Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Finančná gramotnosť a finančný šlabikár

Volatilita

Volatilita je nestálosť, kolísavosť cien cenných papierov a fondov na finančných trhoch. Volatilitou často meriame aj riziko na finančných trhoch. Čím je vyššia volatilita tým je vyššie aj riziko. Naozaj je to tak?

Celý článok...
 

ETF - fondy obchodované na burze

ETF exchange traded funds sú fondy obchodované na burze. Zväčša ide o indexové fondy, teda fondy, ktoré kopírujú akciové a iné burzové indexy. Okrem akciových ETF fondov existujú aj komoditné, dlhopisové, inverzné pákové a ďalšie ETF fondy.

Celý článok...
 

Dividenda a dividendové akcie

Dividendový výnos je percentuálne vyjadrenie pomeru ročnej dividendy voči aktuálnej cene akcií. Ak teda spoločnosť obchodovaná na burze vypláca 6% dividendu a cena za jednu akciu je 50 EUR, tak ročná dividenda bude 3 eurá.

Celý článok...
 

Ako investovať

Ako a kam investovať peniaze? Možností ako investovať nasporené eurá je nespočetné množstvo. Každý investor si dokáže nájsť aktívum, ktoré bude vyhovovať jeho vnímaniu rizika, možnostiam, času a bezpečnosti. Vyznať sa však v toľkých finančných produktoch a ponukách nie je jednoduché. 

Celý článok...
 

Inflácia - ľudová definícia

Inflácia je rast cenovej hladiny, ľudovo povedané - zdražovanie. Pokles kúpnej sily peňazí môže spôsobiť rasť peňazí v obehu (takzvané "tlačenie peňazí" centrálnou bankou). Na Slovensku a v ďalších transformujúcich sa ekonomikách však poznáme aj iné dôvody rastu inflácie. Sú nimi deregulácia cien po prechode z centrálne plánovaného hospodárstva na trhovú ekonomiku.

Celý článok...
 

Boiler room a Bucket shop

Boiler room a Bucket shop sú dva anglické výrazy, ktoré sa prekvapivo často používajú v súvislosti s burzou a cennými papiermi. Za týmito nefinančnými pojmami sa v skutočnosti skrývajú dva zavádzajúce alebo až podvodné spôsoby predaja cenných papierov.

Celý článok...
 

Obchodovanie na burze

Obchodovanie na burze si mnoho ľudí predstavuje ako spôsob k rýchlemu zbohatnutiu, alebo prinajmenšom ako výnosné zamestnanie. V skutočnosti však ide o časovo aj psychicky náročnú činnosť s neistým výsledkom. 

Celý článok...
 

Short squeeze

Short squeeze je situácia, keď obchodníci špekulujúci na pokles musia, kúpiť cenný papier za akúkoľvek cenu. Najznámejší short squeeze nastal pri akciách Volkswagenu v roku 2008, keď ich cena vystúpala behom krátkeho času niekoľkonásobne.

Celý článok...
 

Short sale, predaj na krátko, špekulácia na pokles

Short sale, predaj na krátko, je vlastne špekulácia na pokles cenného papiera, najčastejšie akcie. Dajme tomu, že predpokladáte pokles ceny akcií Apple, a chete na tom zarobiť.

Celý článok...
 

Prečo neinvestovať cez Investičné životné poistenie

Janko bude mať iba polovičný dôchodok a to iba vďaka jednému zlému životnému rozhodnutiu: sporiť si na dôchodok v IŽP ... Ak Vám Váš finančný poradca odporučil sporiť si na dôchodok v nejakej poistke, pošlite ho niekam. Dnes Vám ukážem, prečo je Investičné životné poistenie (IŽP) nazývané niekedy aj zbraňou hromadného ničenia. Všetko je o poplatkoch.

Celý článok...
 

P/E - price / earnings

P/E je finačný ukazovateľ, ktorý vyjadruje pomer ceny akcie k zisku spoločnosti. Napríklad P/E 15 znamená, že sa spoločnosť obchoduje za 15 - násobok ročného zisku.

Celý článok...
 Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne