Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Výnosy, úroky, zisky III

Je možné na burze dosiahnuť viac ako priemerný výnos? Aké výnosy z investícií dosiahli investorskí guruovia?

V druhom článku o výnosoch som uviedol priemerné zhodnotenie investícií na akciovom trhu do 10 % p.a. Priemerné zhodnotenie trhu je možné dosiahnuť obyčajným indexovaním (investovaním do fondu zostaveného z akcií indexu trhu).

Rôzne štúdie často uvádzajú, že len 20 – 30 percent podielových fondov dosiahne priemernú výkonnosť trhu alebo trh porazí. Už z tohto je zrejmé, že je možné dosiahnuť vyššie výnosy ako index – priemer trhu. (Samozrejme, problém je vybrať fond, ktorému sa to v budúcnosti podarí, lebo minulé výnosy určite nie sú vodidlom.) Je úplne jedno, o koľko prekonal manažér fondu trh minulý rok. Dôležitá je schopnosť manažéra dosahovať nadvýnos dlhodobo a konzistentne. Otestujeme teda hornú hranicu výnosov pri dlhodobých horizontoch s pomocou najlepších investorov sveta.

  • Warren Buffett, najbohatší muž sveta, zhodnotil vo svojej spoločnosti Berkshire Hathaway investovaných 12 dolárov za akciu v roku 1965 na dnešných 130 000 dolárov za jednu akciu. To predstavuje takmer 25 % p.a. počas 43 rokov.
  • Benjamin Graham, otec fundamentálnej analýzy, dosahoval v spoločnosti Graham – Newman corp. výnos 17 % p.a. počas 20 rokov (do roku 1956).
  • Peter Lynch dokázal vo fonde Fidelity's Magellan 13 rokov (1977 – 1990) zhodnocovať investície výnosom 29 % p.a.
  • Eddie Lampert a jeho ESL Investments zhodnocovala investovaný majetok v priebehu 19 rokov (1988 – 2007) tempom rastu 30 % p.a.
  • John Templeton dosahoval v priebehu 20 rokov (1978 – 1998) výnos 16 % p.a.
  • George Soros a jeho hedge fond Quantum dokázal zhodnocovať investície v priebehu 36 rokov (1969 – 2005) výnosom 28 % p.a.
  • Michael Steinhardt ukončil svoje pôsobenie v hedge fonde Steinhardt Partners v roku 1995 s výsledkom 24 % p.a. v priebehu 28 rokov.

V prehľade najlepších z najlepších je vidieť, že snívanie o stovkách percent je naozaj strata času. 15- až 30-percentné výnosy sú síce reálne dosiahnuteľné aj v horizontoch 10 – 40 rokov, nesmieme sa však preceňovať a zabúdať na to, že sú to hviezdne výnosy najlepších investorov na svete. V krátkych časových úsekoch (mesiacoch a rokoch) nás môžu samozvaní guruovia oslniť podobnými aj vyššími výnosmi, ale v dlhšom horizonte sa bude ich výnos približovať k priemeru (prípadne k podpriemeru a ku strate).

Ako som písal už minule, garancia a zaistenie v týchto výškach nepripadajú do úvahy. Podobne naivne (alebo klamlivo) vyznejú aj reklamy na fondy, ktoré sa snažia upútať výnosom za minulý rok vo výške napríklad 27 % p.a. V týchto prípadoch by sme ani nemohli merať výnos v dostatočne dlhom období na to, aby meraný výsledok stál za námahu. Tieto „úspešné“ fondy často nie sú staršie ako 2 – 3 roky a doteraz žili len na globálnom býčom (rastúcom) trhu. Je vysoko pravdepodobné, že mnohé z nich sa nedožijú svojho 10. jubilea a skončia spolu s úpadkom módneho trendu, ktorý ich vyniesol na svetlo sveta.

Séria týchto troch článkov mala ukázať, ako sa postaviť ku garanciám výnosov vyšších, ako sú úroky v bankách, a marketingovým ťahom a lá minulé výnosy: jednoznačne negatívne. Oslňovať vysokými výnosmi za posledné 3 – 4 roky vás môže ako pracovník v banke, tak aj nedôveryhodný anonym na internete. Škála aktív, ktoré v nedávnej minulosti prinášali „zázračné“ výnosy, je široká – reality, západné aj východné akcie, umenie, zlato, diamanty, kukurica... V podstate takmer všetko. Uvedené aktíva majú rôznorodé vlastnosti a z nich plynú ich výhody a nevýhody. Jednu vlastnosť však majú spoločnú: ich dlhodobé výnosy sú zaručene výrazne nižšie, ako sa vám ich snažia bankári a finanční šarlatáni prezentovať.

Poznámka – výnosy známych investorov v prehľade nemusia byť úplne presné. Jednoducho overiteľný je len rast ceny akcií Berkshire Hathaway na burze. Ostatné výnosy v percentách som uvádzal, ak som našiel viac zhodných zdrojov na internete. Nie všade som našiel bližšie informácie o tom, či je to výnos po zohľadnení poplatkov, presné obdobie jeho sledovania a pod. Zostaviť rebríček úspešnosti týchto investorských guru by bolo vzhľadom na tieto nepresnosti nevhodné. Navyše mnohí zo známych investorov odišli v dobrom čase s čistým štítom do dôchodku, čo ich zvýhodní oproti borcom, čo to ťahajú dlhšie. Na Sorosovom príklade je vidieť, že je ťažké udržať vysoké výnosy s postupujúcim časom a veľkosťou fondu. Uvádzaný výnos jeho fondu Quantum sa v čase znižoval od roku 1995 (34 % p.a.) do roku 2005 (28 % p.a.). V prípade Warrena Buffeta hraničí schopnosť spravovať majetok, ktorý má dnes už výšku 200 miliárd dolárov, s veľmi slušným zhodnotením so zázračnými schopnosťami.

Upozornenie, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov, platí aj pre fondy a spoločnosti spomínaných géniov. S rastom ich veku a veľkosti spravovaného majetku reálne hrozí znižovanie ich výnosov.

 

I diel článku

II diel článku

diskusia k článku

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články