Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Úvod do tradingu

Obchodovaniu s akciami sa úspešne venujem desať rokov. V nasledujúcich textoch sa náučnou formou pokúsim vyjadriť svoje názory. Začnem rozdielom medzi investovaním a obchodovaním akcií.

INVESTOVANIE (Investing). 

Investovanie znamená snahu o dlhodobé zhodnotenie finančných prostriedkov. Pri investovaní do akcií sa najčastejšie používa stratégia ,,kúpiť a držať,, (buy and hold). Typickým znakom investora je to, že ho nezaujímajú krátkodobé cenové výkyvy. Investor má spravidla svoj investičný horizont a toho sa drží. Takéto investovanie sa nazýva PASÍVNE

Pasívne investovanie do akcií spolu s dividendami dlhodobo prináša zisk okolo 8-10% p.a. ( p.a. = per annum = ročne). Ak sa však pozrieme na graf vývoja cien akcií, zistíme aj dlhodobý rast cien je veľmi nerovnomerný. Z času na čas dochádza k extrémom, kedy sú ceny akcií príliš vysoko, alebo príliš nízko. Tieto extrémy sú zvlášť výrazné v posledných dvadsiatich rokoch. Predpokladám, že to spôsobil masový rozvoj internetu, obrovský nárast špekulatívneho kapitálu v hedge fondoch a globalizácia vo finančníctve.  Z toho vyplýva jeden pre mňa dôležitý záver: 

Pasívne investovanie nám nemusí priniesť uspokojivé zhodnotenie ak investujeme v nesprávnom čase.  Neverte ľuďom, ktorí tvrdia, že v horizonte 5-10 rokov musíte skončiť v zisku.

Aby ste mali istotu, že dosiahnete dlhodobý výnos na úrovni 8-10% p.a. museli by ste do trhu vstúpiť v správnom čase a v ideálnom čase aj vystúpiť. Bez toho musí byť investícia skutočne dlhodobá. Desať rokov je podľa málo, potrebujete aspoň dvadsať. A kto vám potom garantuje, že keď budete potrebovať svoje peniaze, nebude svet znova vo finančnej kríze?  Za posledných desať rokov sme zažili už druhý kolaps akciových trhov. 

Index S&P 500, ktorý reprezentuje zhruba 75% trhu akcií v USA dosiahol v roku 2000 hodnotu 1500 bodov. O tri roky pozdejšie padol na úroveň 800 bodov (-45%). Následne sa do roku 2007 vyšplhal na 1550 bodov (+90%), ale o rok pozdejšie znova stratil viac ako polovicu hodnoty. Rok 2009 skončil index S&P 500 na úrovni 1115. To je -35% oproti 1500 bodom v roku 2000. Pozrime sa ako by vaše pasívne investovanie skončilo presne po 10 rokoch:

S&P 500: -10% ak by ste reinvestovali vyplatené dividendy, -30% ak berieme do úvahy infláciu,  -24% bez reinvestícií dividend                 

Nasdaq (technologické akcie): -44% 

Nemecko: -14%

Británia: -22%

Francúzsko: -35%

Japonsko: -45% 

Záver: pasívne investovanie vo vyspelých krajinách by vám za posledných desať rokov neprinieslo zisk. 

Pozrime sa ako dopadli rozvíjajúce sa trhy za posledných 10 rokov:

Česko: +120%

Čína: +130%

India: +250%

Brazília: +300%

Rusko: +720% 

Pri pohľade na zisky emerging markets vás iste ihneď napadne investovať práve tam. Lenže háčik je v tom, že výnosy z minulosti nemajú vplyv na výnosy do budúcnosti. Takže podstupujete zvýšené riziko, že budúcnosť vám prinesie väčšiu stratu. Z toho všetkého vidno aké dôležité je každú investíciu dobre načasovať. Byť v správnej investícii v správnom čase je oveľa zložitejšie ako len niečo kúpiť a držať. Tí, čo to vedia, podstatne zvyšujú svoje šance na zisk.Takí investori neustále analyzujú akcie, odvetvia i trh a na základe toho kupujú a predávajú. Snažia sa investovať len vtedy, keď majú najväčšiu šancu zarobiť.  

Takéto investovanie sa nazýva AKTÍVNE. Aktívne investovanie môže prinášať vyšší zisk ako je priemer trhu, teda viac ako 8-10% p.a. Veľmi dôležité je, že flexibilný investor sa môže vyhnúť veľkým stratám. 

Príklad: Pred desiatimi rokmi sa pán XY rozhodol pre aktívnu investíciu do indexu S&P 500. Ceny akcií boli vysoko a tak zvolil opatrnú cestu. Nakúpil, ale s plánom riskovať len stratu jednej desatiny kapitálu. O rok pozdejšie sa v strate -10% vzdal a všetko predal. Kým akcie klesali a písalo sa o kríze – vyčkával. Trvalo to 2 roky, ale trpezlivosť sa vyplatila: ceny klesli takmer o polovicu. Na akciový trh sa vrátil v roku 2003, keď všetko hýrilo optimizmom. V roku 2007 bol už v zisku +70%. V roku 2008 sa zisky znova začali vyparovať. Hovorilo sa o kríze, ale nikto nevedel, čo bude. Pán XY nepredával, ale stanovil si plán, že zo zisku +70% neklesne pod zisk +50%. Pri +50% to znovu vzdal a znova vyčkával. Po pol roku ceny spadli o polovicu. Na jar 2009 ceny začali znovu stúpať. Pán XY chvíľu počkal a znovu nakúpil. Do konca roku zarobil ďalších +60%. 

Záver:  Pán XY ako aktívny investor dosiahol za desať rokov zhodnotenie nad 100%. Každý pasívny investor skončil po desiatich rokoch v strate.  

Či už investujeme pasívne, alebo aktívne, investing má spoločné dva znaky. Prvým je snaha o dlhodobé zhodnotenie, druhým je zisk z rastu ceny. V bežnom živote je najviac rozšírené investovanie do verejných akciových fondov. 

VEREJNÉ AKCIOVÉ FONDY

,,Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú...,,  Naše banky lákajú klientov na potencionálne vyšší výnos ako je priemer trhu, pričom sa odvolávajú na aktívnu správu. Pravda je však taká, že 9 z 10 manažérov fondov nedokáže dosiahnúť vyšší výnos. Hlavný obchod pre banky spočíva v inkasovaní rôznych poplatkov, čo ochudobní výnos klienta o niekoľko percent ročne. Pre bližšiu predstavu - ak investujeme 20 000 eur na 20 rokov pri priemernom ročnom výnose 8% a banka si z toho zoberie iba 1% ročne, tak nám z účtu stiahne okolo 15 000 eúr. Pri investícii do fondov klient platí celú sústavu poplatkov (vstupný, výstupný, depozitár, provízie...), priemerne ide o 2-3% ročne. Teraz v kríze sa poplatky pohotovo znižujú, to však nič nemení na tom, že: 

1. klient riskuje a banka len inkasuje.

2. aktívna správa sa neodlišuje od pasívnej.

3. výnos z aktívnej správy je vďaka poplatkom menší ako pri podpriemernom pasívnom investingu. 

Pre tých, ktorí váhajú banky vymysleli tzv. zaistené produkty. Tie obmedzujú riziko poklesu, ale ako to už býva, nič nie je zadarmo. Klient platí podobne ako za poistenie, buď vo forme poplatkov, alebo mu banka limituje výnos. 

Na záver zhrniem ako vnímam verejné investičné fondy bez servítky na ústach: Banky vlákajú klienta do sveta investícií a účtujú mu poplatky za služby, ktoré nepotrebuje. Keď sa darí, klient si nič nevšíma, lebo zarába. Keď sa nedarí, banky parazitujú ďalej, ale tvária sa, že trpia rovnako. Ak sa dlhšie nedarí, znižujú poplatky. Ak sa klient vďaka stratám hnevá, pripomenú mu, že si sám vybral nevhodný fond. Ak si pýta radu, tá vždy znie: Kupuj, kupuj a maj trpezlivosť!.  Kupuj, lebo ceny rastú, veď sa darí. Kupuj, lebo ceny padli a raz sa bude dariť. 

Ak by sme účtovne vyhodnotili slovenský fondový biznis za 10 rokov jeho existencie dospeli by sme k výsledku, že väčšina klientov schudobnela, kým banky bez rizika zarobili miliardy korún. Pre banky ide o jeden z najlukratívnejších biznisov vo finančnom sektore, kde je návratnosť kapitálu od 25 do 55%. 

INVESTIČNÉ ŽIVOTNÉ POISTENIE

Najnevýhodnejšie je investovanie cez investičné životné poistenie, alebo investičné sporenie. Peniaze sú síce zhodnocované vo fondoch, ale náklady sú tak vysoké, že účet klienta priam krváca. Celý jeden až dva roky klient platí len províziu za sprostredkovanie. Ďalej klient platí náklady poisťovne, náklady vlastného poistenia, náklady za správu vo fondoch atď. Nenájdete finančného odborníka, ktorý by vedel klientovi presne vymenovať, čo všetko musí platiť. A z pohľadu investovania za to nedostáva nič. Po lopate povedané, keď má klient po piatich rokoch na účte polovicu z toho, čo tam vložil a po desiatich rokoch je na nule, tak si môže gratulovať. Ak má na účte viac, tak môže ďakovať bohu, že to trhy vygenerovali.  

Pri investovaní cez poisťovne je trik v tom, že všetko stojí na extrémne dlhodobom horizonte. Poisťovne majú najradšej mladých klientov a investičné horizonty 30-40 rokov. V dlhodobom horizonte sa poplatky stratia. A spokojný je klient i poisťovňa. Tu sú príklady: 

1. Investícia cez IŽP ING do akciového fondu Vyšegrád v roku 2005 + zdravotné pripoistenie. Klient mal po 4 rokoch (v 2009) na účte približne 30% z toho, čo tam vložil. Preložené do reči investorov: strata –70%. Fond Vyšegrád sa pritom zhodnotil nasledovne: 2004: +52%  2005: +42%  2006: +8%2  007: +10%  2008: -54%  2009: cca +45%. V tomto prípade bol klient aj pripoistený. 

Pozrime sa na ďalší príklad:   Muž, 25 rokov, investovanie 33 € mesačne do veku 65rokov, bez pripoistení. Výpočet pri zhodnocovaní +5% ročne: 1. účet po 5 roku: približne -50% z vkladov  2. účet po 10 rokoch: približne -15% z vkladov 3. účet po 15 rokoch:  na nule a začína sa zhodnocovať. Príklad je z analýzy finančného poradcu zverejnenej na diskusnom fóre. 

Investovanie cez poisťovne je teda kamufláž. Keď sa chcete poistiť, poistite sa. Keď chcete investovať, investujte. Ale nie cez poisťovne. Ošklbú vás.

Pre tých, čo nechcú byť ošklbávaní v bankách a poisťovniach existujú finančné produkty, ktoré pri nákladovosti niekolkých desatín percenta pasívne kopírujú akciový trh. Ide o ETF (Exchange Traded Funds), alebo indexové certifikáty, či iné dlhové cenné papiere (depositary receipts). Naše banky sa do ich predaja nehrnú. Sú to lacné produkty na ktorých by mnoho nezarobili. Tieto produkty môžete kúpiť na burze cez obchodníkov s cennými papiermi (brokerov). Napríklad všetkých 500 akcií indexu S&P 500 sa dá kúpiť v jedinej indexovej akcii s názvom SPY. Keď má index hodnotu 1100, cena akcie je 10x nižšia, čiže stojí 110 USD. Ak kúpite 1000 akcií SPY, tak investujete do amerického trhu 110 000 USD. U dobrého brokera vás to bude stáť 10-20 USD, čo je 0,01%. Privrime oči, nech sú ročné náklady 3x vyššie, čiže 0,03%. Porovnajte si to s 2-3% vo fonde: je to 1000x lacnejšie!  Účet u brokera si môže založiť každý. Je to podobné ako si založiť účet v banke. 

NIE JE BROKER AKO BROKER... 

Sú lacní a drahí brokeri, naši a zahraniční, sú sprostredkovatelia z prvej ruky (direct access), z druhej ruky a tiež takí, čo sa len hrajú na brokerov. Je to téma sama osebe, ktorú teraz nechcem rozoberať, len upozorňujem, že si treba dobre vybrať. Vyberajte nielen podľa cenníka, ale aj podľa toho do čoho chcete investovať, ako často a akú platformu (softvér), služby a podporu máte k dispozícií. Broker by mal byť len sprostredkovateľ medzi vami a burzou. Lacný a spoľahlivý. Nič viac. Dávajte si pozor na tých, čo sa len hrajú na brokerov. Na takých, ktorí vás nahovárajú na investičné rozhodnutia, na správu účtu, na podiely zo zisku. Na trhu je mnoho parazitov, ktorí unikajú dohľadu nad finančným trhom.

Ak si nezakladáte účet u brokera za účelom prístupu na burzu, ale očakáte, že broker vám pomôže zhodnotiť financie, tak to radšej investujte cez fondy a poisťovne! Nikto pre vás dnes nepohne ani prstom. 

Záver ohľadom investingu: Banky máme na platobný styk a úverovanie. Poisťovne na poistenie. Investovanie cez banky a poisťovne je predražené. Kto sa chce hrať na investora, ten musí mať snahu o zhodnotenie vyššie ako je miera inflácie. Túto podmienku väčšinou nespĺňajú ani dobre úročené termínované vklady. Kto sa v investingu nevyzná, ten si môže nechať poradiť od nezávislého odborníka a následne pasívne investovať cez brokera. Pasívna investícia cez brokera je 1000x lacnejšia a preto výnosnejšia ako ,,aktívna,, správa cez fondy. Bohatá škála nízkonákladových produktov obchodovaných na burze konkuruje bohatej škále verejných akciových fondov. Koho investing baví a túži po vyššom zhodnotení, ten by mal uvažovať nad aktívnou správou. Aktívna správa sa dá robiť individuálne, alebo pod dohľadom finančných stratégov a poradcov, napríklad v súkromných inštitúciách, alebo hedge fondoch. Skutočne aktívna správa je však prístupná prevážne tým, čo na ňu majú.Tej individuálnej sa treba naučiť. Niet lepšej cesty ako sa starať o svoje peniaze sám. Samozrejme, len ak vás to baví a ste ochotní preto niečo urobiť. 

Ja preferujem individuálny prístup, lebo to prináša aj slobodu a nezávislosť. Výhody samostatného prístupu sú flexibilita a nízke náklady. Podmienkou je entuziazmus, samoštúdium a plánovitý prístup. Tieto riadky píšem pre nadšencov, ktorí si veria, že majú na to. Ak sa rozhodnete postarať sa o svoje financie sami, k dispozícii máte stovky stratégií. Od stratégie, že si necháte portfólio zostaviť na mieru, cez stratégiu pána XY, ktorú som opísal vyššie až po sofistikované stratégie, ktoré vyžadujú štúdium a analýzy. Toľko k investingu. 

V starostlivosti o svoje peniaze a v hľadaní ciest ako ich zarobiť sa dá ísť aj vyššie. To znamená, že na burze sa dá aj uživiť a v lepšom prípade zbohatnúť. Nie je to jednoduché, nie je to pre každého, ale dá sa k tomu prepracovať. Poďme si čosi povedať o obchodovaní.  

OBCHODOVANIE (Trading). 

Obchodovanie znamená snahu o vyššie zhodnotenie kapitálu, spravidla cez väčší počet obchodov. Pasívny investor akcie nakúpi a drží. Aktívny investor sa snaží každú kúpu a predaj dobre načasovať. Obchodník sa snaží profitovať na každom cenovom pohybe. Časové ohraničenie obchodov (timeframe) môže byť rôzne. Obchody môžu trvať niekoľko sekúnd (scalping), minút, hodín (daytrading), dní (swingtrading), alebo týždňov až mesiacov (pozičný trading). Pozičné obchodovanie sa podobá na aktívne investovanie. Základný rozdiel je však v tom, že investor špekuluje na rast ceny a obchodník na rast i na pokles ceny (vie zarobiť aj tam, kde investor prerába). Špekulácia na pokles ceny sa nazýva predaj nakrátko (selling short, shorting, shortselling). Ak obchodník otvára pozíciu na pokles, hovoríme, že predáva na SHORT, alebo shortuje. Ak obchodník kupuje na rast ceny hovoríme, že kupuje na LONG, alebo longuje. 

Výhodu tradingu prezentujem na jednoduchom príklade. Keď akcia XY stúpne o 10% a potom klesne na pôvodnú cenu – investor na tom nezarobí. Obchodník môže zarobiť +10% na raste ceny a ďaľších +10% na poklese ceny. Je to hypotetický príklad, ale demonštruje základný rozdiel medzi investingom a tradingom. Z toho pohľadu si treba uvedomiť, že zisk u obchodníka je nelimitovaný. V extrémnych prípadoch sa vybraným jedincom podarí zhodnotiť kapitál aj o tisícky % ročne. 

Aké zhodnotenie je reálne? V tradingu platí: čím väčší je kapitál, tým ťažšie je ho zhodnotiť. Najlepší obchodníci sveta zvyčajne končia v hedge fondoch, kde dosahujú až do 50% p.a. Priemer najlepších odhadujem na 20-30% p.a. V percentách to nie je nič extra, ale v peniazoch áno. Pri obchodovaní miliárd im to vynesie stovky miliónov, niekedy viac ako miliardu dolárov za jeden rok. Ich výkonnosť však nebýva stabilná. Ich úspech netrvá desiatky rokov. Bežné hedge fondy majú problém zo zhodnocovaním veľkého kapitálu a ich výkonnosť sa blíži len k priemeru trhu, teda k 10% p.a. Sú ich tisíce – dokopy možno desaťtisíc a spravujú zhruba trilión dolárov (milión miliónov = bilión, takže trilión = milión biliónov). 

Keď píšem o najlepších obchodníkoch sveta, musím vyzdvihnúť najlepšieho investora sveta Warrena Buffetta. Jeho dlhodobý priemer je 27% p.a. (podľa iných zdrojov: 25% p.a.). Warren Buffet je hviezda, ktorá žiari nad všetkými, čo zhodnocujú veľké peniaze. Z hľadiska dlhodobej výkonnosti zatieňuje i najlepších obchodníkov sveta. Jeho úspech trvá viac ako neuveriteľných štyridsať rokov. 

Najväčší obchodníci a investori sveta majú môj obdiv, ale tam končí môj záujem. Keď sa chcem naučiť chytať ryby, nemusím sa inšpirovať zrovna od lovcov veľrýb.  Vyššiu výkonnosť v percentách, ale nižší nominálny zisk dosahujú individuálni obchodníci. Neexistujú oficiálne štatistiky, len zhruba odhadujem: Daytraderi a trejderi derivátov: desiatky až stovky % p.a, ojedinele aj viac. Swingtraderi a poziční traderi: desiatky % p.a. Obchodníkov delíme na inštitucionálnych a súkromných. Tí prví obchodujú pre finančné inštitúcie. Za plat, alebo podiely na zisku. Sú ich tisíce, hlavne vo svetových finančných centrách ako New York a Londýn. Súkromní traderi obchodujú pre seba, alebo kombinujú trading pre seba s podielmi na zisku z tradingu pre iných. Môžu súkromne obchodovať aj pre firmy, ktoré kvalifikovaným obchodníkom poskytujú vlastný kapitál ( tzv. proprietary trading ). Menší traderi sú na rozdiel od veľkých flexibilní a môžu obchodovať aj menej likvidné tituly. Vedia rýchlo otvárať a zatvárať pozície a trh si ich nevšíma. Tým, že zo svojím kapitálom neustále obchodujú, dokopy investujú toľko ako väčší investor. 

Poviem príklad: Trader XY urobi 100 obchodov mesačne, do každého vrazí priemerne 10 000 USD. Preinvestuje tak za 1 mesiac spolu 1 milión dolárov, alebo 12 miliónov dolárov za 1 rok.  Keď na 1 obchod dosiahne priemerný zisk 0,5%, mesačne zarobí 5000 USD, ročne 120 000 USD. Keď sa mu to podarí s kapitálom do 120 000 USD, bude jeho výkonnosť nad 100% p.a. Keď na to potrebuje viac kapitálu, bude jeho výkonnosť pod 100% p.a. Keby chcel to isté dosiahnúť pasívnym investovaním potreboval by kapitál 1,2 až 1,5 mil. USD. 

Aby som trading neprechválil, začnime jeho nevýhodami:

1. ZVÝŠENÉ RIZIKO.  V tradingu musíme viac riskovať, ale nesmieme sa spoliehať len na šťastie.  Investor má riziko diverzifikované a čas pracuje pre neho. Fakt, že akcie dlhodobo rastú, znižuje riziko jeho straty. Obchodník sa pokúša o rýchly a nadpriemerný zisk. Tým sa vystavuje zvýšenému riziku straty. Mnoho ľudí nedokáže hrať o peniaze, lebo im to prináša stres. To je nevýhoda. Iní berú riziko ako šancu rýchlo zbohatnúť a príliš hazardujú. Aj to je nevýhoda.  Nájsť optimálne vyvážený stred môže byť problém. 

2. ZVÝŠENÁ NÁKLADOVOSŤ. Ide predovšetkým o náklady u brokera, teda sprostredkovateľa medzi traderom a burzou. Obchodovanie znamená neustále otváranie a zatváranie obchodov a to niečo stojí. To niečo môže nakoniec  znamenať veľkú sumu. Náklady niekedy pohltia aj celý zisk. Pozor na skryté náklady ak obchodujete cez mimoburzových brokerov (CFD, spreadbetting a pod.). Tí často neúčtujú žiadne poplatky a zdôrazňujú, že sa prekonáva len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, tzv. spread. Ale prepočítajte si, koľko % z investície ten spread znamená a zistite, či je fixný, alebo premenlivý. Niekedy sú títo marketmakeri niekoľkonásobne drahší ako bežní brokeri, pričom rozdiel môže zmazať tenkú čiaru medzi stratou a ziskom. 

3. ČASOVÁ NÁROČNOSŤ A PRÁCNOSŤ. Investovať môžete popri zamestnaní, alebo podnikaní. Nevyžaduje to mnoho času, ani práce. Obchodovanie si pýta viac. Príprava je náročná. Získavanie skúsenosti a hľadanie seba samého trvá niekedy aj celé roky. Analýzy, tvorba obchodných plánov, testovanie systémov, sledovanie trhu - to všetko požiera spústu času a energie. A dopredu neexistuje žiadna istota, či sa to vyplatí. Ak sa vám podarí v tradingu uspieť, toto negatívum stratí na váhe. Ak sa to nepodarí, ešte stále viete využiť skúsenosti v investingu, teda popri inej práci. 

4. ŠANCA NA ÚSPECH JE MALÁ. To si treba povedať dopredu a na rovinu. Štatistika je neúprosná. Nejde o presné čísla, ale vyzerá to asi takto: Okolo 90% obchodníkov na burze skôr, či neskôr skrachuje. Približne 5% prežíva, ale nezarába. Raz v ziskoch, raz v stratách, to je dlhodobo ,,nulová hra,,. Zvyšok, teda posledných 5% zarába. Nikto nevie presne koľko z nich sa uživí, alebo zbohatne. Odhadujem, že dlhodobo a na plný úväzok (full time) to dokáže asi každý piaty. Takže šanca, že sa na burze uživíte, alebo zbohatnete je približne 1:100. Oproti tomu väčšina investorov dlhodobo skončí v zisku.  

Prečo sa teda tak mnoho ľudí pokúša o trading? Odpoveď je jasná. Ide o veľké a rýchle peniaze. Ide o miliardy, ktoré sa voľne dostupné prelievajú na burzách. A nikto nikomu nebráni, aby si neuchmatol toľko, koľko dokáže. 

Vždy, keď chválim trading, narazím na kopu odporcov. Ľudia burzu buď považujú za hazard, alebo majú pred ňou až prehnaný rešpekt. Jedni burze vôbec nedôverujú, iní zase neveria sebe samému. Tak kde je pravda? 

ČO  JE  PREDPOKLADOM ÚSPECHU V TRADINGU? 

Toto je otázka na ktorú sa ťažko dáva odpoveď. Ľudia sú totiž zvyknutí, že všetko sa dá naštudovať, kúpiť, alebo kvantifikovať. A každý potom hľadá len to, čo musí vedieť, alebo čo si musí kúpiť (akú knihu, aký systém, aké školenie), aby na burze zarábal. Moja odpoveď bude znieť trochu divne: ÚSPECH NOSÍ KAŽDÝ VO VLASTNEJ HLAVE.  A tým nemyslím len rozum, vedomosti, či informácie. Mám na mysli to, že o obchodníkovi rozhoduje jeho vlastná psychika. 

PSYCHIKA je to, čím úspech na burze začína i končí. O čo ide? 

Niečo zdedíte po rodičoch, niečo sa na vás nalepí z prostredia kde ste vyrastali a niečo dokážete sami ovplyvniť. To, čo viete ovplyvniť môže prekonať tenkú čiaru medzi výhrou a prehrou. Od psychiky závisí vaša schopnosť vnímať, reagovať, správne konať. Zastavme sa pri tom najpodstatnejšom od čoho závisí úspech na burze. 

POVAHA. Trader by mal byť hráč, mal by mať radosť z vyhrávania a mal by mať pozitívny vzťah k riziku.  Kto nie je hráč, ten hľadá istotu. A istota na burze neexistuje! Kto hľadá istotu a nevie akceptovať riziko, ten jedná pod tlakom a robí chyby. To prináša stres. V strese sa nedá existovať dlhodobo. Akceptovať riziko je jeden z predpokladov úspechu. Predtým, než sa do rizika vrhnete, musíte sa naučiť dve veci: 

 1. nájsť svoju štatistickú výhodu .
 2. nájsť spôsob ako riadiť riziko.

Nájsť svoju štatistickú výhodu znamená vstupovať do takých obchodov, kde je pravdepodobnosť zisku väčšia ako pravdepodobnosť straty. Ak sa nedarí, ešte stále máte šancu. Stačí vyberať malé straty a veľké zisky.  Riadiť riziko znamená manažovať svoj kapitál tak, aby ste neskrachovali. Delí sa na manažment rizika a manažment peňazí (risk a money management). Zjednodušene povedané – hľadáte správny pomer rizika k potenciálnemu zisku (risk/reward) a správne rozdelenie kapitálu do jednotlivých obchodov. K úspechu na burze nestačí len prežiť. K úspechu treba riadiť všetky obchody dlhodobo tak, aby súčet ziskov bol nakoniec väčší ako súčet strát.  Aj jedno jediné zlyhanie po mnohých úspešných obchodoch vás môže priviesť ku krachu. Schopnosť akceptovať a riadiť riziko je základným pilierom úspechu v tradingu. 

MOTIVÁCIA. Peniaze sú silný motív, ale mňa ešte viac motivovala nezávislosť a sloboda. Byť podnikateľom, alebo zamestnancom nie je zrovna to, čo by ma bavilo. Hľadal som tretiu cestu a rozmýšľal som asi takto:  

 1. Rád by som robil to, čo ma baví.
 2. Baví ma hrať a vyhrávať.
 3. Chcem hrať tam, kde stojí za to vyhrávať.
 4. Chcem hrať toľko, koľko ma baví.
 5. Musí to byť poctivá hra
 6. Musí závisieť len odo mňa.
 7. Ak to dokážem, budem slobodný a nezávislý.

Motiváciu pokladám za dôležitú, stimuluje nás prekonávať prekážky. 

EMÓCIE.  Ako prežívame to, čo sa deje okolo nás? 

U obchodníka najviac ovplyvňujú konanie CHAMTIVOSŤ a STRACH. CHAMTIVOSŤ funguje najvýraznejšie u začiatočníkov. Vstupujú do obchodov chamtivo, lebo majú dojem, že im ujde zisk. Keď obchod potom ide do zisku, chamtivosť vystrieda STRACH o zisk. Výsledkom je, že vyberajú malé zisky. Ak obchod ide do straty, prichádza strach zo straty, zlyhania, neschopnosti. K tomu sa pridružujú ďalšie negatívne emócie ako HNEV, ZÚFALSTVO, SMÚTOK, ZNECHUTENIE. Výsledok je, že obchodník nejedná racionálne a vyberá veľké straty. Malé zisky a veľké straty sú cesta do pekla. Takže, čo by sme mali robiť, aby sme boli dobrí obchodníci? Presný opak toho, na čo nás nahovárajú emócie! Stačí odbúrať emócie a jednať racionálne. Stačí vyberať malé straty a veľké zisky. Aký by mal byť ideálny obchodník?  Racionálny, trpezlivý, disciplinovaný. Cieľavedomý, zásadový, náročný voči sebe. Sebakritický, zodpovedný, mať vlastný názor, schopný vyvodiť závery. Bystrý a vnímavý. A tak ďalej...

Tých cností je mnoho, ale ideálny obchodník neexistuje. Sme len ľudia.  Pointa je priblížiť sa k dokonalosti. Z uvedomenia si vlastnej nedokonalosti vyrastá POKORA a REŠPEKT pred burzou. To nás núti neustále pracovať na sebe. Najlepšou cestou ako sa vyhnúť emóciám je mať PRAVIDLÁ a SYSTÉM. Ak si to dáme dokopy a vyhovuje to našej psychike vzniká náš vlastný OBCHODNÝ SYSTÉM. Najlepšou cestou ako si udržať disciplínu v jednotlivých obchodoch je mať OBCHODNÝ PLÁN. Obchodný plán znamená, že si dopredu stanovíme, kedy do obchodu vstúpime a za akých okolností vystúpime, či v zisku, alebo v strate. 

STRATA JE SÚČASŤ HRY. Rozdiel medzi amatérom a profesionálom je vo zvládaní vlastnej psychiky. Pri zarábaní na burze ide hlavne o zvládanie strát. Úspech trejdera netkvie v umení vstupovať do ziskových obchodov, ale v tom ako zvláda straty. Profesionál berie stratu ako prirodzenú súčasť hry. Straty sa netreba báť. Strata nie je prehra. Strata nie je hanba. Strata je pre obchodníka chlieb každodenný... 

Tým, že je trader psychicky pripravený na každú alternatívu, dokáže ovládať straty a nechať rásť zisky. Keď sa mu nedarí, nezlyháva.  Keď sem-tam zlyhá, dokáže z toho vyvodiť dôsledky. 

Existujú amatéri, ktorí po odbornej stránke ďaleko prekonávajú profesionálov. Dokážu obchodovať, disciplinovane zarábať. Často celé mesiace. A potom, raz za čas osudovo zlyhajú. A privodia si finančnú katastrofu. 

Vo svete inštitucionálneho tradingu majú profesionáli nad sebou odborný dohľad. Osoba na to určená ich kontroluje a chráni pre zlyhaním. Ak taký obchodník prekročí stanovený limit, býva na istý čas odstavený od obchodovania. Napríklad nosí kávu kolegom, robí dievča pre všetko, čím je motivovaný obnoviť si disciplínu a prístup. Vo svete individuálneho tradingu je obchodník sám sebe šéfom i podriadeným. Ak sa mu nedarí, je len na ňom, aby sa vyhol kríze, ktorá by ho dostala do nešťastia. Aj z toho dôvodu je trading neľahký chlebíček. 

Je ešte jedna vec, ktorú by som spomenul ku psychike. Volá sa INTUÍCIA. Týka sa hlavne tých, čo obchodujú intenzívne. Tým, že trader opakuje svoju činnosť nespočetnekrát v rôznych podmienkách na trhu, musí byť neustále v strehu a rozmýšľať. Každý obchod je v podstate kapitola sama o sebe. Po čase mozog začne vnímať a triediť informácie bez toho, aby sme si to uvedomovali. Táto podvedomá činnosť, akýsi šiesty zmysel trejdera sa nazýva intuícia. Je dôležitá, lebo má racionálnu podstatu. Našepkáva nám, čo je správne a to skôr ako sa dostaneme pod vplyv emócií. Oplatí sa jej naslúchať. Čím viac úspešných obchodov za sebou budete mať, tým viac vám intuícia bude pomáhať.  

A na záver niečo o predpokladoch, ktoré začiatočníci zvyknú preceňovať. 

INTELEKT.  Na trading treba viac rozumu ako v športe, ale rozhodne nemusíte byť génius. Mať mozgový potenciál je jedna vec. Schopnosť využiť ho je druhá vec. O tom, či svoj mozog využijete rozhoduje vaša psychika.  

KAPITÁL.  Mnohí nariekajú, že je základom úspechu. Nie je to pravda. Chudobní môžu zbohatnúť a bohatí môžu skrachovať. Šance sú vyrovnané. Nezáleží na tom, kedy. Neponáhľajte sa. Záleží len na tom, či to dokážete! Mnohí ľudia majú pocit, že už vedia ako na to, len im treba kapitál. Lenže tento pocit budete mať stále, verte mi. Človek je svojou podstatou optimista. Stretol som takých, čo sa zadĺžili, alebo začali obchodovať peniaze iných. Neskončili dobre. Je veľmi ťažko obchodovať peniaze, ktoré si nemôžeme dovoliť stratiť. Treba sa motivovať, vypracovať si plán a trpezlivo ísť za svojím cieľom. Kto to dokáže v malom, nemá zvyčajne problém postupne pridávať nuly...  Veľký kapitál je dôležitý iba v investingu. Kvôli času. Trading je cesta akou sa dá zhodnotiť aj malý kapitál. Je to ťažká cesta, ale je tu, existuje. Aj v podnikaní sa ľudia spravidla vyhovárajú na kapitál, ale dobrý podnikateľ dokáže začať aj z ničoho. 

VZDELANIE. Je výhodné začínať s ekonomickým vzdelaním, ale nie je to rozhodujúca podmienka. Pre prácu obchodníka musíme rozumieť tomu, čo robíme. Nepotrebujeme sa vyznať vo všetkom. Všeobecnú podstatu pochopíme ak si naštudujeme základy finančného a kapitáloveho trhu. Na trhu je kopa kníh a učebníc. Na začiatok stačí jedna. Potom sa treba rozhodnúť v čom budeme pokračovať a špecializovať sa. Vedomosti samé o sebe z nás neurobia traderov. Len nám pomôžu nájsť seba samého. O burze a o sebe treba mnoho rozmýšľať. Treba si klásť otázky a hľadať na nich odpovede.

Diskusia k článku 

Ďalší článok: Trading by JUGGLER

Technická analýza akcií 

Psychologická analýza finančného trhu 

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články