Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zníženie US ratingu a jeho dôsledky

Ratingová agentúra Standard & Poor’s v piatok večer po zatvorení trhov znížila rating Spojených štátov amerických z AAA na AA+, pričom ponechala negatívny výhľad. Dôvodmi boli hlavne nedostatočný rozsah prijatého úsporného plánu  a tiež hrozba výrazného spomalenia ekonomiky. Aký by mohol mať tento krok dopad?

Faktom je, že zníženie ratingu bolo do istej miery už v trhu započítané, nakoľko predstavitelia Standard & Poor’s sa nedávno opakovane vyjadrili, že by k nemu mohlo prísť. Z ratingu pritom vychádzajú viaceré legislatívne a regulačné pravidlá – napríklad pravidlá pre viaceré skupiny fondov, ktoré nemajú povolené držať dlhopisy s nižším ratingom než AAA. Na ratingoch sú do veľkej miery založené aj pravidlá kapitálovej primeranosti pre banky Basel II, v ktorých od ratingu dlhopisu závisí, akým percentom vlastných zdrojov musí banka kryť jeho držbu (aby v prípade strát zostalo banke dosť kapitálu). Drvivá väčšina týchto pravidiel však vychádza z priemerného ratingu od 3 najväčších ratingových agentúr – t.j. Standard & Poor’s, Fitch a Moody’s. Posledné dve zatiaľ USA rating neznížili, takže krajine zostáva aj naďalej efektívny rating AAA. Fondy tak budúci týždeň nebudú nútené zbavovať sa amerických dlhopisov. V prípade však, že by sa k zníženiu ratingu odhodlala aj ďalšia agentúra, mohlo by to znamenať vážny výpredajný tlak na dlhopisovom trhu.

Pravdepodobná reakcia trhu

V krátkodobom horizonte by sme mohli na trhoch vidieť pokračovanie „risk off“ nálady z minulého týždňa. Najpravdepodobnejším scenárom sa zdá byť počiatočné oslabenie dolára po otvorení trhu, ktoré by mohli priniesť obchody investorov, ktorí budú sťahovať svoje prostriedky z Ameriky. Následne po tejto prvotnej reakcii by sme však mohli počas budúceho týždňa vidieť postupné posilňovanie dolára kvôli tomu, že americké banky a firmy budú sťahovať peniaze zo zahraničia domov, aby mali rezervu v prípade ďalšieho negatívneho vývoja. Tento tok by paradoxne mohol pomôcť stlačiť úroky na amerických dlhopisoch nadol, pretože tieto peniaze budú zrejme ukladané práve v dlhopisoch a pokladničných poukážkach. Akciový trh však bude zrejme aj naďalej vypredávaný.

Ďalšiu hrozbu pre USA predstavuje Čína, ktorej predstavitelia po znížení ratingu ostro komentovali americké problémy s tým, že USA si musí dať svoj dlhový problém do poriadku, inak bude musieť byť dolár ako svetová rezervná mena vystriedaný niečím iným. Čína je pritom po FED-e druhým najväčším držiteľom amerických vládnych dlhopisov a poukážok, pričom jej podiel sa odhaduje na vyše 800 miliárd USD. V prípade, že by Čína začala svoje peniaze sťahovať a presúvať napríklad do Európy, znamenalo by to rast úrokov amerických dlhopisov a zrejme aj prudšie oslabenie dolára. Je však otázne, či by Čína takýmto krokom neutrpela viac než keby nerobila vôbec nič.

Mimoriadne schôdzky

Dnes večer sú ako reakcie na vzniknutú situáciu naplánované viaceré mimoriadne telefonické konferencie. Tou hlavnou je diskusia zástupcov finančných ministrov krajín G20 o napätí na finančných trhoch a ich možnom riešení. Je možné, že sa na nej objavia aj úvahy o ďalšej vlne kvantitatívneho uvoľňovania či obmedzení úlohy ratingových agentúr v regulačnom procese. Ďalšiu mimoriadnu konferenciu organizuje ECB, ktorá bude riešiť hlavne nedôveru v trhov v nové navýšenie eurovalu, ktoré spustili vyhlásenia šéfa Bundesbanky Weidmanna o tom, že Nemci sú proti. Je možné, že centrálne banky v priebehu týždňa v prípade extrémnej volatility prídu s ďalšími podpornými krokmi pre finančný systém.

Budúci týždeň tak rovnako ako posledných 7 dní uvidíme na trhoch zvýšenú volatilitu.

Súvisiace články:

 

Kríza, ktorá začala v roku 2007 ešte neskončila

Investori začnú prehodnocovať bezrizikovosť štátnych dlhopisov

Letný výpredaj akcií a jeho dôvody

 

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne