Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Finančné trhy a makroekonomika

Ako vznikajú peniaze?

O peňažnom systéme, centrálnych bankách a úverovej expanzii Petrom Bálintom z Infinity Capital: "Objem spotrebiteľských úverov v USA klesol z roku 2008 do októbra 2010 (keď začalo prvé kvantitatívne uvoľňovanie) o 7,6 % z 2,6 biliardy na 2,4 biliardy. Takýto prepad tu nebol za posledných minimálne 60 rokov. Prepad úverov znamenal tlak na znižovanie množstva peňazí v ekonomike. Nie zvyšovanie. "

Celý článok...
 

Aké úroky platí Slovensko na štátnych dlhopisoch?

Martina Baláža, analytika Slovenskej Sporiteľne, sme oslovili s niekoľkými otázkami ohľadom slovenského štátneho dlhu. Pýtali sme sa ako sa financuje štátny dlh, aké sú vysoké úroky a zadlženie.

Celý článok...
 

Rok 2012 bude v znamení Basel III

Väčšina analytikov sa vo svojich výhľadoch pre tento rok zhoduje v tom, že európska ekonomika bude zrejme rásť pomalšie, prípadne by sa mohla dostať i do miernej recesie. Ako dôvody sa zvyknú uvádzať hlavne pokračujúca dlhová kríza štátov Eurozóny, ktorej riešenie je stále v nedohľadne, či hroziace ekonomické spomaľovanie krajín BRICs – hlavne Číny, ktoré sú v súčasnosti hlavným motorom svetového ekonomického rastu. Dnes sa však pozrieme na faktor, ktorý býva vo väčšine analýz rozoberaný iba okrajovo, avšak podľa mňa má potenciál rovnako, ak nie ešte výraznejšie, ovplyvniť vývoj európskej ekonomiky.
Celý článok...
 

Európa na pokraji krachu, zachráň sa kto môžeš

Európa sa potáca v dlhoch, ktoré nie je schopná refinancovať. Už nie len v kuloároch, ale aj v médiách sa denno denne špekuluje, či euro prežije. Majú sa Češi báť? A čo Slováci?

Celý článok...
 

Čínske akcie a ich obchodovanie

Prinášame Vám druhý diel série článkov o Číne, tentokrát zameraný na čínsky kapitálový trh a infraštruktúru. Akcie čínskych podnikov sa obchodujú na dvoch hlavných burzách – Šanghaji a Hong Kongu. Jedná sa hlavne o akcie stredných a menších podnikov, v ktorých často manažment vlastní väčšinu podniku a zvyšok akcií sa voľne obchoduje na burze.

Celý článok...
 

Nákup cudzích mien: ochrana majetku, alebo špekulácia?

V poslednom čase ľudia často prichádzajú s otázkou ako ochrániť úspory pred  pádom eura. Vedie ich k tomu obava pred totálnym kolapsom eurozóny, z poklesu hodnoty eura voči cudzím menám, alebo z hyperinflácie v Európe. Chcel by som sa spýtať či sú takéto obavy aspoň z časti oprávnené. A tiež  či  navrhované riešenia ako  kúpa  zlata a cudzích mien nie sú príliš riskantné vzhľadom na to,  že  ide zväčša o  neskúsených investorov. Nemôže sa  stať, že je práve teraz euro príliš lacné a poochabnutí pesimistických správ posilní voči AUD, USD, JPY a podobne? Ďalším problémom takejto stratégie može byť aj to, že tieto štáty mimo EMU  sú  často  krát  v podobných problémoch a môžu mať aj vyššie zadlženie ako niektoré európske štáty. Prípadne aké iné aktíva okrem zlata a devíz by boli vhodné ako ochrana pred problémami eurozóny?

Celý článok...
 

Nerozhodujú fundamenty, ale politika, vyhlásenia, špekulácie a titulky v médiách

Sú obavy mnohých bežných ľudí z poklesu eura voči ostatným menám opodstatnené? Je situácia v Eurozóne a Európskej Únii naozaj taká vážna? Dnes na otázky ohľadom eura, investície do cudzích mien a problémoch v Európe odpovedá Radoslav Kasik:

Celý článok...
 

Richard Koza: Varuji před alokací aktiv do eura

V poslednom čase ľudia často prichádzajú s otázkou ako ochrániť úspory pred  pádom  eura. Vedie ich k tomu obava pred totálnym kolapsom eurozóny, z poklesu hodnoty eura voči cudzím menám, alebo z hyperinflácie v Európe.

Celý článok...
 

Čína a jej bubliny

O Číne sa hlavne v poslednom čase zvykne hovoriť ako o krajine budúcnosti, avšak čoraz častejšie sa začína hovoriť aj o problémoch, ktoré druhú najväčšiu ekonomiku sveta trápia. Keďže táto krajina je hlavným motorom svetového ekonomického rastu, pozrieme sa na ňu v nasledujúcej sérii článkov detailnejšie.

Celý článok...
 

Európske spoločnosti majú 12% hotovosti voči aktívam

Lukáš Trebula komentuje aktuálnu situáciu na trhoch: " USA (FED) a Európa (ECB) majú skúsenosti s kolapsom z roku 2008 a majú tú silu takýto kolaps nepripustiť."
Celý článok...
 

Bezpečie hľadajte v americkom dolári

Richard Koza komentuje aktuálnu situáciu na trhoch: "Jediné bezpečí proti krizi eurozóny a rozpadu systému v Evropské Unii je americký dolar."

Celý článok...
 Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobnePrihlásenie