. Najprv nech ten strop prerazia.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Dana napísal:Nakúpené mám, DES2 9,38.

Nepodaril sa mi predaj desu za 9,31 /teraz 9,21/, tak už risknem vyčkávať ďalej, či sapko vylezie nad dnešní high 2034. Nie som tu stále, ale ak zaregistrujem, že sa to stalo, budem musieť aj ked veľmi neochotne ten des lacnejšie pustiť.
Zatiaľ som príkaz na 9,31 nezrušila, ak sa vyplní, vyplní. Už nechcem riešiť, či zajtra budem nakupovať za drahšie ako som to dnes pustila, ale radšej by som prerazenie nadol na dennom grafe sap videla.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Príkaz na predaj DES2 9,31 som pár minút pred koncom zrušila. Myslím, že za túto cenu sa ešte bude dať predať, možno aj s 0, ak bude nutné. V najhoršom sa dá trochu si na to počkať a je dosť možné, že ho už ani nepustím, uvidí sa od ďalšieho vývoja.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

2034 na SPX bohužiaľ padlo, takže som DES2 predala za 8,78. Samozrejme, že sa ukáže, že to bude blízko dna, ale nateraz si dám pokoj. Na papieri ma to skúšať veľmi nebaví, ked treba tomu toľko času venovať, uvidím, či sa donútim. Ten pokles by mohol byť pekný, ale ako ho chytať otázne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

DES2 7,885 SL 7,80 alebo dnešné high daxu

Ak sa to nechytí, asi sa nebudem s pákovým etf-kom radšej hrať
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

DES2 mám predaný po 8,28
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

DES2 8,525 SL dnešné high daxu
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Takže ide to opäť perfektne. Nie len že je vynulovaný predch. zisk, ktorý ani ziskom v skutočnosti nebol, ale ešte sa aj upadá do straty.
Ráno som nepredala za 8,20, lebo boli natiahnuté spready 8,28-8,20, čo je 1 %!!! Kým sa to nejak znormalizovalo aj indexy leteli vyššie. Takže teraz je to podstatne lepšie, už sme na 8,00 a ešte ktovie ako bude ďalej. Takéto šialené straty, ktoré presahujú zisk, je fakt problém vyberať, ak aj niekto chce poctivo dodržiavať SL. Ak nevie byť neomylný, stáva sa to neobchodovateľným. A myslím, že je jedno, či by to bol pákový long alebo šort. Pri obyčajnom longu len možno tá výhoda, že sa dá vysedieť bez SL, ak je predpoklad, že by to o nejaký čas zase mohlo ísť hore.
Teraz už neviem, čo s tým, skúsim vyčkať do zajtra poobedia resp. pondelka rána, či to trochu lepšie nebude a ak nie, tak sa riešenie asi odsunie na budúci rok. Ešte na otočku sa mi to nezdá, aj ked môže to ísť teraz vyššie.
Pôvodne som chcela, že ked to nevýjde, pretočím do longu, ale vzhľadom k tomu ako to skákať ešte môže som to radšej neurobila. Len zaváhala som aj s predajom, tak neviem ako to nakoniec dopadne.
Asi sa bude treba preventívne radšej vyhýbať významnejším správam resp. reagovať radšej až po nich.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Dana, preco ty stale tak vytrvalo shortujes ten DAX? Ake fundamentalne dovody na to vidis? :?
Mame za sebou 25% korekciu na DAXE, druhu najvacsiu od roku 2008 bez nejakych vyznamnych medvedich sprav, mame tu euro-QE a ty to stale shortujes.Keby sme aspon atakovali all-time hihg, tak by som to chapal, ale sme stale cca 15% od all-time high. Ved aj my(Slovensko) sme taka mala sucast DAXU a ekonomika sa nam utesene rozbieha(vidim to z pohladu pracujucich ludi v mojom okoli, ktori teraz maju prace vyse hlavy). Cize ziadne "zle spravy" na obzore nie su(zatial). :)
Skus raz urobit maly long na DAXE alebo na SP500 a pozeraj sa na pohyb grafu z bycej perspektivy. Tak ako pises, pokles na zdravom indexe sa da vysediet, lebo po case zdravy index znova dosiahne all-time high, ale rast na zdravom indexe nemusis vysediet. :)

p.s: Ten prvy short si nacasovala perfektne, skoda, ze si ho nepodrzala dlhsie. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

Pozri si trimbrokra. Už dlhšie hovoria, že dax je predražený, zisky firiem klesajú. Aj ked ja sa o FA až tak nezaujímam, ale trochu budem asi musieť, minimálne viac sledovať správy.

https://zo.trimbroker.com/video/Trh-pod ... 015-171215" onclick="window.open(this.href);return false;

Asi to poviem tak, že idem po tom ťažšom, že ked sa zvládnu šorty, príp. beztrend, tak snad sa zvládnu nejak aj longy. No len nejak to nezvládam a také šialené Sl-ka, ktoré vždy zlikvidujú zisk, tak s tým je aj pri dobrej vôli problém. Takto sa asi ťažko dá obchodovať, ak nie sú menšie oproti zisku.

Zaumieniť si môžem hocičo a realita je iná. Ak sa to stane občas, to sa dá, ale nie príliš často.

Neviem zatiaľ ako na to, ale nejak sa to musí dať obchodovať. Minimálne musím asi začať vychytávať kedy asi do toho neloziť. Len aj ked nie je významnejšia správa, stať sa môže kedykoľvek niečo a prudko to letí, koľkokrát aj bez príčiny.

Teoreticky, ak dax teraz zdravým indexom nie je, mala by som mať skôr šancu šort vysedieť, akurát nie s pákovým etf-kom. Uvidím, možno zajtra sa toho zbavím, zase príliš dlho sa mi to tiež nejak držať nechce.

Keby som vedela, ako som to vtedy dobre chytila...... ale tak isto mohlo hroziť, že sa to vráti k vstupu a nebolo by nič.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Pozri si trimbrokra. Už dlhšie hovoria, že dax je predražený, zisky firiem klesajú.
To je dobre, ked klesali, lebo budu mat na buduci rok kde rast. :) Aspon viem, preco ten DAX tak vyklesal. :wink:
Burza je o tom, co bude a nie o tom, co bolo.
Na dne krizy v marci 2009 roku klesol stvrtrocny zisk firiem z SP 500 o 90% oproti maximu z roku 2007. Indexy prepadli len o 60% a bolo tam vysoke predrazenie akcii merane stvrtrocnym ziskom(pripadne TTM ziskom) a aktualnou cenou indexu.Vyhlady boli katastroficke(ved si to pamatame). A prisla rallye, ktora trva az doteraz. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: To je dobre, ked klesali, lebo budu mat na buduci rok kde rast. :) Aspon viem, preco ten DAX tak vyklesal. :wink:
Burza je o tom, co bude a nie o tom, co bolo.
Správne Jogo. :)

Ja som tiež dlhšie nevedel pochopiť prečo sa indexy šplhajú hore, ked fundamenty stagnujú, alebo sa zhoršujú.
9 rokov sme na nulových úrokoch a predsa sme sa vyhli japonskému scénaru. Je to aj preto , že sme padli pekne hlboko.

Nuž ale hlavný dôvod boli tie sadzby a QE. Ako povedal Kostolány - peniaze sú kyslíkom pre burzu.
Na druhej strany vžite sa do situácie investorov. V bankách sú nulové úroky, dlhopisy sa tiež neoplatia, zlato a komodity klesajú...tak KDE MAJÚ DAŤ PENIAZE? A tak ked sa pozrieš na výkonnosť indexov, tak odpoveď je jasná. Amerika a Európa sú v relatívne dobrom stave...firmy sú v dobrom stave...majú kopu cashu na akvizície a buybacky....natlačili sa nové peniaze...centrálne banky skupujú dlh a každý pozerá dopredu s tým, že zle už bolo a že sa to musí zlepšovať.

P.S. Napriek tomu, že aj zo mňa sa stal znova býk, upozorňujem, že na trh sa zrejme znovu vracia volatilita.
A preto sa netreba zlaknúť zdravých poklesov. Tie tu boli vždy, len sme si od nich odvykli. Z narastajúcim podielom špekulatíveho kapitálu (HF atd), AOS , globalizáciou atd. sa dajú predpokladať i väčšie pohyby. Nebudem sa preto diviť, ked na SPX spadneme znovu ku 1800, kým sa zase vydáme k novým maximám :roll:

Pri všetkých špekuláciách na short nezabúdať: BIAS je na LONG !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Dana »

DES2 je predaný 8,32. Škoda 8,40-ky, čakala som,že prerazia aj nižšie a nič. Možno v najbližších dňoch. :D
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa osamely chodec »

odkial beries istotu, ze sme sa vyhli japonskemu scenaru, ja skor vidim roztacajucu sa a uz ani na QE cislo x nezaberajucu deflacnu spiralu
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:odkial beries istotu, ze sme sa vyhli japonskemu scenaru, ja skor vidim roztacajucu sa a uz ani na QE cislo x nezaberajucu deflacnu spiralu
Napísal som: 9 rokov sme na nulových úrokoch a predsa sme sa vyhli japonskému scénaru.

Japonci padli a pri nulových úrokoch to už prakticky nerozchodili...
Americký SPX tých 9 rokov neklesal, ani nestagnoval. Urobil 200%.

Pridávam graf Nikkei, následne SPX:
Prílohy
NIKKEI.gif
SPX.gif
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa osamely chodec »

o.k. teraz cas ukaze ako sa bude darit pri zvysujucich sa sadzbach, ale ano tu krizu ZATIAL FED zvladol dobre. Len ja som skepticky do buducnosti. Este som nezazil prosperitu pri krachujucom tazkom priemysle.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

osamely chodec napísal:o.k. teraz cas ukaze ako sa bude darit pri zvysujucich sa sadzbach, ale ano tu krizu ZATIAL FED zvladol dobre. Len ja som skepticky do buducnosti. Este som nezazil prosperitu pri krachujucom tazkom priemysle.
Je doba kedy sa ludia USA a EU snazia zit z klikania v Exceli, telefonovania smartfonami a spekulaciami. Mozno maju pravdu a moze to fungovat aj desatrocia. V Cine, Indii, Nigerii, Brazilii je obrovske mnozstvo pracovnej sily a tazky priemysel sa moze presunut tam (este viac nez je). Cize oni budu realne pracovat a EU s USA sa budu snazit ziskat cast ich vysledkov cez spekulacie. Az do jedneho dna ked si oni povedia ze vlaste lepsie si vystacia aj bez EU a USA a ich vypoctov v Exceli a nekonecnych telefonatov.

Je to uplna parodia co sa v sucasnosti nazyva v "rozvinutych krajinach" zmysluplnou pracou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:o.k. teraz cas ukaze ako sa bude darit pri zvysujucich sa sadzbach, ale ano tu krizu ZATIAL FED zvladol dobre. Len ja som skepticky do buducnosti. Este som nezazil prosperitu pri krachujucom tazkom priemysle.
Výroba a ťažký priemysel sa presúva do Ázie, ale asi to nebude vadiť. Oceliarska výroba v USA a EU krachuje, lebo z Číny prichádza lacná oceľ i plechy. Odevný priemysel sa už dávno presunul. Ten kto nešije v Číne nemá šancu prežiť. Veď kto by v USA alebo EU vyrobil rifle za 1 USD? Alebo vyrobil 1500 W mixér za 15 € ( taký istý made in USA stojí 600 € ). Podľa mňa to nebude vadiť, lebo zrejme nezávisí na tom kde sa to vyrába, ale na tom kto má z toho zisky (kto to vlastní a predáva). No a samozrejme, či dáva ľuďom prácu.

Apple má ročné tržby 250 miliárd a skoro všetko vyrobí v Ázii. Napriek tomu zamestnáva 110 tisíc ľudí. Google nevyrába skoro nič a predsa zamestnáva 60 000 ľudí. Tak nejak sa to asi kompenzuje. Ťažká výroba sa presúva a na Západe ostane len vývoj technológii, výroba s vysokou pridanou hodnotou a služby.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Veď sa tam v tej Číne za chvíľu zadusia. Zatvárajú fabriky koli smogu, som zvedavá aký to bude mať (dlhodobo) vplyv na ich ekonomiku.
Ale najvačšia éra ťažkého priemyslu na svete sa už dávno skončila.
Len dokedy budú stále navyšovať ten dlhový strop (v US) to je vačší problém. Raz to bude musieť niekto zacvakať.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa osamely chodec »

oceliarska vyroba a nie len ta v EU a USA krachuje , pretoze dramaticky poklesol dopyt, reci o lacnej oceli z Ciny su len blaf. Snad si nemyslis, ze nejaka automobilka EU , USA, alebo z Azie vyraba nejaky diel auta z cinskej ocele :). Sak ani USS KE nedokazu dodavat ocel nasim kvazi slovenskym automobilkam , leda tak ruske Toliaty , alebo Rumuskej Dacii.Este jedna vec ma napadla ak si firma z odvetvia tazkeho priemyslu zobrala uver a napr. zobrala si uver tazobna firma pri cenach ropy za 90-100 usd , tak to mala spocitane ze za x barelov pri tychto cenach bude mat najaky zisk , ktorym pokryje uver. Co sa teraz stalo, ceny komodit padli cca na polovicu , pri vypadku dopytu. Takze firme sa znizi vyrazne zisk lebo napr. 10% z 100 usd a z 40 usd je podstatne ine cislo a navyse len ak udrzi svoju produkciu , co ani to nie je schopna,prepady produkcie su velke a zamestnanci chcu zarabat stale viac.Proste ja nevidim , akym sposobom sa maju splatit dlhy ak nie inflaciou. No nezda sa mi v realnom zivote, ze pri tychto poklesoch komodit by mali ceny vyrobkov a sluzieb rast. A do tohto zacneme zvysovat urokove sadzby, to sa tym firmam bude zit...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

osamely chodec napísal:Este jedna vec ma napadla ak si firma z odvetvia tazkeho priemyslu zobrala uver a napr. zobrala si uver tazobna firma pri cenach ropy za 90-100 usd , tak to mala spocitane ze za x barelov pri tychto cenach bude mat najaky zisk , ktorym pokryje uver. Co sa teraz stalo, ceny komodit padli cca na polovicu , pri vypadku dopytu. Takze firme sa znizi vyrazne zisk lebo napr. 10% z 100 usd a z 40 usd je podstatne ine cislo a navyse len ak udrzi svoju produkciu , ...
Ak firma mala tazobne naklady 60 USD na vytazenie barelu ropy, tak pri cene 100 USD/barrel mala zisk 40 USD/barrel. A pri cene 40 USD/barrel bude mat stratu 20 USD/barrel.
Nefunguje to tak ze tazobna firma ma statom garatovany zisk 10% z predajnej ceny ropy x pocet vytazenych barrelov.
Cize pokles ceny ropy by ich mal ekonomicky nicit este ovela vyraznejsie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: ... Podľa mňa to nebude vadiť, lebo zrejme nezávisí na tom kde sa to vyrába, ale na tom kto má z toho zisky (kto to vlastní a predáva). No a samozrejme, či dáva ľuďom prácu.

Apple má ročné tržby 250 miliárd a skoro všetko vyrobí v Ázii. Napriek tomu zamestnáva 110 tisíc ľudí. Google nevyrába skoro nič a predsa zamestnáva 60 000 ľudí. Tak nejak sa to asi kompenzuje. Ťažká výroba sa presúva a na Západe ostane len vývoj technológii, výroba s vysokou pridanou hodnotou a služby.
Ked monopol na tazky a textilny priemysel bude mat Azia postupne sa to prejavi. Mozno este 10 rokov nie ale potom ano. Mas to podobne ako na SK po revolucii. Vsetci isli studovat ekonomiku, sociologiu, enviromentalistiku, politologiu, ... Teraz ked chces od murara obmietnut stenu alebo polozit dlazbu vypyta si od teba hodinovu taxu ako keby mal VS. A ma pravdu. Kto iny ti to pojde robit ked jeho potencialni konkurenti isli studovat politologiu a kelnu nevedia chytit do ruky? Teda aspon v okoli BA to tak je, neviem ako na vychode.

Podobne to moze dopadnut s Cinou a textilom. Ked o 10 rokov zacnu dvihat ceny na zapade nebude existovat konkurencia a nebude kde inde kupit lacnejsie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dana Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

My to tu nevyriešime. Ja len chcem povedať, že prichystať sa treba na všetko.

Podľa mňa to nie je problém spotreby, ale problém naprodukcie. Čiže spotreba neklesá, len už nerastie tak, ako rástla na dlh. Je to dôsledok dlhovej krízy. Dokazuje to napríklad aj fakt, že predaj automobilov je na 10 ročných maximách. Veď ako ľudia začínajú šetriť, ked majú problémy? Začnú tým, že si nekúpia nové auto. A čo si kúpia ako prvé, ked sa im darí?: kúpia si nové auto.

A ropa?
Z ekonomického hľadiska: Tento pokles cien dvihne svetovú ekonomiku. 90% sveta z toho bude ťažiť a doplatí na to menšina. No celkovo spotreba sveta vzrastie a možno to zachráni svet pred dlhoročnou stagnáciou, alebo poklesom spotreby.

Z politického hľadiska: na ropu doplatia Rusi, Iránci, Venezuela. V USA skrachujú len projekty, ktoré rátali s cenou ropy nad 50 USD. Väčšinou sú však financované zo súkromných zdrojov, alebo velkých bánk, ktorým to neuškodí. Veď čo už im uškodí , ked sú príliš veľké na to aby mohli skrachovať...

Všimnite si, že USA sa stalo tento rok najväčším producentom ropy na svete. Je však jediným producentom, kde bol export ropy zakázaný. Teraz tento stav využili a export povolili. Takže sú na ceste, aby zásobovali svet a profitovali z toho. To sa však môže udiať len vtedy ak sa v konkurenčnom boji s inými exportérmi presadia. Iných exportérov a iné velkolepé projekty môžu dostať na kolená iba extrémne nízkymi cenami ropy...

Ja to vôbec nevidím tak, že nízka cena ropy teraz spôsobí kolaps v USA. Kdeže. Investori sa teraz toho boja, ale spomenme si na časy, ked to bolo naopak. Cena ropy šla hore a investori sa báli. Zase sa len báli...stále sa niečoho boja.

Trhy sa stále niečoho boja, ale každá minca má dve strany...My nemusíme ísť s davom...My sa nemusíme báť.
Zakrátko možno trhy padnú, lebo cena ropy bude príliš nízka... A za pár mesiacov možno bude na trhoch rally, lebo svetová ekonomika porastie z toho, že cena ropy bola príliš nízka....

P.S. Saudom podľa mňa až tak nevadia americké projekty. Vadí im, že im ubúdajú trhy...Rusi sa im tlačia do regiónu, Rusi sa im tlačia do Číny a EU, Irán začína exportovať a do toho ešte Amerika zníži import a začne export. Im ide o budúcnosť a to hraje do karát aj američanom. Teraz politicky tým, že môžu pribrzdiť Rusov a Irán (takisto doteraz ľavicovú Venezuelu)..ekonomicky tým, že nízka cena ropy im naštartuje ekonomiku...a pozdejšie to pomôže amíkom aj v energetickej globalizácii ...presadia sa na svetovom energetickom trhu. Tá vysoká cena ropy totiž priniesla amíkom know-how , že ropu vedia ťažiť alternatívne, nielen konvenčne...a v tom sa teraz môžu vo svete presadiť.
No ťažko by sa asi presadili, keby už do Činy viedli ropovody z Ruska... To by ich štvalo aj geopoliticky...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"