Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Ako predať akcie z kupónovej privatizácie

Akcie z kupónovej privatizácie je možné predať na bratislavskej burze, alebo ak sú neverejné, tak napriamo majoritnému akcionárovi, či malým investorom do slovenských akcií.

Akcie z kupónky sa delia v zásade na tri skupiny:

 1. hodnotné akcie obchodované na burze
 2. neverejné akcie, ktoré majú hodnotu, ale neobchodujú sa na burze
 3. bezcenné akcie
Hodnotné akcie obchodované na burze sa dajú veľmi ľahko predať práve na bratislavskej burze http://www.bsse.sk/. Pri predaji akcií si zistite za koľko sa obchodujú na burze:
 1. Na webe burzy kliknite na cenné papiere, trhy
 2. Do políčka vyhľadať CP napíšte názov spoločnosti z vášho výpisu z CDCP alebo banky (napr. Chemolak)
 3. Zobrazí sa vám tabuľka s cennými papiermi na výber. Porovnajte ISIN na výpise a v tabuľke na webe burzy
 4. Kliknite na príslušné akcie (názov firmy - napr. Chemolak)
 5. Dostanete sa na informácie o akciách  http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papieretrhy/Detailemisie.aspx?IssueKey=%23KEY=A%7C%5E%7C1832%23
Na podstránke akciách Chemolaku vidíme v grafe poslednú predajnú cenu, ktorá bola 7 EUR. Nižšie v tabuľke vidíme "Päť najlepších objednávok na kúpu a predaj". V tabuľke je objednávka na kúpu akcií Chemolaku za 6,03 a objednávka na predaj akcií za 9 EUR. Na základe týchto informácií sa rozhodneme, či chceme predať za najnižšiu cenu 6,03 ihneď, alebo skúsime dať ponuku na predaj za 7 EUR ako bola posledná predajná cena (z grafu). Prípadne budeme vyčkávať, že cena vylezie až na 9 EUR ako náš predávajúci kolega z tabuľky.
Predaj - kúpa, akcie Chemolak
Kde tieto akcie môžeme ísť predať a čo potrebujeme?
 1. Treba si zobrať do rúk výpis od CDCP alebo z majetkového účtu v banke, prípadne o.c.p.
 2. Ak máte majetkový účet u o.c.p., alebo banky, tak môžete ísť zadať pokyn na predaj práve k nemu
 3. Ak nemáte majetkový účet ani v banke ani v o.c.p., teda máte výpis len z CDCP, tak si môžete vybrať na predaj akcií ktorúkoľvek banku alebo obchodníka s cennými papiermi (o.c.p)
 4. Zo skúsenosti doporučuje Milan Hošek na svojom blogu RMS market a Poštovú banku. Bol som vybavovať prevody slovenských CP v oboch spoločnostiach a naozaj vedia ako na to. V RMS markete sú dokonca rady. V poštovej na väčšej pobočke sme boli s touto agendou traja zákazníci. Pracovníci tam mali s vybavovaním slovenských CP tiež skúsenosti. V ostatných bankách neviem, ale na väčších pobočkách to asi nebude problém.
 5. Zoberte si so sebou výpis z majetkového účtu, alebo výpis z CDCP
 6. Kľudne si vytlačte aj dnešné obchody s akciou zo stránky  http://www.bsse.sk/ aby ste vedeli za koľko budete predávať
 7. Podajte pokyn na predaj a je to. Akcie sa predajú ihneď, alebo ak ste dali vyššiu cenu, tak si na tú vyššiu cenu budú čakať (možno sa nedočkajú).

Čo s akciami, ktoré majú hodnotu, ale neobchodujú sa na burze? Môžete ich ponúknuť na predaj majoritnému akcionárovi, alebo malým investorom do slovenských akcií tu: http://www.akcionar.sk/burza/. Samotný prevod potom prebieha podobne ako predaj na burze, ale kupcu máte dohodnutého už vopred. Akcie je možné previesť cez RMS market a banky.

Akcie, ktoré nemajú žiadnu cenu je najlepšie previesť na Fond národného majetku. Toto môžete urobiť nie len na pracoviskách CDCP, v bankách a RMS markete, ale aj na vyhradených pracoviskách Slovenskej pošty.

Ak neviete  či majú vaše akcie cenu, tak si skúste okrem blogu Milana Hošeka prečítať aj tento článok: Ako zistiť hodnotu slovenských akcií.

Pre pomoc so slovenskými cennými papiermi kontaktujte odborníka Milana Hošeka.

Poplatky na slovenskej burze

Účtovné hodnoty, PE a PB ukazovatele slovenských akcií

Hodnoty a hospodárske výsledky slovenských akcií

Diskusia k článku

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne