Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Hodnota cenných papierov z kupónovej privatizácie

Čo urobiť s cennými papiermi z kupónky, kedy sa ich oplatí previesť na FNM a kedy nie, čo s akciami ktoré nie sú na burze alebo nevyplácajú dividendu? Dozviete sa to v rozhovore s odborníkom na slovenské cenné papiere Milanom Hošekom z Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov.

Sú všetky akcie, ktoré ľudia prevádzajú na FNM bez hodnoty?

Skoro všetky su bezcenné. Cenných akcií je pomerne málo, veľa cenných končí na burze a aj preto sa obchoduje na slovenské pomery veľmi živo.

Ako by tú hodnotu, alebo bezcennosť svojich cenných papierov mohli ľudia zistiť?

Bezcenné nájdu ja na mojom blogu. Cenné zistia na stránke burzy a odo mňa. Teda lepšie povedané na telefónnom čísle občianskeho združenia OSMA. Aj keď to znie hlúpo, tak v podstate len my vieme oceniť také exotické slovenské akcie, ktoré nie sú na burze.

Kedy sa ľuďom oplatí cenné papiere previesť na FNM?

Oplatí sa previesť akcie, ktorých hodnota je nižšia než poplatky za predaj na burze. Napríklad akcionári OTP čo majú 1-2 akcie by mali do jedného darovať akcie na FNM. Predaj dvoch akcií stojí cez 10 eur a akcia OTP stojí 2-3 eurá. A poplatok za prevod platí aj kupca a ten môže mať samozrejme takéto akcie na háku. V kurzovom lístku burzy sú 2 eurá za akciu OTP, ale kúpiť ju môžeš s poplatkami za 12 eur. Kto dá na takéto akcie dopyt? To isté platí napríklad aj pre 1 eurovú emisiu 1. garantovanej.

Akcie ktoré sa neobchodujú na burze majú hodnotu?

Jasné že majú. Napríklad akcie Volksbank nie sú na burze ani na regulovanom voľnom trhu ani na MTF. Ale cenu majú pomerne slušnú. Snažil som sa na burzu, na trh MTF, dať všetky cenné papiere čo majú hodnotu. Burza však niektoré ani nechcela zaradiť. Príklady Stavoúdržba, a.s. Piešťany, Beton, a.s. Bratilava, IFK, a.s. (bývalý IF Karpaty). Toto je problém najmä družstevníckych podielových listov, sú mimo burzy, ale majú hodnotu. Teda nie vsetky ale dosť z nich.

Ako a komu sa dajú predať akcie a cenné papiere, ktoré nie sú na burze?

Musia si nájsť kupcu, napríklad cez OSMA a maličkej burzy na stránke akcionár. Som ja ale chválenkár čo? (smiech).

A čo tie čo nemajú ziska nevyplácajú dividendu?

Aj také majú samozrejme hodnotu. Veď aj v zahraničí je s na burzách akcie veľkých firiem čo nevyplácajú dividendy. Napríklad technologické a biotechnologické akcie. Ale aj veľa ďalších. Na Slovensku je to podobne. Sú tu hodnotné akcie firiem, ktoré nevyplácajú dividendu.

Kde sa môže človek dozvedieť podrobnejšie informácie o svojich akciách?

Poslať list do firmy, zavolať tam , pozrieť sa na orsr.sk a zbierku listín, obchodný vestník. A samozrejeme u OSMA.

Aké najzaujímavejšie akcie previedli ľudia na FNM?

Z každej emisie čo je na burze je aj vo FNM niečo. Legendárne sú akcie Tatra banky, VÚB aTMR.

Je možné tieto hodnotnejšie akcie získať od FNM naspäť ak sa pomýlime?

Teoreticky áno, napríklad súdnou cestou. Tvrdiť že človek bol v omyle keď daroval cenné veci. FNM dobrovoľne nedáva naspäť nič. Ale toto je skôr otázka na FNM, možno ich časom osvieti.

FNM aj NBS sa dištancuje od akejkoľvek pomoci s určením ceny akcií a ľudí iba odkáže do bánk a k o.c.p. Je to správny postup?

Áno je.  Cena je vec dopytu a ponuky a tá sa mení niekdy veľmi prudko. NBS ani FNM na to nemá ľudí. A hlavne boja sa že by poradili hlúposť. Banky na slovenské akcie kašlú. A obchodníci s cennými papiermi na domáce akcie u nás prakticky nie sú. Jediný normálny je dnes RM-S Market a tiež ľuďom reálne radia, ak sú akcie na burze predaju im ich. Keď nie su volajú mňa.

Naozaj?

Vážne.

 

Súvisiace články:

Účtovné hodnoty, PE a PB ukazovatele slovenských akcií

Hodnoty a hospodárske výsledky slovenských akcií

Ako predať akcie z kupónky

Ako zistiť cenu akcií

Diskusia k článkom o akciách bez hodnoty

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne