Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Warren Buffett rozhovor

 

Warren Buffet Warrenn Buffett hovorí o investovaní, Berkshire Hathaway, finančnej kríze, derivátoch, malých investoroch a omho viac. Ako som sľuboval, postupne budeme prinášať preklady rozhovorov s Warren Buffettom (a ďalšími investormi). Začíname 3 hodinovým rozhovorom, kde Warren odpovedá na otázky Becky Quick zo CNBC aj na otázky čitateľov. Prvá časť rozhovoru:

(Ask Warren Buffett na CNBC - Video: http://www.cnbc.com/id/23446988 Prepis v PDF: http://www.cnbc.com/id/23522706)

Quick: Chceme si prejsť ročný list akcionárom, chceme sa rozprávať o tom, čo sa deje so ziskom Berkshire. Ale tiež chceme začať rozprávať o tom, čo sa práve deje na svetových trhoch a čo sa deje s ekonomikou. Kde si myslíte, že sa sa práve nachádzame pokiaľ ide o globálnu silu trhov?

Buffett: Momentálne prichádza k vlnám poklesu investovania s požičanými peniazmi (leverage) v rôznych oblastiach. Minulý týždeň sme zaregistrovali takýto pokles napríklad na trhu s komunálnymi dlhopismi, čo je trh, u ktorého by ste za normálnych okolností očakávali, že ho takéto veci nezasiahnu. Ale my sme to očakávali – oni skutočne neznížili svoj leverage tak veľmi ako chceli, je to podobné ako rizikové pôžičky v bankách. Pokúšajú sa ich predať a ešte stále nenašli úroveň, na ktorej sa pohnú. Ale to je tým – dnes máme veľmi zadlžený svet a teraz sa nejako oddlžuje. A na nešťastie pre ľudí, ktorí sa oddlžujú, bol to v mnohých prípadoch dlh s bláznivým ocenením. A tak ľudia, ktorí šli finančne s kožou na trh, ju teraz budú mať značne odratú.

Quick: Minule keď sme spolu hovorili, Joe sa Vás pýtal na množstvo telefonátov, ktoré dostávate kvôli obchodom. Čo zaujímavé ste počul za posledných pár týždňov a ako by ste presne posúdil aké sú veci chaotické na základe počtu hovorov, ktoré dostávate?

Buffett: No, minulý týždeň to bolo veľmi chaotické. Myslím tým, dostávali sme ponuky na obrovské portfóliá rôznych pevne úročených nástrojov, a dokonca aj na komunálne dlhopisy, kde boli niekoľkomiliardové portfóliá kupované na dlh. A ľudia si tú pozíciu otvorili, pretože komunálne dlhopisy vyzerajú lacno v porovnaní s vládnymi a oni potom ešte výrazne zlacnili. A to sa dialo deň za dňom. A to – naozaj, v roku 1998, Treasury bola druhou stranou takmer každého z konvergenčných obchodov[1]. Ľudia zaujímali krátke pozície /shortselling/ na vládne cenné papiere a dlhé pozície /nakupovali/ iné veci. Rovnaká vec sa stala tentoraz, akurát sa rozšírila na niečo ako komunálne dlhopisy.

Quick: Ok, rozšírilo sa to na komunálne dlhopisy a vám volajú ohľadom všetkých týchto obchodov. Predpokladám, keď vám zavolajú, neponúkajú vám, že ich predajú za 95 alebo 99 centov z dolára, však?

Buffett: Nuž, záleží to od konkrétneho investičného nástroja. Niektorý požadujú 75 centov z dolára. Ale – a my nejaké z nich kúpime, vo vhodnej dobe. Ale tam vonku je mnoho tovaru, na ktorý ľudia dostávajú margin calls[2], a to nie sú malí investori, ktorí dostávajú margin calls na akcie. Toto sú veľkí hráči dostávajúci margin calls na miliardy a miliardy dolárov uložené v nástrojoch s pevným úročením.

Quick: Viete, mnoho ľudí sa náhle začalo zamýšľať, čo sa stane s touto ekonomikou a prirovnávajú to k časom, ktoré sme zažili v nedávnej, alebo možno nie až tak nedávnej, minulosti. Niektorí ľudia hovoria, že toto je ako v roku 2001, ďalší že je to podobné ako rok 1989. Iní ľudia hovoria, že je to ako obdobie 1973 – 1974. Čo si myslíte vy?

Buffett: Zatiaľ to ešte nie je nič podobné rokom ’73-‘74. Ale to neznamená, že by to také nemohlo byť. Ale v ’73 a ’74 sme mali túto stagflačnú[3] situáciu a naozaj sme mali kolaps v cenách akcií, kedy naozaj dobré spoločnosti spadli na troj- alebo štvornásobok svojich ziskov a to neboli žiadne umelé zisky. Takže, nič podobného sa zatiaľ v tejto situácii nestalo. Ale samozrejme, v ’73-’74, niekedy v tom čase, to tiež nevyzeralo, že sa to stalo. Tak, každý deň je nový a my vidíme viac vynútených likvidácií nástrojov s pevným úročením.

Vidíme viac tráviacich problémov u bánk s množstvom úverov, ktoré my mať nechceme. Takže, žijeme v čase ľahkých peňazí, čo sa týka ceny, ale nie tak ľahkých, čo sa týka dostupnosti.

Quick: Tiež sme mnoho rozprávali o tom, čo sa deje s poisťovateľmi dlhopisov. Pripravil ste návrh, ktorý ste naživo predniesol pred pár týždňami, kde ste povedal, že by ste bol ochotný prevziať portfóliá komunálnych dlhopisov od Ambac, MBIA a FGIC, pokiaľ by za vami prišli. Ozval sa vám niekto? Prijal niekto z nich vašu ponuku?

Buffett: Nuž, ozvali sa nám, ale my sme hodili do ringu náš klobúk a oni ho hodili späť. Ale našťastie – bolo to pre nás šťastné, pretože sme ohodnocovali ich biznis, ktorý poistili a dostávame omnoho lepšie podmienky než za aké sme ponúkli to od nich prevziať. Takže, za posledné 3 týždne sme podpísali 206 transakcií a zaplatili nám 3,5 percenta, aby sme robili biznis, ktorý tieto poisťovne robili za 1 percento. Ale my nezaplatíme, pokým neskrachujú. Takže v podstate, samospráva musí prestať platiť a na toto mám poisťovateľov dlhopisov. Sú to práve tí traja, ktorých ste spomínali plus pár ďalších. A oni musia najprv skrachovať, až potom platíme my. Takže dostávame 3,5 percenta za to, že sme v sekundárnej pozícii, hoci sme predtým ponúkli, že budeme robiť za 1,5 percenta primárnu pozíciu.

Quick: A stále hovoríme o samosprávach.

Buffett: Áno, komunálne dlhopisy.

Quick: Nerozprávame sa o CDO biznise ani žiadnych iných portfóliách.

Buffett: Nie, to rozhodne nie. Toto sú všetko komunálne dlhopisy s ratingom „A“ a lepším, ktoré sú poistené. 202 z 206 sú poistené. A my sme dostali 69 miliónov dolárov poistného za 2 miliardy nominálnej hodnoty. Pôvodný poisťovateľ dostal okolo 20 miliónov. A stále sú ešte v problémovej situácii. Takže, naša cena bola úplne zlá.

Quick: Prečo by sa toto malo diať? Myslím tým, prečo teraz neprídu za vami a nepovedia: „Berieme tých 1,5 percenta“ ?

Buffett: Nemajú príliš veľkú motiváciu robiť to ani kvôli predstavenstvu ani kvôli akcionárom, a viete, v čo dúfajú, sú ďalšie peniaze a ja dúfam v ďalšie peniaze tiež. Myslím tým, kto nedúfa? A oni ich môžu dostať. V skutočnosti, MBIA dostala peknú sumu peňazí. Ale nakoniec, oni sa stále ešte, v určitom zmysle, nedokázali úplne postaviť chybám, ktoré spravili.

Quick: Hovoríte, že dúfajú – vy dúfate tiež, že dostanú vložené ďalšie peniaze?

Buffett: Pokiaľ dostanú ďalšie peniaze, pokiaľ zostanú solventní, my nevyplatíme žiadny poistný nárok. Dostaneme 69 miliónov a nie je možné, aby sme vyplácali poistné nároky, pretože oni primárne ručia za splatenie pohľadávok, pokiaľ samosprávy zbankrotujú. Teraz, samosprávy krachujú, alebo sa snažia oslobodiť sa od dane ako vydávajúce subjekty. Ľudia hovoria, že je to bezrizikové. Vo Vallejo, 120 000 Kalifornskom mestečku, minulý štvrtok bola naplánovaná mestská rada, aby rozhodla o odvolaní sa na Kapitolu 9 a vyhlásení bankrotu. A čo sa týka samospráv, ak sa rozhodnú, že je to ľahšia cesta, môže to byť nákazlivé. Nemyslím si, že sa to nutne musí stať. Je nepravdepodobné, že sa tak stane, ale nie je to nemožné.[1] Obchody, pri ktorých kupujúci získava v prípade, ak sa cena 2 aktív vyrovná, resp. rozdiel medzi cenami týchto aktív sa zníži /konvergencia/.

[2] Margin call je výzva na vloženie dodatočných prostriedkov na účet u svojho brokera. V prípade, že nakupujeme akcie za cudzie peniaze /investing on margin/, broker nás vyzve, aby sme u neho zložili určitý minimálny obnos ako zábezpeku úveru, ktorý nám poskytne. Broker potom každý deň prepočítava hodnotu našich cenných papierov a podľa toho upravuje požiadavky na túto zábezpeku. Teda, ak sa trh vyvýja podľa našich predstáv, dovolí nám broker časť peňazí si vybrať, zatiaľ čo ak hodnota našich pozícií klesá, požiada nás o vloženie dodatočných prostriedkov /vydá margin call/. Ak tak neurobíme, broker uzavrie naše pozície, vyrovná úver a zvyšok peňazí nám vyplatí.

[3] Stagflácia – kombinácia ekonomickej recesie a vysokej inflácie.

 

Quick: Ok, Warren, viem, že chalani vzadu v štúdiu majú tiež nejaké otázky. Joe, Carl, chcete sa k nám pripojiť?

Kernen: Áno, obidvaja chceme v určitom bode vstúpiť do diskusie. Počujete ma, pán Buffett?

Buffett: Počujem vás dobre, Joe.

Kernen: Výborne. Tak minulý týždeň, jedna z vecí, ktoré priviedli trh do slučky, bolo nové číslo označujúce hodnotu týchto zbraní hromadného ničenia, 600 miliárd dolárov. A mňa len zaujíma – máte už dosť skúseností z minulosti, ja mám tiež zopár—S and L crises, LDC debt. Pamätáte si všetky tie časy v minulosti, kedy sme vídali podobné čísla. Ako sa s tým porovnáva týchto 600 miliárd? Je to ten druh veci, ktorá môže našu ekonomiku uviesť do špirály recesie na dlhší čas, ktorá bude horšia ako tie plytké recesie, na ktoré sme zvyknutí?

Buffett: Nuž, určite by mohla. Nepoznám odpoveď na túto otázku, ale nikto dnes nevie, ako bude ekonomika vyzerať o rok alebo o dva. Ale, máte v pohybe niekoľko vecí, ktoré by možno k tomu mohli viesť – ale nemusia. Avšak, nemôžete to vylúčiť. Neexistuje spôsob, ako by ste to mohli urobiť – môžete povedať, že problémy, ktoré zažívame a problémy, ktoré v blízkej budúcnosti zažijeme, nemôžu viesť k ničomu veľmi vážnemu. A možno budete mať šťastie a nič sa nestane. Ja som však na ekonomických prognózach peniaze nikdy nezarobil.

Kernen: To je pravda.

Buffett: Ale zarobil som peniaze tak, že som sa vyhýbal problémom.

Kernen: Ale aj tak ste to rozpoznali skoro - že všetky tieto štruktúrované produkty skôr alebo neskôr zažijú deň zúčtovania. Druhá vec, ktorá ma napadla, keď ste hovoril o tom, že sme sa zatiaľ nedostali na úrovne, ktoré sme tu mali v 70-tych rokoch, ale ako človek, ktorý stelesňuje investičný štýl Grahama a Dodda, mali sme tu veľmi dlhý, dlhodobý býčí trh od začiatku 80-tych rokov. Nedostali sme sa k tej rozšírenej časti – viete, tam kde dostanete dividendový výnos 4 %, dostanete Price/Earnings, ktorý klesne niekde pod 10. Keď si teraz uvedomíme infláciu v komoditách, je toto začiatok toho cyklu, kde sa dostaneme k naozaj napätému oceneniu, myslím, že by ste to nazvali dlhodobý medvedí trh?

Buffett: Nepoznám odpoveď. Vždy je tu tá možnosť. Vieš, nikdy som nebol schopný predpovedať vývoj akciového trhu. Ja iba spoznám, keď sa veci stanú veľmi lacnými. Keď sa ceny dostanú veľmi vysoko, spoznám to tiež. A medzitým naozaj neviem čo sa bude diať.

Kernen: A teraz sme, predpokladám, niekde medzi.

Buffett: Ja to spoznám...

Kernen: Znamená to, že sme momentálne niekde medzi?

Buffett: Nuž, hej. 1300 plus na S&P. Akcie nie sú lacné. Ako skupina nie sú v nejakej cenovej bubline. Ale tu a tam idú do extrémov, a keď sa tam dostanú, musíte byť pripravený jednať.

Quintanilla: Warren, tu je Carl. Hovorili ste o komunálnych dlhopisoch...

Buffett: Ahoj, Carl.

Quintanilla: Dobré ráno. Wall street journal sa dnes ráno snaží spraviť rozhovor s pár manažérmi fondov komunálnych dlhopisov, hovoriac, že toto je typ trhu, na aký čakali, kde niečo prejde od platenia 5% k plateniu takmer 6% za pár týždňov. Práve ste povedal, že zopár kúpite. Nemôžete sa už dočkať alebo si počkáte, kým všetko príde k vám?

Buffett: Viete, vždy sa skúšam vyvarovať prílišnej nedočkavosti. Ale je samozrejmé, že slintám trošku viac, keď sa sadzby zvyšujú. V piatok sme urobili ponuku na 3,5 miliardové portfólio, ale nedostali sme ho. Nemyslím si tiež, že sa predalo. Tak – a viete, môžem prísť dnes ráno do kancelárie, a ak je tam veľké portfólio, môže to byť 5 miliárd, môže to byť 10 miliárd, môže to byť 1 miliarda – vypracovali by sme na neho ponuku. Ale snažíme sa, aby odrážala to, čo sa naozaj deje na trhu. A to je pekne chaotické.

Quick: Warren, v takýchto časoch, keď dostanete ponuku, teda keď vám niekto zavolá, je ľahké stanoviť cenu, ktorú ponúknete a ako dlho bude táto cena platná?

Buffett: Nuž, ak nie je ľahké určiť cenu, tak nič ponúkať nebudem. Myslím tým – potrebujem sa rozhodnúť, kde som ochotný to kúpiť. Ale pri tomto type trhu, ak nám niekto zavolá a povie „Máme zoznam 200 komunálnych dlhopisov a ich cena je 3 miliardy“ alebo niečo podobné, dáme im ponuku, ktorá je, ako zvykli hovorievať predajcovia ojazdených áut, 20-20. Bolo to 20 sekúnd alebo 20 stôp. Takže, my to robíme viac-menej týmto spôsobom s komunálnymi dlhopismi. Dáme im dobrú ponuku na minútu alebo tak. Neponúkame zvyšku sveta zadarmo put opcie. Pretože, ponuka, pokiaľ je platná, je vlastne put opcia a za put opcie sa v tomto svete platí. Takže ich ponúkame na minútu alebo dve. Chceme, aby bol chlapík na druhom konci schopný a pripravený jednať a nechceme, aby našu cenu zverejnil a nakoniec obchodoval s niekým iným.

Quick: Nuž, keď hovoríme o tej ponuke, ktorú ste zverejnil naživo u nás pre poisťovateľov komunálnych dlhopisov, alebo dlhopisových poisťovateľov ohľadom prebratia ich komunálnych portfólií, je tá dohoda stále na stole?

Buffett: Nie, nie je na stole, pretože vo svete sa za put opcie platí. A to, čo sme sa ponúkli v tom čase urobiť – ľudia z toho síce boli trochu zmätení – hoci to bolo práve na programe. Povedali sme, že môžu prijať našu ponuku a majú 30 dní, aby ju zrealizovali, a potom prípadne nám majú zaplatiť 1,5% storno poplatok, ak za ten čas našli lepšiu ponuku. Takže mohli využívať našu ponuku 30 dní, chodiť s ňou po celom svete a zisťovať, či im niekto ponúkne lepšie podmienky. Čo oni spravili bolo, že povedali, že je to hrozná ponuka, ale nesnažili sa nájsť lepšiu. Takže, my nenechávame ponuky na stole – nenechávame ich na stole ani hodinu na trhu ako je tento. Nechcete predsa ísť na parket New York Stock Exchange a povedzme – ak je akcia General Motors na cene 24 dolárov, a povedať „Najbližšiu hodinu zaplatím 24 dolárov, ak mi ju niekto bude chcieť predať“. Myslím tým – dostanete ju, ak cena klesne na 23 a nedostanete ju, ak stúpne na 25.

Quick: To je pravda. Páni?

Kernen: Viete, Charlie Gasparino povedal týždeň pred minulým piatkom, že dohoda s Ambacom je blízko a potom minulý piatok, keď sme videli ten veľký výpredaj, jedným z dôvodov bolo, že tu boli niektoré významné prekážky k uzavretiu tejto dohody. Nepočul som, čo sa Charlie chystá povedať dnes. Vieme, tak ako viete vy, že nič nie je zadarmo a že ľudia nevstupujú do transakcií z hlúposti, teda aspoň zvyčajne. Bude Ambac môcť vytvoriť niečo také, čo umožní niekomu, kto investuje do tejto spoločnosti kapitál, cítiť sa dobre v súčasnej situácii, ak vezmeme do úvahy riziká súvisiace s CDO biznisom, do ktorého je spoločnosť stále zapojená?

Buffett: Áno, mohlo by to byť možné. Môžu sa nájsť ľudia, ktorí si myslia, že chápu riziko, ktorý je už v portfóliu a vidia dosť príležitostí v budúcnosti, takže sú ochotní prijať toto riziko. Pre mňa však nie je možné urobiť to. Ale, kto vie? Viete, peniaze sú po celom svete a nebol by som prekvapený, keby sa im podarilo nejaké peniaze zohnať. Nebol by som ale prekvapený ani keby sa im to nepodarilo. Ak získajú dodatočný kapitál, ako hovorím, za posledné týždne sme veľmi ľahko zarobili 69 miliónov, pretože ak hocijaký z týchto dlhopisov nebude splatený, a niektoré určite nebudú, zaplatia to oni – lebo platia prví. Takže, v určitom zmysle, mal by som im pomáhať zháňať kapitál. Quick: Warren, vo vašom výročnom liste akcionárom v piatok ste veľmi kritizoval ako spoločnosti očakávajú, že ich penzijné plány porastú v najbližších pár desaťročiach a aj potom. Čo na tom vzbudilo vašu pozornosť? Prečo ste sa zamerali práve na to?

Buffett: Nuž, vlastne som o tom písal už aj predtým. Predpovede výnosnosti penzijných fondov—ako spoločnosť môžete zvyšovať alebo znižovať svoj zisk prostredníctvom zmeny predpovede (očakávania) výnosnosti vašich penzijných fondov. A v rámci pekne širokého pásma, profesionáli – audítori, vás nechajú vyberať si rozdielne čísla. Potom máte spoločnosti – ak sa pozriete na S&P 500, tak tam máte spoločnosti s množstvom rozličných čísel. A čím vyššie číslo si vyberiete ako investičný výnos, tým bude nižšia zrážka z vášho zisku. A ak pôjdete dosť ďaleko do minulosti, v účtovníctve 30 alebo 40 rokov, vtedy nestrhávali nič. A čoskoro zistili, že to bolo nerozumné. A General Motors s tým odvtedy žilo, viete, hlavne čo sa týka plánov zdravotného poistenia. Hovorím, že väčšina spoločností a veľmi veľa samospráv alebo verejných orgánov používajú sadzby, ktoré sú naozaj trochu bláznivé. A rok ako tento to môže ešte zdramatizovať. Teraz, pri nastavovaní týchto sadzieb sa nemáte pozerať na jednoročné výnosy- ale my ich nastavujeme – máme nejaké podniky verejných služieb a tie majú penzijné plány, a v týchto prípadoch nám štáty povedia, aké sadzby máme používať. My sa zastávame nižších sadzieb, ale nenechajú nás ísť tak nízko, ako by som ja chcel. S našimi vlastnými penzijnými plánmi, používame 6,5% výnos, a ostatné firmy obyčajne používajú 8%. Neznie to síce ako veľmi veľký rozdiel, ale v skutočnosti je to rozdiel obrovský.

Quick: Je to obrovský rozdiel, ak zoberiete viac rokov a vypočítate zloženú úrokovú mieru.

Buffett: Hej.

Quick: Minulý týždeň ste sa našich divákov na CNBC pýtal, kde očakávajú, že bude Dow Jones Industrial Average na konci storočia, teda 31. Decembra 2099. Pre tých, ktorí to ešte nevideli, ukážeme vám výsledky ankety. Vychádza z toho, že okolo 34% respondentov si vybralo úroveň 100 000, ďalších 33 percent si myslí, že to bude viac ako milión a okolo 23% počíta s úrovňou o dosť vyššou.

Buffett: Mm-hmm.

Quick: Takže, čo by mali ľudia očakávať? Tu sú výsledky prieskumu:

 

(Graf na obrazovke): DJIA 31. Decembra 2099

100 000...............34%

1 milión...............33%

10 miliónov...............23%

100 miliónov..............10%

Zdroj: Prieskum CNBC.com

 

Buffett: Nuž, nie som si istý, čo by mali očakávať, ale pokiaľ to bude 100 000, znamenalo by to, že ľudia by mali v tomto storočí výnos, vrátane dividend, okolo 4,2 až 4,3%. To je pred odpočítaním nákladov. Teda, transakčné poplatky, poplatky investičnému poradcovi, všetko toto ešte bude treba odpočítať od tých 4,3%.

Quick: Správne.

Buffett: Takže, je to hrubý výnos. A povedal by som, že väčšina ľudí si myslí, že ak by Dow bol na konci storočia na úrovni 100 000, dosiahli by možno dvojciferné ročné výnosy, alebo niečo podobné. Ak bude na konci tohto obdobia Dow na 10 miliónoch, stále nebudú dvojciferné výnosy – verte tomu alebo nie. Takže, ľudia sú svojím spôsobom neopatrný s číslami. Väčšina ľudí nie je dobrá v práci s číslami.


 

S and L crisis - Kríza stavebných sporiteľní v USA v 80-tych rokoch.

Less developed countries debt – dlh menej rozvinutých krajín; označuje situáciu v 80-tych rokoch, kedy krajiny ako Mexiko nezvdládali splácať svoje dlhy americkým bankám.

 

Quick: Nachádzame sa v Omahe v Nebraske, konkrétne v Nebraska furniture markt. Toto je najväčší obchod s nábytkom v celej krajine. Práve stojíme v oddelení elektroniky, ktoré otvárali akurát minulý rok. Nebraska furniture markt, pokiaľ to neviete, je jednou zo 76 holdingových spoločností – alebo operačných spoločností firmy Berkshire Hathaway. A sme veľmi šťastní, že sa k nám dnes ráno pridá Warren Buffett, „Veštec z Omahy (Oracle of Omaha)”, ktorý bol taký láskavý, že ponúkol, že zodpovedá otázky našich divákov. A Warren, musím vám povedať, že záujem bol obrovský, prišli nám tisícky e-mailov a my sme skúsili vybrať tie najzaujímavejšie. Môžeme ísť na to?

Buffett: Dajte mi len tie ľahké.

Quick: Áno, dať vám len ľahké. Musím vám povedať, že prišlo zopár veľmi, veľmi premyslených otázok.

Buffett: Mm-hmm.

Quick: Chcem začať s otázkou od Brada z Atlanty, a on sa pýta: „Vo vašich výročných správach dávate veľmi jasne najavo, že nie ste fanúšikom hedžových fondov a myslíte si, že ničia majetok. Myslíte si, že hedžové fondy majú výhody, ktoré ospravedlňujú ich obrovské poplatky?“

Buffett: Nuž, odpoveď je ako celok nie. Ak by ich bolo veľmi málo a ich manažéri by mali veľa talentu, ale navzájom by príliš nesúťažili, je veľmi pravdepodobné, že by výhodu mali. Ale na Wall street máte tento vývoj – od inovátorov k imitátorom až k roju nekompetentných. A čo sa stane je, že výsledky dosiahnuté inovátormi umožnia predaj produktu mnohými ľuďmi jednoducho preto, že výsledky zopár ľudí boli dobré. Takže myšlienka, že miliardy – alebo bilióny dolárov môžu byť spravované tak, aby dosiahli nadpriemerné výsledky, pričom účtujú poplatky oveľa vyššie ako normálne, jednoducho odporuje logike. Takže, celkovo budú ľudia sklamaní z výsledkov, ktoré hedžové fondy dosiahnu. Budú tu však aj také, ktorým sa bude úžasne dariť – ale ja by som nechcel kupovať podiely vo všetkých fondoch.

Quick: Ok, Jake Kamm z Clevelandu píše: „ Medzi generálnymi riaditeľmi (CEO), vo svete verejne obchodovateľných spoločností, v ktorých Berkshire nevlastní podiel, ktorý generálny riaditeľ podľa vás svoju funkciu vykonáva najviac v prospech akcionárov?“ Ťažká otázka.

Buffett: Takých je dosť. Napríklad ten chlapík vo Fastenale urobil veľmi dobrú prácu.

Quick: Prepáčte, ktorá spoločnosť?

Buffett: Fastenal. Myslím tým, všetko čo musíte urobiť, je pozrieť sa na záznamy. Jim Senegal urobil výbornú prácu keď viedol Cosco. Vlastníme z neho malinký kúsok, ale nemyslím si, že to mi deformuje pohľad na vec. V Amerike je veľa generálnych riaditeľov, ktorí – práve ma napadá zopár vo firmách, ktoré vlastníme, ale napríklad aj Jeff Immelt v GE. Máme nejakých v penzijnom fonde -- v Berkshire samotnom nemáme nič—ktorí odviedli vynikajúcu prácu. Niektorí z týchto ľudí dostali štafetový kolík v zlom čase.

Quick: Správne.

Buffett: Jeff dostal ten kolík tiež v trošku zlom čase. Existuje veľa výborných riaditeľov. Možno ma neskôr napadnú nejaké ďalšie mená.

Quick: Ok, keď vám nejaké napadnú, môžete nám ich povedať.

Buffett: Hej. Musím porozmýšľať, s kým hrám budúci týždeň golf.

Quick: Poďme ďalej k Davidovi z Defiance. Pýta sa: „ Ako by ste definovali recesiu?“ Toto je niečo, o čom sa v našej šou hovorí hrozne veľa, ale on píše: „ Počúvam mnohé diskusie na CNBC, niektoré z nich sú veľmi znepokojivé, pretože majú sklon byť tak hrozne hlasné a experti veria, že dva kvartály negatívneho hospodárskeho rastu sa kvalifikujú ako recesia.“ Je to najistejšia definícia recesie? Alebo si myslíte, že je to širší pojem ako len to?

Buffett: Nuž, je to štandardná definícia, ale keď sa nad tým zamyslíte, populácia rastie rýchlosťou 1 percento ročne. Takže, mohli by ste mať rast HDP 0,5 %, ale HDP na obyvateľa by aj tak išiel dole. Takže, táto samotná definícia, môžete povedať, je trochu chybná, pokiaľ nezohľadňuje fakt, že HDP na obyvateľa môže ísť dole, zatiaľ čo celkový HDP krajiny ide hore. Okrem toho, povedal by som, že aj podľa zdravého sedliackeho rozumu sme v recesii. A...

Quick: Myslíte?

Buffett: Áno, nemali by sme – nemali sme dva po sebe nasledujúce kvartály rastu HDP, ale poviem vám, že po zrelej úvahe, situácia väčšiny ľudí, určite ich čistý majetok (net worth) klesal počas značne dlhého časového obdobia. A pokiaľ ste vlastnili dom a pred rokom ste mali na ňom 80% hypotéku, takže 20% z jeho ceny predstavoval váš majetok, teraz už nemusíte mať žiadny majetok. A milióny ľudí sú v podobných pozíciách a ľudia, ktorí vlastnia komunálne dlhopisy sa cítia byť chudobnejší než sa cítili pred pár mesiacmi.

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Takže, biznis spomaľuje. My vlastníme maloobchodné predajne so sladkosťami, nábytkom a šperkmi a vo všetkých oblastiach vidíme významné spomalenie a, samozrejme...

Quick: Toto je po prvýkrát, čo som vás počula povedať, že si myslíte, že sme teraz v skutočnosti v recesii.

Buffett: Áno, myslím, že keď sme sa rozprávali predtým, povedal som, že v nej môžeme byť.

Quick: Správne.

Buffett: Povedal by som to, ale keď poviem, že sme v recesii, nespĺňa to jej technickú definíciu. Nie sme v druhom kvartáli – nemôžeme byť, pretože nevieme, aké boli čísla pre štvrtý kvartál minulého roku. Avšak ja si myslím, že z hľadiska zdravého rozumu, sme v súčasnosti v recesii.

Quick: Ok. Poďme k otázke od Dona z Atlanty: „ Ak by bol Ben Bernanke spoločnosťou, chceli by ste ju vlastniť?“

Buffett: Nuž, myslím si, že Ben Bernanke je veľmi schopný, ale nemyslím si, že by som chcel byť v nejakej spoločnosti, alebo vlastniť nejakú spoločnosť, ktorú riadi ekonóm, takže, diskvalifikuje ho jeho profesia, nie on ako osoba.

Quick: Ok. Roy z Malple Green píše: „ Charakterizovali by ste, prosím, všeobecne, rozpad akcionárov triedy A v Berkshire Hathaway ? (Berkshire má dva typy akcií – typ A a typ B. Akciu typu B má 1/30 hodnoty akcie A a súčasne iba 1/200 hlasovacích práv akcie A. Konverzia akcií je možná iba z typu A na typ B v pomere 1:30. – pozn. prekladateľ). Je v Berkshire veľa ľudí, ktorí vlastnia len jednu akciu a aký je priemerný počet akcií vlastnené jedným investorom? A, mimochodom, vlastní Bill Gates vaše akcie?

Buffett: Jasné, Bill Gates vlastní množstvo akcií. Vlastne, keď sa k nám pridal—nevedel som, koľko akcií vlastní, predtým než sa pridal k predstavenstvu, takže som ho musel dať do predstavenstva, aby som to zistil. Takže musel vyplniť formuláre a ja som sa dozvedel, koľko akcií mal. A on vlastnil, ako sa pamätám, akcie v hodnote okolo 300 miliónov a potom kúpil ešte ďalší pekne veľký kus akcií. Niekto sa ho spýtal, prečo to kúpil a on odpovedal, že každý v predstavenstve mal v akciách vyšší pomer svojho majetku ako on, a on sa potom cítil ako by sa ho to veľmi netýkalo a musel s tým niečo urobiť. Máme okolo 400 000 akcionárov. Máme—verím, že máme relatívne najnižšiu fluktuáciu akcionárov vzhľadom k akciám v obehu a zo všetkých spoločností na Newyorskej burze, čo znamená, že máme viac skutočných investorov. Nechceme, aby niekto kupoval naše akcie len aby ich o mesiac alebo pol roka predal. Naozaj chceme, aby ich držali ako pri kúpe farmy alebo apartmánového domu. Chceme, aby to bola skutočná investícia. Takže sa svojou politikou a komunikáciou pokúšame prilákať práve tých ľudí.

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Pretože, viete, je to ako prevádzkovať reštauráciu. Pokiaľ dáte von nápis hamburgery, príde dav ľudí, ktorí budú chcieť hamburgery. Ak tam dáte francúzske jedlo, prídu ľudia, ktorí budú chcieť francúzske jedlo. My sa tam snažíme veľmi jasne napísať, že chceme investorov. Nechceme hocikoho – nechceme všetkých akcionárov. Nechodíme robiť prezentácie pre kluby analytikov ani nič podobné, pretože myšlienka, že každý akcionár, ktorého by sme mohli navyše získať by bol prínosom, je smiešna. Myslím tým, bolo by to ako merať kostol, viete, s vysokou fluktuáciou a každý týždeň by ste mali inú kongregáciu sediacu na tisíc miestach. Nuž, my máme 1 500 000 sedadiel a naozaj sa nám páči myšlienka hovoriť k rovnakej kongregácii každý týždeň. Takže máme mnoho akcionárov, ktorí vlastnia jednu akciu triedy A, máme taktiež mnoho vlastníkov jedinej akcie typu B. To, čo máme, je veľa individuálnych akcionárov. Ja som zvykol mávať okolo 100 akcionárov s rovnakým poštovým smerovacím číslom ako mám ja. Takže, keď som zvykol brávať deti na Halloween von, viete, aby navštevovali susedov a pýtali sladkosti, dostali toho veľa.

Quick: Vy viete presne kedy sa objaviť, aby ste dostali všetky sladkosti.

Buffett: Vedel som kam ísť.

 

Quick: Warren, dostali sme mnoho e-mailov od našich divákov. Tiež sme ich pár dostali od vašich dobrých známych a priateľov. Mám jeden, ktorý by som chcela prečítať. Píše nám Lebron James z týmu Cleveland Cavaliers.

Buffett: Aha.

 

Quick: A pýta sa: „Ak by ste niekedy kupoval profesionálny športový klub, ktorý by to bol?“

Buffett: Nuž, keby som žil vo veľkom meste, ktoré by malo dobrý tím, chcel by som kúpiť ten.

 

Quick: Naozaj?

Buffett: Áno. Vlastne, už vlastním štvrtinu Omaha Royals, čo je ale tím z nižšej súťaže. Ale pokiaľ by som vyrastal vo Washingtone, mojím snom by bolo kúpiť Washington Redskins, hoci oni vtedy hrali baseball. Nie som si istý, že by sa našlo veľa ľudí, čo by ich chceli kúpiť – viete, vtedy sa o Washingtone zvyklo hovorievať „ Prvý vo vojne, prvý v miery, ale posledný v Americkej lige.“ Ale pokiaľ by som žil v Dallase, chcel by som vlastniť Cowboys a podobne. Takže, to by bol klub, ktorý by som kúpil.

 

Quick: Tak, teraz je otázkou, či sa tam plánujete v blízkom čase presťahovať?

Buffett: Nie, nie. Išiel som na jeden zápas do Clevelandu, aby som si pozrel Lebrona, a, keď som bol malý, bol som si istý, že ak niekedy zbohatnem, kúpim si športový klub, ale teraz by som radšej v nejakom hral. Takže, ak je niekto, kto by ma zobral, som pripravený.

 

Quick: Ok, tu je ďalšia otázka.(Otázka na páske): Volám sa Eric Jones a som z Los Angeles. Pán Buffett, keďže za chvíľu začína jarná časť fotbalovej sezóny, ako sa podľa vás bude dariť futbalistom v Nebraske?

Buffett: To je ľahké. Tom Osborne sa vrátil späť na post športového riaditeľa, máme Boba Peliniho – máme tu množstvo talentov. Mali by sme vyhrať aspoň osem zápasov. Pred rokom alebo dvomi to tu bolo trošku zúfalé. Tréner hľadal talentovaných obrancov, ktorí by mali 190 centimetrov a 55 kilogramov. A ľudia hovorili „ to je trošku divná definícia obrancu“. A pritom jedine takýto typ hráča sa dostane cez medzery, keď sa línia otvorí. Nuž, tento rok máme o niečo silnejší tím. Bude to v poriadku.

 

Quick: Ok. Ďalšia divácka otázka. Je od Tonyho zo Springfieldu. Pýta sa: „ Dostal som daňovú úľavu a chcel by som tie peniaze investovať. O ktorej z týchto možností si myslíte, že je to najlepšia stávka? Číslo jedna, vsadiť všetko v kasíne, asi priamo v Atlantic city. Číslo dva, kúpiť žreb do lotérie. Alebo číslo tri, investovať do Ambac.

Buffett: No dobre, odpoviem mu. Odpoveď je možnosť číslo štyri. Kúpte si podiel v neutrálnom podielovom fonde (má zhruba rovnaký počet dlhých a krátkych pozícií –pozn.prekl.) bez vstupných poplatkov (no-load) s veľmi nízkymi prevádzkovými poplatkami.

 

Quick: Ok, to už je na ňom. A nakoniec, máme tu otázku od Cary Bruner z Oklahoma City, ktorá hovorí: „ Moja obľúbená charita sú moje deti a tá vaša je Gates Foundation. Ak dám svojim deťom viac ako 12 000 dolárov, zdania mi ich zhruba 50% sadzbou, hoci vám, keď ste prispievali do Gatesovej nadácie, peniaze nezdanili. Prečo by sme nemali byť zdaňovaní rovnakou sadzbou? Prečo by som ja nemala platiť 0% daň tak ako vy?

Buffett: Nuž, v tomto prípade ste zdaňovaní len ak ste vyčerpali svoju celoživotne platnú daňovú výnimku. Tá, myslím, tento rok predstavuje okolo 3,5 milióna dolárov, a to na osobu. Takže, spolu s manželom, môžete vašim deťom dať celkovo 7 miliónov a neplatíte žiadnu daň. Pokiaľ im to nikto nepovedal, ak ste im pravdaže už nedali 7 miliónov, môžete dať svojim deťom veľa peňazí. Alebo svojmu psovi tak ako Leona Helmsley – bez toho, aby ste platili daň. Ale hlavná myšlienka je, že v jednom prípade to robíte v podstate pre osobný prospech, zatiaľ čo v druhom prípade je to pre dobro celej spoločnosti.

Quick: Ok, dostaneme sa ešte k množstvu podobných otázok. Sú ľudia, ktorí sa pýtajú na daň z nehnuteľností a rôzne iné veci. Plus, v tento šťastný deň je s nami pán Buffett. Na trhoch je v poslednej dobe nejaký chaos. Chystá sa nám povedať, čo momentálne vidí, z hľadiska trhov aj ekonómie, z pohľadu svojho biznisu.

 

Quintanilla: A dnes teda vonkoncom nie je dobrý deň pre naše bankovky, Joe.

Kernen: To teda nie. Avšak, je to dobrý deň na to, aby sme tu mali pána Buffetta. Videl som, že má nasadené slúchadlá – zrejme práve počul, kde sa asi dolár nachádza.

Quick: Áno, to je výborné, Joe. Je to výborný odrazový bod, pretože, keď vidíte takýto chaos a nepokoj na trhoch, koho je lepšie sa spýtať ako zrejme svetovo najsledovanejšieho investora. Takže, pán Buffett, prejdime si presne tieto veci. V minulosti ste sa negatívne vyjadrovali o dolári. Teraz vidíte, na akej úrovni sa predáva. Čo si o tom myslíte?

Buffett: Nuž, hovoríme o tom už päť rokov. Robili sme politiku, pri ktorej podľa môjho názoru bolo už pred piatimi rokmi isté, že časom povedie k slabšiemu doláru. Nikdy neviem, čo sa stane s dolárom za mesiac alebo za rok a možno ani neviem, čo sa s ním stane za päť rokov, ale myslím si, že čo dolár spraví za päť rokov predsa len viem. A pokiaľ nasilu kŕmime zvyšok sveta niekoľkými miliardami dolárov denne—oni ich zoberú, či sa im to páči alebo nie, pretože mi kupujeme tovary— každý deň nakúpime od zvyšku sveta tovary v hodnote o 2 miliardy dolárov vyššej ako mu predáme...

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: ...dolár bude časom oslabovať. A vláda môže hovoriť o tom, ako je v našom záujme mať silný dolár, ale my nesledujeme politiku, ktorá k nemu vedie, a oslabovanie dolára je len následkom toho, a bude pokračovať. Keď robíte rovnakú vec znova a znova, dostanete rovnaký výsledok...

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: ... a my teraz robíme to isté, čo sme robili pred dvomi, tromi alebo piatimi rokmi a dolár bude nepravidelne oslabovať, podľa mňa, ešte nejaký čas.

Quick: Toto všetko spomínate vo výročnej správe pre akcionárov.

Buffett: Správne.

 

Quick: Tiež hovoríte, že máte dlhé pozície na brazílsky real. Keď si myslíte, že dolár bude oslabovať, prečo nemáte v súčasnosti otvorené krátke pozície na dolár?

Buffett: Nuž, kúpili sme toho viacej—kúpili sme spoločnosti, ktoré majú viac a viac ziskov v tých iných dolároch. Takže, ak máme spoločnosť, ktorá zarába peniaze v Japonsku, jednu alebo dve, nakoniec zarábame viac peňazí ako predtým. Ale, s nízkymi úrokovými sadzbami v spojených štátoch a vyššími sadzbami inde, existujú reálne náklady prenosu na udržiavanie priamej pozície v zahraničnej mene, zatiaľ čo keď to urobíme cez budúce príjmy v iných oblastiach, pripadá mi to ako inteligentnejší spôsob ako to urobiť. Ale môžete zarobiť peniaze ešte aj s nízkymi úrokovými sadzbami tu, ak sa rozpätie medzi domácimi a zahraničnými sadzbami bude časom rozširovať. Avšak, práve teraz, ten brazílsky real bol relatívne malou pozíciou, a takmer som ju otvoril ako kritiku toho, čo sa práve deje, pretože po desaťročia si ľudia mysleli, že ak investujete svoje peniaze kdekoľvek v južnej Amerike, prídete o ne. A ľudia z južnej Ameriky v skutočnosti investovali svoje peniaze v USA. Ale, za posledných päť rokov, brazílsky real posilnil voči doláru viac ako dvojnásobne. Ak ste boli Brazílčan a investovali ste v dolároch, stratili ste viac ako polovicu svojho majetku, a tento trend od konca roku pokračuje.

 

Quick: Ale to vás v minulosti neodradilo od investícií proti doláru. Čo vás prinútilo zmeniť názor?

Buffett: Nuž, mali sme positive carry (situácia, pri ktorej je možné požičať si prostriedky v jednej mene za úrok nižší ako je ten, za ktorý sa dajú uložiť v inej – pozn. prekl.)...

 

Quick: Áno.

Buffett: Na tých pozíciách v hodnote 22 miliárd sme nezarobili preto, že tieto meny posilnili, ale preto, že samotné držanie týchto pozícií prinášalo zisk z dôvodu vyšších úrokov na väčšinu mien. Takže, zarábali sme ročne niekoľko stoviek miliónov na positive carry. V súčasnosti je však carry negatívne a to predražuje držanie pozícií v určitých menách. Ak chcete držať pozíciu v Euro, a o 6 mesiacov ho predáte, musíte skončiť niekde okolo nulového zisku.

 

Quick: Ok. Dnes sme hrozne veľa hovorili o ekonomike a pred pol hodinou ste spomenul, že si myslíte, že je veľmi pravdepodobné, že sme v recesii. To je prvýkrát, čo som vás počula povedať to. Čo vás privádza k tomuto záveru?

Buffett: Nuž, vidím čísla, ktoré prichádzajú z našich maloobchodných operácií, vidím, čo sa deje s bohatstvom Američanov a ako sa cítia vzhľadom k ich domom. Vidím, ako sa znižuje kúpna sila – samozrejme, pokiaľ niekomu zabavia dom pre nesplácanie hypotéky, kúpna cena danej rodiny určite nebude príliš veľká. Vidím ako sa trochu zvyšuje nezamestnanosť, hoci je stále relatívne nízka. Takže si myslím, že je to jasné. Čo nie je jasné je, ako ďaleko to zájde.

 

Quick: Áno, to je otázka – nemôžete vedieť, ako dlho...

Buffett: Nie.

 

Quick: ... to potrvá, či je to niečo, z čoho sa rýchlo dostaneme.

Buffett: V '73 a '74 som to nevidel, nevedel som ako veľmi sa veci zhoršia. Kupoval som toho viacej, keď sa to zhoršilo, ale keby som v '73 vedel, čo sa udeje v '74, tak by som nič nekupoval. Nedá sa to predpovedať. My sa nepokúšame časovať trh ani ho predpovedať. My sa pozeráme len tam, kde sú firmy s vysokou hodnotou za rozumnú cenu a ak ich nájdeme, tak ich kúpime, a ak nie, tak nekúpime nič.

 

 

Quick: Ok. Ďalšou témou, o ktorej sme s vami hovorili, sú poisťovatelia dlhopisov a ich súčasná situácia. V piatok bol tu v Squawk boxe Wilbur Ross, ktorý hovoril, že kupuje podiel v AGO, Assured Guarantee (americká spoločnosť poisťujúca dlhopisy – pozn. prekl.). Hovorí, že je momentálne vašim priamym konkurentom, pretože tiež uzatvára množstvo kontraktov sekundárneho poistenia (reinsurance) cez AGO. Čo si myslíte o vašej konkurencii?

Buffett: Nuž, ja vždy preferujem, ak nemám žiadnu konkurenciu, ale to sa v dnešnom svete ťažko hľadá. Takže, konkurencia v poisťovaní dlhopisov tu bude, to je prirodzené. A ľudia sa musia rozhodnúť – my sme napríklad práve poistili dlhopis splatný v roku 2054. Teraz, pokiaľ sa chystáte kúpiť od niekoho poistenie a budete posudzovať, či ten niekto zaplatí v roku 2054, ja osobne si myslím, že Berkshire Hathaway je najlepšou možnosťou, aká tu je. Nie je to o analýze úveru, ani o analýze poistenia – nie je to o tom, kde sme dnes, ale je to ako hovorí Wayne Gretzky – „Nechoďte tam, kde je puk teraz - choďte tam, kde puk bude“. Nuž, platba musí byť vykonaná v roku 2054. Otázkou je, je Berkshire Hathaway spoločnosťou, ktorá tu pravdepodobne bude v roku 2054?

 

Quick: Ok. Viem, že chlapci v štúdiu majú tiež nejaké otázky.

Buffett: Hej.

 

Kernen: Chcel by som nadviazať na Warrena ohľadom politík, ktoré sme sledovali a toho, čo s tým môžeme urobiť. Warren, evidentne sme spotrebiteľmi vo vzťahu k zvyšku sveta, pretože tu očividne máme veľa prosperity. A ja sa snažím prísť na to, ako by sme mali zmeniť stratégie, ktoré spôsobili, že spotrebúvame tak veľa a posielame všetky tie peniaze do zahraničia. Myslíte si, že voľný obchod je prekážkou tomu, čo robíme? Má NAFTA pre nás negatívne dôsledky? Vyzerá to, že budeme spotrebúvať, nech sa stane čokoľvek, a to je dobré pre zvyšok sveta, a nebudeme až toľko exportovať. Mali by sme zmeniť našu politiku? Čo by dávalo zmysel?

Buffett: Nuž, vlastne sme za posledných vyše 30 rokov zvýšili náš export z 5 % nášho HDP na okolo 11,5 % HDP. Za minulý rok sme exportovali tovary v hodnote jeden bilión šesťsto miliárd dolárov, ale problém je, že za posledných 35 rokov náš import tiež vzrástol, z 5 % HDP až na 16,5 %. Takže, od druhej svetovej vojny naša ekonomika stále prosperovala a deficit obchodnej bilancie s deficitom bežného účtu sa stal skutočne významným až v priebehu posledných šesť alebo sedem rokov. Zhruba pred tromi rokmi som napísal pre Fortune jeden článok, v ktorom som navrhoval riešenie formou certifikátov na import tovarov (niečo podobné ako emisné normy u nás; kto by chcel importovať tovar, musel by si kúpiť povolenie na jeho dovoz, a teda zaplatiť štátu, čo by v konečnom dôsledku zmiernilo deficit platobnej bilancie – pozn. prekl.). Ja však verím vo voľný obchod. V skutočnosti by som bol rád, keby neexistovali obchodné bariéry medzi krajinami. Ale, myslím si, že jediný skutočný obchod, ktorý sme tu minulý rok mali, bolo tých 1,6 bilióna, ktoré sme importovali a exportovali a potom, naviac, sme importovali ďalších 700 miliárd, a to bol neopätovaný obchod. To spôsobuje časom problémy, pretože musíme dávať tie malé kúsky papieru iným krajinám a násilne ich nimi kŕmime, a po tie chvíli už nie sú tak nadšené, že dostávajú naše peniaze.

 

Quintanilla: V piatkovom liste akcionárom píšete o tom, ako slabší dolár nedokázal priviesť náš zahraničný obchod do rovnováhy, a predsa – stále počúvame o tom, ako pomáha exportérom, výrobe a podobne. Je slabší dolár čisto prínosom alebo nie?

Buffett: Nuž, slabší dolár pomáha exportu, ale napriek aj tomu, ako to uvádzam vo výročnej správe, za posledných päť rokov, keď Euro posilnilo z, myslím, okolo 90 centov na dnešných 1,51 dolára alebo niečo podobné, náš deficit zahraničného obchodu s Nemeckom – a ľudia si o nás nemyslia, že máme obchodný deficit s Nemeckom, ale je piate na zozname – tak tento deficit významne vzrástol. Kanadský dolár sa pohol z okolo 60 centov na zhruba 1:1 k doláru a náš obchodný deficit s Kanadou sa taktiež zvýšil. Takže lacný dolár pomáha exportu, ale práve ste videli, že ten kontrakt, ktorý nezískal Boejing, išiel čiastočne zahraničnej firme. A, viete, to je pri Eure za 1,51 dolára, a klasická ekonómia vám povie, že sa to nemá diať, ale deje sa to.

 

Quick: Myslíte si, že na to bude nejaká prudká reakcia? Už sme sa rozprávali s mnohými členmi kongresu, ktorí boli sklamaní, že to ide zámorskej spoločnosti a že niektoré z tých pracovných miest nebudú tu. Čo na to hovoríte?

Buffett: Nie. Dobre, je to problém—je to naozajstný problém, keď s Eurom na úrovni 1,51 USD alebo koľko to je dnes – že konkurenčný trh stále posiela tie pracovné miesta do zahraničia. Myslím, že to ukazuje – viete, celý svet žije podľa toho, čo David Ricardo povedal v roku 1820 alebo niekedy vtedy, a on sa nezamýšľal nad typom sveta, aký je dnes. Oslabujúci dolár nerieši problém a to je dôvodom, prečo som pred pár rokmi napísal ten článok o importných certifikátoch.

 

Quick: Viete, Warren, v liste akcionárom... – prepáč, Joe, len sa toto rýchlo spýtam a dám ti slovo späť.

Kernen: OK.

Quick: Ale v liste akcionárom ste tiež hovoril o tom, ako sa teraz pozeráte na štyroch potenciálnych následníkov na post investičného riaditeľa (Chief Investment Officer) v Berkshire Hathaway.

Buffett: V skutočnosti je to Joe a ďalší traja.

 

Quick: Joe a ďalší traja ľudia, ktorí sa na toto pozerajú. Spomenul ste ...

Kernen: Ďalší traja?

Quick: ...že sú v strednom veku – áno, traja ďalší, on je z toho sklamaný...

Buffett: Áno, sú ďaleko za tebou, Joe.

 

Quick: Spomenul ste, že títo ľudia sú v mladom až strednom veku, že sú zámožní až bohatí. Všetko sú to ľudia mimo Berkshire Hathaway. Ak by sme chceli hádať – sú medzi nimi nejaké ženy?

Buffett: Vlastne, žiadne. To je viacej ako obyčajne prezrádzam, ale hej, ženy medzi nimi nie sú.

 

Quick: OK.

Buffett: Ale to je dobrá otázka, pretože sa mi mnoho žien neozvalo. Povedal by som, že z asi 1000 ľudí, čo sa k nám hlásili, stavil by som sa, že žien nebolo viac ako 3 percentá. Poznám zopár veľmi dobrých investoriek, ale nie som si istý.

 

Quick: Hm. Iba 3 percentá, čo vám napísali.

Buffett: Áno, písali, aby sa uchádzali o miesto. Je to síce len odhad, ale myslím, že to bolo toľko.

 

Quick: Ok, Joe. Prepáč, že som ťa predtým prerušila. Čo si sa chcel spýtať?

Kernen: Mám hromadu otázok. Poďme späť k tomu, ako vyriešiť problém zahraničného obchodu. Viem toho dosť o tom, čo im posielame – posielame napríklad veľa peňazí za energiu. Bolo by dobré vyrábať toho viac doma, ale Warren, vy ste „free trader“, súhlasíte s voľným obchodom. Podporujete senátorku Clintonovú a senátora Obamu. Rozmýšľal som nad tým, či ich nedávne postoje – možno je to len preto, aby vyhrali Ohio, neviem čomu by ste to pripísali—ale tá protekcionistická rétorika oboch kandidátov, súhlasíte s nimi, čo sa týka NAFTA a voľného obchodu?

Buffett: Teraz, v predvečer zajtrajších volieb, nebudem príliš konkrétny ohľadom toho, či s nimi súhlasím alebo nie. Poviem toto – nezhodnem sa s nimi na všetkom. Ale, ak by som mal byť protekcionista, chcel by som nás ochrániť predávaním zvyšku sveta nutne približne toľko, koľko od neho importujeme. Myslím si, že je to v našom národnom záujme. Je mi jedno, či máme deficit bežného účtu platobnej bilancie 100 miliárd, 50 miliárd alebo 200 miliárd, ale mať deficit vyše 5% HDP? Alan Greenspan pred mnohými rokmi povedal, že je to neudržateľné. Ben Bernanke toto leto povedal to isté.

 

Kernen: Správne.

Buffett: Všetci hovoria, že je to neudržateľné, ale napriek tomu v tom pokračujú.

 

Kernen: Žijeme teda nad naše pomery? Len konzumujeme, konzumujeme, jazdíme na terénnych autách, a sme proste nenásytný, je sčasti tým? Musíme si utiahnuť opasky?

  Buffett: Nuž, nakoniec máme v tejto krajine enormné množstvo aktív, ktoré je svet ochotný zobrať. Myslím, že Indonézia alebo Thajsko by to nemohli robiť, pretože by neboli schopní vydávať dlh vo svojej vlastnej mene, ľudia by to neakceptovali. Ale my, my sme ako krajina, ktorá má farmu vo veľkosti Texasu, alebo sme rodinná farma vo veľkosti Texasu a táto farma nám dáva všetky druhy tovarov a služieb, lenže my chceme konzumovať o 5 alebo 6 percent viac, ako táto farma vyrobí, takže každý deň maličký kúsoček tejto farmy predáme alebo ho zaťažíme hypotékou. A my si to ani nevšimneme, pretože farma je tak obrovská – môžeme na ňu zobrať malú hypotéku a nikto si to nevšimne, nikto na ňu nedá štítok, že mu sme dlžní. Alebo z nej môžeme predať malý kúsok ako keď prídu Sovereign wealth funds (štátne investičné fondy investujúce prebytočné peniaze, prevažne patriace štátom OPEC a Číny – pozn.prekl.) a my si to len ťažko všimneme. Ale za nejaký čas, je to ako jesť extra 100 kalórií ku každému jedlu. Myslím tým, nie je to tak, že by ste si sadli za stôl a keď vstanete, každý povie „bože, ty si ale tlstý“. Ale ak to budete robiť nejakú dobu, čoskoro povedia „bože, ten ale pribral“.

 

Liesman: Aj pri súčasnej ekonomickej situácii je tu však jedno svetlé miesto: Pokým na Wall street vládne panika kvôli kreditnej kríze (credit crunch), tri štvrtiny Američanov hovoria „ Kreditná kríza? Aká kreditná kríza?“, nehlásia žiadne problémy s dostávaním pôžičiek a to sa od nášho posledného prieskumu v októbri nezmenilo. Okrem toho, iba 16 percent Američanov udáva, že majú veľa dlhov. Takže, pokiaľ americká úroveň zadlženia znepokojuje ekonomických expertov, sami Američania sa tým príliš netrápia. Koho je lepšie sa na to opýtať ako Warrena Buffetta? Dobré ráno, pán Buffett, tu je Steve Liesman.

Buffett: Zdravím, Steve.

 

Liesman: Takže, dovoľte mi opýtať sa, čo to znamená z pohľadu akciového trhu, keď sú negatívne postoje takto veľmi rozšírené. Signalizuje vám to príležitosť na nákup?

Buffett: Nuž, v určitej dobe bude. Ale, ja nenakupujem na základe toho, ako si myslím, že sa trh bude vyvíjať v priebehu najbližšieho mesiaca, polroka alebo roka. Pokiaľ niečo kúpim za atraktívnu cenu, je mi jedno, čo tá akcia urobí. Viete, ak kúpim farmu, nedostanem informáciu o jej cene každý deň. A ak kupujem akciu, chcem, aby to bola akcia, ktorú budem vlastniť rád. Ak akciový trh na pár rokov zavrú – v roku 1914 zavreli akciový trh na mnoho mesiacov—tak to, čo konkrétna firma spraví v priebehu určitej doby nakoniec určí, ako sa bude dariť mne. Takže, ja sa v skutočnosti nepokúšam časovať ceny akcií (market timing – stratégia založená na nakupovaní akcií na dne cyklu a predaji na jeho vrchole, pri ktorej sa snažíme predpovedať krátkodobý vývoj trhu – pozn. prekl.), ja sa pokúšam oceňovať ceny akcií. A je to pravda – na trhu je veľmi negatívna nálada, a teda je oveľa pravdepodobnejšie, že nájdem dobré príležitosti na kúpu, ako keby bol každý vo vysoko býčej nálade (t.j. veril, že ceny ďalej porastú – pozn.prekl.).

 

Liesman: Takže, teraz je tiež takéto obdobie? Nachádzate na trhu viac vecí, pri ktorých negatívne postoje pomohli stlačiť ceny, a teda pre vás vytvorili príležitosti na nákup?

Buffett: Určite nachádzam viac vecí, na ktoré sa oplatí pozrieť než pred šiestimi mesiacmi alebo pred rokom. Ale povedal by som, že sa to dramatickejšie zmenilo na trhoch s pevne úročenými nástrojmi než na akciových trhoch, takže ja hľadám príležitosti hlavne tam. Jednoducho každý deň do práce a pozeráte – na cenných papieroch je pekné, že ich cena sa mení každý deň a vy si ju nemusíte všímať, jedine ak ste si požičali peniaze – vtedy ju niekto veľmi sleduje. Alebo ak máte čerstvé peniaze, ktoré chcete investovať – viete, ak nájdete niečo, čo sa vám páči za správnu cenu, kúpite to a nerozmýšľate, či to pôjde v priebehu budúceho týždňa alebo mesiaca hore alebo dole.

 

Liesman: Jednou z najohromujúcejších vecí v tomto prieskume je, že po prvý krát – už ho realizujeme štvrtý štvrťrok— že Američania sa po prvýkrát pozerajú na pokles hodnoty ich domov. Aký to má význam z ekonomického hľadiska?

Buffett: Nuž, má to obrovský efekt, pretože keď vyše 60 percent Američanov sú vlastníkmi nehnuteľností a keďže dom je veľké aktívum – a v mnohých prípadoch financované požičanými peniazmi – bude ich to samozrejme veľmi trápiť. A ja tie čísla dostávam každý mesiac. Máme niekoľko realitných kancelárií po celej krajine, a ja dostávam čísla z mnohých trhov týkajúce sa počtu inzerovaných a počtu kúpených nehnuteľností. Videl som napríklad čísla z Dade and Boward County, ktoré sa dostali z 6000 na predaj a 3600 kúpených za mesiac až k aktuálnym okolo 82000 na predaj a 1500 kúpených. Takže, pokiaľ vláda nejakým väčším spôsobom nezasiahne, tak ceny domov padať zatiaľ neprestanú. Ale raz prestanú.

 

Quick: Zaujal vás nejaký z vládnych intervenčných plánov, ktoré vláda pripravila, ako dobrý nápad?

Buffett: Nuž, nevidel som detaily mnohých z nich, ale myslím si, že je veľmi ťažké začať zasahovať do trhov bez toho, aby sme nevyvolali mnoho neželaných efektov.

 

Kernen: Hej, Warren, k veciam, čo hovoríte, je vždy určité pozadie. Vždy skončíte s „Viem, že v budúcnosti sa spojeným štátom bude dariť výborne a americkým podnikom tiež“. Vždy je to pozadie typu, že neviete, kedy sa to stane. Len tak rozmýšľam, viete, s vaším názorom na dolár a vediac, že si ešte musíme poradiť so všetkými tými finančnými zbraňami hromadného ničenia (hypotekárne cenné papiere – pozn.prekl.), ako ste ich nazval, a bol tu čas, kedy ste povedal, že dolár sa stane bezcenný. V skutočnosti ste teda povedal menej hodnotný, ale povedal ste, že o päť rokov bude ešte stále pokračovať v pohybe nadol. Zaujíma ma teda, dalo by sa povedať, že ste v súčasnosti viac pesimistický pred pár rokmi? Alebo mi povedzte, že všetko bude dobré.

Buffett: Nie, nie. Viete, bude to dobré. Továrne neodchádzajú, ľudia a ich schopnosti neodchádzajú, domy neodchádzajú, populácia rastie. Nie, viete, po čase sa moje deti budú mať lepšie ako ja, hoci si to nemyslia. Chceli by to trošku urýchliť. A moje vnúčatá sa budú mať lepšie ako oni. A to isté platí pre vás. V dvadsiatom storočí sa skutočný životný štandard v USA zvýšil sedemnásobne a mnohé z faktorov, ktoré išli do výroby spôsobili naozaj bezprecedentné zlepšenie v tom ako ľudia žijú, a tieto faktory sú stále prítomné. Myslím tým trhový systém, meritokracia (vláda najschopnejších – pozn. prekl.), máme právny poriadok. Ani jeden z nich nie je dokonalý, ale v minulosti sa skombinovali, aby pohli každú generáciu ďalej ako bola tá, ktorá jej predchádzala. Takto to bude pokračovať. Ale, trhy budú aj naďalej robiť veľmi divoké a nepredvídateľné veci, ktoré sme v nich predtým nevideli. Je to preto, že trhy vytvárajú ľudia a tí často nie sú racionálni.

 

Quick: Stále dostávame ďalšie otázky od divákov. Pán Buffett tieto otázky dopredu nevidel, takže ho môžeme prekvapiť. Chcela by som sa však vrátiť k jednej otázke, ktorá tu už bola položená, pretože Warren nad ňou rozmýšľal a povedal, že má na ňu ďalšiu odpoveď. Je to otázka od Jakea z Clevelandu, v ktorej sa ho pýtal: „Medzi generálnymi riaditeľmi (CEO), vo svete verejne obchodovateľných spoločností, v ktorých Berkshire nevlastní podiel, ktorý generálny riaditeľ podľa vás svoju funkciu vykonáva najviac v prospech akcionárov?“ Takže, Warren, spomenul ste niekoľkých riaditeľov, ale povedal ste mi, že ste si práve spomenul na ďalšieho.

Buffett: Áno, myslím si, že Bob Iger spravil v Disney absolútne úžasnú prácu od vtedy, čo tam pred niekoľkými rokmi prišiel, a pritom riadiť túto spoločnosť vôbec nie je ľahké – a on odviedol prvotriednu robotu. Je orientovaný na akcionárov. Pracuje dobre – výnimočne dobre s ľuďmi, ktorých sa to týka. Rozumie svojej firme. Posunul ju do nových oblastí, takže Bobovi dávam vysoké známky. A, vlastne, Jim Kilts, ktorý bol v Gilette keď sme v ňom mali podiel --síce teraz už neriadi žiadnu spoločnosť, ale ak zistím, že sa chystá do nejakej nastúpiť, tak tam kúpim akcie.

 

Quick: Nuž, dovoľte mi spýtať sa na toto. Spomenuli ste Disney a aj Jeffa Immelta v General Electric. Prečo nevlastníte ich akcie, ak si myslíte, že odvádzajú takú dobrú prácu?

Buffett: Nuž, nanešťastie, trh skutočne uznáva, že robia takú dobrú prácu, do určitej miery – hoci si to, mimochodom, ani jeden z nich nemyslí. Obidvaja si myslia, že ich akcie sú veľmi podhodnotené, a skutočne to tak môže byť, ale ja musím – ja mám univerzum akcií, dlhopisov a iných vecí v hodnote 20 biliónov a musím sa rozhodnúť, kam v ňom umiestnim peniaze, a každý deň sledujem, čo pre nás dáva najväčší zmysel. Ale sú blízko.

 

Quick: Sú blízko. Ok. Stephen Battaglia píše z Alexandrie vo Virgínii. Pýta sa „ Prečo si myslíte, že vám bola uvedená výnimka od Securities Exchange Comission, takže sa môžete vyhnúť zverejňovaniu určitých pozícií, keď ostatní ich musia zverejňovať?“ Tiež zdôrazňuje, že je profesionálny investor.

Buffett: Áno, nuž, myslím si, že takých v skutočnosti určite existuje mnoho, mnoho desiatok, ak nie stoviek-- na získanie tejto výnimky ste oprávnený, ak máte spustený nákupný alebo predajný program. To vôbec nie je špeciálne pravidlo len pre nás. Takže, ak kupujeme X, Y, Z na konci kvartálu, my alebo ktorákoľvek inštitúcia, ktorá musí informovať SEC je oprávnená žiadať výnimku a oni ju udelia. Takže to vôbec nie je nejaká špeciálna výnimka len pre Berkshire.

 

Quick: OK. Tiež sme dostali veľa e-mailov, ktoré prišli zo zahraničia. Tento je zo Švajčiarska a D.L. Frischnecht píše ohľadom subprime krízy v bankovníctve: „ Z fyziky poznáme základný princíp zachovania energie, takže kam všetky tie miliardy išli? Boli hromadne spálené v Pall Mall, alebo možno ekonómia nie je skutočná veda?“

Buffett: Nuž, to je trochu mimo mňa, ale chyba bola v požičiavaní, viete, nerozumne ako by povedal Shakespeare. Bolo veľa hlúpych požičiavacích praktík – boli tu hlúpe praktiky vo financovaní formou private equity a preto sú banky teraz tak zamestnané tými pôžičkami. Nie je to tým, že tie spoločnosti sú hrozné, ale pokiaľ požičiate príliš veľa peňazí na hocičo, budete v strate. A pokiaľ sa cena domu zdvojnásobila a niekto naň požičia 95 percent jeho hodnoty -- ktorá sa zdvojnásobila v priebehu pár rokov—je tu veľká šanca, že stratí peniaze. Pokiaľ požičiavajú ľuďom, ktorých príjem nedosahuje výšku splátky a oni im napriek tomu dovolia si takúto splátku zvoliť, stratia peniaze. Takže toľko o tom ako prísť o peniaze. Ľudia si chvíľu mysleli, že nehnuteľnosti pôjdu stále len hore, a preto sa nesústredili sa na žiadny iný faktor. Nezaujímali sa o príjem žiadateľa o pôžičku a podobne.

 

Quick: Ale niekto zarába peniaze. Niekto je na druhej strane vlaku.

Buffett: Nuž, osoba—osoba, ktorá kúpi dom – nuž, ten, kto ho predal, dostal zaň umelo vysokú cenu. Osoba, ktorá teraz kupuje dom ho kúpi lacnejšie ako inokedy. Myslím tým, zakaždým keď niekto rozpráva o niekom kto stratil veľa peňazí predajom domu, je tu niekto iný, kto ho kupuje za atraktívnejšiu cenu ako keby ho kupoval pred rokom alebo pred dvomi.


Quick: Gordon z Meadville sa pýta: „Čo si dávate na hamburgery?“

Buffett: Dávam tam veľa soli.

 

Quick: Vážne?

Buffett: Nuž, hej, ja si všetko dosť osolím. Dávam si tam paradajky a majonézu, niekedy kyslé uhorky a zakončím to všetko malým bonbónom značky See’s a spláchnem čerešňovou kolou.

 

Quick: Nuž, dobrú chuť všetkým. Sam z Tarnation píše : „V decembri ste na CNBC povedal, že ak by nezamestnanosť stúpla na viac ako 5 percent, začalo by padať veľké domino. Takže, čo je to za domino, a začal sa už jeho pád?“

Buffett: Nuž, nemyslím 5 percent, vtedy som povedal, že 4,7 – ale myslel som tým, že sa to stane vtedy, ak by začala výrazne stúpať.

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Päť stále ešte nie je príliš vysoká úroveň, ale ide to zlým smerom a v hre je niekoĺko faktorov, ktoré podľa mňa spôsobia, že tento trend bude pokračovať. Ale, pokiaľ ľudia nie sú zamestnaní, potom sa deje mnoho zlých vecí.

 

Quick: Správne.

Buffett: A my sme teraz bližšie k tomu, aby sme ich videli, než sme boli v decembri.

 

Quick: OK. Tory z Bellevue nám napísala: „Podporujete Hilary Clintonovú a Barracka Obamu, aby sa stali prezidentom a hlavou výkonnej moci spojených štátov. Podporili by ste jedného z nich aj v tom, aby sa stal vašim následníkom ako prezident a výkonný riaditeľ Berkshire Hathaway?

Buffett: Nuž, určite by som ich zamestnal, aby riadili nejakú firmu, ale moja práca je trošku odlišná od riadenia firmy. Nemohol by som veľmi dobre riadiť Furniture Mart (obchod s nábytkom vo vlastníctve B.H. – pozn. prekl.), ale mám Blumkinovcov, najlepších ľudí na svete, ktorí ho riadia za mňa. Takže, dal by som im obom riadiť nejaký biznis. Nemyslím si ale, že by som im dal konkrétne moju prácu, ktorou je striktne alokácia kapitálu. Môj džob je trochu iný. Ale, pokiaľ budú hľadať – jeden z nich pravdepodobne bude hľadať prácu za pár týždňov, rád by som zamestnal hociktorého z nich!

 

Quick: OK. Douglas z Alexandrie píše:“ Vyjadril ste sa, že ľudia, vrátane vás, neplatia dosť daní. OK. Prečo potom nepošlete nejaké z vašich miliárd vláde?“

Buffett: Nuž, ja nehovorím, že ľudia všeobecne. Myslím si, že nižšia trieda, stredná trieda a ešte aj vyššia trieda platia viac než by mali platiť. Myslím si, že superboháči, ako ja, viete, moja daňová sadzba v roku 2006 bola niečo vyše 17 percent a všetci ostatní v našej kancelárii platili oveľa vyššiu. Ja vôbec neobhajujem plošné zvyšovanie daní. Obhajujem prerozdelenie týkajúce sa superbohatých. Za posledných 20 rokov, sa celkové bohatstvo 400 najbohatších ľudí podľa časopisu Forbes zvýšilo z 220 miliárd na 1540 miliárd dolárov, teda sedemnásobne. Priemerná mzda reálne zostala tam kde bola, zvýšila sa o 80 – 85% a to je presne úroveň inflácie. Takže, svet je naklonený superboháčom a so strednou triedou, a myslím, že aj s vyššou triedou, sa zaobchádza veľmi neférovo. Takže, ja by som znížil ich dane a presunul ich na ľudí ako som ja.

 

Quick: Späť k veci – máme veľa otázok divákov, v ktorých hovoria: „ Prečo nám nepošlete miliardy? Tu je adresa...“

Buffett: Nuž, moje miliardy pôjdu spoločnosti. Každá akcia, ktorú mám. A po zrelej úvahe, myslím si, že tých päť nadácií, do ktorých prispievam, pravdepodobne dosiahnu lepší výsledok než keby som tie peniaze poslal vláde. Ale, nemal by som proti tomu žiadne námietky. Táto spoločnosť ma zasypala všetkým. V živote som dostal všetko, čo som chcel a miniem menej než jedno percento z môjho majetku, ja a moja rodina, počas môjho života. Ak by jediná možnosť bola dať to vláde alebo vytvoriť dynastiu Buffettovcov, dal by som to vláde.

 

Quick: Dobre. Máme tu ďalšie otázky od našich divákov.

Jim Cramer (na páske): Pýtam sa ikony. Pane, nie je pravda, že máme energetickú politiku podporujúcu etanol, ktorý vyvoláva takú veľkú infláciu. Nebolo by preto možno lepšie znížiť dôraz kladený na etanol, čo by znížilo infláciu a dovolilo FEDu viacej znížiť úrokové sadzby? Nemám pravdu, keď si myslím, že ľudstvo je práve pribíjané na etanolový kríž – a že to zabíja chudobnejšie národy a ľudí v našej krajine, ktorí si už nemôžu viac dovoliť jesť kuracie alebo hovädzie mäso?

 

Quick: Warren, čo si o tom myslíte?

Buffett: Nevyjadril by som to zrovna takto, ale povedal by som, že etanol je relatívne nehospodárny spôsob ako vyrábať benzín—ekvivalent benzínu a vyžaduje použitie množstva energie pri pestovaní kukurice, z ktorej sa vyrába. A, ako bolo správne naznačené, má za následok vedľajší efekt zvyšovania cien poľnohospodárskych produktov inde. V ekonomike nikdy nemôžete spraviť len jednu vec. Zakaždým keď vám niekto povie, že robia niečo s ekonomikou, potom musíte povedať „A potom čo?“. A to „ a potom čo“ v prípade etanolu je po A – keď ho použijete na zasiatie viacej kukurice, spotrebujete – čo sa týka hnojív a všetkého – spotrebujete viac energie. A po druhé, zvýšite tým ceny, po zrelej úvahe, zvýšite ceny ostatných poľnohospodárskych produktov. Takže, niet pochýb, že to je dosť presné pomenovanie problému.

 

Quick: To sú veľmi smelé slová, keď si uvedomíte, že sa práve nachádzame v kukuričnom štáte (Cornhusker state, označenie Nebrasky – pozn. prekl.).

Buffett: Hej.

 

Quick: Nenarazíte s nimi na odpor?

Buffett: Môj syn viedol Nebraskú komisiu pre Ethanol. Je farmár. Teší sa z kukurice za 5 a pol dolára, miluje sójové bôby za 12 a ja mu to nevyčítam. Ale, ja na žiadny úrad nekandidujem, našťastie, takže , viete, môžem hovoriť, čo si myslím.

 

Quick: OK. Poďme späť k emailom od našich divákov.

Bufffett: Iste.

 

Quick: Tento je od Georgea Greena z Wilmingtonu. Píše:“ Myslíte si, že médiá tým, že sa snažili urobiť z udalostí senzácie, vyvolali zmätok na trhoch a tiež vyhnali cenu ropy hore kvôli tomu, že neustále hovorili o cene vyše 100 dolárov za barel?“ Ďalej píše, že „keď je v Houstone 2 dni hmla, nemalo by to vyvolať rast cien kvôli možnému narušeniu zásobovania.“ Je to naša chyba?

Buffett: Hej. Inak povedané, keď budú ľudia zle informovaní, budú trhy pracovať lepšie?

 

Quick: Jasné.

Buffett: Viete, podstata toho je, že vy celý čas vysielate krátke správy, a zoženiete si ich tak alebo onak. Problémom je, ako na ne ľudia zareagujú. A –oni vždy budú reagovať -- reagovali príliš intenzívne na krátkodobé správy a pokiaľ tie neprídu od vás, prídu od niekoho iného. Takže, len robte reportáže najspoľahlivejšie ako viete.

 

Quick: Whoo! Takže sme u vás v tomto zmysle prešli skúškou.

Buffett: Hej. Ľudia môžu viniť iba seba za bláznivé trhy. Viete, hovoríme – ak hovoríte o nájomných domoch, hovoríte o farmách a podobne, ceny sa pohybujú veľmi jemne a ľudia nedostanú údaje o ich cene každý deň. Nemusíte sa pozerať na cenu na akciovom trhu. Ja sa nepozerám ani na cenu Berkshire...

 

Quick: Vy sa nepozeráte každý deň na akcie Berkshire?

Buffett: Nie. Aký je v tom rozdiel? Ja som akcie v Berkshire nepredával ani nekupoval už 25 alebo 30 rokov. Myslím tým, samotný biznis je to, čo sa počíta.

 

Quick: Ale, no tak. Musíte mať približnú predstavu o tom, kde sa vaše akcie obchodujú.

Buffett: Oh, iste. Mám približnú predstavu a občas sa na tú cenu pozriem, ale nemám pocit, že je nutné pozerať sa na ňu. Nič mi to nepovie. Trh je tu na to, aby vám slúžil, nie na to, aby vás riadil. To je tá najdôležitejšia lekcia v investovaní. A ak vám dá šancu niečo urobiť, pretože sa správa hlúpo, urobte to, ale ináč ho ignorujete.

 

Quick: Spomeniete si, kedy naposledy ste nevedel, kde presne sa Berkshire obchoduje? Bolo to, napríklad, minulý týždeň?

Buffett: Hej.

 

Quick: Ďalej nám píše Jerry z Chicaga: “Vo vašich nedávnych listoch akcionárom ste spomenul „Pomocníkov“ z investičného manažmentu a „Hyper-pomocníkov“ z hedžových fondov. Hovoríte, že dohody o poplatkoch a náklady pracujú v neprospech investora. Takže, aká štruktúra nákladov investičného manažmentu je podľa vás fér? A čo ak by ste stále ešte prevádzkoval Buffett Partnership (Buffettova prvá investičná firma – pozn.prekl.), ako by ste určoval poplatky?“

Buffett: Správne. Celkovo, čo sa tohto týka, myslím si, že každý by si mal prečítať knihu od Jacka Bogle –a. To, čo chcete v skutočnosti urobiť je, že chcete vlastniť nejaké Americké odvetvie, ktorému sa bude v budúcnosti dariť, ale tiež sa chcete uistiť, že doň nevložíte všetky peniaze naraz, pretože si jednoducho môžete vybrať zlý čas.

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Ale, ak kúpite akcie odvetvia, ktorému sa bude v budúcnosti výborne dariť – čo Americký priemysel je – a uistíte sa, že doň nevstupujete v zlom čase, keď ľudia budú vyburcovaní a vy si udržíte nízke náklady, porazíte 90 percent z nich, pretože budú akceptovať zbytočné náklady. A keď celý svet investuje v hedžových fondoch, ktoré vám účtujú poplatky 2 a 20, alebo nejako podobne, verte mi, nepomôže to autám-- viete, Toyotám – aby sa predávali za viac peňazí. Nespôsobí to, že by Furniture Mart zarobil viac peňazí. Jediné, čo to urobí je, že to prevedie zisky z tých spoločností k ľuďom, ktorí vám v podstate hovoria, aby ste niečo predali alebo kúpili.

 

Quick: Táto otázka prišla od Kima Johnsona. Píše – toto je dobrá otázka, skutočne sa mi páči – „Bol by ste tým istým mužom ako ste dnes, keby vás prijali na Harvard Business School?“

Buffett: Nuž, nie, pretože by ma neskôr nezamestnal Ben Graham a zrejme by som sa neoženil so svojou ženou, pretože udalosti by boli iné. Štúdium na škole trvalo dva roky, ja som to stihol za jeden, a preto som mal nejaký čas, ktorý som mohol venovať romantike. Takže, bolo to pre mňa šťastím, hoci som to tak vtedy necítil. Mal som veľké šťastie, že ma odmietli. Takže, možno by ma mali požiadať, aby som prispel do ich absolventského fondu na základe toho, že ma neprijali.

 

Quick: OK. Melvin z Manily píše: „ Vo svojich výročných listoch pre akcionárov Berkshire ste sa vyjadril, že firma bude v budúcnosti zažívať pomalší rast a určite nebude môcť dosiahnuť tak vysoký rast ako v minulosti. Takže, myslíte si, že súčasná cena Berkshire zohľadňuje aj tieto vyhliadky?

Buffett: Nuž, my sa samozrejme snažíme vysvetliť tento fakt všetkým, takže cena by mala zohľadňovať všetky fakty, ktoré investorom dáme, vrátane môjho názoru, že minulosť sa nedá zopakovať. Nuž, keby sme vedeli, že najbližších 40 rokov budeme dosahovať zložený výnos 21 percent...

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: ...viete, potom by bolo oprávnené, aby cena bola oveľa vyššia, ale bolo by úplne bláznivé niečo takéto predpokladať.

 

Quick: Teraz chcem prejsť k otázke od Reeda z Cantonu, ktorý nám napísal: „Vyzeráte ako chlapík od vedľa. Zvyknete si sadnúť a zaplatiť svoje vlastné šeky? Veci ako elektrina, teplo, telefón, kreditné karty a podobne? Bolo by úžasné vedieť, že jeden z najbohatších ľudí na planéte si každý mesiac sadne a vypíše svoje šeky alebo ide do Quickie Martu a kúpi si galón mlieka. Robievate takéto veci?“

Buffett: Nuž, rád chodievam do supermarketov. Rád tam nakupujem veci a prechádzam sa uličkami, aby som videl, čo kde je. V skutočnosti vypisuje šeky moja asistentka, viete. Takže, ja tie šeky podpíšem, ale už ich viac nepripravujem.

 

Quick: Dobre. Máme ešte mnoho e-mailov, na ktoré budeme odpovedať. O chvíľu budeme hovoriť o aktuálnych správach a o niektorých konkrétnych myšlienkach pána Buffetta, týkajúcich sa derivátov.

Kernen: Vitajte späť v Squawk Boxe. Ja som Joe Kernen, so mnou je tu Joe Quintanilla a ešte aj Becky Quick, ktorá je s Warrenom Buffettom v Omahe osobne. Máme výborný deň na to, aby sme sa s ním porozprávali, vzhľadom na to, čo sa deje na trhoch a v ekonomike. Becky, neviem, či tam máš prístup k tlačovým správam, ale skutočne...

Quick: Nemám.

Kernen: Nuž, skutočne sa držia každého slova. Vidíte u nich titulky ako Buffett: Sme v recesii; Buffett hovorí, že žiadna žena nie je na zozname kandidátov na riaditeľa; Buffett by nepoveril Clintonovú ani Obamu riadením Berkshire a podobne. Takže, dávajú tam všetko. A dostávame tiež veľa e-mailov. Takže, Becky, môžeš pokračovať.

Quick: Dobre, ale začneme otázkou o derivátoch, ako sme už naznačili. Pohovoríme si o poznámkach, v ktorých pán Buffett nazval deriváty zbraňami finančného hromadného ničenia. A Warren, povedali ste, že máte aj zopár ďalších vecí, ktoré chcete povedať o derivátoch.

Buffett: Nuž, viete, spôsoby ako sa dostať na trhu do problémov sú robiť veci, ktorým nerozumiete, a potom robiť ich s množstvom požičaných peňazí. A deriváty tieto dve veci kombinujú. A – jeden skutočne dôležitý príklad, na ktorý sa nikdy veľmi nehľadelo, sa stal pred pár rokmi, keď sa Freddie a Fannie (Freddie Mac -Federal Home Loan Mortgage Corporation; Fannie Mae - Federal National Mortgage Association – americké spoločnosti zaoberajúce sa poisťovaním dlhopisov, hypoték a pod. vo vlastníctve štátu – pozn. prekl.) dostali do veľkých problémov – miliardy a miliardy a miliardy dolárov, ktoré museli v účtovníctve inak vykázať. Freddie a Fannie mali audítorov ako všetci ostatní, ale tiež mali vládnu agentúru s názvom OFHEO (Office of Federal Housing Enterprise Oversight – pozn. prekl.) s 200 zamestnancami, ktorých jedinou úlohou bolo dohliadať na Freddieho a Fannie. 200 ľudí pracujúcich každý deň, a títo ľudia si vôbec nevšimli problémy, ktoré Freddie a Fannie mali. Myslím tým, oni pozerali na komplexné finančné nástroje, viete, všetky druhy swaptions a veci podobné. Audítori si to nevšimli, ale čo je dôležitejšie, 200 ľudí na plný úväzok – oni nemuseli rozmýšľať nad General motors ani nad AT&T. Mali len dve firmy, na ktoré sa mali sústrediť. A neskôr vydali správu, v ktorej hovorili o zlyhaní všetkého – všetkých ostatných.

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Ale, to dokazuje, že keď sa veci stanú tak komplexnými, budete mať veľa problémov. A CDO squared -- zistil som, že na CDO squared by ste museli prečítať asi 750 000 strán, aby ste pochopili nástroje skrývajúce sa pod ním. (CDO square je CDO, ktoré namiesto z hypoték pozostáva z podielov v iných CDOs, ktoré vlastnia portfóliá hypoték –pozn. prekl.).

 

Quick: Oh, bože.

Buffett: Hej. Nuž, začnete s RMB, to sú hypotekárne cenné papiere z obytných oblastí (residential mortgage-backed securities), a to by malo 30 podielov. A potom by ste si zobrali – a to by bol asi 300 stranový dokument – potom by ste si zobrali podiel z každého jedného a vytvorili CDO, 50 z nich krát 30, viete, to bude 15 000. Potom zoberiete CDO squared s 50 ďalšími, a máte 750 000 strán.

 

Quick: To musíte prečítať.

Buffett: A to myseľ nemôže porozumieť. Čomu ľudia ale porozumeli bolo, že poplatky za ich predaj iným ľuďom boli úžasné.

 

Quick: Správne. Tiež to vyvoláva otázky, keď rozprávate o ľuďoch, ktorý sa pozerajú na dozor týchto konkrétnych vecí, tiež o tom, čo sa deje s ratingovými agentúrami, a k tomu tu máme jeden e-mail. Brad Osterlo z Mitchell nám píše: „ Prekvapilo ma, že som vo výročnej správe Berkshire nevidel spomenutú krízu ratingu komunálnych dlhopisov, ani to, že Berkshire sa chystá vstúpiť na trh komunálnych dlhopisov. Ako to?“

Buffett: Nuž, vstúpili sme naň veľmi neskoro. Správy píšem v novembri alebo decembri, a my sme vlastne ešte ani teraz poriadne nevstúpili – stále tam máme veľmi malé pozície. Bezpochyby o tom budeme mať čo povedať na valnom zhromaždení a vo výročnej správe za ďalší rok. Ale, ako som už spomenul, máme iba 69 miliónov prijatého poistného. Doteraz sme uzavreli 206 kontraktov. Takže, je to niečo, v čom sme len práve začali. V New Yorku sme dostali licenciu asi pred mesiacom, okrem toho sme dostali licencie ešte v piatich ďalších štátoch. Je úžasné, ako rýchlo nám odpovedali. Ale, pred pár dňami sme sa dostali aj do Marylandu, takže sa to hýbe, ale nie je to ešte veľká položka.

 

Quick: Ok, Joe?

Kernen: Viete Warren, čo sa týka vašej poznámky o poisťovacom odvetví, že párty skončila, nemyslím si, že ste hovoril o poisťovateľoch dlhopisov. A čo sa týka typického úrazového a majetkového poistenia, to ovplyvňujú veľké makrocykly – neviem, či za posledný rok bolo až tak veľa katastrof, a keď uvážime, že poisťovne boli schopné zvýšiť poistné. Čo si myslíte, že vytvára tak ťažké obdobie pre celé poisťovacie odvetvie? Prečo ste povedal, že párty skončila? Kvoli kreditnej kríze?

Buffett: Nuž, doteraz to bolo výborné obdobie. Teraz, ak sa im podarí vlastniť nesprávne aktíva, môžu na nich stratiť peniaze. Ale pri pohľade na ich uzatváranie poistných zmlúv, mali sme dva veľmi, veľmi dobré roky, čiastočne preto, že sadzby boli veľmi dobré, a čiastočne preto, že prírodné katastrofy veľkého rozsahu sa v USA takmer nevyskytli. Takže, teraz vstupujeme do roku, kedy sadzby budú o niečo nižšie. Vystavenie sa riziku rastie každým rokom a v niektoré roky budeme mať šťastie čo sa týka prírodných katastrof a v niektoré nie. Ale, stavil by som veľa peňazí na to, že zisková marža – alebo možno strata – že sa zisková marža v americkom úrazovom a majetkovom poistení v roku 2008 zníži, ale pôjde dole z veľmi dobrej úrovne. Ale bude to horšie.

 

Quick: Carl?

Quintanilla: Warren, dnes ráno sme veľa hovorili o obavách tykajúcich sa inflácie a rastu. Na strane 2 dnešného Wall Street Journal je článok Grega Ipa, veľkého pozorovateľa FEDu, podľa ktorého FED vníma recesiu ako väčšie riziko než infláciu. Ak by ste vy bol predsedom FEDu a presadzoval Humphrey-Hawkinsov zákon (zákon upravujúci úlohy FEDu, podľa ktorého sa má FED starať ako o nízku infláciu, tak o udržiavanie hosp. rastu a kúpnej sily – pozn. prekl.), tiež by ste to formuloval takto?

Buffett: Zrejme by som si to zariadil tak, aby som dostal naliehavý hovor a musel opustiť to miesto. Hej, je to veľmi ťažká pozícia. Nerád kritizujem predsedov FEDu, pretože majú naozaj veľmi, veľmi ťažký problém. Nemajú na všetko odpoveď, a oni to vedia. A, samozrejme, ľudia si radi myslia, že majú. A problém s infláciou je, že sa veľmi ľahko spustí a ťažko utlmí. A pred 25 rokmi sme na to potrebovali Paula Volckera. Takže si myslím, že Bernanke musí veľmi ťažko balancovať, a je celkom pravdepodobné, že krajina na jeho opatrenia bude reagovať vážnym zvýšením inflácie.

 

Quintanilla: Nuž, nechcem vám tie slová vnucovať, ale dalo by sa z toho vyvodiť, že „Buffett naznačuje, že to riešime nesprávne“.

Buffett: Nie. Problémom je, že majú problém na druhej strane. Viete, je to ako Woody Allen v jednom starom filme, kde povedal: „ Sme na rázcestí. Jedna z ciest vedie k smrti a moru a druhá k totálnemu zničeniu. Nech nám boh dá múdrosť zvoliť si tú správnu.“ Myslím tým, nie je to ľahká hra.

 

Warren Buffett porovnáva Berkshire Hathaway s priemerným investorom: "Máme oveľa vážnejší problém kúpiť aj predať akcie ako priemerný investor. Myslím tým, presúvať veľké bloky akcií, je veľmi ťažké ich predať -- s výnimkou času, keď sú na ceste hore – a taktiež je ťažké ich kúpiť – s výnimkou akurát keď idú dole — kvôli množstvu." 

 

Kernen: Warren, už dlhšiu chvíľu som chcel nadviazať na vaše poznámky ohľadom hedžových fondov. Nepoznám presné čísla, ale povedzme, že pred 10 alebo 12 rokmi tu bolo X hedžových fondov a teraz ich je povedzme 50 X, alebo koľko. A vy očividne nie ste ich fanúšikom. Ako vidíte scenár, podľa ktorého sa vrátime niekam medzi X a 50X? Dokáže to spôsobiť trh – zlý trh? Môže sa to stať v dôsledku všeobecne zlej výkonnosti tohto typu fondov? Ako vidíte koniec tejto explózie hedžfondovej mánie?

Buffett: Za nejaký čas tu bude sklamanie a – mimochodom, nebude to katastrofické. Tu a tam sa objavia príležitostné výbuchy. Ale po nejakom čase, keď ľudia zistia, že to nie je svätý grál, peniaze potečú inam. Viete, ľudia vždy budú jednať podľa spätného zrkadla – čo bolo populárne a čo nedávno fungovalo a toto bude ako všetko ostatné.

 

Kernen: Hm.

Quick: Viete, Warren, vo svojom výročnom liste ste vyslovil argumenty nielen proti tomu, ako spoločnosti v súčasnosti nerozmýšľajú správne o svojich penzijných plánoch a o tom ako ich financujú, ale tiež ste povedal, že verejný sektor čelí omnoho väčšiemu problému; že samosprávy sú v ešte horšej situácii, pretože sľubujú ľuďom, že môžu odísť do dôchodku v štyridsiatke a rôzne iné veci – dávajú sľuby, ktoré nikdy nebudú schopné splniť.

Buffett: Iste.

 

Quick: Floyd Norris v New York Times tento víkend poukázal na to, že máte pravdu, ale súčasne ste ochotný poistiť mnoho z tých istých samospráv, poistiť sľuby, ktoré dávajú práve teraz. Prečo je to tak?

Buffett: Nuž, to by mohol byť ťažký problém. Myslím tým, oni neutečú – nemôžu utiecť od problémov spojených s penziami. Bude pre nich ľahšie utiecť od svojich dlhopisov než od svojich problémov s penziami. Avšak, je to stále sa zhoršujúci problém. A zvyšovať dôchodky a sľubovať je to také ľahké, ak vás budúci rok čakajú voľby. Viete, že dostanete hlasy a nemusíte – vy nikdy nebudete musieť – ich zaplatiť, ak ste v mestskej rade alebo ak ste guvernér či štátny zákonodarca. Tak tie sľuby – viete, keď som bol v New Yorku, poznal som nejakých chlapov, čo odišli do dôchodku krátko po štyridsiatke a minulý rok mali veľa nadčasov a podobne. A chystali sa, že budú dostávať dôchodky 40 až 50 rokov. Takže, oni pracovali 20 rokov a 40 až 50 rokov budú platení za to, že nepracujú. A to samotné vytvára množstvo problémov. A toto je oveľa rozšírenejšie vo verejnom sektore než medzi firmami.

 

Quick: Ok. Ďalší divácky e-mail, pán menom Bo Mann píše: „Väčšinou radíte tým mladším. Ale, z čoho by pozostávalo ideálne portfólio pre 55-ročného muža s dvomi deťmi, ktoré začínajú študovať na vysokej škole a 1 miliónom dolárov, ktorý môže investovať? Malo by to byť 100% Berkshire?“ ...to sa pýta on, nie ja...

Buffett: Ja osobne mám len 99% portfólia investovaného v Berkshire, takže nikdy neinvestujem 100% do jednej veci. Nuž, myslím si, že ak kúpite všetky akcie, čo znamená indexový fond, a ak budete nakupovať postupne, takže do nich nevložíte všetky svoje peniaze v zlom čase, a ak to bude indexový fond s nízkymi nákladmi, to je pravdepodobne najlepšia investícia, akú si môže väčšina ľudí zvoliť. Mm-hmm.

 

Quick: Hej. Vlastne, Charlie, Warren pred chvíľou počúval, o čom ste hovoril a začali sme sa rozprávať o Moody’s, pretože Berkshire z nej vlastní okolo jednej šestiny. A to bola otázka, ktorá prišla aj od mnohých divákov – Warren, čo si myslíte o hodnote Moody’s? Bolo chybou kúpiť v nej podiel?

Buffett: Nuž, pri cene, za ktorú sme ju kúpili, to chyba nebola. Ale, čo sa týka vnútornej hodnoty firmy, tá sa v prípade Moody’s za posledný rok znížila. Myslím tým, akcie Wells Fargo boli minulý rok nízko. Nemyslím si ale, že sa vnútorná hodnota tohto podniku zmenšila. V skutočnosti som povedal, že si myslím, že sa pravdepodobne trošičku zvýšila. A je veľa spoločností, ktorých akcie išli dole, pričom ale ich vnútorná hodnota dole nešla, alebo možno išla dokonca hore. Ale, náš podiel v Moody’s – ktorý je významný –myslím si, že nie je pochýb o tom, že sa vnútorná hodnota firmy Moody’s minulý rok zmenšila, presne tak ako McGraw-Hill vlastní S&P – majú okolo seba menšiu „priekopu“ a tie nedávne udalosti ich budú ovplyvňovať ešte mnoho rokov.

 

Quick: OK. Napriek tomu je to zaujímavé. Znamená to, že by ste tieto akcie predal a skúšal z tohto biznisu vystúpiť alebo by ste sa ich držal celý ten čas?

Buffett: Nuž, vlastníme 48 miliónov akcií, takže sme zatiaľ nevideli veľa ponúk na kúpu 48 miliónových blokov akcií. Máme oveľa vážnejší problém kúpiť aj predať akcie ako priemerný investor. Myslím tým, presúvať veľké bloky akcií, je veľmi ťažké ich predať -- s výnimkou času, keď sú na ceste hore – a taktiež je ťažké ich kúpiť – s výnimkou akurát keď idú dole — kvôli množstvu.

 

Gasparino: Počujte, dlho sme písali o téme udeľovania ratingov pre emisie dlhopisov a každú chvíľku tu máme veľké rozhorčenie, kedy každý hovorí, že si agentúry nespravili svoju robotu a že by tu malo byť viac konkurencie. A v podstate sa nič veľmi nezmenilo. Rozprávali sme o poisťovaní dlhopisov ako o povolení kradnúť. Nuž, dovoľte mi niečo povedať: ratingové agentúry – viete, vynásobte si to desiatimi. Myslím tým, títo chlapci majú taký jeden opevnený – nie je monopol, lebo sú tu traja. Čo to je, triopol? To vo všeobecnosti nie sú zlé biznisy na investovanie, pokiaľ si, samozrejme, nemyslíte, že tam bude regulácia. A SEC (U.S. Securities and Exchange Comission, orgán regulujúci obchodovanie s cennými papiermi v USA – pozn. prekl.) nevyzerá, že chce regulovať ratingové agentúry. V skutočnosti vyhlasuje, že chce otvoriť voľnú súťaž, ale typy konkurentov, ktoré do nej púšťa – to nie sú spoločnosti, ktoré by mohli skutočne konkurovať veľkým spoločnostiam ako Moody's, S&P a Fitch, čo je rastúca spoločnosť. Tak, viete, v minulosti sme povedali, že nepredstavujú žiadne vynikajúce investície. Kedykoľvek narazíme na takýto typ výmoľa na ceste ako teraz – oni očividne nezachytili trh subprime hypoték. Ale, viete, sú tu z určitého dôvodu, sú len tri a je ťažké vstúpiť medzi ne. A myslím si, že Warren Buffett by súhlasil so všetkým, čo som povedal.

Kernen: Nuž, ja by som súhlasil...

Buffett: Súhlasím s tým. Ale oni určite – ratingové hodnotenie štruktúrovaných finančných produktov bolo dosť ziskové -- u ratingových agentúr je ziskové všetko.

 

Gasparino: Hej.

Buffett: Ale tie štruktúrované finančné produkty boli obzvlášť ziskové a tento prúd príjmov sa dramaticky zmenšil a tento stav bude zrejme ešte nejakú chvíľu trvať.

 

Quick: Ďakujeme, Charlie. Budeme pokračovať diváckymi otázkami, táto je od Shan Asaf z Katy. Pýta sa:“ Ako viete, kedy jednáte s čestnou a schopnou osobou?“

Buffett: Nuž, to je úžasná otázka, a odpovedal by som na ňu asi takto: Keď k nám príde 100 potenciálnych predajcov biznisov, nemyslím si, že dokážem správne rozhodnúť o všetkých 100. Avšak, ja musím rozhodnúť správne len o tých, u ktorých odporučím prijať ich ponuku. Takže, myslím si, že je veľká pravdepodobnosť, že rozhodnem správne o tých šiestich až ôsmych, ktorých spomedzi nich vyberiem a myslím si, že určitým spôsobom dokážem z týchto šiestich alebo ôsmych vyselektovať očividných zlodejov. Ale, medzitým, asi nemôžem oznámkovať každého z tých 100. Napríklad, keď sme kupovali Furniture Mart od rodiny Blumkinovcov, videl som ich riadiť ho 20 alebo 30 rokov. Poznal som ich osobne. V mojej mysli nebola akákoľvek pochybnosť o tom, že by pracovali tvrdšie a viac –viete, pre mňa, než pracovali vtedy, keď to vlastnili sami. A s týmto sme mali šťastie. Ale nevsadili sme na to 100%. Tu a tam tiež spravím chybu.

 

Quick: Týka sa to manažmentu, na ktorý vsádzate?

Buffett: Hej, hej. Ľudské bytosti sa niekedy menia. Niekedy sa menia vekom. Dúfam v opak, ale občas to trošku cítim aj sám – ale, väčšinu času môžete mať pravdu. Milujeme kupovať firmy od ľudí, ktorí sú druhou alebo treťou generáciou. Vtedy máte na nich lístok, kde sú zapísané ich výsledky. Nikdy sme nenakupovali cez finančného prostredníka.

 

Quick: OK. Steve Cady z Charlottesville píše: „ S váším prehľadom o ekonomike a biznise, ako preboha môžete byť demokrat?“

Buffett: Nuž, ja si myslím, že som sa prvý krát stal – bol som prezidentom klubu mladých republikánov na Pensylvánskej Univerzite. Môj otec bol republikánsky kongresman. Zvykli sme sedávať pri večernom stole a myslieť si, že ak Roosevelt ešte raz vyhrá, naša krajina zmizne a podobne. Ale otázka ľudských práv v 60-tych rokoch zrejme zmenila môj názor. Mal som pocit – nebol to výhradne spor republikánov s demokratmi, ale ja som mal pocit, že demokratom na tom záležalo viac. Mám pocit, že demokrati – cítim, že ľudia ako ja sa dokážu o seba postarať. Demokrati, myslím si, majú v priemere trošku viacej obáv, ale nie je to univerzálne. Ja volím republikánov. Ale myslím si, že demokrati sa starajú viacej o ľudí, ktorí si v živote vytiahli krátku slamku.

 

Quick: Napísal nám aj jeden divák zo Zimbabwe, myslím, že sa volá Mfaro Hove a jeho otázka znela: „ Aký prístup by ste použil na investovanie v krajine, kde je inflácia vyššia než 100 000% ročne?“

Buffett: Jediná obrana, ktorú máte keď sa peniaze menia na konfety, sú v podstate vaše vlastné schopnosti a schopnosť zarobiť si. Ak ste najlepší mozgový chirurg, ak ste najlepší mäsiar v meste, ak ste najlepší profesionálny futbalista -- nech je to čokoľvek, ak máte svoj vlastný talent, je jedno či bude mena úplne devalvovaná alebo taká silná, že sa ľudia o ňu budú biť, ak máte vlastný talent, dostanete svoj podiel. Takže, najlepšia investícia, ktorú môžete urobiť, je investovať do seba. Hovorím to študentom neustále. Ak sa naučia, ako lepšie komunikovať – alebo čokoľvek iné – ak rozvinú svoj talent, nemusia sa až toľko obávať o menu. Je to vtedy, keď skúšate uchovať majetok, kedy sa musíte enormne trápiť nad tým, čo mena urobí.

 

Kernen: OK. Ja by som teraz chcel získať nejakú predstavu, ako sa rozhodnete urobiť niektoré veci. Warren, nedávno ste kúpili podiel v Glaxo aj v Sanofi (európske farmaceutické spoločnosti – pozn. prekl.). Neviem, či sa rozhodujete podľa toho – ale dobre, je tu Merck alebo Schering či Lilly, máte tu domáce spoločnosti. Vy ste kúpil Sanofi a Glaxo. Je to očakávaním nových produktov? Pozeráte sa na to, aké nové lieky budú onedlho uvedené na trh? Ako sa rozhodujete? Alebo, ste to vy, kto rozhodne, že kúpite Glaxo a Sanofi namiesto niekoho iného?

Buffett: Áno, ja som ten, kto učiní to rozhodnutie. A povedal by som toto: pri farmaceutických spoločnostiach mám pocit, že viem oveľa menej o budúcnosti danej spoločnosti než napríklad v prípade keď kupujem spoločnosť vyrábajúcu cukrovinky alebo čokoľvek to môže byť, pretože je veľmi ťažké povedať, kto bude za päť alebo šesť rokov mať víťazov a kto porazených. Myslím si, že ak kupujete farmaceutické spoločnosti, tak ich zrejme chcete kúpiť všetky ako celok. Viete, bolo by pre mňa ťažké staviť na nejakú konkrétnu spoločnosť kvoli niečomu, čo je ešte vo vývoji a môže byť hotové za dva alebo tri roky. Viete, ktorým sa končí patentová ochrana, takže uvidíte – v Sanofi uvidíte určité veci, ktoré spôsobia zníženie zisku a to, čo spôsobí nárast zisku sú produkty v štádiu vývoja, pri ktorých svojím spôsobom hádate. Ak máte skupinu z nich, myslím si, že sa vám bude pravdepodobne dariť dobre, ak nakúpite nejaký násobok tejto skupiny. A, vlastne, farmaceutické spoločnosti sa za posledných pár rokov stali o dosť lacnejšími.

 

Kernen: Takže, nemali by sme byť prekvapení, ak vás uvidíme – keďže to nebolo v tom, že by ste vyberal zahraničné farmaceutické spoločnosti – mohol by ste niekedy skončiť s podielom v tých domácich.

Buffett: Hej, veľmi ľahko. A, samozrejme, tie domáce majú taktiež veľa zisku prichádzajúceho zo zahraničia. Mám radšej zisk pochádzajúci zo zahraničia než ten zo spojených štátov. Tak ak robia biznis – ale väčšina z nich ho robí po celom svete, takže v tom nie nejaký obrovský rozdiel. Vlastníme Johnson & Johnson, a viete, zhruba polovica zisku príde zo zahraničia. A myslíme si, že v tom zohrá rolu aj mena. Už sa to trochu prejavilo, ale ešte to výrazne neovplyvnilo cenu akcií. Ale, bude tu J &J, Sanofi a podobne, ktorí zarobia veľa peňazí v zahraničí a prídu s novými liekmi, ktoré vás prekvapia a budú mať množstvo takých, ktoré zarábajú veľa peňazí teraz – ale za 10 rokov už nebudú zarábať žiadne.

 

Kernen: Ešte mám jednu teoretickú otázku. Alternatívna energia, Warren, myslím tým, vyzerá to, že teraz práve nakupujete. Podniky verejných služieb. Samozrejme, tieto podniky budú dodávať energiu komunitám po celom svete. Vyzerá to, že v alternatívnej energii je obrovský potenciál. Je tam ten potenciál, alebo možno ho fundamenty predbiehajú, alebo cena akcií predbieha fundamenty? Vyzerá to – existujú nejaké oblasti, ktoré možno v budúcnosti zmenia svet, nad kúpou ktorých práve teraz uvažujete, alebo tie akcie len predbiehajú skutočný vývoj?

Buffett: Nuž, ja väčšinou neskúšam zarobiť peniaze tipovaním, že niečomu sa o desať rokov bude enormne dariť, to je trochu sen...

Kernen: Hej.

Buffett: ...v súčasnosti. Ja hľadám veci, ktorým rozumiem. Ako je naša tyčinka See’s. A táto tyčinka bude populárna za 10 alebo aj za 20 rokov. Ľudia ju budú jesť stále. Stále budú žuť žuvačky, budú robiť všetky veci, ktoré sú samozrejmé. Budú sa holiť žiletkami Gillette, na pranie budú používať Tide a tak ďalej. A ja neviem vybrať – neviem vybrať víťazov. V USA bolo 2000 výrobcov automobilov, ktorí začali výrobu a teraz tu máte len troch z nich a aj tí majú problémy. Takže, bolo to úžasné odvetvie, ktoré zmenilo svet, ale 2000 z nich zmizlo.

 

Quick: Hej, Warren, predtým ste spomenul – a aj ste o tom písal v liste akcionárom – Sovereign Wealth Funds (štátne investičné fondy investujúce prebytočné peniaze, patriace hlavne štátom OPEC a Číny– pozn.prekl.). Tak títo chlapci prišli od nikadiaľ. Keď ste sa k nim vyjadroval predtým, hovorili sme o slabosti dolára. Ale sú Sovereign Wealth Funds nutne zlou vecou?

Buffett: Nuž, nedá sa im vyhnúť. Myslím tým, my sami ich vytvárame v spojených štátoch. Máme – keď dnes pošleme zvyšku sveta 2 miliardy dolárov, musia tieto ísť do akcií, dlhopisov alebo priamych investícií do USA alebo tak. Ale my si vynucujeme investície v spojených štátoch našou štruktúrou spotreby. Takže, ak tento rok docielime s Čínou negatívnu obchodnú bilanciu vo výške okolo 250 miliárd dolárov, oni budú mať 250 miliárd niečoho amerického. A oni si teraz vyberajú cenné papiere, a nakoniec, viete, je to vcelku zaujímavé. Oni vyprodukujú 250 miliárd v čistom tovaru. Ľudia tam tvrdo pracujú, robia nadčasy, aby nám poslali topánky a veľa iných vecí, ktoré vidíte v obchode, a my im posielame malé kúsky papiera. A oni nie sú až tak nadšený z toho, že tieto kúsky papiera dostávajú, ale my máme očakávať, že s nimi budú spokojní, bez ohľadu na to, čo je pre nich najrozumnejšie. To je to, čo by sme urobili my. A tak Sovereign Wealth Funds sú jednoducho dôsledkom obrovského obchodného deficitu tu, obrovského deficitu bežného účtu, a budú väčšie, väčšie a väčšie. A, viete, my môžeme dúfať, že kúpia vládne dlhopisy namiesto toho, aby kupovali akcie, ale oni by mali mať právo rozhodnúť sa.

 

Quick: Hovoríte, že sú menej nadšení z toho, že dostávajú tie malé kúsky papiera.

Buffett: Iste.

Quick: Naše doláre. V súčasnosti je všetko obchodované v dolároch, od zlata až po ropu, úplne všetko. Myslíte si, že sa to za 5 – 10 rokov zmení?

Buffett: Nemyslím si to. Myslím si, že ľudia ich budú stále používať. Dolár sa časom stane menej dôležitým, ale je to veľmi, veľmi, veľmi dôležitá mena, takže ľudia budú ešte dlhý čas rozmýšľať v dolároch.

 

Quick: OK. Máme tu ďalšiu divácku otázku, tento krát od Larryho Becklera z New Yorku. Pýta sa:“ Keďže členovia správnej rady vo firme sú obyčajne dobrí kamaráti s ich generálnym riaditeľom, ako môžu akcionári dosiahnuť zodpovednosť čo sa týka odmeňovania generálneho riaditeľa, hlavne keď akcie spoločnosti neznížili ani nezvýšili svoju hodnotu?“

Buffett: Podľa mňa jediný skutočný spôsob je mať zopár z úplne najväčších akcionárov – myslím tým, potrebovali by ste Caipers, Vanguard, Fidelity (veľké firmy zaoberajúce sa správou portfólií a prevádzkujúce investičné fondy – pozn. Prekl.). Pokiaľ by tam bolo poltuctu z nich, ak by si všimli niečo, čo podľa nich bolo skutočne škandálne, by za to jednoducho nehlasovali a vysvetlili by prečo, tak by sa to dalo. Viete, v správnej rade je vždy veľa dôležitých ľudí, ktorí nemajú radi kritiku. A obzvlášť ju nemajú radi, ak by prišla od skupiny, ktorá by nevyzerala len ako hŕstka nadšencov.

 

Quick: Mm-hmm.

Buffett: Takže, povedal by som, že ak by štyria alebo piati najväčší inštitucionálni investori – a oni sa nemusia vyjadrovať ku všetkému. Keď by videli niečo skutočne do neba volajúceho, jednoducho by povedali „Zdržiavame sa hlasovania“ a...

Quick: Z času na čas tak urobia, však?

Buffett: Oni—ale oni nevyjadrujú svoje názory. Stačili by na to len 4 alebo 5 z nich a potom by sa v niektorých prípadoch tieto praktiky zmenili. Ja som veľkým fanúšikom odmeňovania podľa výkonov. V Berkshire platíme ľuďom veľa peňazí, ak majú výsledky. Ale nenecháme ich vystreliť šíp a potom keď dopadne namaľovať okolo neho terč.

 

Quick: OK. Allan z Manchesteru sa pýta otázku, ktorú nám veľa divákov poslalo v rôznych formách: „Som akcionárom Berkshire. Ako mi môžete zaručiť, že Berkshire sa nezmení potom ako tu už nebudete? Inak povedané, zmení sa firemná kultúra alebo rozdelí sa spoločnosť na dva rôzne subjekty potom ako ju prestanete riadiť?“

Buffett: Hej. Myslím si, že naša spoločnosť má väčšiu šancu udržať si svoju firemnú kultúru neporušenú mnoho desiatok rokov než akákoľvek iná firma. Myslím tým, máme správnu radu, ktorej členovia si sami kúpili vo firme podiely. Sami sú veľkými akcionármi. Videli, ako funguje. Máme 70 manažérov v 76 firmách. V mnohých prípadoch k nám prišli práve kvôli tejto kultúre. Tiež videli, že funguje. Takže, písali sme to vo výročných správach, hovorili na valných zhromaždeniach. Myslím tým, tá kultúra je tak silná ako len môže byť. A myslím si, že nikto, kto by sa s ňou chcel zahrávať by tu veľmi dlho nevydržal.

 

Quick: Kvôli rade a všetkým zúčastneným.

Buffett: Kvôli rade a aj kvôli tomu, že by som sa vrátil a chodil ich strašiť.

Quick: Peter Knoll z Minneapolisu píše, a podobných otázok tiež prišlo veľa: “Ako sa ukazuje vo vašom vystúpení v CNBC, za posledných pár rokov ste sa stal oveľa známejším na verejnosti než predtým. Prečo, a aký to má prínos pre akcionárov?“ 

Buffett: Hej. Nuž, myslím si, že dnes mám šancu vysvetliť veci, ktoré som možno až tak dobre nevyjadril vo výročnej správe. A ľudia sa na ne môžu pýtať, a ja rád rozprávam o Berkshire. Viete, na valnom zhromaždení musia používať hák, aby ma zastavili a mohli sa niečo spýtať. Myslím tým, vždy som bol ochotný otvorene rozprávať o Berkshire. Nikdy som to nerobil s tým cieľom, aby som ju predal hocikomu – to nikdy ani nebudem – ale myslím si, že by ste mali byť schopní obhájiť svoju vlastnú politiku. Myslím si, že sa to dá urobiť cez rôzne druhy komunikácie. A ak ju nedokážete obhájiť, tak ju radšej opätovne preskúmajte. Takže si to svojím spôsobom užívam. Nehovorím, že akcie Berskhire sú výhodná kúpa. Ja nikdy – viete, neviem, či sú alebo nie. A nikdy sa do toho nezapojím. Ale pokiaľ chce niekto pochopiť našu filozofiu, na konci našej výročnej správy máme časť, ktorá sa volá ekonomické princípy Berkshire Hathaway. Dávame ich tam už vyše 25 rokov a oni sa nemenia, pretože sú to princípy. A ja chcem, aby ľudia dobre vedeli, o čom Berkshire je a úprimne, chcem, aby ľudia, ktorí by nám mohli predať svoj biznis vedeli, o čom všetkom Berkshire je, pretože pre niektorých ľudí sme tou správnou voľbou.

 

 

Quick: Ok. Ďalšia otázka prišla od Brenta z Fountain Valley a je trochu neobvyklá. Pýta sa:“ Prečo Coca Cola a nie Pepsi?“

Buffett: Akcie Coca Coly sme kúpili v roku 1988 a náš podiel bol zhruba 8%. A ja som si myslel – je to biznis, ktorý sa mi veľmi páči. Náhodou sa mi páči aj Pepsi, ako firma. Myslím tým, Frito-Lay (divízia Pepsi vyrábajúca čipsy – pozn. prekl.) je úžasný biznis. Je zrejme lepší ako ich biznis s nealkoholickými nápojmi. Pepsi sa ukázala ako výborná investícia. Coca Cola takisto. Takže, môžete ma kritizovať za to, že som ich nevlastnil obe.

 

Quick: Hoci vás dnes vidím piť Coca-Colu s čerešňovou paríchuťou.

Buffett: My ju pijeme – tieto veci spravia pre vás zázraky.

 

Quick: Joey má pre vás tiež otázku. Nazdar, Joe.

Kernen: Pán Buffett, pred chvíľou ste vyslovili niekoľko názorov týkajúcich sa recesie, hovorili ste, že podľa sedliackeho rozumu je recesia tu a je to vidieť aj na niektorých podnikoch, ktoré má Berkshire v portfóliu. A čo vaše podiely v železniciach, pán Buffett – je odráža sa spomalenie ekonomiky aj na objeme železničnej prepravy?

Buffett: Hej. Môžete si zistiť objem prepravy. Môžete ísť na internet a každý týždeň sledovať počet naložených áut pre každú spoločnosť. A tak si každý týždeň otvorím tie stránky a pozerám na objemy naložených áut. Počet prepravených áut sa minulý rok znížil, ale pokles vidíme hlavne v oblastiach ako náš biznis s tehlami alebo kobercami. Až tak veľmi sa neprejavil v oblastiach farieb a izolácie, hoci aj tu došlo k poklesu. Ale môžem vám po starostlivom zvážení povedať, že situácia týchto podnikov sa zhoršuje. Viete, ešte sme nedosiahli dno pri podnikoch súvisiacich so výstavbou. Ale to je v poriadku. Myslím tým, keď sme ich kupovali, vedeli sme, že budú cyklickým biznisom. Takže ma to vôbec netrápi. Zajtra by som kúpil ďalší podobný biznis, ak by som mal správny manažment a správnu konkurenčnú pozíciu a tú správnu cenu pre ten biznis.

 

Quick: Ale ešte sme nedosiahli dno. Práve ste povedal, že ešte nie sme k nemu blízko.

Buffett: Hej, ale neskúšal by som – netrápil by som sa o to, kedy dosiahnu dno, aby som ich vtedy mohol kúpiť. Myslím si, že aj keby ste presne vedeli kedy nastane dno u biznisu, stále by ste nevedeli aké je dno u akcií.

 

Quick: OK.Carl?

Quintanilla: Warren, mysliac na to – a hovoríme, viete, o vystavení sa Berkshire riziku trhu s bývaním v Amerike – videli sme, ako ste v Izraeli kúpil Iscar, videli sme vás vstúpiť do realít v Brazílii. S Becky ste išiel do Číny. Povedal by ste, že ďalší veľký nákup by mohol byť v zámorí alebo doma?

Buffett: Nuž, bude to čokoľvek, na čo dostanem ponuku. Dúfam, že ju dostanem zo zámoria, viete, ja ráno len prídem do kancelárie, sadnem si a čakám, že zazvoní telefón a dúfam, že to nie je omyl.

 

Quintanilla: Prečo by ste dúfali v ponuku zo zámoria, kvôli mene?

Buffett: Nuž, hej. To by bol jeden z faktorov v niektorých situáciách. A úprimne, sme na radarovej obrazovke sme oveľa viac v Spojených Štátoch než vo zvyšku sveta. Takže, čím viac môžem cítiť, že majiteľ, ktorému ohromne záleží na jeho podniku o nás rozmýšľa vo veľkej Británii, Nemecku alebo kdekoľvek inde, viete, to by ma povzbudilo, keby som začal dostávať viacej ponúk zo zahraničia. Ale je jedna, na ktorú naozaj čakám, je od Sophie Lauren z Talianska, ale tú som ešte nedostal.

 

Quintanilla: Snažila sa vám dovolať...

Kernen: Áno, skúšala to. Warren, z nejakého dôvodu rozmýšľame o tej veľkej hromade peňazí, ktorú držíte v hotovosti (v Berkshire – pozn. prekl.). Neviem, koľko je to teraz – 40 alebo 50 miliárd? Myslíme si, že by ste s ňou chcel niečo urobiť, ale posledných 5 – 10 rokov ste nebol veľmi spokojný s tým, z čoho ste si mohol vyberať. Je to správne hodnotenie?

Buffett: Nuž...

 

Kernen: Myslím tým, očakávate, že budete mať menej – mohli by ste niekedy klesnúť s hotovosťou na 10 miliárd?

Buffett: Myslím, že hej. Pravdepodobne by sme nemohli ísť oveľa nižšie. Ale, uzavreli sme zmluvu o kúpe 100% podielu v Marmon, ktorý nás bude stáť najmenej 7,5 miliardy. Za nejaký čas vypíšeme šek na 4,5 miliardy – niekedy tento mesiac – ako 60% z toho. Za posledných päť rokov sme kúpili množstvo podnikov, ale peniaze prichádzali ešte rýchlejšie. V podstate, do Berkshire prichádza niekoľko stoviek miliónov dolárov týždenne, a v niektorý týždeň ich miniem a v iný nie. Ale rád ich míňam.

 

Quick: Hej, Warren, Sophia Loren sa nám ešte neozvala, ale zato nám napísal ďalší z vašich slávnych priateľov, Alex Rodriguez z New York Yankees.

Buffett: Oh.

Quick: Jeho otázka znela: “Pokiaľ by ste dnes začínal vo svete biznisu, aký sektor si myslíte, že má najväčší potenciál?“

Buffett: Nuž, stále si myslím, že pre mňa by mala najväčší potenciál správa peňazí. Myslím tým, ak by som začínal dnes, robil by som všetko to, čo som robil kedysi, viete, čokoľvek to bolo, pred vyše 50 rokmi. A ja by som – myslím si, že som v tom lepší než v iných veciach. Myslím tým – nemyslím si, že dokážem predávať televízory alebo vysávače tak dobre ako niektorí z ľudí, čo sú tu – práve tu, viete, v obchode. Tak – a nebudem ani výskumník. Ja som len – len som o niečo lepší v správe peňazí než v hocičom inom. A to je veľké, ziskové odvetvie. Myslím tým, vždy v ňom bude množstvo príležitostí. Takže, išiel by som pekne naspäť robiť toto – pokiaľ by som by som nevedel udrieť loptičku tak ako A-Rod, v prípade čoho by som sa porozprával s Yankees.

 

Quick: Tiež tu máme e-mail od diváka, ktorý sa podpísal ako K.A. – neviem o ňom nič viac – ale táto osoba napísala: “Zvažoval by ste vytvorenie akcií triedy C pre Berkshire Hathaway?“ Zrejme to, čo myslí, je nižšia...

Buffett: Hej, máme triedu A a triedu B.

 

Quick: A a B.

Buffett: A nie je to nemožné.

Quick: Nie?

Buffett: Nuž, hocičo tak praštené ako tento druh požiadaviek ma do určitej miery oslovuje. Triedu B sme vytvorili, pretože sme k tomu boli svojím spôsobom donútení. Ale – a trieda A aj trieda B nám slúžili dobre. Myslím tým, som s tým veľmi spokojný. Teda, nebol som šťastný keď som bol prinútený to urobiť, ale teraz som s tým spokojný. Ale nie je to nepredstaviteľné.

 

Quick: Dobre, trieda A má práve teraz cenu 140 000 dolárov. Trieda B je, ako sa pozeráme na obrazovku, bližšie k 4600 dolárom. Trieda C, ako by ste ju nastavil, možno na 1000 alebo menej? Ako by ste to spravil?

Buffett: Nuž, zrejme by sme sa nedostali oveľa nižšie, ale nechceme, aby hocikto kupoval akcie Berkshire na základe toho, aká udalosť si myslí, že v spoločnosti nastane alebo či rozdelíme akcie a podobne.

 

Quick: Správne.

Buffett: Takže, chcem mať niečo, čo prinúti ľudí myslieť si, že naozaj investujú do nejakého biznisu. A ak kúpite akciu za 3 doláre alebo nejako tak, myslím si, že väčšina ľudí si myslí, že kupujú akciu za 3 doláre, ktorá môže stúpnuť na 5. Chceme tých ľudí odradiť od toho, aby kupovali naše akcie a chceme povzbudiť ľudí, ktorí ju kupujú, pretože je to dobrá investícia, ktorú sa oplatí držať 10 alebo 20 rokov.

 

Quick: Ok. Ann Vo píše z Edmontonu píše: „Čo si myslíte, že je najkomplikovanejšia vec z týchto troch? Je to po A láska, po B veda, alebo po C podnikanie?

Buffett: Tá najkomplikovanejšia?

Quick: Áno.

Buffett: Nuž, myslím si, že hocičo čo zahŕňa ľudské city je najkomplikovanejšie. Ale tiež sa to najviac oplatí. Vybral by som lásku preto, že je najprospešnejšia a aj najviac komplikovaná.

 

Posledná časť 12 dielneho rozhovoru s Warrenom Buffettom. 


Steve: Som Steve a zaujímalo by ma, prečo Warren Buffett nekandiduje za prezidenta.

Quick: Tak, Warren, poďte.

Buffett: Bill Buckley, ktorý len pred pár dňami zomrel, kandidoval pred mnohými rokmi za starostu New Yorku. Pýtali sa ho: „Ak budete zvolený, čo urobíte ako prvé?“ On im na to odpovedal: „Budem žiadať opätovné prepočítanie hlasov.“ A takto nejako sa ja cítim čo sa týka kandidatúry na prezidenta. To vyžaduje úplne inú sadu talentov než mám ja. Tá práca by sa mi nepáčila, a viete, ja milujem to čo robím. Myslím tým, robili by som to aj keby som musel platiť za to, že to môžem robiť. Ale nehovorte to akcionárom. Ale práca, ktorú robí prezident, kompromisy na ktoré musíte pristúpiť, to by ma jednoducho vôbec nelákalo.

 

Quick: Ok, Joe, viem, že máš vzadu v štúdiu pre Warrena pripravenú ďalšiu otázku.

Kernen: Mám. A týka sa to – Warren, v priebehu rokov vidíte komoditné cykly a supercykly. Zaujímalo by ma, v súčasnosti – a dolár ma netrápi. Bez ohľadu na dolár, pretože to je výhovorka, ktorú dnes používa každý. Ale, prešli sme bod, spoza ktorého niet návratu čo sa týka toho, čo máme na tejto planéte a čo využívame – akoby Malthusova nočná mora (T.R. Malthus, ekonóm, ktorý predpovedal, že populácia porastie rýchlejšie než produkcia potravín, a tento rast bude neudržateľný – pozn. prekl.) bola konečne tu, alebo sa predsa raz vráti čas, kedy bushel pšenice nestojí 50 dolárov?

Buffett: Nuž, s poľnohospodárskymi komoditami je to trochu tvrdé. Viete, keby som mal povedať, kde budú poľnohospodárske komodity za tri roky, nevedel by som, ktorým smerom mám tipovať. Ale vyzerajú, že dopyt po nich je celkom veľký. Ale ak zoberiete niečo ako ropa, myslím tým, strkáme slamky do zeme už niekedy od Titusville v roku 1850 s plukovníkom Drakeom. A našli sme už dosť veľkú časť z ropy, ktorá sa dá nájsť. A keď teraz budeme produkovať – alebo využívať 85 miliónov barelov denne a zvyšok sveta zrejme zvýši svoj dopyt, v priebehu nasledujúcich 5 – 10 rokov budeme mať veľké problémy udržať produkciu, ktorá tento dopyt uspokojí ešte aj pri tejto cene. Takže si myslím, že pri niečom ako ropa, šesť a pol milióna ľudí – alebo šesť a pol miliardy ľudí – budú využívať oveľa viacej ropy než omnoho menej ľudí využívalo pred 20 alebo 30 rokmi.

 

Kernen: Takže to platí aj pre kovy? Hovoríte, že vecí, ktoré pestujeme, môžeme vypestovať viac. Ale veci, ktoré sú v zemi, sú...

Buffett: Nuž, hej – využívame – môj syn dopestuje podstatne viac bushelov kukurice alebo sójových bôbov na aker než pred 20, 30 alebo 40 rokmi. Takže, pôda sa môže stať produktívnejšou. Ale ropa je obmedzená. Vlastne, existuje jedna škola, ktorá hovorí, že nie je, ale ja si myslím, že je veľmi obmedzená. A, viete, v spojených štátoch máme v prevádzke 500 000 ropných vrtov. Priemerná produkcia je 11 barelov denne. 500 000, ktoré sme skutočne dosiahli. Ale ak sa pozriete na našu produkciu teraz a porovnáte ju s produkciou pred 30 rokmi, veľmi sa znížila. A väčšina polí sa vyčerpáva pekne rýchlym tempom. A s dopytom – ak dopyt rastie o milión alebo milión a pol barelov denne z roka na rok a súčasné polia sa vyčerpajú, a my nenájdeme žiadne slonie náleziská v budúcnosti...

 

Kernen: Správne.

Buffett: ...viete, kto vie aká bude rovnovážna cena.

Quick: Carl?

Quintanilla: Nuž, mysliac na to, jedny z najväčších stávok, Warren, o ktorých sa v tejto šou hovorí, sú od takých ako Boone Pickens (americký manažér hedge fondu – pozn.prekl.), ktorý vraví, že má rád vietor. Alebo sú to asfaltové piesky, alebo je to hra na vode tu v GE. Keď sa príde k energii, je tam hra novej generácie, alternatívna hra, ktorá si prinajmenšom získala vašu pozornosť?

Buffett: Nuž, využívame stále viac a viac vetra. Máme veľkú energetickú spoločnosť -- a napríklad v Iowe máme veľa veterných fariem a budeme ich mať ešte viac. Tak iste, svet sa bude pokúšať urobiť to, ale to nie je nijak veľká odpoveď na druh dopytu po energii, ktorý prichádza. Takže, myslím si, že musíme spraviť všetko, čo môžeme v alternatívnych oblastiach, ale vôbec to nevidím ako všeliek.

 

Quick: Ok, Warren. Skúsim rýchlo prejsť k niekoľkým e-mailom od našich divákov. Tento je od Ivana z Voorhees, New Jersey. Píše:“ Vieme, že existuje následnícky plán (succession plan) pre Berkshire, ale bude tu aj následnícky plán pre písanie vašich výročných listov?“

Buffett: Nuž, hádam, že môj nástupca si naštuduje, akým trápením prechádzam pri ich písaní a rozhodne sa, že nebude robiť úplne rovnaké množstvo práce ako ja. Ale dúfam, že jeho ciele sú rovnaké, čiže povedať jeho kolegom vlastníkom tak veľa ako sa len dá a tak presne ako sa len dá, skutočne, veci ktoré ho trápia, výhody a nevýhody a presne oznámiť, viete, kde v minulosti pohorel a podobne a všetko to. Myslím, že sme mu udali rytmus čo sa toho týka, ale som si istý, že to bude robiť trochu odlišne.

 

Quick: OK. Phil Nielsen z Durhamu, Connecticut, píše: “Už sa vám niekedy stalo, že ste kúpili akciu a v ten istý deň ju aj predali?“

Buffett: Možno niekedy. V 50-tych rokoch—kúpil som svoju prvú akciu, keď som mal 11, takže to bolo pred 66 rokmi. Začal som neskoro, ale viete, odvtedy si to vynahradzujem. Zrejme som to raz alebo dvakrát urobil. Nepamätám sa na to.

 

Quick: Vôbec si nepamätáte, že ste to niekedy spravil? Celeste z Bridgeport, Connecticut, píše: “Okrem vás, kto je dnes jedným z najmúdrejších ľudí vo finančníctve a niekto, ktorého by ste počúval?“

Buffett: Nuž, je tam niekoľko veľmi múdrych ľudí. Bill Gross je veľmi inteligentný. Charlie Munger je asi taký múdry ako sa len dá. Niekedy ho počúvam aj keď nechcem. A samozrejme, títo štyria kandidáti, ktorých mám – myslím si, že aj oni sú veľmi múdri.

 

Quick: Na pozíciu investičného riaditeľa v Berkshire.

Buffett: Na pozíciu CIO. Nepoznám tých 30, 40, 50 ročných ako vtedy, keď som bol sám v tom veku, takže mám – už nemám rovnakú väzbu na svet investičných manažérov ako som mal v minulosti. Garantujem vám, že sú tam niekoľkí veľmi múdri ľudia. Vlastne, množstvo z nich sa stretne na našom valnom zhromaždení.

 

Quick: Mm-mmm. A Warren, ešte zopár myšlienok pre ľudí, ktorí dnes sledujú trh, futures sa dostali pod tlak. Čo na to hovoríte? Má nás to trápiť?

Buffett: Povedal by som ľuďom, že pokiaľ sa trápia, čo trh urobí v hocaký deň, nemali by kupovať akcie.

 

Quick: OK. Warren, chcela by som vám veľmi poďakovať, že ste sa k nám dnes pridal. Dostali sme množstvo e-mailov od rôznych ľudí, vrátane Jacka Welcha, ktorý nám napísal, že toto je najlepší Squawk Box, aký kedy videl.

Kernen: Áno, úžasný.

Quick: Takže, Warren, všetci si ceníme, že ste tu bol dnes s nami.

Quintanilla: Hoci si myslím, že keď sem príde nabudúce, bude chcieť čítať titulky a bude chcieť sledovať vývoj akcií, však?

Kernen: Len som si myslel, Warren – vašou prvou akciou bola City service, však?

Buffett: To je pravda. City service – ich prioritná akcia.

 

Kernen: Ropná spoločnosť. Hej.

Buffett: Bola to prioritná akcia v nominálnej hodnote 6 dolárov s množstvom nevyplatených dividend, okolo 100 dolárov.

 

 

Diskusia k článku

Preložil Martin Baláž

 

Súvisiaci článok:

Warren Buffett a jeho Berksire Hathaway

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články