Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Menové riziko

Kedy sa báť menového rizika (a kedy nie)

Pri svojich prvých investíciách s použitím know-how nadobudnutého z kníh som nemyslel na menové riziko tak, ako by bolo treba.

Vedel som, že menové riziko existuje, ale nejaké účinné zabezpečovacie nástroje pre malého investora neexistovali. Dostupná bola pre mňa menová/geografická diverzifikácia v rámci fondov. No a z tých kníh som sa dozvedel aj to, že pri investíciách do akciových fondov to menové riziko nie je až také vážne. Pohyby mien a cien akcií sa z dlhodobého hľadiska navzájom „vyrušia“.V skutočnosti dolárové pozície dopadli katastrofálne. Pokles dolára zhltol celý nárast ceny podielov a niečo navyše. S eurom to bolo trošku lepšie.

Čo sa dalo urobiť lepšie?

Prvá dostupná možnosť bola väčšia geografická, a teda menová diverzifikácia. Fondy rozvíjajúcich trhov neboli vtedy také rozšírené, ale niečo sa dalo nájsť (napr. Južná Amerika). Rozložiť menové riziko na viac ako len Európu a Spojené štáty by bolo zo spätného pohľadu naozaj účinné. Meny krajín s rozvíjajúcimi sa trhmi rástli oproti doláru a euru z rovnakého dôvodu ako aj slovenská koruna. Ale aj západné meny – libra, švajčiarsky frank, austrálsky a kanadský dolár (samozrejme vrátane eura) na tom boli lepšie ako USD.

Pri vyšších sumách by nebolo od veci zistiť, ako vtedy na tom boli banky z hedgingom. Zabezpečenie menového rizika pomocou menového forwardu by bolo ešte účinnejšie ako diverzifikácia. Na takéto dômyselné nástroje vtedy ale nemyslela ani vláda pri predaji SPP.

Tretia možnosť je investovať aj doma v domácej mene. V Českej republike bez problému aj do akcií, ale u nás skôr len do nehnuteľností.

Dnes do úvahy pripadajú už aj podielové fondy so zabezpečením menového rizika. Informácie o spôsobe a rozsahu hedgingu si treba naštudovať v prospekte fondu.

Kedy sa zabezpečiť voči menovému riziku?

Ak sa sústreďujem na dosiahnutie výnosu z rastu cien akcií a z dividend, tak je pre mňa jednoduchšie počítať len s výnosmi a stratami z tohto môjho „core businessu“. Menové riziko sa snažím hedgingom minimalizovať. Tým prichádzam o možnosť nadvýnosu z posilňovania meny mojej investície voči domácej mene, ale zároveň sa tak chránim aj proti poklesu cudzej meny.Napríklad ak investujem do amerického akciového fondu: keď počítam s tým, že dolár bude rásť, tak zabezpečovať nebudem. Keď počítam s tým, že bude klesať, tak investíciu menovo zabezpečím. Ak som si nie istý, lebo odhadnúť vývoj meny je ťažké, využijem hedging – zabezpečenie. Samozrejme záleží na nákladoch hedgingu, pretože ten nie je zadarmo.

Kedy sa obávať nemusím?

Niekedy sa stretnem s vetou podobnou tejto: „Východoeurópsky fond, kde mám peniaze, mal parádny výnos 40 %, ale po prepočítaní na koruny je to len 25 %. Ten padajúci dolár ma obral o 15 % výnosu...“. Problémom bola z pohľadu investora denominačná mena fondu – americký dolár. Skutočný problém by to bol, ak by bol tento fond určený primárne pre amerických investorov a zabezpečoval by týchto investorov proti poklesu mien vo východnej Európe. Vo väčšine prípadov však ide len o prepočítavanie cien akcií na spoločnú menu (USD, EUR) tak, aby väčšinový (západoeurópsky, prípadne americký) investor mohol pohodlnejšie investovať a sledovať vývoj podielu. Máloktorý fond je ešte navyše zabezpečený do eura či doláru, lebo sa všeobecne počíta skôr s ich poklesom voči menám východnej Európy.

Takže pri investovaní do fondov je dôležitejšie pozerať viac na región, kde manažér umiestni zverené peniaze, než na denominačnú menu. Ďalej si z prospektu treba zistiť informácie o tom, či fond využíva hedging – zabezpečenie, v akom rozsahu a pre aké meny.Vývoj rumunského akciového fondu by bol po prepočítaní na koruny rovnaký bez ohľadu na to, či by denominačná mena bola euro alebo lei za predpokladu, že nevyužíva hedging – zabezpečenie.

Pri akciách, ETF a certifikátoch môžeme uvažovať podobne: akcie spoločnosti obchodovanej na dvoch burzách v dvoch rôznych menách budú po prepočítaní vždy (takmer) rovnaké.Okrem toho pri akciách konkrétnych spoločností na rozdiel od fondov sa už musíme viac zaujímať aj o menu, v ktorej má firma tržby a náklady. Jednoduché určenie meny podľa geografické sídla spoločnosti či materskej burzy nestačí.

diskusia

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne