Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Michael Steinhardt: legendárny hedge-fund manažér.

 Ak by ste investovali so Steinhardtom 100 tisíc dolárov na začiatku jeho kariéry, za 28 rokov by vám ich zhodnotil na 48 miliónov. Steinhardt má dnes 70 rokov a do dôchodku sa odobral v roku 1995. V ten rok jeho vlajkový fond Steinhardt Partners LP mal na účte 2,6 mld.$ a očistene od poplatkov to znamená priemernú výkonnosť +24% ročne. Je to dvakrát toľko ako výkonnosť S&P 500 za celú jeho kariéru. 

 Na rozdiel od najslávnejšieho investora Warrena Buffetta, ktorý vždy preferoval kúpiť a držať akcie dlhé roky bol Michael Steinhardt obchodník, ktorý prichádzal zarobiť peniaze do svojho úradu každý deň. Vyhlásil, že radšej preferuje uskutočniť tri obchody so ziskom +10% ako jednu investíciu s dlhodobým ziskom +30%.

Svojím podriadeným hovorieval:

 

,,Sme tu každé ráno, aby sme zarobili nejaké peniaze,,.

,,Sme tu, aby sme počúvali, sledovali ,,pásku,, ...uvažovali, rozprávali sa s ľuďmi a hľadali akýkoľvek spôsob ako zarobiť peniaze.,,

 

Michael Steinhardt sa narodil v roku 1940 v Brooklyne. O rok pozdejšie sa jeho otec - chorobný hazardér  rozviedol s jeho matkou. Ale na jeho 13 narodeniny, kedy sa podľa židovských zákonov stal dospelým, ho otec milo prekvapil. Daroval mu akcie, konkrétne 100 akcií istej cementárne a 100 akcií istej plynárenskej spoločnosti. Tým mladého Michaela dokonale motivoval.

 

A tak sa zrodila Steinhardtová celoživotná vášeň k akciám. Kým sa jeho kamaráti hrali na ulici, mladý Michael už čítal grafy a motal sa okolo pobočky investičnej banky Merrill Lynch. Strednú školu ukončil ako šestnásťročný a vysokú školu vo veku deväťnásť.

 

Ihneď po škole začal pracovať na Wall Street ako asistent v dôchodkovom fonde a neskôr ako analytik v brokerskej firme. O sedem rokov pozdejšie založil s dvomi ďalšími analytikmi firmu Steinhardt, Fine, Berkowitz & Co. kde začali podnikať s kapitálom 8 miliónov dolárov.

V tých časoch boli obchodníci na nižšej spoločenskej priečke ako investiční analytici.

 

Za prvé tajomstvo úspechu považoval Steinhardt fakt, že dokázal rozoznať hodnotu obchodníkov a pristupoval k nim s primeraným rešpektom. Hneď v prvých rokoch sám preukázal veľký obchodnícky talent, keď obrátil svoje investície z klasického rastu (na long) do špekulácii na pokles (na short) počas krízy v rokoch 1973-1974.

V roku 1973 skončilo jeho portfólio v zisku +15%, keď sa index S&P 500 zhodnotil iba o +1%. V roku 1974 zarobil  Steinhardt  nádherných +34%, kým S&P 500 sa prepadol o –38%.

 

V tých časoch sa shortovaním len hedžovalo a málokto si dovolil ísť kompletne na pokles ako to urobil Steinhardt. A nebola to sranda, lebo spočiatku sa im nedarilo a išli proti rastúcemu trhu.

 

,,Nepoznám väčšiu bolesť ako shortovať akcie proti rastúcim trhom, keď si uvedomujete, že vaše straty môžu byť nekonečné,,  povedal Steinhardt.

 

Vo veku 35 bol už milionárom a spolu s partnermi kontrolovali kapitál 50 miliónov dolárov. V tých časoch to nebola malá čiastka.

 

Jeho obchodníci boli pod neustálym tlakom. Obchodovalo sa agresívne a intenzívne – to bol Steinhardtov štýl. Aj najsilnejšie povahy si sem-tam poplakali ako malé deti. Mladí trejderi prichádzali za úsvitu a väčšinou cez deň ani neopúšťali kanceláriu. A keď na chvíľu odišli, nezriedka našli svoje pozície zlikvidované. Steinhardt to mal neustále pod kontrolou.

Zvykol na nich veľa kričať, ale urobil z nich tvrdých chlapov a dobrých traderov.

 

Všetko bolo podriadené jedinému cieľu – zarábať peniaze. A to sa im darilo.

Na jeseň 1979 ho obidvaja partneri opustili a on premenoval firmu na Steinhardt Partners.

 

Na jar 1981 manažoval 75 mil.USD a postupne otváral obrovskú pozíciu nákupom 10 ročných štátnych dlhopisov. V tých časoch úroková miera rástla nevídaným tempom a na jeseň dosiahla takmer 15%. Steinhardt nikdy predtým neobchodoval dlhopisy, ale do toho obchodu nakoniec vložil 2/3 kapitálu firmy na páku 1:4. Investori boli na smrť vystrašení, ale Steinhardt sa chladnokrvne držal svojho presvedčenia. Neskôr to s úsmevom komentoval:

,,V tom momente som vedel o výnosovej krivke asi toľko ako váš domáci pes,,. 

V nasledujúcom mesiaci úroky klesli a ceny dlhopisov vyrástli. A jeho portfólio skončilo za jeden mesiac v zisku +60%. Ten rok skončil Steinhardt v zisku okolo 100% a jeho obchod za 250 miliónov (v ktorom bolo 200 miliónov na dlh !) mu vyniesol viac ako 40 miliónov dolárov.

 

I napriek kríze trhov v 1987 ukončil Steinhardt desaťročie manažovaním kapitálu 2 miliardy dolárov a s čistým ziskom 200 miliónov dolárov. Postupne pomohol vyrásť mnohým obchodníkom, medzi nich napríklad patril Jim Cramer.

 

 

V roku 1991 bola jeho firma obvinená z cenových manipulácii na US Treasury aukciách, ale nebolo im nič dokázané. No stálo ich to viac ako 70 mil.$ na pokutách. V ďalších rokoch však zisky znova rástli a Steinhardt v pohode bohatol.

 

V roku 1994 kosa narazila na kameň. Vtedy jeho fond stratil –31%.

 

Po tomto roku sa Steinhardt vo veku 54 rozhodol ukončiť kariéru. George Soros a ostatní velikáni ostávali v biznise, menili len štruktúru hedge fondových operácii, ale Steinhardt urobil rozhodnutie: vrátiť takmer 3 miliardy kapitálu investorom.

Investorský svet ostal šokovaný. Steinhardt totiž mohol pokračovať, alebo predať svoj biznis, ale on tomu odolal. ,, Myšlienka, že moje fondy prežijú, ale ja ich nebudem viesť sa mi nezdala celkom správna,, spomína.

 

Pozrime sa na obchodovanie podľa Steinhardta...

 

Buffet ako jeden z nauznávanejších investorov hovorieval: ,,Ak nie ste ochotní vlastniť akciu 10 rokov, tak ani nerozmýšlajte o jej držaní na 10 minút,,

Steinhardt ako jeden z najuznávanejších traderov sveta hovoril:

,,Pravda je taká, ža ja som nikdy nevlastnil akciu 10 rokov, ale mal som veľmi ziskové skúsenosti s vlastnením niektorých veľmi dobrých spoločností na 10 minút,,

Dva diametrálne odlišné filozofie. Rozdiel medzi investingom a tradingom.

 

Steinhardt má jeden zaujímavý recept na úspech s ktorým plne súhlasím.

Dokážte sa motivovať, ťažko pracovať a  rozložiť svoj cieľ na malé kúsočky mozaiky zvanej úspech. Tu je Steinhardtov zjednodušený recept ako zhodnotiť 100 tisíc dolárov na 48 miliónov.

 

1. Učte sa a získajte vedomostnú výhodu.

2. Stanovte si plán +30% každý rok na dobu 28 rokov.

3. Rozdeľte si to na štvrťročné a mesačné plány.

4. Následne so svojou vedomostnou výhodou tlačte na seba samého, aby ste na tejto úrovni podávali výkon každú hodinu, každý deň, každý týždeň, každý mesiac, každý štvrťrok - po celých 28 rokov.

 

Takže, zjednodušene - berte trading ako biznis v ktorom plánujete a kontrolujete koľko zarobíte za každú hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok…a tak sa motivujte na celý život.

Ak si rozložíte svoj úspech tak, že ho budete neustále merať každý deň – tak budete myslieť na príležítostí, ktoré prichádzajú každý deň. Ak budete intenzívne pracovať, narazíte na kopec príležítosti, kde sa dajú zarobiť peniaze.

Pre Steinhardta sa jeho úspech začína v analytickom myslení a hľadaní rozdielov medzi tým, čo si myslia davy a čo je objektívna realita. Napríklad, keď celý svet očakáva, že inflácia v určitom roku bude 3% a Steinhardt dospeje k záveru, že to bude okolo 6% - tak rozmýšla nad tým ako na tom zarobiť. Alebo analyzuje firmu a zistí, že firma bude mať zisk menší, alebo väčší ako sú všeobecné odhady, tak zarobí na tom, lebo jeho záver je správny.

,,Je to vedomostná hra. A ja vyhrávam, keď je môj úsudok správny,, komentuje Steinhardt.

 

 

Takže, keď sa niečomu venujete intenzívne a na 100% tomu rozumiete, tak máte pred ostatnými výhodu zistiť niečo, čo ,,davy,, ešte len zistia. A keď to zistia, tak zmenia cenu v smere, ktorý vy očakávate. A tak dokážete na tom zarobiť.

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 Súvisiace články