konzervatívna zložka portfolia

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3864
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 347 times
Kontaktovať používateľa:

konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa osamely chodec »

potrebujem doplniť konzervatívnu zložku portfolia, pretože mi končia HZL, ktoré som doteraz používal.Chcem to v Skk na 3 až 5 rokov,ale aby sa k tomu dalo aj dostať v priebehu sporenia,zatial mi najlepšie vychádza Dexia 4% pa mínus 56sk za osobný účet.Poradí niekto niečo lepšie?Toto je iba na 1 až 2 roky.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

O aku sumu sa jedna? Ide o jednorazovu investiciu, alebo o pravidelnu?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3864
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 347 times
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jednorazovo cca 500000
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Bebe »

Mňa by kocinavi zaujímalo, s akým výnosom bol, ten hypotekárny záložný list a prečo už nie je pre Teba táto forma investície naďalej zaujímavá.

Inak výška tejto sumy už zodpovedá osobitnému jednaniu napr. so správcovskou spoločnosťou napr. pri peňažných fondoch. Možno by to pri nízkom poplatku vychádzalo lepšie, ako v tej Dexii. Riziko je v tom, že nevieme, akým smerom sa budú uberať úrokové sadzby, ale tie môžu ovplyvniť i úrok v Dexii.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3864
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 347 times
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa osamely chodec »

výnos do splatnosti 4,61 % v čistom .Podľa mňa ECB v druhom polroku zníži sadzby o 0,5% a Nbs to bude kopírovať.Tie 4% Dexia garantuje na 2 roky./8% za dva roky/
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ja osobne by som kupil dvoj izbovy byt v nejakej lacnej lokalite (napr. Handlova), dal do prenajmu a mal by som aj vynos a aj pasivny prijem... Alebo ako vravi BEBE, dat na nejaky korunovo-penazny fond, dohodnut sa na investicii bez vstupneho a vystupneho poplatku...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja by som to požičal mexickej podnikateľke. Výnos od 1-10% 8)

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=34&t=823

Inak z 500 000 sa už dú urobiť hedging. Niekde v zahraničí by som našiel sporiaci účet za 6% a tú menu by som hedgoval s nákladmi 1%.

Alebo radšej tú Handlovú?

a posledný bláznivý nápad je maďarský termiňák:
https://www.otpbank.hu/OTP_Portal/file/ ... 19_eng.pdf
6,5% pri 30 mil. forintoch.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Bebe »

A čo tak dlhopisy z Veľkej Británie? Úroková sadzba poklesla o 0,25% na 5,25% a očakáva sa ďalšie zníženie až na 4,5%. To by mohlo priniesť nadvýnos pre dlhopisy vydaných v angl.librách. Otázkou ale zostáva, ako sa bude naďalej vyvýjať kurz EUR/GBP, lebo za posledných 5mesiacov sa celkom stabilný kurz z posledných dvoch rokov vydal smerom zhodnotenia eura o 8% oproti libre. Ďalšie posilnenie eura, by mohlo znížiť výnos britského dlhopisu. Žiadalo by sa detailnejšej analýzy budúceho vývoja, alebo použiť hedging doporučovaný Filipom, čo ovšem zníži výnos.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://servis.etrend.sk/132724/spravy-s ... ozne-listy
Tatra banka emituje ďalšie hypotekárne záložné listy
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Bebe »

Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Kód: Vybrať všetko

Inak z 500 000 sa už dú urobiť hedging. Niekde v zahraničí by som našiel sporiaci účet za 6% a tú menu by som hedgoval s nákladmi 1%. 
Toto by ma zaujímalo. Možes napísať presne a konkrétne celý príklad (štruktúra, výber, poplatky). Ja si to totiž neviem predstaviť s 1% nákladmi. Ja to mám v hlave, ale len teoreticky.( forward, optia)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa filip glasa »

asi je to blbosť, lebo také exotické meny ako forint čo nesú vyššie úroky sa lacno hedžovať nedajú. A ani na forexe ich nebude mať každý broker. Ale skôr než forward a opcie by bolo lepšie popozerať jak by sato dalo urobiť na forexe.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

forex: Možes si otvoriť poziciu na spote to je t plus 2,alebo forward.

Ak by to ale malo byť hedze, tak teoreticky si to viem na forexe predstaviť len cez forward. Je pravda, že je dôležitý urokový diferenciál menových parov, ale pýtal som sa preto, lebo nemám spočítane,koľko by taký hedze stál. Poplatky za otvorenie obchodu, atď.

Zaujíma ma to hlavne ako možnosť pre inteligentných investorov. Je za tým,ale kopec administratívy, prehľad trhu, vykonať konkrétny hedze atd.

Ak by vedel niekto konkrétny príklad komplexne opísať, tak sem s ním :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa filip glasa »

hedžovať môžeš shortom
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Inak z 500 000 sa už dú urobiť hedging. Niekde v zahraničí by som našiel sporiaci účet za 6% a tú menu by som hedgoval s nákladmi 1%.

Filip, to čo hovoríš nie je vôbec uskutočniteľné a trochu sa hambím, že mi to nedošlo skôr.

Predstavíme si situáciu. Ja mám možnosť si uložiť peniaze v švajčiarsku ( franky) na 6 %. Problém je ale menové riziko. Čo keď mi bude frank oslabovať. To znamená, že ja sa chcem poistiť, uzavriem si forward, na dnešnú cenu a menové riziko je zaistene.
Fungovalo by to, keby menové pary nemali úrokový diferenciál.


Klient musí prísť do banky a chce okotovať termínový kurz o jeden rok (forward) Keďže ale frank má vyššie úrokové sadzby, tak kurz EUR-CHF, ktorý by som dostal o rok bude slabší ako dnes. Bude o toľko slabší, aby sa vyrovnali úrokové rozdiely. Ak si seriózny klient spravia ti to aj bez collateralu, ak nie musíš zložiť určitú zálohu.
Je to pochopiteľné a ide o currency interest parität
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa filip glasa »

no vidíš, ešte že ťa tu máme.

a ako by to vyzeralo s tým shortom? Zoberieš úrok za vklad vo forintoch a zároveň si forint short kvôli jeho prípadnému oslabeniu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Bolo by to takto:

Vložím peniaze na švajčiarský účet, dajme tomu výška 10 000 eur na 6 %. Peniaze sa konvertujú, budeme abstrahovať spread, už aj tu by sme niečo strácali.

Idem sa zaistiť proti menovému riziku.

Za normálnych okolností si zavoláme do banky okotujú mi forward a je to vybavené. Väčšie firmy majú dohodnutú linku, menší investori musia mať v banke colateral.

My by sme to ale chceli cez forex,sme malý investor a banka sa s nami nebaví.

Máme menový par EUR-CHF: Možeme otvoriť pozíciu long a short.
long: Chcem participovat na posilnená eura voči švajčiarovi, alebo sa chcem zaistiť proti poklesu švajciara voči euru .
short: Chcem participovať na posilnená švajčiara voči euru,alebo si zaistiť pozíciu eura pri poklese voči švajčiarovi.

V našom prípade musíme otvoriť pozíciu long. Musíme zložiť collateral a otvoríť poziciu vo výške 10 000 eur v závislosti od páky. Dajme tomu,že bude 1:5. To znamená,ze musíme vložiť 2000 eur( v závislosti od meny,ako je vedený úceť na internete). Zase raz abstrahujme všetky poplatky (otvorenie účtu, sprostrekovanie atď) .

V pozícii long budeme zarábať,ked euro bude posilnovať, ale zároveň prerábať na sporiacom účte v švajčiarskej banke. Týmto pádom sa rozdiely v kurzoch vynulujú,lebo budeme mať otvorené rovnaké pozície a sme zaistený voči menovému riziku.

Čo ešte musíme vyriešiť sú úroky.
Predstavme si situáciu, že kurz sa jednoducho nezmení. V pozícii long na eur-chf vlastníne v podstate euro a to má nižšie úročenie ako švajciar. To znamená, že aj keď by sme nestrácali na zmene kurzu strácali by sme na úrokovom diferenciale. Výška by bola akúrát tak vysoká, že pri celkovom sčítaní výnosov v švajčiarskej banke a znehodnotení na úrokoch na pozícii long EUR-CHF by sa náš vklad rovnal úročeniu v eurách.
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa Bebe »

Hypotekárny záložný list od Slovenskej sporiteľne

http://www.etrend.sk/osobne-financie/mo ... 43487.html
má viazanosť dva roky. Nesie výnos 5 percent ročne. Nominál jedného kusa je 3 320 eur, v predaji je 2 500 kusov. Klient musí kúpiť aspoň tri, čiže potrebuje bezmála 10-tisíc eur. Emisný kurz stanovila banka na 100,75 menovitej hodnoty. To znamená, že za kúpu zaplatí klient 0,75 percenta z investície. O to sa mu zníži výnos. No neuberajú z neho už žiadne ďalšie poplatky

predaj sa má ukončiť už 12. septembra, pričom sa začal 2. septembra
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3864
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 347 times
Kontaktovať používateľa:

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Uz nazov clanku je zavadzajuci.Akych 5% ked poplatok je 0,75%.Nevyhodna je 2 rocna viazanost.4.5% je mozne ziskat pri viazanosti iba na jeden rok pri terminaku.Po 1.1.2009 pri eurovych terminakoch bude daleko lepsie zhodnotebie /nedostatok likvidity/, uz teraz su eurove terminaky urocene podstatne lepsie ako korunove.Podla mna si budu musiet banky priplatit ak budu chciet ziskat zdroje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dobre napisane jozef. Ale pravdupovediac stale som celkom nepochopil tomu urokovemu diferencialu. Chapem dosledok (ten si tam napisal) ale neviem ako sa ten diferencial pocita. Vsak na paku som dal len 2000 EUR, takze len pri tychto 2000 Eur stracam urokovy vynos, kym vo Schweizi sa mi uroci 10 000 CHf. Ci uplne o niecom inom pisem? Neviem, nechapem
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: konzervatívna zložka portfolia

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

peter.cmorej napísal: Vsak na paku som dal len 2000 EUR, takze len pri tychto 2000 Eur stracam urokovy vynos, kym vo Schweizi sa mi uroci 10 000 CHf. Ci uplne o niecom inom pisem? Neviem, nechapem
Ty máš síce collateral 2000 ale pozíciu pri páke 1:5 más otvorené v reáli za 10 000 EUR. Úrokove straty na eur/chf sa ti teda budú počítať z 10 000 Eur.
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"