Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jim Rogers

Zverejňujeme skeptický pohľad Jima Rogersa na postup FEDu a jeho šéha Bernankeho počas finančnej krízy aj pred ňou, predpoveď postupného úpadku USA a ďalšie jeho pochmúrne vízie v rozhovore.

Keith Fitz-Gerald: Vyzerá to, že finančná havária, o ktorej sme hovorili na začiatku tohto roku, sa naozaj stala.

Jim Rogers: Áno, bola tu havária. Dve alebo tri – určite viac než jedna, ako viete. [Predseda Federálneho rezervného systému Ben S.] Bernanke a jeho chlapci spolu prišli na pomoc. Čo veci na chvíľu zakryje. A potom, neviem ako dlho to zotavenie potrvá, ale po ňom budeme mať opäť plné ruky práce. Či to prechodné zotavenie potrvá šesť dní alebo šesť týždňov, to neviem. Želám si, aby som takéto veci vedel, ale nikdy ich neviem.

Fitz-Gerald: Čo by mal predseda Bernanke urobiť, aby to napravil?

Rogers: Rezignovať.

Fitz-Gerald: Je niečo iného, čo si myslíte, že by mohol urobiť, čo by bolo správne, okrem toho, že by nechal tieto veci skrachovať?

Rogers: Nuž, v tomto štádiu nevyzerá, že by to mohol urobiť. Mohol by zvýšiť úrokové sadzby – čo by mal aj tak urobiť. Niekto by to mal urobiť. Trh to nakoniec urobí bez ohľadu na to, či ich [Bernanke] zdvihne alebo nie.

Problémom je, že teraz má všetok ten odpad na svojej súvahe. Má 400 miliárd pochybných aktív dlžných FEDu na svojej súvahe. Myslím tým, mohol by to otočiť. Mohol by zvýšiť úrokové sadzby. Hej, to je to, čo by mohol urobiť. To by pomohlo. Spôsobilo by to šok pre systém, ale ak nebudeme mať ten šok teraz, neskôr príde oveľa horší. Doteraz bol každý šok horší než ten predchádzajúci. Bear-Stearns [teraz súčasť JP Morgan Chase] bola jedna vec a potom je tu Fannie Mae, viete, a teraz aj Frediie Mac.

Ďalší šok bude, opäť, ešte väčší. Takže šoky sú stále väčšie a väčšie, pretože sme v minulosti veci podopierali, a toto sa deje prinajmenej od Long Term Capital Management (hedge fond vedený viacerými laureátmi nobelovej ceny, ktorý sa koncom roku 1998 dostal do problémov a bol zachránený konzorciom bankárov, ktoré zorganizoval FED s cieľom zabrániť rozpadu finančného systému – pozn. prekl.). Pomáhali z problémov každému a [bývalý predseda FEDu Alan] Greenspan znížil úrokové sadzby a po šoku z „dot.com“ bubliny ich znížil opäť, takže si myslím, že Bernanke by mohol začať meniť smer niektorých týchto vecí.

Ale nestačí ich iba zvrátiť ich priebeh – musel by veľmi výrazne zvýšiť úrokové sadzby, aby to vykompenzoval, a to taktiež nevyrieši problém, pretože základné problémy sú, že Amerika má hrozný daňový systém, má súdne spory naľavo, napravo, aj v strede, má hrozný vzdelávací systém, viete, a má mnoho, mnoho, mnoho [iných] problémov, ktorých vyriešenie bude chvíľu trvať. Keby veci aspoň obrátil k lepšiemu – obrátil niektoré z týchto politík k lepšiemu – mali by sme ostrý pokles, ale prinajmenšom by to vyčistilo niektoré excesy a systém by sa mohol otočiť a začať fungovať lepšie.

Ale toto je len akademické – on sa to nechystá urobiť. Ale opäť, najlepšia vec pre neho by bolo zrušiť Federálny rezervný systém a rezignovať. To bude najlepšie riešenie. Urobí to? Nie, samozrejme, že nie. Stále si myslí, že vie, čo robí.

Fitz-Gerald: Začiatkom tohto roku, keď sme sa rozprávali v Singapúre, pozoroval ste, že priemerný Američan stále nevie, že by bolo niečo zle, že by sa čokoľvek dialo. Platí to stále?

Rogers: Áno.

Fitz-Gerald: Čo praktického by ste povedal „ priemernému Joe-ovi“?

Rogers: Povedal by som, že za posledných 200 rokov, americký politici a lumpi, ktorí boli zvolení, nahromadili dlh 5 biliónov dolárov. Za posledných pár týždňov, niektorí nezvolení činitelia pridali k americkému národnému dlhu ďalších 5 biliónov.

Náhle dlhujeme ďalších 5 biliónov. Boli tu pokusy vysvetliť to verejnosti, to čo sa deje s dlhom, spolu s faktom, že situácia Ameriky vo svete sa zhoršuje.

Neviem, prečo to nikto nechápe. Ľudia riešia iné problémy, alebo nechcú, aby ich s tým niekto zaťažoval. Je to príliš komplikované alebo čo.

Som si istý, že keď britské impérium upadalo, bolo tam veľa ľudí, ktorí bili na poplach a hovorili: „Chlapi, robíme u nás príliš veľa chýb“. A nikto ich nepočúval, až kým nebolo neskoro.

Keď upadalo Španielsko, keď upadal Rím, som si istý, že tam boli ľudia, ktorí si všimli, že veci idú zlým smerom.

Fitz-Gerald: Mnohí experti nesúhlasia s – prinajmenšom nechápu – súčasné stratégie FEDu. Ako si naši vodcovia môžu myslieť, že robia tie správne rozhodnutia? Čo si myslíte vy?

Rogers: Bernanke je veľmi úzko zameraný človek. Celú svoju intelektuálnu kariéru strávil štúdiom tlačenia peňazí a teraz sme mu dali kľúče od tlačiarenských strojov. Jediné, čo vie robiť, je používať ich. Bernanke verejne povedal, že v Amerike nie je žiadny problém s bývaním. Že nie je žiadny problém s financovaním bývania. Myslím tým, to bolo niekedy v roku 2005 alebo 2006.

Fitz-Gerald: Správne.

Rogers: On je Federálna rezerva, a Federálna rezerva by mala viac než ktokoľvek iný regulovať tieto [finančné inštitúcie], takže by mali mať, keď už nič iné, informácie z ich vnútra.

Fitz-Gerald: To je problematické.

Rogers: Je to ohromujúce. Je to človek, ktorý nerozumie trhu, ktorý nerozumie ekonómii – základnej ekonómii. Jeho intelektuálna kariéra sa celá zaoberá úzkym poľom tlačenia peňazí. To je všetko, čo vie.

Áno, má PhD, na ktorom sa píše Ekonómia, ale ekonómiou môže byť ktorékoľvek z asi 200 úzkych polí. A to jeho je tlačenie peňazí, v ktorom je dobrý, my to vieme. Naučili sme sa, že je pripravený, ochotný a schopný zasiahnuť a pomôcť z finančných problémov každému.

Je tu táto obava [kedykoľvek máte veľkú finančnú inštitúciu, ktorá vyzerá, že je pripravená na krach], že „Oh, bože môj, pôjdeme dole, a ak pôjdeme dole my, pôjde dole celý systém.“

Toto nie je nič nové. Už sa stalo, že celé systémy išli dole. Mali sme to tu už veľa krát.

Fitz-Gerald: Dejiny sú plné neúspešných finančných inštitúcií.

Rogers: Ja viem. Nie je to akoby to bolo prvýkrát, čo sa to stalo. Ale keďže celá Bernankeho kariéra je o tlačení peňazí a študovaní depresie, hovorí: „Oukej, musíme vytlačiť trochu viac peňazí. Musíme to zachrániť.“ A, samozrejme, vtedy sa do toho dostane hlbšie, pretože keď tlačíte prvýkrát, pomôžete inštitúcii X, ale potom sa musíte starať o inštitúcie Y a Z.

Fitz-Gerald: A teraz máme nebezpečný precedens.

Rogers: Presne tak to je. A keď mu zavolá ďalší chlap, pomôže mu tiež.

Fitz-Gerald: Čo si myslíte, že si o tomto myslí [bývalý predseda FEDu] Paul Volcker?

Rogers: Nuž, Volcker povedal, že je to určite mimo oblasti centrálneho bankovníctva, ako ho on chápe.

Fitz-Gerald: To je veľmi jasné.

Rogers: Volcker sa vyjadril veľmi jasne – aspoň pre mňa veľmi jasne – čo si o tom myslí, a Volcker bol posledný slušný americký centrálny bankár. Mali sme ich v našej histórii zopár – Volcker a William McChesney Martin sú dvomi z nich.

Viete, McChesney Martin bol chlap, ktorý povedal, že prácou centrálneho bankára je zobrať nádobu s punčom, keď nálada na párty začína byť dobrá. Teraz FED – keď sa párty začína vymykať spod kontroly – tam naleje viac whisky. McChesney Martin by vždy zobral nádobu preč, keď ľudia začínali byť trochu veselí. Teraz sa párty vymkla spod kontroly.

Fitz-Gerald: Toto by mohol byť koniec FEDu, o čom sme hovorili už v Singapúre. Toto by bolo tretie zlyhanie – správne?

Rogers: Áno. Mali sme dve centrálne banky, ktoré z nejakých dôvodov zmizli. Ja hovorím, že táto zmizne tiež.

Fitz-Gerald: Počas svojej kariéry ste mal veľmi legendárnu schopnosť rozpoznať jedinečné body v histórii – body ohybu, ak chcete. Body, keď, ako hovoríte, niekto dá peniaze do rohu, v ktorom ich vy jednoducho zodvihnete.

Rogers: To je spôsob ako investovať, čo sa mňa týka.

Fitz-Gerald: Tak prípadne, história by ukázala, že najvyššie výnosy idú tým, ktorí investujú, keď na uliciach krv, aj keď je ich vlastná.

Rogers: Správne.

Fitz-Gerald: Existuje bod v čase, alebo niečo, čo hľadáte, ktorý bude signalizovať, že americká ekonomika dosiahla bod ohybu v tejto kríze?

Rogers: Nuž, hej, ale k nemu je ešte dlhá cesta. V skutočnosti, nemusí to byť počas nášho života. Samozrejme, vykryl som si svoje krátke pozície. Nie všetky z nich, ale väčšinu z nich, minulý týždeň. Takže, pokiaľ hovoríte o dočasnom bode ohybu, možno sme sa do neho práve dostali.

Pokiaľ sa pozriete na predchádzajúce krajiny, ktoré upadali, takmer vždy vidíte devízové kontroly –všetky druhy kontrol – pred krachom. Amerika už niečo z toho robí. Amerika, napríklad, by nenechala Číňanov kúpiť ropnú spoločnosť, nenechala by firmu z Dubaja kúpiť prístavy, a tak ďalej.

Ale ja v skutočnosti hovorím o plne kvalifikovaných, totálnych devízových kontrolách. To by určite bolo jedným zo znamení, ale príbeh zvyčajne devízovými kontrolami nekončí. Historicky sa vyskytujú niekde v priebehu úpadku. Potom politici zavedú devízové kontroly a potom sa veci zhoršia predtým než dosiahnu dno.

Pred druhou svetovou vojnou, japonský jen bol vymieňaný v kurze 2 jeny za dolár. Potom ako prehrali vojnu, kurz jenu bol 500 jenov za dolár. To je kolaps. To bolo teda dno. To nie sú predpovede pre USA, ale ja len hovorím, že veci sa zvyčajne musia stať veľmi, veľmi, veľmi, veľmi zlými.

V Spojenom kráľovstve to bolo podobné. V roku 1918, Spojené kráľovstvo bolo najbohatšia, najmocnejšia krajina na svete. Práve vyhralo svetovú vojnu, a tak ďalej. V roku 1939 malo devízové kontroly, a to je len jedna generácia. A prísne devízové kontroly. V skutočnosti používanie čohokoľvek iného ako libier sterlingov bolo u nich zločinom zrady.

Fitz-Gerald: Zrada? Wow, to som nevedel.

Rogers: Áno, zločinom zrady. Zvyklo platiť, že ľudia mohli používať ako peniaze čokoľvek. Peniaze alebo iné kovy. Banky vydávali ich vlastné meny. Čokoľvek. Mohli ste dokonca používať meny ostatných ľudí.

Veci boli v Spojenom kráľovstve v 30-tych rokoch tak zlé, že používanie čohokoľvek iného než libry sterling bolo zločinom zrady a potom v ’39 mali plné devízové kontroly. A potom, samozrejme, mali vojnu a to nešťastie. Bolo to nešťastie pred vojnou. Vojna len zhoršila tie problémy. A v strede 70-tych rokoch bolo Spojené kráľovstvo v bankrote. Nemohli predať dlhodobé vládne dlhopisy. Spomeňte si, toto je krajina, ktorá pred dvomi alebo tromi generáciami bola najbohatšou a najmocnejšou krajinou na svete.

Jediná vec, ktorá Spojené kráľovstvo zachránila, boli ropné polia v Severnom mori, aj keď predsedníčka vlády Margaret Thatcherová si to rada privlastňuje ako jej zásluhu, ale Margaret Thatcherová má dobré PR. Margaret Thatcherová prišla do úradu v roku 1979 a Severomorská ropa začala tiecť. A Spojené kráľovstvo náhle malo obrovský prebytok platobnej bilancie. Viete, aj keby tam v ’79 prišla Matka Tereza [ako predseda vlády], alebo Jozef Stalin, alebo ktokoľvek by prišiel v ’79 – viete, Jimmy Carter, George Bush, ktokoľvek – stále by to bolo úžasné.

Dajte mi najväčšie ropné pole na svete a ja vás tiež pobavím. To je to, čo sa stalo.

Fitz-Gerald: Čo ak by sa Thatcherová nikdy nedostala k moci?

Rogers: Kto vie, pretože Spojené kráľovstvo bolo v takej katastrofickej úžine, keď prišla. A preto sa dostala k moci.... lebo to bola taká katastrofa. Som si istý, že by niektoré veci zlepšila, ale bez všetkej tej ropy, situácia by sa naďalej zhoršovala. Takže, nemusí to byť počas nášho života, keď bude dosiahnuté dno, ako vyplýva z histórie Spojeného kráľovstva.

Fitz-Gerald: Pre individuálnych investorov bude desivé rozmýšľať o tom.

Rogers: Hej. Ale spomeňte si, že Amerika mala takú úžasnú a gigantickú dominantnú pozíciu, že upadanie bude nejaký čas trvať. Viete, to nezmeníte len za 10 alebo 20 rokov. Je treba mnoho tvrdej práce množstva nekompetentných ľudí, aby sa tá situácia zmenila. Situácia v Spojenom kráľovstve, ktorú som práve vysvetlil... ten úpadok bol v priebehu 40 alebo 50 rokov, ale oni mali tak veľa peňazí, že mohli pokračovať v tejto špirále smerom dole dlhý čas.

Ešte aj Zimbabwe, viete, to trvalo 10 až 15 rokov, kým sa naozaj dostalo k svojmu kolapsu, ale Robert Mugabe sa dostal k moci v roku 1980 a ešte nedávno, v roku 1995, veci stále vyzerali pre Zimbabwe dobre. Ale teraz, samozrejme, je to veľká katastrofa.

To je jedna z výhod Singapúru. Toto mesto má ohromujúce množstvo bohatstva a iba 4 milióny obyvateľov. Takže, aj keby ho začalo premrhávať v roku 2008, čo sa môže stať, bude im trvať večnosť, kým sa im to podarí.

Fitz-Gerald: Je nejaký špecifický signál , podľa ktorého sa dá zistiť, že to skončilo?

Rogers: Iste... keď celá naša americká vláda bude mať bankové kontá vo Švajčiarsku. Vnútorne spojené bankové kontá. Keď sa to stane, budeme vedieť, že sa blížime, pretože oni to budú robiť aj potom ako to bude nelegálne – potom keď Amerika zavedie devízové kontroly.

Fitz-Gerald: Presunú svoje vlastné peniaze.

Rogers: Hej, pretože keď sa pozriete na ľudí ako Izraelčania a Argentínčania a ľudia, ktorí mali devízové kontroly – politici to zvyčajne vyriešili a popri tom sa o seba postarali .

Fitz-Gerald: Videli sme to v Južnej Afrike a iných krajinách, napríklad, keď sa ľudia pokúšali dostať svoje peniaze von.

Rogers: Každý to nakoniec zistí, vrátane politikov. Povedia si: “Viete, ostatní to nemôžu urobiť, ale pre nás je to v poriadku.“ Tie dni prídu. Myslím, že keď všetci kongresmani budú mať zahraničné bankové kontá, budeme na dne. Ale ešte máme pred sebou dlhú cestu.


Preložil Martin Baláž

zdroj:

http://www.contrarianprofits.com/articles/exclusive-interview-jim-rogers-predicts-bigger-financial-shocks-loom-fueling-a-malaise-that-may-last-for-years/4698
 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články