Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Druhý čierny štvrtok, 6. máj 2010

Včera, 6.5.2010, zažili americké trhy veľmi búrlivý deň. Index Dow Jones sa v priebehu dňa dostal pod úroveň 10 000 bodov, čo znamená pokles o takmer 10%. Následne sa rýchlo zotavil a skončil len o vyše 3% nižšie než deň predtým. Pokles v rámci dňa predstavoval najprudkejší pád od roku 1987.  

Pokles nastal veľmi náhle, krátko po druhej hodine amerického času. Na burze vypukla nervozita potom, ako prezident ECB Trichet vyhlásil, že banka nebude nakupovať Grécke dlhopisy. Mnohí obchodníci sa chceli akcií zbaviť, aby ich nemuseli držať cez noc.

Jedná sa do istej miery o zlyhanie market makerov. Na trhu nebola istý čas žiadna kúpna sila - všetky príkazy boli iba predajné. Je ale veľmi pravdepodobné, že výrazný podiel na páde majú aj automatizované obchodné systémy, ktoré generovali predajné systémy. Hovorí sa tiež o viac ako 1000 chybných obchodných príkazoch smerujúcich na trh NASDAQ. Z dôvodu chýbajúcich príkazov na nákup bolo pre bežných obchodníkov veľmi ťažké exekuovať predajné príkazy - a dochádzalo k značnej slippage.

Pád postihol aj mnohé blue chip akcie - napríklad Procter and Gamble sa prepadla krátko po druhej hodine o 37%. Na burze NASDAQ krátkodobo kleslo o viac ako 60% 286 akcií. Niektoré z nich sa pár okamihov obchodovali aj na úrovni pod jeden dolár. Vedenie NASDAQ deň po týchto turbulenciách rozhodlo, že všetky obchody uzatvorené na cene o 60% a viac nižšej než bola predchádzajúca zatváracia cena, budú vyhlásené za neplatné a k ich vysporiadaniu nepríde.    

Zaujimavé je, že trh sa krátko po páde razantne odrazil a denný pokles sa stabilizoval na úrovni 3%.

Včerajší pokles trhu a jeho príčiny už vyšetruje SEC.

Dow Jones Industrial Average včera

 

Diskusia k článku 

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne