Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

TOP investori

Taleb a fondy Empirica a Universa

Nassim Nicholas Taleb, niektorými obdivovaný, inými nenávidený, sa považuje v modernej finančnej praxi za filozofa náhodnosti. Upozorňuje traderov, ekonómov a politikov, že neočakávané zriedkavé udalosti dokážu zanechať katastrofálne následky. Odporúča sa preto vždy v stratégiách proti nim chrániť alebo ak sa dá, tak z nich profitovať. S tradingom má Taleb dlhoročné praktické skúsenosti: pracoval napr. v kanadskej CIBC v NY alebo ako pitový trader v Chicagu. Urobil si MBA na Wharton University; PhD na University Paris-Dauphiné a pôsobil ako prenášajúci učiteľ na viacerých univerzitách. Ovláda sedem jazykov, má prečítané stovky klasických filozofockých diel v originálnom znení a je autorom viacerých kníh. So svojimi študentami z New York University a Wall Street quants sa neoficiálne stretával v Odeon Café na Manhattane, kde sa rozoberali rôzne finančné horúce témy od oceňovania opcií až po chyby v kalkuláciách VaR.

Celý článok...
 

Fairfax financial - kanadský Berkshire

Hoci je kanadská spoločnosť Fairfax Financial holding mimo svojej krajiny pomerne neznáma, je z hľadiska dosiahnutých výsledkov veľmi zaujímavá. Ako jednej z mála sa jej podarilo výrazne zarobiť na finančnej kríze. O tejto spoločnosti, ktorej biznis model funguje na podobnom princípe ako Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, si teraz povieme o niečo viac. 

Celý článok...
 

André Kostolany - rozhovor

Jeden z posledných rozhovor s legendárnym špekulantom André Kostolanym z roku 1998 v Bayerskom rozhlase:

Celý článok...
 

André Kostolany

„Kto má veľa peňazí, môže si dovoliť špekulovať. Kto má niečo málo peňazí, nesmie špekulovať, aby ich nestratil. Kto ale žiadne peniaze nemá, musí špekulovať, aby sa k nejakým vôbec dostal.“

André Kostolány je jednou z burzových legiend. Svojho času bol jedným z najznámejších burzových špekulantov, pričom sa vždy otvorene k špekulácii priznával. Narodil sa v Budapešti v roku 1906, ešte za Rakúsko-Uhorska. Svoje prvé stretnutie s burzou zažil už ako dvanásťročný v roku 1918, keď jeho rodina prechodne odišla z Maďarska pred komunistami do Viedne a on zobchodoval niekoľko akcií na Viedenskej burze.

Celý článok...
 

Warren Buffett - najhorší rok Berkshire Hathaway

„Sme si istí, že v ekonomike bude počas roka 2009 chaos – a v skutočnosti, zrejme aj neskôr – ale tento záver nám nepovie, či akciový trh bude rásť alebo klesať.“

Celý článok...
 

Warren Buffett o finančnej kríze

Warren Buffett je napriek svojmu veku stále aktívnym investorom a súčasná finančná kríza pre neho predstavuje ideálnu príležitosť, aby do portfólia svojej spoločnosti Berkshire Hathaway veľmi lacno nakúpil akcie mnohých popredných spoločností. 

Celý článok...
 

Carlos Slim

Napriek tomu, že Carlos Slim je na verejnosti oveľa menej známym value investorom než Warren Buffett, jeho majetok je dnes už len o málo menší a je a mnohí analytici si myslia, že budúci rok Warrena na mieste najbohatšieho muža sveta vystrieda.

Celý článok...
 

Finančný poradca v dobe finančnej krízy

Rozhovor s Janom Traxlerom z poradenskej spoločnosti FINEZ Investment Management.

Ubehla iba krátka doba od pondelkového rekordného poklesu amerických indexov. Väčšina finančných poradcov aj ich klientov je negatívna, zažívajú poklesy vlastných aj klientských portfólií už celý rok. Poradcovia hľadajú odpovede na otázky klientov ohľadom ich veľkých strát. Kde sa teraz pohybujete Vy a klienti vašej spoločnosti? Veľmi veľké straty, menšie straty, alebo dokonca zisky?

Celý článok...
 

Carl Icahn

Carl Icahn je v súčasnosti prototypom aktívneho akcionára, ktorý sa snaží využívať svoj vplyv v spoločnostiach, aby obrátil veci k lepšiemu. Na rozdiel od private-equity firiem však nekupuje celú spoločnosť, ale iba menšinový podiel, pričom sa snaží o úzku spoluprácu s ostatnými akcionármi.

Celý článok...
 

Jim Rogers

Zverejňujeme skeptický pohľad Jima Rogersa na postup FEDu a jeho šéha Bernankeho počas finančnej krízy aj pred ňou, predpoveď postupného úpadku USA a ďalšie jeho pochmúrne vízie v rozhovore.

Celý článok...
 

George Soros o súčasnej kríze

George Soros je v súčasnosti pri predpovedaní ekonomického vývoja považovaný skôr za pesimistu. Známy je jeho výrok „Žijeme v dobe najväčšej ekonomickej krízy od 30-tych rokov 20. Storočia“. Známe je aj to, že Soros pred niekoľkými mesiacmi predpovedal celkovú výšku strát z americkej hypotekárnej krízy na 1 bilión dolárov.

Celý článok...
 

Komodity, ešte stále žhavé?

Žhavé Komodity, Jim Rogers„Vše nasvědčuje tomu, že komodity jsou dobrou ochranou proti inflaci. Podle studie „Facts and Fantasies about Commodity Futures“ měly ve sledovaném období akcie i dluhopisy vždy negativní korelaci s inflací (s rostoucí inflací klesaly výnosy akcií a dluhopisů) a naopak komoditní futures měly vždy pozitivní korelaci s inflací (s rostoucí inflací rostly výnosy komoditních futures).“ Hovorí v rozhovore Miroslav Koplík analytik a prekladateľ knihy Žhavé komodity.

Celý článok...
 

Warren Buffett rozhovor

 

Warren Buffet Warrenn Buffett hovorí o investovaní, Berkshire Hathaway, finančnej kríze, derivátoch, malých investoroch a omho viac. Ako som sľuboval, postupne budeme prinášať preklady rozhovorov s Warren Buffettom (a ďalšími investormi). Začíname 3 hodinovým rozhovorom, kde Warren odpovedá na otázky Becky Quick zo CNBC aj na otázky čitateľov. Prvá časť rozhovoru:

Celý článok...
 

Warren Buffett a jeho Berkshire

Warren BuffettWarren Buffett je najznámejší investor na svete, doslova žijúca legenda. Strieda sa na prvej a druhej priečke najbohatších ľudí na svete, spravuje približne 200 miliárd dolárov v holdingu Berkshire Hathaway.
Celý článok...
 

Peter Lynch

peter lynch Peter Lynch je známym americkým investorom, držiteľom rekordu v zhodnocovaní prostriedkov v rámci podielového fondu. V priebehu 13 rokov pod Lynchovým vedením zhodnocoval fond Fidelity Magellan vložené peniaze v priemere o 25,8 % ročne. Teda, ak investor do fondu vložil v deň Lynchovho nástupu 1000 USD, v deň jeho odchodu mal jeho podiel hodnotu cca. 28000 USD.

 

 

 

 

Celý článok...
 

Finančné poradenstvo inak

Jan Traxler" Pro FINEZ je konkurencí spíše asset management velkých bankovních domů než finančně poradenské společnosti." Jan Traxler zo spoločnosti FINEZ Investment Managemen v rozhovore pre ako-investovať.sk.

 

Celý článok...
 



Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne