Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Short squeeze

Short squeeze je situácia, keď obchodníci špekulujúci na pokles musia, kúpiť cenný papier za akúkoľvek cenu. Najznámejší short squeeze nastal pri akciách Volkswagenu v roku 2008, keď ich cena vystúpala behom krátkeho času niekoľkonásobne.

Predstavme si, že shortujeme (Short sale) akcie Volkswagenu. Z médií sa dozvieme, spolu s ostatnými obchodníkmi, že na burze sa obchoduje len zlomok akcií koncernu. Shortové pozície prevyšujú počet akcií, ktoré sú dostupné na burze. Hrozí nám, že ak budeme chcieť pozíciu uzatvoriť, tak nezoženieme akcie na kúpu (aby sme ich mohli vrátiť viď. Short sale). Preto sa snažíme pozíciu čím skôr uzavrieť. Takto myslí naraz veľké množstvo obchodníkov a preto je po akciách VW veľký dopyt. To vyženie cenu akcií do výšok. Čím vyššia je cena akcií, tým viac obchodníkov musí nútene uzatvoriť svoje shortové pozície (napr. cez automatické príkazy stop loss). Tiež preto musia kúpiť akcie VW čo ešte viacej zvýši dopyt po nich a aj ich cenu. Táto spätná väzba vyženia dočasne cenu akcií vysoko a znepríjemní  život shortujúcim obchodníkom.

Volkswagen short squeeze (zdroj: ihned.cz a XTB)
obrázok: Short squeeze Volkswagenu. Zdroj: ihnde.cz a XTB

Čo je to short sale, špekulácia na pokles, sa dozviete tu: Short sale.

Stačilo vám vysvetlenie short squeezu? Ak nie, tak sa viacej spýtajte v diskusii:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=10&t=2883

 

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne