Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Investovanie do nehnuteľností

Prečo neinvestovať do nehnuteľností?

Dlhová kríza v Európe, kvantitatívne uvoľňovanie, obavy z vysokej inflácie a znehodnotenia meny prinútilo ľudí opäť premýšľať o investovaní do nehnuteľností. Investíciou do reálnych aktív (tehly, betónu, kameňa) by sa mali bežní ľudia vyhnúť znehodnoteniu meny. Môj názor je však úplne odlišný. Ceny nehnuteľností v Čechách aj na Slovensku mierne klesajú už niekoľko rokov. Inflácia síce stúpa o 3-4% ročne, lenže podobným tempom zároveň klesajú ceny bytov.

Celý článok...
 

Ceny nehnuteľností v roku 2011 na Slovensku

Ceny nehnuteľností na Slovensku v roku 2011 opäť klesali. Sumárne klesli o 3,1% oproti minulému roku a o vyše 17% oproti vrcholu v roku 2008. Avšak po započítaní inflácie klesli ceny realít na Slovensku za rok o 7%. Posledné roky po spľasnutí slovenskej realitnej bublinky teda ukazujú, že ceny bytov vôbec nemusia "rásť aspoň o infláciu". Samozrejme ak by sme pripočítali skromný (odhadom 3-4%) výnos z prenájmu, tak by sme túto stratu v investícii do bytu o čosi znížil.

Celý článok...
 

Ceny nehnuteľností mierne klesli (2Q 2011)

Štvrťročná správa NBS o vývoji cien nehnuteľností na Slovensku:

Celý článok...
 

Ceny nehnuteľností v roku 2011 mierne klesli

Ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku 2011 na Slovensku mierne klesli. Priemerná cena za meter štvorcový bola 1264 EUR, oproti 1270 na konci minulého roka. Avšak medziročná zmena oproti prvému štvrťroku 2010, kedy stál meter 1 296 EUR, je výraznejšia. Medziročne klesli ceny nehnuteľností približne o 2,5%.

Celý článok...
 

Prečo sú na Slovensku drahé hypotéky?

Na Slovensku sú najdrahšie hypotéky v rámci európskej menovej únie, teda euro-zóny. Nie sú najdrahšie v rámci Európy ani Európskej únie. Porovnávať však môžeme len úrokové sadzby v štátoch s rovnakou menou. 

Celý článok...
 

Ceny nehnuteľností na Slovensku 2010

Ceny nehnuteľností v roku 2010 klesli na Slovensku len mierne. Predpovede o krízovom prepade, ale ani o oživení, sa nenaplnili. Analytik Dávid Dereník z Unicreditu sa pre Sme.sk vyjadril, že očakáva v tomto roku mierny nárast, alebo stagnáciu.

Celý článok...
 

Hypotéky a úvery na bývanie narástli o 58%

Jeseň priniesla znižovanie úrokov na hypotékach a malú cenovú vojnu bánk. To sa prejavilo udržaním vysokého nárastu nových úverov na bývanie oproti minulému roku. Nové hypotéky, stavebné úvery a spotrebné úvery na bývanie medziročne narástli o 58%.

Celý článok...
 

Oplatí sa teraz kúpiť nehnuteľnosť?

Jeseň nám priniesla zvýšený záujem o kúpu bývania. Príčinami sú nízke sadzby hypoték a plánované zmeny v zdaňovaní.

Celý článok...
 

Vývoj objemu hypoték a úverov na bývanie

Vývoj objemu hypoték a úverov na bývanie ukazuje zmeny nálad na realitnom trhu. Od cenového vrcholu, v polovici roku 2008, klesli ceny realít na Slovensku o 16%. Za necelé dva roky. Padli už ceny na dno, alebo je to ešte len začiatok? Neviem, ale pokusím sa zanalyzovať minulý vývoj v tejto časti seriálu začnem úvermi: 

Celý článok...
 

Investice do nemovitostí se nevyplatí

Poslední dvě desetiletí jsme byli svědky v podstatě nepřetržitého růstu cen residenčních nemovitostí. Pod vlivem Kiyosakiho začali i u nás někteří kupovat byty jako investici. Vidina pravidelného příjmu z pronájmu na pozadí nepřetržitého růstu tržní ceny bytu je pochopitelně velmi lákavá. Avšak nic neroste věčně a bezdůvodně. Převis poptávky postupně přešel v převis nabídky, tudíž ceny bytů začaly klesat a mají před sebou pravděpodobně ještě dlouhou cestu dolů. Na růst nad inflací můžeme na dobrých dvacet let zapomenout. Rentabilita nájmu je velmi nízká. Řeči o bezpečnosti a výhodnosti investic do nemovitostí jsou jen mýtus. Co bylo včera, už dnes neplatí.

Celý článok...
 

Nehnuteľnosť - kúpiť či nekúpiť?

Realitným investorom aj záujemcom o kúpu bytu na bývanie odpovie rok 2009 na niekoľko vzrušujúcich a zaujímavých otázok. Prijatie eura a finančná kríza je to, čo ľudia najviac spájajú s vývojom cien bytov domov a pozemkov u nás. Ako euro a kríza pohne nehnuteľnosťami v nasledujúcom roku?

Celý článok...
 Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne