Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Short sale, predaj na krátko, špekulácia na pokles

Short sale, predaj na krátko, je vlastne špekulácia na pokles cenného papiera, najčastejšie akcie. Dajme tomu, že predpokladáte pokles ceny akcií Apple, a chete na tom zarobiť.

V takomto prípade otvoríte u svojho brokera short pozíciu na akcie Apple. Vy ani neuvidíte čo presne sa udeje pri tomto príkaze, ktorý zadáte na platforme cez internet. Ale je dobré vedieť, čo vlastne je za shortom (špekuláciou na pokles) schované.

Ak chcete vyťažiť z toho, že akcie poklesnú z hodnoty 100 dolárov na 80 dolárov, a zarobiť rozdiel (teda 20 dolárov), tak si musíte akcie požičať. Akcie teda nekúpite (ako pri long pozícii), ale si ich len požičiate s tým, že ich po čase zase vrátite. Aby ste na tom mohli zarobiť, tak po vypožičaní akcií ich ihneď musíte predať a získate 100 USD v hotovosti. Ak cena akcií naozaj klesne na 80 dolárov, tak ich na burze kúpite už len za 80 dolárov. Následne tieto akcie vrátite a ukončíte pôžičku akcií.

Zostalo vám 20 dolárov v hotovosti a to je váš zisk. Nepríjemné by bolo, keby akcie neklesli, ale naopak stúpli na cenu 120 dolárov. Vtedy by ste pri ukončení obchodu museli kúpiť akcie za 120 USD a vrátiť požičané akcie. Tých 20 USD rozdiel by ste dorovnali zo svojho. Vyrobili by ste teda stratu 20 USD.

Nevýhodou short pozície oproti longu je to, že môžete útŕžiť teoreticky nekonečnú stratu. Je to preto, že pri špekulácii na rast môžu akcie spadnúť len na nulu a vy prídete maximálne o celú svoju investíciu ( 100% investície). Ale pri špekulácii na pokles sa môže stať, že akcie budú rásť donekonečna stále hore, čiže stratu máte nekonečne vysokú. Okrem toho za výpožičku akcií platíte malý úrok/poplatok.

Ako som už spomínal, tak celá táto transakcia prebehne u vášho brokera jednoduchým zadaním príkazu short sale. A požičanie a vracanie akcií sa starať nemusíte. Ale je dobré poznať mechanizmus špekulácie na pokles, aby ste mohli počítať s prípadnými rizikami.

Short sale - špekulácia na pokles ceny akcií

Long position - klasická špekulácia na rast ceny

Máte ešte nejaké otázky, alebo doplnenie k shortovaniu akcií?  Zapojte sa do diskusie:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=10&t=2883

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne