Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ako kúpiť akcie

Ako kúpiť akcie? Raz za čas sa objaví otázka začínajúceho investora ako kúpiť akcie. Než napíšem jednoduchý návod ako investovať do akcií, tak napíšem pár výstrah, pretože takéto otázky dávajú vždy úplní začiatočníci (väčší zelenáči ako sme my), a tí si často neuvedomujú riziká spojené s akciami.

1. Počas finančnej krízy, akú dnes prežívame, sa môže zdať, že investícia do akcií je nadmieru atraktívna. Akcie totiž za posledný rok stratili desiatky percent svojej ceny. Takto sa nám to však mohlo zdať aj pre pol rokom, tri štvrte rokom, keď akcie takmer na všetkých trhoch padali. Dnes vidím, že klesli ešte hlbšie.

To že akcie hlboko klesli neznamená, že nemôžu padnúť ešte hlbšie

2. Pred nákupom akcií je na mieste otázka, či mám stratégiu a viem ako akcie niektorého podniku vybrať. Na základe čoho budem vyberať atraktívne, alebo podhodnotené spoločnosti? Ak mi ide iba o to, že akcie sú veľmi lacné a určite budú rásť, tak nemám dosť informácií a žiadnu stratégiu na výber jednotlivých podnikov. Preto by som sa mal zamerať radšej na akciové fondy, ktoré mi dávajú možnosť mať podiel na desiatkach až stovkách akcií. To znižuje riziko zlého výberu akcií, čiže diverzifikujeme. Diverzifikáciou dosiahneme to, že nám nezavarí krach jednej spoločnosti, keďže to bude iba zlomok portfólia fondu.

Ak nemám stratégiu investície do akcií, tak jednoducho iba hrám hazardnú hru

3. K akciám sa dostanem cez obchodníkov s cennými papiermi, o.c.p. - takzvaných brokerov. Broker je môj partner, ktorý mi sprostredkuje prístup na burzu - pomocou neho nakúpim cenné papiere. Treba si uvedomiť na čom taký broker zarába. Zarába na poplatkoch, ktoré platíme za každý uskutočnený obchod. Preto si nás brokeri snažia vychovať tak, aby sme robili čo najviac obchodov. Kľudne aj niekoľko denne a hlavne na margin. Broker si nám vychováva tým, že pre nás usporiada školenie zadarmo, dáva nám doporučenia, analýzy, tipy, rady. Nie je to jeho dobrosrdečnosť a ani mu veľmi nezáleží na tom aby sme pomocou týchto doporučení a tipov zarobili. Ide mu o to, aby sme urobili čo najviac obchodov za každú cenu a aby on zvýšil objem svojich poplatkov. To aj za cenu toho, že nováčikov naučí obchodovať na margin (úver), čo je extrémne nebezpečné a rizikové.

Brokera používam iba ako prostredníka medzi mnou a burzou. Jeho doporučenia a tipy ignorujem a držím sa svojej stratégie!

Poďme teda k vyhľadaniu akcie a jej kúpe. Pre tento príklad použijem nejakú známu spoločnosť, ale neberte to ako tip na atraktívnu akciu. Skôr naopak - vyhýbajte sa investovaniu do akcií štýlom: chodíme do Starbucks, investujme aj do ich akcií.

Chcem teda nájsť akcie spoločnosti Sarbucks. Prvé čo si musím rozmyslieť je, odkiaľ spoločnosť pochádza. Ak je Starbucks z Ameriky, tak sa pozriem na internetové stránky, ktoré monitorujú americké akcie:

http://FINVIZ.com

http://finance.yahoo.com

Na uvedených stránkach zadám do okienka s popisom TICKER slovo "starbucks", čiže názov firmy. Buďto akcie firmy web nájde, alebo ponúkne hľadanie medzi "company names". V oboch prípadoch sa dostanem na profil akci, kde vidím graf, aktuálnu cenu (v tomto prípade v USD), rôzne ukazovatele, správy a blogové články k akcii.

Akcie sa označujú tickermi a je dobré si tento symbol zapamätať. Ním sa k informáciám o akciách dostanem ľahšie. Starbucks má ticker/symbol SBUX. Nabudúce túto firmu môžem nájsť už iba zadaním tickeru.

Ak sa zaujímam o európske akcie, tak môžem využiť tieto internetové stránky o akciách:

http://www.onvista.de

http://euroland.com

Ak sa zaujímam o exotickejšie akcie, tak najlepšie je dostať sa k informáciám cez web miestnej burzy, alebo cez web stránku spoločnosti, ktorej akcie chcem kúpiť. Webovú stránku Starbucks nájdem cez vyhľadávač google. Na samotnej firemnej stránke si nájdem v menu položku Investor, alebo Investor Relations: http://investor.starbucks.com

Na podstránke pre investorov mám možnosť vidieť informácie o cene, dividendách, burze kde sa akcie obchodujú a hlavne finančné výkazy spoločnosti.

Povedzme, že som si na základe analýzy a mojej stratégie zvážil, že je vhodné nejaké akcie kúpiť. Zostáva mi otvoriť si účet u brokera. Rozsiahlu diskusiu na túto tému nájdete tu: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=9

Najbežnejšie sa v našom regióne otvárajú účty u týchto brokerov:

FIO - lacný broker s pobočkami aj na Slovensku. Zo západoeurópskych búrz má však iba nemeckú XETRA.

Brokerjet - o máličko drahší ako FIO, ale má väčší výber západoeurópskych búrz (nie len európske akcie, ale aj investičné certifikáty a warranty). Je iba v CŘ, ale to nebráni Slovákom otvoriť si u neho účet.

Interactivebrokers - lacný americký broker, ktorý má dobrú ponuku trhov: všetky dôležité burzy. Potrebná je však znalosť angličtiny.

 

Ako je to s poplatkami? Poplatky sa u akcií platia za každý obchod - nákup aj predaj. Pri jednej investícii do americkej akcie treba napr. u FIO počítať s poplatkami 8 + 8 USD za nákup a predaj. U likvidných akcií je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou zanedbateľný - dôležitejší je poplatok brokerovi. ostatné informácie o poplatkoch nájdete na webe jednotlivých brokerov.

Ak mám otvorený účet a vybrané akcie, tak sa prihlásim do online aplikácie môjho brokera. Tam postupujem podobne ako pri internetbankingu. Základné úkony sú intuitívne, iba niekedy je potrebné použiť manuál. Pre samotnú kúpu potrebujem vedieť ticker, alebo mám možnosť akciu si nájsť podľa mena spoločnosti podobne ako na finančných portáloch.

Podľa aktuálnej ceny si spočítam koľko akcií môžem kúpiť: chcem kúpiť za 1/10 môjho účtu, čo je 500 000 a akcie stoja 48,4 USD. Zhruba si podľa kurzu brokera spočítam koľko je 50 000 (1/10 účtu) na doláre. Toto číslo, čiže cca 2500 USD vydelím cenou akcií. Môžem si teda kúpiť cca 51 akcií. Zadám pokyn na nákup akcií kde uvediem z akého účtu sa majú peniaze stiahnuť ( dolárový, korunový, atď., podúčet), počet akcií a nesmiem zabudnúť na zadanie ceny. Pokyn by sa zrealizoval aj bez zadania ceny za aktuálnu cenu na trhu, ale je bezpečnejšie cenu zadať. O chvíľu si v zrealizovaných pokynoch, alebo obchodoch skontrolujem, či nákup akcií prebehol úspešne.

Nedozvedeli ste sa všetko o kúpe akcií? Spýtajte sa v diskusii tu.

ďalšie súvisiace články:

Brokeri pre európske burzy

Slovenskí a českí brokeri

Brokeri pre obchodovanie na amerických burzách

Benjamin Graham - výber akcií 

Fundamentálny screening akcií: Piotroski

Obchodovanie na burze

Úvod do tradingu

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne