Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Výnosy, úroky, zisky I

Aké výnosy môžeme čakať na finančných trhoch? Alebo radšej aké výnosy čakať nemôžeme?

 

Na internete, v tlači, v krčme a v autobuse šermujú mušketieri, poradcovia, špekulanti a šarlatáni s číslami, úrokmi, so ziskami, s výnosmi – vysoko, rýchlo, prudko a zbesilo.
Čo môžeme rozumne očakávať, keď sa niekde dočítam o skvelom 10-percentnom výnose a na inom mieste a na iných ľudí pôsobí aj 20 % nudne?

Na stovky percent ročne rovno zabudnime. Chápem ľudí, čo sa musia sem-tam pochváliť a v debate často vytiahnu z rukáva práve takto výnosné esá. Nenamietam, skutočne sa to stáva. Aj mne. Len sa často zabudneme pochváliť aj zvyškom portfólia. Prípadne zabudneme spomenúť, ako dlho sa im tak výborne darí. Teda skôr ako krátko.
Veľmi vysoký výnos, desiatky a stovky percent ročne (p.a.) dosiahnutý v minulosti nesie so sebou vždy tri základné otázky:

· ako dlho?

· je to výnos celého portfólia alebo len jedného titulu?

· s akým vysokým rizikom?

Aby tučné výnosy neboli len dielom náhody a šťastia, musí ich preveriť čas. Vzhľadom na dĺžku ľudského života a produktívneho veku (napríklad manažérov fondov) sa musíme pýtať na obdobie minimálne 10 rokov, najlepšie však 20 – 30. 30 rokov konzistentne dosahované vysoké výnosy znamenajú síce, že už nepôjde o náhodu, ale zároveň prinášajú aj nové problémy. Po prvé, génius a investičný guru, ktorý ich tak dlho dosahoval, už pomaly pôjde do dôchodku. Po druhé, jeho investičná spoločnosť či fond narástol do obrovskej veľkosti, keď už je ťažké umiestňovať kapitál na trhu tak, aby dosahoval aspoň priemerné výsledky.

Ak sa chválim extra ziskom na nejakej konkrétnej akcii, tak ma môžete ľahko prekuknúť a spýtať sa, ako sa darí zvyšku portfólia. Zvyčajne ak dosiahnem na jednom titule závratné výšky, pohybujem sa v segmente s extrémnymi turbulenciami a niekde inde budem veľmi hlboko. Z toho vyplýva, že nás musí vždy zaujímať len celková výnosnosť portfólia/majetku zloženého z viacerých aktív (fondov, akcií, cenných papierov, nehnuteľností atď.).

Trochu som načal už aj riziko. Gravitácia nepustí ani vo finančnom svete a vysoké vzlety sú tesne spojené s hlbokými pádmi. Zjednodušene povedané, pri potenciálnom zisku 50 % treba počítať aj s rovnako vysokou stratou.

Čo teda môžeme reálne čakať? Nakoniec sa vrátim k výnosu 10 % p.a. (ročne) z úvodu. To číslo z knihy je často uvádzaný priemerný dlhodobý výnos na akciovom trhu so započítaním dividend. Takýto výnos napriek tomu, že je priemerný, a teda „ľahko“ dosiahnuteľný, vôbec nie je bez rizika. Jeho ľahkosť a príťažlivosť spočíva v tom, že netreba nejako vážne špekulovať, do akých akcií investovať. V tomto prípade stačí investovať do všetkých (alebo aspoň najvýznamnejších) akcií prostredníctvom indexového fondu. Riziko spočíva v tom, že krátkodobo a pokojne aj celé desaťročie môže trh stagnovať a v horšom prípade aj padať ku dnu. S týmto rizikom musíme počítať, lebo žiaľ nemáme na investovanie takmer nekonečne dlhý čas ako napríklad nadácie. Tie sa môžu spoľahnúť na dlhodobý rastový trend (dlhší ako náš život).

Na opačnom konci rizikovosti a výnosu stoja takzvané bezrizikové štátne dlhopisy. Výnosy (kupón) dlhodobých 10-ročných dlhopisov (obligácií) sa pohybuje zhruba na 5% p.a. (ročne). To je polovica uvedeného priemerného výnosu na akciovom trhu. Podobný rozdiel vo výnosoch by dokázal investovaných 100 000 korún po 30 rokoch zhodnotiť na 432 000 verzus 1 745 000 korún. Je to obrovský rozdiel, ktorý ukazuje, že pri horizonte v dvoch až troch desiatkach rokov zaváži každé percento.

II diel článku

diskusia k článku

 

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne