Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ETF, fondy a investičné dertifikáty

Indexový dôchodkový fond

Od apríla tohoto roku sa mení zákon o dôchodkovom sporení. Jeho najvážnejšími zmenami je zavedenie indexového fondu, možnosť mať úspory v dvoch fondoch súčasne a ponechanie garancií len v konzervatívnom dlhopisovom fonde. Správcovia dôchodkov už avizovali, že nebudú klientom indexový fond doporučovať. Čo sa DSSkám nepáči na novom indexovom dôchodkovom fonde?

Celý článok...
 

Realitné fondy Prvej Penzijnej kúpili byty v River parku a tatranské hotely

Prvá Penzijná nakupuje za peniaze podielnikov do realitných fondov projekty od developera J&T Real Estate. V minulom roku kúpila od spriatelených finančníkov vyše 200 priestorov v River Parku a štyri ubytovacie zariadenia v Tatrách. O týchto investíciách neinformovala verejnosť ani podielnikov. Čo ďalšieho skrývajú realitné fondy Prvej Penzijnej v portfóliu?

Celý článok...
 

Investícia roka 2011

Dnes vyhlásila spoločnosť Fincentrum výsledky analýzy Investícia roka 2011. Metodiku analýzy sme popisovali v minulom článku. Oproti minulému roka bola posunutá hranica na minimálnu sumu sporenia nižšie na 50 EUR. Analýza výkonnosti fondov využíva porovnanie na základe Sharpe ratio, ako sme popísali v minulom článku.

Celý článok...
 

Fincentrum Investícia roka, popis metodiky

Investujeme.sk a Fincentrum uskutočňuje od roku 2010 analýzu investičných príležitostí Fincentrum Investícia roka. Je to vlastne test podielových fondov, ktoré sú bežne ponúkané slovenským klientom. Metodika testu bola zvolená tak, aby umožnila medzi sebou porovnať výsledky rôznych typov fondov. Poďme sa pozrieť na výsledky testu a zhodnotiť jeho vypovedaciu schopnosť.

Celý článok...
 

Smart fond dopraje investorovi pokojnejší spánok

Tatra Asset Management v minulom roku vytvoril nový podielový fond Smart Fond (SmartFund), ktorý inteligentne časuje trh, využíva rôzne triedy aktív, mal by mať porovnateľný výkon ako akciový trh, ale pri výrazne nižších poklesoch. Martina Smreka z TAMu som sa teda spýtal ako presnejšie fond funguje, aké sú jeho riziká a ako bola stratégia testovaná. Chcel som sa dozvedieť to, čo sme sa v reklamnej kampani na Smart Fond nedozvedeli.

Celý článok...
 

ETF sporiace programy - zaujímavý nástroj pre pasívne investovanie

Pravidelné investovanie do ETF: v poslednej dobe sa aj na Slovensku stáva čím ďalej populárnejším pasívne investovanie do ETF. Tieto nástroje na rozdiel od klasických investičných fondov iba kopírujú výkonnosť určitého benchmarku (najčastejšie burzového indexu). Ich hlavnou výhodou sú veľmi nízke poplatky za správu, ktoré v dlhodobom horizonte môžu výrazne prispieť k zvýšeniu výnosu z investície. V nemecky hovoriacich krajinách sa tieto investície dajú realizovať vo forme pravidelných mesačných vkladov cez tzv. Sparplan schémy.

Celý článok...
 

TAM - Realitný Fond

Profil Realitného fondu Tatra Asset managementu uvádzame v rámci miniseriálu o slovenských realitných fondoch.  Na otázky ohľadom špeciálneho fondu nehnuteľností, z dielne dcéry Tatra banky, nám odpovedal Martin Smrek:

Celý článok...
 

Realitné fondy

Špeciálne podielové fondy nehnuteľností fungujú na Slovensku od roku 2006. Sú to podielové fondy určené pre malých investorov, ktoré môžu investovať priamo do realitných projektov. Najdôležitejším rozdielom medzi bežnými podielovými fondami a realitnými fondami je v oceňovaní majetku vo fonde. Nehnuteľnosti sa totiž neobchodujú na burze a nie je preto možné stanoviť ich cenu podľa burzových cien ako je to v prípade akciových fondov.

Celý článok...
 

Prvý realitný fond, IAD

Profil Prvého realitného fondu uvádzame v rámci miniseriálu o slovenských realitných fondoch. Prvý realitný fond od správcovskej spoločnosti IAD patrí do skupiny špeciálnych podielových fondov nehnuteľností, ktoré môžu investovať priamo do realitných projektov. Na otázky o fonde nám odpovedal Vladimír Bencz z IAD Investments.

Celý článok...
 

Podielové fondy - majú dnes ešte význam?

Majú v dnešnom svete stále význam "drahé" a "slabo výkonné" podielové fondy? Nenahradzujú ich už dnes lacnejšie ETFondy, alebo výkonnejšie hedge fondy? Oplatí sa do podielových fondov investovať?

Celý článok...
 

Nevýhody a riziká ETF

ETF patria k najpopulárnejším nástrojom na investovanie už nielen do akciových  indexov, sektorov, ale už napríklad aj do komodít. Majú veľmi nízke poplatky a investorom ich odporúča aj Warren Buffett. Napriek tomu majú aj ETF, ako každý finančný produkt, niekoľko slabých a rizikových miest.

Celý článok...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?