Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Brokeri pre obchodovanie na amerických burzách

Podľa čoho si vybrať brokera? Ktorá firma je najlepšia pre môj štýl obchodovania? Prinášame prehľad  najväčších brokerov v USA a skúsime nájsť tých najlepších z nich.

V Amerike nájdeme dva základné typy brokerov, a to full-service brokers a discount brokers. Full-service brokeri poskytujú obchodníkovi podstatne vyššiu podporu ako discount brokers, a to hlavne prostredníctvom analýz a výsledkov svojho výskumu, typov na obchody, možnosťou konzultácie jednotlivých obchodov s profesionálmi a pod. Za tieto služby si ale musí užívateľ priplatiť, takže full-service brokeri si účtujú niekoľkonásobne vyššie poplatky než discount brokeri. Vybrať si full service brokera môže byť užitočné pre ľudí, ktorí s obchodovaním ešte len začínajú a často potrebujú poradiť a zodpovedať otázky. Ako full service brokeri väčšinou pôsobia hlavne veľké americké banky.

Pre slovenských traderov je ale podľa môjho názoru vhodnejší výber discount brokera, pretože si väčšinou robia všetky analýzy sami a asistenciu po telefóne prakticky nepotrebujú. Tieto spoločnosti väčšinou nerobia vlastný výskum a poskytujú menej služieb než full service brokeri. To im umožňuje žiadať od klientov podstatne nižšie poplatky. Pri tomto type brokera klient obchoduje prostredníctvom elektronickej aplikácie, do ktorej zadáva príkazy na obchodovanie. Preto aj exekúcia obchodu trvá kratšie ako pri zadávaní cez telefón, čo je ďalšia výhoda. Známymi discount brokermi sú napríklad Interactive brokers, Sogotrade, Scottrade alebo Think or swim.

Pri výbere brokera je dôležitých viacero skutočností. Najdôležitejšie je, aby broker umožňoval obchodovanie na trhoch, o ktoré máme záujem. Veľkí seriózni brokeri ponúkajú obchodovanie na prakticky všetkých amerických burzách a trhoch s výnimkou medzibankového.


Ďalším dôležitým faktorom sú poplatky. Existujú dva základné druhy brokerských poplatkov –  prvým je fixný poplatok za vedenie konta (tzv. Maintenance fee), ktorý obchodník platí bez ohľadu na to, či vykonáva nejaké transakcie alebo nie. Potom ešte platí poplatky za jednotlivé obchody (commission).

Discount brokeri väčšinou poplatky za vedenie účtu nevyberajú. Sú medzi nimi ale veľké rozdiely pri poplatkoch za samotné obchody. Niektorí brokeri určujú výšku poplatku za obchod podľa počtu akcií v danom obchode. Takýto brokeri sú vhodnejší pre investorov a traderov, ktorí obchodujú akcie v menších objemoch (spravidla menej než 1000 akcií na jeden obchod). Takýmto spôsobom majú nastavené poplatky napríklad Interactive Brokers alebo Lightspeed.
Na druhej strane existujú brokeri, ktorí ponúkajú rovnaký poplatok za jeden obchod bez ohľadu na počet akcií v ňom (tzv. flat fee). Takto majú nastavené poplatky napríklad E*trade, Scottrade alebo Sogotrade. Títo brokeri sú vhodní pre traderov (prípadne investorov), ktorí obchodujú vo väčších balíkoch (viac než 1000 akcií na obchod).


Pri niektorých brokeroch si ale treba dávať pozor na to, že v prípade, že klient za určité obdobie neuskutoční určitý minimálny počet obchodov, účtujú si automaticky poplatok za neaktivitu (inactivity fee) – napríklad Interactive Brokers alebo Trade Station.


Okrem toho si ale treba uvedomiť, že väčšina brokerov požaduje určitý minimálny vklad pre založenie účtu. Ten bežne predstavuje hranicu niekoľko tisíc dolárov. Nájdu sa ale aj brokeri, u ktorých na otvorenie konta postačí vložiť 1 USD, takže minimálnu hranicu vkladu de facto nemajú.


Teraz sa pozrieme na jednotlivé kategórie obchodníkov a brokerov, ktorí by im mohli najviac vyhovovať:


Swing Trader – tento typ traderov obchoduje pozície, ktoré necháva otvorené niekoľko dní. Najdôležitejšia pre nich je výška poplatkov za jeden obchod /keďže ich mesačne uskutočnia pomerne veľa/. Rýchlosť exekúcie objednávky je pre nich dôležitá tiež, ale nie až tak ako pre day-traderov, keďže svoje pozície nechávajú otvorené dlhšie. Na druhú stranu fixné poplatky za vedenie konta nehrajú rolu. Ďalej je nutné, aby títo obchodníci mali od brokera k dispozícii real-time dáta o cenách a objemoch, čo dnes prakticky všetci solídni brokeri poskytujú. Optimálnymi brokermi pre swing traderov sú napríklad Interactive brokers, Sogotrade alebo Just 2 Trade. V prípade, že chcete obchodovať na páku (trading on margin), je výhodné vybrať si Interactive Brokers alebo Just 2 Trade, pretože na pôžičky poskytujú podstatne nižšie úrokové sadzby.

Daytrader/Scalper – tento typ obchodníkov otvára pozície na niekoľko minút až hodín a prakticky nikdy ich nenecháva otvorené cez noc. Pre tento typ obchodníkov je najdôležitejšia okamžitá exekúcia ich príkazov – t.j. aby sa zabránilo slippage (situácia keď sa market order realizuje za inú cenu než na ktorej bol zadaný). Ďalšou nutnosťou sú presné real-time dáta o cenách a obchodovaných objemoch. Vhodné je aj keď broker poskytuje podrobnejšie dáta – napr. Level II quotes alebo podrobnejší order book. Významnou pomocou môžu byť aj správy o trhoch v reálnom čase, ktoré poskytuje broker a preberá ich napr. z Reuters. Daytraderi väčšinou robia desiatky až stovky obchodov mesačne, takže im vyhovujú paušálne štruktúry poplatkov (flat fees). Brokermi vhodnými pre daytraderov sú napríklad  Interactive brokers, Lightspeed, Trade King alebo pre profesionálov Trade Station. Je treba si ale uvedomiť, že na daytrading v USA je zákonom stanovená minimálna výška konta 25 000 USD. Obchodníci so zostatkom pod touto hranicou môžu uskutočniť iba obmedzený počet denných obchodov.

Malý investor/trader: Investori s kapitálom nižším než 5 000 USD majú pri výbere brokera o dosť užší priestor. Väčšina brokerov totiž vyžaduje určitý minimálny vklad, ktorý klient musí zložiť. Ten sa zvykne pohybovať od  2 až do 15 tisíc USD. Pre malého investora sú okrem toho podstatné hlavne poplatky za obchody, resp. za vedenie účtu a tiež prípadné dodatočné poplatky napr. za neaktivitu, prevod peňazí na účet a pod., pretože majú dosť veľký vplyv na jeho celkový výsledok. Pre malých investorov sú vhodní brokeri s nízkymi poplatkami ako Just 2 Trade alebo Sogotrade, aj keď neposkytujú príliš dobrú zákaznícku podporu.

Investor: Investori na rozdiel od traderov neobchodujú každý deň. Vo väčšine prípadov pri otvorení účtu nakúpia portfólio akcií, ktoré potom sledujú a raz za určitý čas (obyčajne raz ročne) rebalansujú, resp. pridávajú alebo odoberajú z neho jednotlivé akcie. Tento typ obchodníkov nepotrebuje okamžitú exekúciu obchodných príkazov, pretože slippage je pre nich pri držaní akcií niekoľko rokov zanedbateľná. Taktiež nie je príliš dôležité koľko zaplatia za jeden obchod, keďže ich v porovnaní s tradermi uskutočnia veľmi málo. Dôležité ale je koľko zaplatia za vedenie účtu u brokera (maintenance fee) a tiež či broker vyberá nejaké poplatky za neaktivitu  (inactivity fee). Preto je pre nich vhodné zvoliť si brokera, čo nevyberá žiadny poplatok za vedenie konta aj za cenu vyšších poplatkov za 1 obchod. Mnohí investori vyžadujú od svojho brokera ale určitú úroveň zákazníckej podpory, ale hlavne výskumné správy. Vhodnými brokermi pre nich sú preto napríklad Fidelity, Charles Schwab, Scottrade alebo Ameritrade. V prípade, že o výskumné správy záujem nemajú, môžu využiť lacných brokerov ako Sogotrade, Just 2 Trade alebo Trade King a ušetriť tak na poplatkoch. Prípadne si môže založiť účet v Zecco, kde pri zostatku nad 25 000 USD má automaticky 10 obchodov mesačne zadarmo. Tie môže využiť na dokupovanie, resp. rebalansovanie svojho portfólia.  

Teraz sa pozrieme na najväčších Amerických brokerov, ich výhody a nevýhody:

Broker Výhody Nevýhody Poplatok za online obchod
Scottrade

- Minimálny vklad len 500 USD

- Žiadne poplatky za neaktivitu

- Nadpriemerná užívateľská podpora

- Vysoká spokojnosť užívateľov

- Nízke úročenie vloženej hotovosti

- Extra poplatky za obchodovanie akcií v cene pod 1 USD

- Nemožnosť reinvestovať dividendy

7 USD/obchod
Ameritrade

- Rovnaký poplatok za každý obchod bez ohľadu na počet akcií

- Žiadny poplatok za neaktivitu

- Veľká spoločnosť s mnohými pobočkami

- Občas pomalá exekúcia

- Vysoké poplatky

- Webová stránka je niekedy preťažená

9.99 USD/obchod
Interactive brokers

- Výhodné poplatky pre obchody do 600 akcií

- Profesionálna tradingová platforma

- Výhodné úrokové sadzby na pákové obchodovanie (margin trading)

- minimálna veľkosť účtu 10 000 USD

- minimálny mesačný poplatok za obchodovanie 10 USD (ak je nižší, platí sa za neaktivitu)

- 10 USD mesačne za trhové dáta (neplatí sa ak sú poplatky za obchodovanie mesačne vyššie než 30 USD)

$0.005 za akciu, minimálne 1 USD, maximálne 0.5% hodnoty obchodu
Think or swim

- Výborná obchodná platforma

- Žiadne poplatky za neaktivitu

- Možnosť paper tradingu bezplatne

- Vysoké poplatky za obchodovanie

- platforma sa môže zdať niektorým investorom komplikovaná

0.015 USD za akciu (minimálne 5 USD) alebo 9,95 za obchod do 5000 akcií
E*trade

- Minimálny vklad 1000 USD, pre maržový účet 2000 USD

- Bezplatné prevody na účet

- V ponuke aj bankové produkty ako kreditné karty, depozitné certifikáty, termínované vklady a pod.

- vysoké poplatky za obchod, hlavne pri obchodovaní väčšieho počtu akcií $6.99-12.99 za obchod (podľa počtu obchodov) + 0,015 USD za akciu pri obchodoch nad 2000 akcií
MB trading

- Dobrá cena za obchod do 10 000 akcií

- Dobre spravená platforma ponúkajúca rôzne nástroje pre traderov

- Obchodovanie mimo hlavných hodín je drahšie 0.01 USD za akciu do 500 kusov, 0.005 USD za akciu nad 500 kusov
alebo
4.95
USD za obchod do 10 000 kusov
Sogotrade

- Veľmi nízke poplatky za obchodovanie

- Žiadne poplatky za neaktivitu

- Pomalá exekúcia

- Žiadne úroky na hotovosť na účte

- Slabá obchodná platforma

- Slabá zákaznícka podpora

3 USD za obchod
Tradestation

- Prepracovaná platforma umožňujúca backtesty obchodných stratégií na historických dátach

- Možnosť naprogramovať si automatický obchodný systém

- Rýchla exekúcia, hlavne pre ECN

- Poplatok za platformu 99, 95 USD mesačne v prípade, ak obchodník nesplní minimálne požiadavky (zobchodovanie minimálne 5000 akcií alebo 10 futures obchodov). Jedná sa de facto o poplatok za neaktivitu. 0.01 USD za zobchodovanú akciu do 500 kusov, 0.006 USD za akciu nad 500 kusov alebo:
6.99 USD -9.99 USD
(podľa počtu obchodov)za obchod
do 5000 akcií
Charles Schwab

- Minimálny vklad 1000 USD

- Široká sieť pobočiek v USA

- Obchodovanie ETF spravovaných Schwab a podielových fondov OneSource® je bezplatné

- Dobrá zákaznícka podpora

- Bankové služby: kreditné karty a bežné účty

- Pomerne vysoké poplatky

- Komplikované obchodovanie cez web

8,95 USD za obchod
Fidelity

- Obchodovaniev vybraných ETF bezplatne

- Ponúka najviac kvalitných výskumných správ

- Minimálny vklad 2500 USD

- Relatívne vysoké úroky pri maržovom obchodovaní 7,95 USD za
Trade King

- Nízke poplatky

- Dobrá zákaznícka podpora

- Komunita traderov a fórum na webovej stránke brokera

- Hotovosť na účte sa neúročí 4,95 USD za obchod
Lightspeed

- Veľmi nízke poplatky pri nakupovaní menšieho množstva akcií

- Výborná exekúcia

- Platforma zahŕňa niektoré sofistikovanejšie výskumné nástroje detekujúce nerovnováhu na trhu

- Niekedy problémy s aktiváciou stop/loss príkazov

- Občasné preťaženie systému počas rušných hodín

0,40 USD za každých 100 akcií
Zecco

- 10 obchodov zdarma v prípade, že zostatok účtu je vyšší než 25 000 USD, prípadne ak je počet obchodov vyšší než 25

- Žiadny minimálny vklad alebo zostatok na konte

- Komunita traderov na webovej stránke

- Časté technické problémy

- Nie príliš prepracovaná platforma (obchoduje sa priamo cez stránku)

4,50 USD za obchod
Just 2 Trade

- Jedny z najnižších poplatkov na trhu

- Výhodné úrokové sadzby pri margin tradingu

- Neplatí úroky na hotovosť na účte

- Nemožnosť modifikovať objednávku (je nutné ju stiahnuť a zadať novú)

- Slabá zákaznícka podpora

2,50 USD za obchod
Optionshouse

- Jedny z najnižších poplatkov na trhu

- Žiadne poplatky za neaktivitu

- Obchody mimo burzových hodín sa dajú realizovať iba cez telefón 2,95 USD za obchod (vrátane obchodov asistovaných brokerom)
OptionXpress

- Asistencia brokera pri obchodoch bez extra poplatku

- Prevody na účet zadarmo- Možnosť paper tradingu

- Vysoké poplatky za obchody 9,95 USD za obchod do 1000 akcií plus 0,01 USD za každú akciu navyše(pri počte obchodov za štvrťrok vyššom než 8) alebo 14,95 za obchod do 1000 akcií plus 0,015 za každú akciu navyše pri menej obchodoch než 8 za štvrťrok.

 

Diskusia k článku

Brokeri pre európske burzy

Brokeri v SR a ČR

Zdroje:

http://www.brokerage-review.com/

http://daytrading.about.com/od/brokerageprofiles/Day_Trading_Brokerage_Profiles.htm

http://articles.moneycentral.msn.com/Investing/StartInvesting/HowToChooseTheRightBrokerageForYou.aspx

http://www.investopedia.com/articles/01/101701.asp

www.elitetrader.com

stránky a cenníky jednotlivých brokerov.

 

 

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 Súvisiace články