Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kríza, ktorá začala v roku 2007 ešte neskončila

Aktuálnu situáciu na trhoch komentuje Lukáš Trebula, portfólio manažér Slovak Hedge Fund: "Kríza sa opakovať nebude z dôvodu, že kríza, ktorá začala v roku 2007 ešte neskončila. Ako všetko ostatné, tak aj každá kríza sa vyvíja v cykloch. Kríza bude trvať minimálne ešte niekoľko rokov a jej skončenie je závislé od 2 podstatných ukazovateľov..."

Čo sa stalo prvý augustový týždeň a aké to malo následky?

Trhy boli posledný týždeň extrémne volatilné. Opäť sa osvedčilo staré známe „buy the rumours – sell the news“. Trhy hlavne reagovali na zlé výsledky GDP v USA, ale hlavný výpredaj sa spustil až po očakávanom schválení navýšenia dlhového stropu v USA a po prekvapivo lepších výsledkoch nezamestnanosti. Vývoj na trhu bol iba logickým vyústením súčasného stavu nadhodnotených akciových trhov, v cenách ktorých boli zakomponované prehnané očakávania investorov a ich presvedčenia o hospodárskom raste USA. Toto sa samozrejme nenaplnilo a reakcia trhu bola rázna, aj keď do značnej miery prehnaná. Celý tento „kolaps“, ktoré ho sme práve svedkom, je tak ako každý iný od začiatku až do konca riadený a jeho cieľom je premiestnenie aktív od širokej skupiny ku skupine, ktorá tento proces riadi. Cieľom je vyčistenie trhu, čoho sme boli aj posledné dva dni svedkom, keď počas extrémnych hodnôt na trhu dochádzalo k takzvaným „margin call“. Takéto extrémne a krátkodobé prepady nikdy nie sú vecou náhody, resp. iba prehnaných emócií na trhu, ale sú vedome riadené.

Ako zareagovali vaše stratégie?

Naše portfólio pozostáva z viacerých stratégií. Jednu z takýchto stratégii tvoria naše kľúčové pozície vo fonde dlhodobého charakteru, ktoré disponujú veľmi zaujímavými fundamentmi a veľkým potenciálom, ako napr. spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou zlata, striebra a iných drahých kovov, resp. uránu, ako aj pozície v Rusku v sektore mobilných operátorov alebo určitých zaujímavých príležitostí v USA. Tieto kľúčové pozície(špeciálne ťažobné) zaznamenali pokles počas posledných 2 týždňoch 20-30% čo bolo v rozpore s cenou zlata, ktoré neustále dosahuje maximum a striebra, ktoré si až na štvrtkový prudký pohyb dole drží svoju hodnotu. Ide o disproporciu v cenách, resp. opačnú koreláciu, ktorá sa skôr či neskôr vyrovná. Neadekvátny pokles našich kľúčových pozícií sme využili na ich dokúpenie pri výrazne zaujímavejších cenách, čo sa samozrejme ukáže až s odstupom času. Táto spomínaná stratégia spočívala v hedgingu našich kľúčových pozícií aj predávaním call opcií na americký trh(Nasdaq, SP500, DJ, resp. vybraných spoločností, ktoré vykazovali extrémne nadhodnotenie), ktorý sme považovali za nadhodnotený, čo malo za následok obmedzenie prepadu fondu, ktorý bol spôsobený neopodstatnenou reakciou trhu na cenu týchto spoločnosti.

Aký vplyv bude mať na ekonomiku zníženie ratingu USA?

Zníženie ratingu USA považujeme za čisto byrokratický krok a jeho vplyv na ekonomiku USA bude zanedbateľný, resp. skôr psychologický. Pri trhoch, ktoré sa správajú do značnej miery psychologicky je predpoklad zvýšenej volatility. Rating S&P, ako aj iných spoločností, považujeme za absolútne nepodstatný pre rozhodnutia na finančných trhoch, pretože vždy ide o účelový a väčšinou zaujatý názor. Zníženie ratingu USA na AA+ bol dopredu jasný a naplánovaný krok, ktorý sleduje svoj účel a je dosť nereálne myslieť si, že tento krok nebol naplánovaný v súlade s Washingtonom a FEDom (nehovoriac o blízkom vzťahu medzi vedením ratingovej agentúry a predstaviteľmi vlády a FEDu). Reálny význam ratingu sa ukázal v pravom svetle pri páde Lehman Brothers a začiatku krízy (viď rating bankových domov a hypotekárnych spoločností ako Fannie Mae a Freddie Mac). USA nemôžu nikdy skrachovať, pretože dlh, ktorý majú je v dolároch (rezervná mena systému), a preto si vždy môžu vytlačiť toľko peňazí na jeho splatenie, koľko budú potrebovať. Keď sa pozriete na rating krajín, ako je Taliansko (A+) a Španielsko (AA) a porovnáte to s úrokmi na ich dlhopisoch, ktoré sú „ohodnotené trhom“, tak zníženie ratingu USA, ktoré majú tlačiareň na peniaze na rozdiel od spomínaných krajín, je absurdné a nemá nič spoločné s logikou. Hlavný cieľ, ktorý bol týmto rozhodnutím sledovaný, ukáže až čas, ale všetko smeruje k tomu, že išlo o úmyselné naliatie cisterny benzínu do horiaceho domu odkiaľ vyskakujú ľudia.

Bude sa opakovať kríza alebo prežívame krátkodobú korekciu?

Kríza sa opakovať nebude z dôvodu, že kríza, ktorá začala v roku 2007 ešte neskončila. Ako všetko ostatné, tak aj každá kríza sa vyvíja v cykloch. Kríza bude trvať minimálne ešte niekoľko rokov a jej skončenie je závislé od 2 podstatných ukazovateľov: nezamestnanosť a ceny nehnuteľností (rast ich predaja). Pokiaľ tieto dva, pre asi ekonomiku USA najdôležitejšie ukazovatele, nebudú stabilizované, čo znamená, že nezamestnanosť neklesne pod 6-7% a ceny nehnuteľností (a ich predaj) nezačnú rásť, nemôžeme hovoriť o konci krízy. Rast, ktorý sme mali možnosť na trhu vidieť, nie je odzrkadlením reálneho rastu ekonomiky a firiem, ale je rastom nominálnym. Cash, ktorý bol pustený do obehu prostredníctvom QE1 a QE2 pomohol zachrániť bankový sektor a stabilizovať firemný sektor, ale jeho vplyv na reálny rast hospodárstva bol malý. Odpoveďou na otázku je, že stále sa nachádzame v kríze bez ohľadu na to, či akciové trhy vykazujú nominálny rast, čo nemá žiadnu vypovedaciu schopnosť. Všetko, čo sa udialo, dáva reálny predpoklad na QE3, dokonca si dovolíme tvrdiť, že je otázkou času, kedy bude QE3, resp. stimuly obdobného charakteru, reálnou záležitosťou.

Vidíte dnes dobré investičné príležitosti?

Samozrejme, že áno. Na trhu sa nachádzajú vždy zaujímavé investičné príležitosti ako fundamentálne, ktorými dopĺňame postupne naše portfólio, tak aj príležitosti špekulatívneho charakteru, ktorých je v takýchto extrémnych situáciách veľa. Napr. na forexe sú to špekulatívne príležitosti pri menách, ako je japonský jen, kde sa naplnili aj naše očakávania na intervenciu BoJ alebo extrémne nadhodnotený švajčiarsky frank voči všetkým kľúčovým menám, ktorý sa už nachádza na veľmi zaujímavých technických úrovniach a ktorý je v súčasnosti ťahaný hore, hlavne jeho zanedbateľným prepojením na zlato, čo pri súčasných problémoch v EMÚ a v USA investori vyhľadávajú ako „safe haven“.  V súčasnosti je situácia dosť napätá a trhy dosahujú extrémne hodnoty. Zlato sa pohybuje nad úrovňou 1700 USD za uncu a je reálny predpoklad, že by mohlo prísť pri ukľudnení situácie k jeho korekcii. V prípade, že FED pristúpi k spomínanému QE3, je vysoko pravdepodobné, že komodity, ako je zlato a striebro, budú naďalej rásť, akciový trh sa môže prepracovať na svoje nové maxima a USD bude naďalej oslabovať, čo samozrejme dáva vysoký potenciál rastu spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú ťažbou drahých kovov a ktoré máme zastúpené aj v našom portfóliu. Trhy na celom svete sa pohybujú na zaujímavých technických úrovniach. Ide o extrémnu prepredanosť, ktorá je vyjadrená aj dosiahnutím tretej štandardnej odchýlky(niekde dokonca štvrtej!!!) na týždenných grafoch ako aj na denných skoro na všetkých indexoch, čo je stav ktorý bol naposledy dosiahnutý začiatkom roka 2008, kde situácia na trhoch bola bezpochyby odlišná. Tento fakt dáva vysokú pravdepodobnosť na korekciu smerom hore k úrovniam prerazeného trojuholníka. Ďalší vývoj trhov bude výrazne závisieť od postoja FEDu a ECB, ktoré sa budú snažiť upokojiť situáciou na finančných trhoch a samozrejme od potenciálneho spustenia QE3.

Lukáš Trebula, Slovak Hedge Fund  http://www.cpm.sk/

Súvisiace články:

Investori začnú prehodnocovať bezrizikovosť štátnych dlhopisov

Zníženie US ratingu a jeho dôsledky

Letný výpredaj akcií a jeho dôvody

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobnePrihlásenie