Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Podielové fondy - začiatky

Znova niečo písať o podielových fondoch bude aspoň sté opakovanie tejto témy. Ale ako hovorí matka múdrosti, napíš to kľudne aj stoprvý krát.

Niekedy na začiatku (tohto) tisícročia som si prečítal aj ja podobný článok o fondoch. Taký jednoduchý, populárno-náučný.

Najviac ma zaujalo, že pri dlhodobom horizonte a ak znášam dobre riziko, môžem s agresívnym fondom slušne zarobiť. Poznáte tú rozkmitanú krivku, ktorá mala naznačiť vysokú volatilitu, ale zároveň aj jednoznačný trend smerom – prudko nahor. Takto mi to nejaký osobný ing. Guru kreslil v banke pri vtedy ešte nezvyčajnom stoličkovom posedení.

Od mojej prvej investície som vyžadoval vysoký výnos: bol som ochotný si naňho počkať až za horizont a the.risk bol vtedy môj nick. Takže základná poučka bola splnená.

Neviem, koľko správcovských spoločností vtedy u nás spravovalo, ale ja som si vybral TAM, lebo Tatra Banka mala na Slovensku najlepšie meno. Potenciálne najvýnosnejší, teda najagresívnejší fond bol akciový z podskupiny technologických (iné ani neboli). Mojich 25-tisíc v ňom čakalo na svoju lepšiu–väčšiu budúcnosť.

Netuším, čo presne sa s tým technologickým fondom stalo, ale TAM ho už dlho nemá. Sem-tam som si síce pozrel výpis, čo mi chodil domov, ale potom som sa oň prestal zaujímať – bol som naň pekne nasrdený (nech mi nikto nikam nepíše, ako skončil!).

K druhému pokusu som sa odhodlal po prečítaní knihy Investiční strategie pro třetí tisíciletí a Peníze, výnosy, rizika od Pavla Kohouta. V roku 2002 som sa po tejto teoretickej príprave dostal do prvej stovky – medzi ľudí, čo niečo tušili o fondoch. Aspoň som mal taký pocit pri stretnutí s osobnými aj neosobnými poradcami. Im sa do prvej stovky nepodarilo dostať dodnes. Skončil som v ČSOB s portfóliom vyskladaným z akciových fondov KBC. Konzervatívnu časť tvorilo už existujúce stavebko a životná poistka. Rezervu pre prípad nutnosti som nechal u rovnakého správcu v korunovom peňažnom fonde.

Akcie vtedy už dva roky klesali, a keďže som ja zainvestoval viac prostriedkov, pokračovali ešte ďalší rok. Ale nedostali ma, ja som bol vždy o krok vpred. Mal som nachystané aj pravidelné sporenie v TAM a VUBAM, kde som využíval cost averaging effect – nakupoval som lacno.

Je to nejaký čas, čo som s fondmi skončil a pustil sa do hobby-investovania. Čiže investujem priamo do akcií. Mnohí si myslia, že s akciami dosiahne vyššie výnosy ako trh a fondy. V skutočnosti ich čaro spočíva v tom istom ako v doma vypestovanej cukine. Hrabete sa v tej hline vo vašej záhradke, aj keď z ekonomického hľadiska to nemá význam. Je to hobby.

Vrátim sa k fondom – predal som podiely vo všetkých fondoch okrem rezervného. Diverzifikované portfólio prinieslo očakávaný výsledok. Tele, techno, bio (čo sa vtedy miešavalo ako pikant do portfólia) si neviedli nijako extra dobre. Niečo malo v dolároch aj dobrý výkon, ale to zhltla pažravá koruna. Európske malé podniky to zachránili, a zvyšok prešľapoval na mieste. Sporenie a spriemerovanie ceny podielov splnilo očakávanie. Suma sumárum, tuším niekde medzi 5 – 10 % p.a. v korunách.

PS – moje minulé výroky nie sú zárukou mojich budúcich výrokov. A celkovo berte ten text vyššie s rezervou.

diskusia k článku

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?