Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Carlos Slim

Napriek tomu, že Carlos Slim je na verejnosti oveľa menej známym value investorom než Warren Buffett, jeho majetok je dnes už len o málo menší a je a mnohí analytici si myslia, že budúci rok Warrena na mieste najbohatšieho muža sveta vystrieda.

Carlos Slim sa narodil v roku 1940 v Mexico city. Jeho otec sem emigroval z Libanonu a otvoril si tu malý obchod, v ktorom Carlos získal prvé skúsenosti s biznisom. „Otec ma napríklad naučil viesť si presné záznamy o peniazoch. Akákoľvek nepresnosť mala za následok sankciu.“ Jeho otec mal v podnikaní úspech a zarobené peniaze investoval do nákupu budov a pozemkov v centre Mexico City, čo sa tiež ukázalo ako dobrá investícia. Vďaka tomu si mohol Carlosov otec dovoliť dávať deťom vyššie vreckové. „S tými peniazmi bolo treba niečo robiť – mohol som ich nechať doma alebo ich vložiť do banky, ale ja som sa rozhodol, že ich investujem“, spomína Carlos na časy, kedy prvýkrát začal kupovať akcie a dlhopisy. Mal vtedy iba 12 rokov.

Carlos sa nakoniec rozhodol pre štúdium strojárstva, pretože „si rozumel s číslami“, ktoré aj úspešne dokončil. Popri tom sa však intenzívne zaujímal aj o ekonómiu. Toto rozhodnutie významne ovplyvnilo zameranie jeho investičných aktivít v budúcnosti a dalo mu dôležitú konkurenčnú výhodu – schopnosť porozumieť technológiám, ktoré firmy produkujú.

V roku 1965 sa Carlos vydáva do sveta biznisu, a to hneď do niekoľkých oblastí. Za 400 000 dolárov, ktoré zdedil po rodičoch, kupuje podiel v továrni na nápoje, so svojím spolužiakom zakladá stavebnú firmu a ešte aj investičnú spoločnosť. Spočiatku však najviac peňazí zarábal tradingom akcií na Mexickej burze.

Po čase si však Slim povedal, že chce byť viac než len obchodník – chcel firmy aj riadiť. Na nákup rozhodujúcich podielov vo väčších firmách sa vytvorila ideálna klíma začiatkom 80-tych rokov – Mexiko bolo uprostred finančnej krízy a nebolo schopné splácať svoje dlhy zahraničným bankám. Vďaka tomu aj mexické firmy mali problémy s požičiavaním peňazí, čo znižovalo cenu ich akcií. Preto Slim v roku 1981 kúpil Slim firmu Cigatam, druhú najväčšiu tabakovú spoločnosť v Mexiku.  

 Pri investovaní sa snažil vyhľadávať spoločnosti, ktorých akcie boli podhodnotené, ale pritom mali veľký potenciál: „Ak kupujete firmu za nízku cenu a v zlom stave, budete to mať o to ľahšie. To, čo je ale rozhodujúce, je potenciál, ktorý firma má. Ako ďaleko sa až môže dostať.“ V týchto spoločnostiach sa potom snažil o reštrukturalizáciu, obmedzenie nákladov a „zoštíhlenie organizácie“, pričom znižoval počet úrovní manažmentu. Tým chcel docieliť, aby manažéri mali bližšie k výrobe a lepšie chápali jej potreby. „Máme nejaké základné pravidlá, podľa ktorých určíme, čo je potrebné urobiť. Čím rýchlejšie to urobíme, tým to bude lepšie pre všetkých – pre spoločnosť ako aj pre ľudí, ktorý v nej pracujú. Nesmiete však hľadieť len na jednu oblasť – povedzme len na financie – ale musíte sa zamerať na vašich pracovníkov, aby boli motivovaní, ale aj na produkciu, predaj, financie. Musíte sa pozrieť na celú spoločnosť a zlepšiť oblasti, v ktorých sa jej nedarí.“   

 Skutočné „zlaté časy“ na nákup však nastali až v roku 1982, kedy prezident Portillo znárodnil všetky mexické banky. Mexická elita to pokladala za signál, že v krajine čoskoro zavládne socializmus, a preto začala svoje podiely húfne predávať. Táto panika mu umožnila nakupovať akcie spoločností často za menej než 5% ich účtovnej hodnoty. Tieto lacné nákupy boli pre Slima v ďalších rokoch zdrojov zdrojom vysoko nadpriemerných výnosov. Napríklad, v roku 1982 zaplatil Slim za najväčšiu mexickú poisťovňu, Seguros de Mexico, iba  44 miliónov dolárov. Dnes má táto firma hodnutu vyše 2,5 miliardy. 

Napriek stále rastúcemu majetku zostal Carlos Slim na verejnosti relatívne neznámou osobou. Zmenilo sa to až v roku 1990, kedy sa mu podarilo v privatizácii získať kontrolný podiel operátora pevných liniek Telmex. Telmex mal v Mexiku prakticky monopolné postavenie, ale pričom prvé tri roky nebol regulovaný žiadnym úradom. Odvtedy trhová hodnota Telmexu vzrástla z 7,5 na vyše 41 miliárd dolárov.

Carlos Slim je  aj v súčasnosti schopný vyhľadávať dobré investície, pričom sa nevyhýba ani „penny stocks.“  Napríklad, v roku 2004 kúpil podiel v zbankrotovanej telekomunikačnej spoločnosti MCI, ktorý zakrátko so ziskom predal.

Avšak, ani on sa nevyhol niekoľkým chybám, ktoré sa však snaží minimalizovať: „Musíte byť flexibilní. Ak spravíte menšiu chybu, vždy ju môžete buď napraviť, alebo zabrániť, aby sa z nej stala veľká chyba. Ja sa snažím robiť len malé chyby.“ Takou je napríklad nákup siete predajní s elektronikou CompUSA v roku 2000, prostredníctvom ktorej chcel Slim so svojimi telekomunikačnými spoločnosťami expandovať na Americký trh. Potom ako sa tejto firme ani po šiestich rokoch nepodarilo dosiahnuť zisk sa Slim rozhodol, že ju predá – čo sa mu aj podarilo, ale len za cenu výraznej straty.

Hoci je Slim v súčasnosti druhým najbohatším človekom na svete a jeho osobný majetok predstavuje cca. 8% mexického HDP a vyše 50% trhovej kapitalizácie mexickej burzy, prispieva na charitatívne akcie oveľa menej ako napríklad jeho kolegovia Buffett a Gates, za čo býva často kritizovaný. On však tvrdí, že charita robí pre ľudí oveľa menej než súkromné podniky, ktoré vytvárajú pracovné miesta. Túto filozofiu sa snaží presadzovať v celej latinskej Amerike.    

Podľa Carlosa Slima je investovanie „skôr o vedomostiach než o inštinktoch“. „Ak investujete, existujú základné princípy, ktoré sú veľmi jasné, ale pritom veľmi jednoduché. Je niekoľko základných podmienok, ktoré dodržiavate. Investujete, keď máte dôveru v manažment a v konkrétny sektor – ak sa vám ten sektor páči – a ak ceny v tom sektore nie sú veľmi vysoké, prípadne ak sú nízke. Nakupovanie vnútornej hodnoty v dobrých spoločnostiach na dobrých trhoch a v dobrých sektoroch. Myslím si, že tieto veci sú základom a sú vcelku jednoduché.“  Avšak, na rozdiel od Warrena Buffetta, nenakupuje podniky, ktoré by chcel držať „navždy“: „Navždy je príliš dlho. Keď investujete, nezamýšľate sa nad pohybmi ceny z jedného dňa na druhý, iba ak ste gambler, alebo sa hráte. Ak do niečoho investujete, je to preto, že sa s týmto biznisom môžete stať veľkým, ako keby bol váš.“   

Zdroje:

http://www.achievement.org/autodoc/printmember/sli0int-1

http://www.accumulatingmoney.com/profiles-in-personal-finance-carlos-slim/ 

http://www.businessweek.com/2000/00_08/b3669023.htm

               http://online.wsj.com/article/SB118615255900587380.html?mod=home_we_banner_left
 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články