Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

RPMN - ročná percentuálna miera nákladov

Ročná percentuálna miera nákladov (anglicky Annual Percentage Rate - APR) je najdôležitejším indikátorom ceny úveru alebo pôžičky. Jedná sa o zloženú úrokovú mieru (t.j. zahŕňa aj úrok z úrokov)prepočítanú na 1 rok, ktorá však nezohľadňuje len samotné úroky, ktoré za pôžičku zaplatíme, ale aj všetky poplatky, ktoré si spoločnosť pôžičku poskytujúca zaúčtuje.

 Ročná percentuálna miera nákladov (anglicky Annual Percentage Rate - APR) je najdôležitejším indikátorom ceny úveru alebo pôžičky. Jedná sa o zloženú úrokovú mieru (t.j. zahŕňa aj úrok z úrokov)prepočítanú na 1 rok, ktorá však nezohľadňuje len samotné úroky, ktoré za pôžičku zaplatíme, ale aj všetky poplatky, ktoré si spoločnosť pôžičku poskytujúca zaúčtuje. Jedná sa napríklad o poplatok za poskytnutie pôžičky, poplatok za vedenie účtu, náklady na poistenie úveru (ak sa vyžaduje) a pod.


V mnohých prípadoch sa totiž pôžička môže zdať vďaka nízkemu úroku výhodná, avšak po zohľadnení všetkých poplatkov sa jej cena podstatne zvyšuje. Napríklad, predstavme si, že si chceme bezúčelovo požičať 3000 EUR na oddobie 3 rokov a máme možnosť vybrať si medzi dvomi ponukami –spoločnosť A nám ponúkne úrok 19,99% p.a. a spoločnosť B 24,99% p.a. Výška mesačnej splátky úveru v prvej spoločnosti je bez zohľadnenia poplatkov 116,65 EUR, v druhej spoločnosti je to 124,98 EUR. Ani jedna spoločnosť nevyberá poplatok za poskytnutie úveru, avšak spoločnosť A vyžaduje, aby bol úver poistený, pričom náklady na toto poistenie sú 3% z celkovej výšky úveru ročne, čo predstavuje 90 EUR ročne (7,5 EUR mesačne). Spoločnosť B poistenie nevyžaduje. Ročný poplatok za vedenie účtu v spoločnosti A je 36 EUR (t.j. 3 EUR mesačne), v spoločnosti B 12 EUR (t.j. 1 EUR ,mesačne). Na prvý pohľad by sme si vybrali pôžičku od spoločnosti A, pretože nám poskytne nižšiu úrokovú mieru. Po zohľadnení všetkých nákladov (poplatkov) však prostredníctvom RPMN zistíme, že zobrať si úver od spoločnosti B je predsa len výhodnejšie, pretože ponúkaná RPMN je v spoločnosti B je 33,39%, zatiaľ čo v spoločnosti A je to až 34,33%. Vždy totiž platí, že čím nižšia je RPMN, tým výhodnejší je daný úver.  Uvedený príklad ukazuje, že RPMN na rozdiel od štandardnej úrokovej miery hovorí, koľko za úver skutočne zaplatíme.

                                                Spoločnosť A                         Spoločnosť B
Výška úveru                                3000 EUR                               3000 EUR
Splatnosť                                      36 mes.                                 36 mes.
Splátka:                                     116,65 EUR                            124,98 EUR
Úrok                                        19,99% p.a.                          24,99% p.a.
Poistenie úveru                           2,99% p.a.                          nevyžaduje sa
Vedenie účtu ročne                        36 EUR                                12 EUR
RPMN                                           34,33 %                              33,39 %


RPMN majú zo zákona povinné uvádzať ako banky, tak aj splátkové spoločnosti ako vo svojich ponukách, tak aj v zmluve. V prípade, že RPMN nie je uvedená v zmluve o pôžičke, považuje sa pôžička za bezúročnú.
RPMN si môžete pohodlne vypočítať v priloženom dokumente v MS Excel:

Výpočet RPMN v exceli

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne