Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Hedge fondy na Slovensku a v Čechách

Na Slovensku a v Čechách pôsobí niekoľko hedge fondov a spoločností spravujúcich individuálne portfóliá. Od roku 2008 sme robili s niekoľkými osobnosťami z tohoto sektoru rozhovory a informovali sme o vzniku jedného slovenského hedge fondu. Ako sa týmto spoločnostiam a fondom darí dnes? Niektoré z nich čelia úbytku klientov a jeden je zatvorený. Ale sú aj také, ktoré mali nárast majetku v správe a vznikli aj celkom nové hedge fondy.

V roku 2008 som rozhovorom s Danielom Gladišom začal sériu článkov o hedge fondoch a portfólio manažéroch pôsobiacich v Česku a u nás. Nie sú to vždy domáce spoločnosti, domocil majú v hedge fondovo orientovaných krajinách, ale oslovujú najme domácu klientelu. Vltava Fund Daniela Gladiša si zažila hviezdne obdobie prvé štyri roky po svojom štarte keď sa umiestnila medzi najvýkonnejšími hedge fondami vo svete. Jeden rok ale stačil na to, aby sa z hviezdy stal priemerný fond, ktorý je podľa Bloombergu od založenia v strate približne 15% ku koncu roka 2011. A to napriek tomu, že od roku 2009 má Vltava zase nadpriemerné výsledky. Vltava publikuje na svojej stránke listy akcionárom aj v Češtine, kde si môžete prečítať aj tie najzaujímavejšie listy. Teda list za najhorší rok 2008 a aj ten nejlepší za rok 2009. Vltava je jeden z najväčších fondov tohoto typu v našom regióne. Spravuje necelých 900 miliónov českých korún.

Na začiatku roku 2011 som sa rozprával s Richardom Kozom o jeho fonde ATWEL Global Macro SP1, ktorého cieľom bol dosahovať absolútny výnos. Jeho fond dnes už neexistuje. Do správy získal len 1,5 milióna dolárov a na konci novembra 2011 fond uzatvoril činnosť so stratou približne 9% (zdroj: Bloomberg).

Best Buy Investments spravuje klientom individuálne obchodné účty, takže nemáme presné čísla o majetku v správe ani o výkonnosti. Nedávno som však napísal článok o nespokojnosti investorov s prezentovanými výsledkami BBI. Ich reálne účty na tom totiž boli horšie. Títo štyria zákazníci už u BBI peniaze nemajú, takže zrejme má spoločnosť aj úbytok peňazí v správe.

Slovak Hedge fund nemal podľa Michala Lovása žiadny odliv zákazníkov a z fondu neodišlo ani euro. V minulom roku zažil fond najväčší rast majetku v správe za svoju históriu. A to napriek tomu že, slovenskí kvalifikovaní investori nevyhľadávajú vždy práve tento typ investícií. Michal Lovás bližšie hovorí o ponuke pre bohatých ľudí takto: "Na Slovensku neexistuje alternatíva pre bohatých ľudí čo sa týka finančného trhu. Bohatí ľudia dnes využívajú rovnako nezmyselné produkty prostredníctvom bánk, resp. iných finančných inštitúcií ako bežní ľudia, s tým rozdielom, že tieto produkty, resp. služby sú zabalené do pozlátka „VIP“ produktov. U nás nie je rozvinutý ani sektor privátneho bankovníctva a to, čo sa vlastne u nás prezentuje pod týmto pojmom, či už prostredníctvom určitých bánk, je v tom lepšom prípade len predaj produktov, ktoré klientovi neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu a v tom horšom prípade sa klientom predávajú stratové investície s nulovým potenciálom, ako napr. akcie rôznych turistických rezortov (TMR a pod.). " Povedomie bonitných klientov o hedge fondoch je veľmi nízke ak vôbec nejaké: "Mnohí z tých, ktorí zarobili svoj majetok podnikaním, ho smerujú výhradne do realitného trhu mysliac si, že ich majetky budú ako tak ochránené, resp. že budú dokonca rásť."

O vzniku hedge fondu Polaris Alpha sme informovali minulý rok v tomto článku. Podľa portfólio manažéra Branislava Habána otvorili už druhý fond. Oba mali za minulý rok kladné zhodnotenie niekoľko percent. Objem spravovaných aktív vo fondoch narástol, ale je za očakávaniami správcu, keďže sa hýbe pod 10 miliónmi EUR. Sympatia Financie však spolu s klientskými aktívami spravuje spolu 35 miliónov eur. Tento rok sa začal vo fondoch zmiešane. Jeden je v miernom pluse a druhý v malej strate. Sympatia plánuje otvoriť aj tretí fond, ktorý bude spájať výhody investovania v Private Equity a investícií na finančných trhoch.

Novým prírastkom medzi hedge fondami sú aj tri slovenské fondy Metatron pod skupinou J&T. Všetky tri boli spustené v polovici minulého roku. Dva menšie majú v správe po 2 milióny eur a najväčší METATRON GLOBAL MACRO FUND cez 20 miliónov eur. Najväčší fond Global Macro je v pluse cez 3%, menší METATRON DISCRETIONARY FX je v 6% strate a METATRON TRADING NEW CONCEPT je v 2% strate (zdroj: Bloomberg). Juraj Podracký z Metatronu vystúpi aj na konferencii Kapitálový trh 2012.

K téme alternatívnych investícií, hedge fondov a individuálnej správe majetku sa budeme priebežne venovať a monitorovať nové fondy aj subjekty poskytujúce podobné služby. Tiež budeme sledovať ako sa darí už prezentovaným projektom a budeme písať na čom stroskotali tie neúspešné. V krátke dobe by sme chceli priniesť popis stratégie ktorú použili slovenskí Ritro finance a Oxys capital, ale napríklad aj Victor Niederhoffer, ktorý s ňou položil tri hedge fondy.

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?